• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkają na stałe, ale zameldować się nie mogą. Kto i dlaczego?

Ewa Palińska
23 kwietnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (110)
Gdańsk ma w swoich zasobach 5362 użytkowane lokale bez tytułu prawnego, a więc takie, w których mieszkańcy nie mogą się zameldować. Gdańsk ma w swoich zasobach 5362 użytkowane lokale bez tytułu prawnego, a więc takie, w których mieszkańcy nie mogą się zameldować.

Każda osoba, która przebywa powyżej trzech miesięcy pod danym adresem, powinna dokonać w ciągu 30 dni zameldowania. Możliwości takiej nie mają jednak osoby, które zajmują mieszkania pochodzące z zasobów miasta, a nie posiadają do nich tytułu prawnego. Takich lokali jest w Gdańsku 5362. Prawnik wyjaśnia, że wszystko odbywa się w majestacie prawa i uspokaja, że jeśli umrze główny najemca, to osoby żyjące z nim w jednym gospodarstwie domowym mogą wejść w stosunek najmu automatycznie.





Obowiązek meldunkowy w Polsce reguluje Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2019 r. poz. 139 z póź. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. poz. 2411 z późn. zm.).



Obowiązek meldunkowy nadal w mocy



Według prawa każda osoba, która przebywa powyżej trzech miesięcy pod danym adresem, powinna dokonać w ciągu 30 dni zameldowania. Podobnie rzecz ma się z wymeldowaniem, kiedy opuszczamy lokal.

Meldunek jest czynnością administracyjną, która nie daje żadnego prawa do lokalu, jeśli ono do nas nie należy, a jedynie potwierdza fakt, że ktoś przebywa pod konkretnym adresem. Dzięki temu można np. wziąć udział w wyborach samorządowych.

Zamelduj się, żeby zagłosować w wyborach samorządowych Zamelduj się, żeby zagłosować w wyborach samorządowych

Prawo swoje, miasto swoje



Choć obowiązek meldunkowy wynika z ustawy, te osoby, które zajmują tzw. mieszkania bezumowne, znajdujące się w zasobach miast, nie mają możliwości dopełnienia tego obowiązku - jedna z naszych czytelniczek, której historię opisywaliśmy niedawno, właśnie z tego względu zmuszona była zameldować się na południu Polski, choć na stałe mieszkała w Gdańsku. Ten fakt z kolei pokrzyżował jej plany otrzymania przydziału mieszkania komunalnego.

Pracująca, samotna mama bez szans na mieszkanie komunalne Pracująca, samotna mama bez szans na mieszkanie komunalne

Gdański magistrat tłumaczy, że niemożność dokonania meldunku dotyczy lokali zajmowanych bez tytułu prawnego.

- Osoby zajmujące lokal bez umowy najmu nie posiadają uprawnień do jego zajmowania. Stąd nie przysługują im uprawnienia należne najemcom lokali mieszkalnych wynikające z obowiązujących przepisów prawnych (z Kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego) - tłumaczy Jędrzej SieliwończykUrzędu Miasta Gdańska. - Na zamieszkanie w lokalu dodatkowych osób wymagana jest zgoda wynajmującego. O taką zgodę mogą ubiegać się wyłącznie najemcy lokalu. Następstwem wydanej zgody na zamieszkanie w lokalu jest możliwość zameldowania się.


Czym są mieszkania bezumowne?



Lokali bez tytułu prawnego, a więc takich, w których lokatorzy nie mogą się zameldować, sam Gdańsk ma w swoich zasobach 5362.

- Z bezumownym użytkowaniem mamy do czynienia w sytuacji, gdy najemcy utracili tytuł prawny do lokalu, bo np. zajmują mieszkanie po rodzicach czy dziadkach, ale nie złożyli wniosku o regulację stanu prawnego, bądź mają wyrok o eksmisję - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta Gdańska.

Posiadanie meldunku obowiązkowe, ale za jego brak nie ma żadnej "kary"



Warto podkreślić, że choć istnieje formalnie obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, to jednak obowiązek ten - poza przypadkiem cudzoziemców spoza Unii Europejskiej - jest pozbawiony jakiejkolwiek sankcji.

- Oznacza to, że choć formalnie zgodnie z prawem powinniśmy się zameldować pod danym adresem, jeśli zamierzamy tam przebywać w sposób stały lub czasowy, a wymeldować z danego adresu, jeśli ten zamiar nam się zmieni, to nikt nas za nie dotrzymanie tego obowiązku nie ukarze - tłumaczy radca prawny Wojciech KawczyńskiKancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni w Gdańsku. - Wynika to z faktu, iż obowiązek meldunkowy ma charakter wyłącznie ewidencyjno-rejestracyjny. Jak wskazał w wyroku z 22.1.2020 r Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi "celem decyzji o wymeldowaniu jest doprowadzenie do zgodności faktycznego miejsca pobytu osoby z miejscem rejestracji, ma więc ona charakter czysto ewidencyjny i służy jedynie aktualizacji i doprowadzeniu do zgodności pomiędzy miejscem zamieszkania, a miejscem zameldowania.
Konsekwencją tego jest fakt, że zameldowanie nie stanowi potwierdzenia jakiegokolwiek prawa do lokalu, a brak zameldowania w danym lokalu tego prawa w żaden sposób nie wyklucza.



O możliwości zameldowania się w lokalu komunalnym decyduje gmina (miasto)



Podstawą do dokonania przez urząd miasta czy gminy wpisu zameldowania dalej osoby jest zgoda właściciela lub innej osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu oraz - do wglądu - dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu właściciela lub tej osoby.

- Oczywiście zgoda taka nie jest potrzebna, jeśli sami jesteśmy właścicielem lokalu, w którym chcemy się zameldować - wtedy wystarczy tylko pokazać w urzędzie umowę cywilnoprawną lub wypis z księgi wieczystej z których to wynika - tłumaczy Wojciech Kawczyński, radca prawny. - W konsekwencji w przypadku najemców komunalnych decyzja o wyrażeniu zgody na meldunek tych osób w danym lokalu zależy od gminy (miasta), która jest właścicielem lokalu.

Umarł główny najemca? W przypadku mieszkania komunalnego domownicy mogą wejść w stosunek najmu automatycznie



Mieszkanie komunalne nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia. Nie oznacza to jednak, że osoby, które żyły w jednym gospodarstwie domowym z głównym najemcą, w chwili jego śmierci zostaną pozbawione dachu nad głową.

- Trudno się dziwić, że gmina (miasto) nie wyraża zgody na zameldowanie osób, które zajmują lokale bezumownie, a tym bardziej osób których gmina (miasto) chce się pozbyć z danego lokalu i wszczęła w stosunku do nich postępowanie eksmisyjne - komentuje Wojciech Kawczyński. - Natomiast od bezumownego zajmowania lokalu odróżnić należy sytuację, gdy mieszkańcy danego lokalu nie dopełnili tylko formalnego zgłoszenia do gminy faktu automatycznego wejścia w stosunek najmu np. po śmierci głównego najemcy lokalu (czyli osoby która miała podpisaną umowę najmu z gminą). Taką sytuację reguluje bowiem art. 691 kodeksu cywilnego, który stanowi, że: "W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeśli te osoby w sposób stały zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci".

W przypadku tych osób stosunek najmu trwa bowiem nadal, a status najemcy przechodzi z mocy prawa ze zmarłego najemcy na ww. osoby. W takim przypadku nie możemy mówić o bezumownym korzystaniu z lokalu, bo umowa najmu trwa nadal, tyle że z innymi najemcami.

Miejsca

Opinie (110) 4 zablokowane

  • Dlaczego miasto komukolwiek miałoby zapewniać mieszkanie? (20)

    Miasto jest od dróg, obiektów sportowych, dostaw wody, szkół itd. Miasto nie jest od mieszkań. To nie Korea pn.

    • 81 48

    • Re: Dlaczego miasto komukolwiek miałoby zapewniać mieszkanie? (3)

      Miasto NIE jest od dostaw wody (i odbioru ścieków) od tego jest wydzielona spółka, także to nie miasto powinno zajmować się budową szkół/przedszkoli czyli - w domyśle - wychowaniem dzieci. Natomiast miasto powinno zapewnić w wieloletnim planie strukturę drogową- jeszcze przedtem zanim powstaną osiedla. Miasto powinno posiadać min ilość mieszkań np 50 a resztę sprzedać lokatorom za 1 PLN i dalej to oni zawiążą wspólnoty i za swoje pieniądze będą dbali jak nikt inny. Cała reszta powoduje tylko patologię, kolejki, następne wydziały zajmujące się (albo i nie) mieszkaniami i spirala nakręca się.

      • 9 17

      • To ja chcę to mieszkanie za 1zł ...

        • 5 3

      • (1)

        "Miasto NIE jest od dostaw wody (i odbioru ścieków) od tego jest wydzielona spółka, także to nie miasto powinno zajmować się budową szkół/przedszkoli czyli - w domyśle - wychowaniem dzieci." Czyli nie masz pojęcia o czym piszesz. Ta spółka jest w 100% własnością miasta, czyli tak jakby miasto to robiło. Prywatne szkoły i przedszkola - złota recepta wszystkich kuców Korwina.

        • 8 1

        • To Ty nie wiesz o czym piszesz

          cytat:"czyli tak jakby miasto to robiło" słowo klucz "tak jakby" To robi czy nie? Miasto powołuje kolejne spółki, żeby....wsadzić kolejnych swoich Prezesów, ich zastępców, sekretarki, biura, komputery, telefony, siedziby itd. Przykładem takiej "cudownej" spółki jest np. międzygminny pewik. albo miejskie spółki zajmujące się cmentarzami itd. Patologia za patologią. Czego nie rozumiesz? Rozumiem, że wiesz kto za to płaci?

          • 0 1

    • (1)

      Ciekawe jak ludzie 40 lat temu ubiegali się o mieszkania? Zapewne wszyscy z Twojej rodzny(dalszej oraz blizszej) posiadają prawa do mieszkania wyłącznie z zakupu nieruchomości

      • 14 1

      • Tak wlasnie jest w mojej rodzinie. Wszyscy mieszkaja w swoich domach lub mieszkaniach. Moj ojciec za mieszkanie kupione w czasach PRLu splacal kredyt. Wiekszosc ludzi w PRL kupowala mieszkania a nie dostawala.

        • 1 1

    • Dlaczego miasto miałoby (1)

      Zapewniać drogi dla prywatnych samochodów? To nie Korea Północna

      P.s. mieszkanie to podstawowe prawo człowieka, wielopasmowa autostrada miejska już nie :)

      • 23 9

      • Dlatego możesz zamieszkać gdzie chcesz.

        • 4 6

    • W takich mieszkaniach czynsz jest 2x wyższy niż we własnościowych (8)

      • 8 3

      • (5)

        Do własnościowego dolicz jeszcze ratę kredytu przez 30 lat i wychodzi na to samo.

        • 6 2

        • Płacisz 3-4k czynszu, że wychodzi na to samo? (3)

          • 3 2

          • (2)

            1200 czynsz , 2500 rata 370 prąd

            • 0 1

            • W komunalnym nie masz 3700 czynszu... (1)

              • 0 1

              • Byś się zdziwił

                W starych kamienicach czynsz może wynieść nawet 3k, bo mieszkania duże i bardzo wysokie

                • 1 0

        • A kogo obchodzi

          Twoja rata kredytu? Tu wątek jest o czynszu, a rata kredytu się w niego nie wlicza

          • 1 0

      • 1200 zł czynszu za 64 metry na Suchaninie

        • 0 0

      • No to trzeba sie przeprowadzic

        • 1 0

    • klasyczna manipulacja (1)

      W Korei Płn. są mieszkania państwowe więc to musi być zły pomysł. Są tam też przejścia dla pieszych - też mamy je zlikwidować?

      W Niemczech jest rozbudowany system mieszkań komunalnych. To jest kraj demokratyczny i taki, w którym wielu Polaków woli żyć niż w Polsce.

      • 25 4

      • Jednak więcej Polaków woli żyć w Polsce, niż za granicą

        Czy w kontekście Twojego komentarza świadczy to o czymś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

        • 0 0

    • bo musi.

      przepisy prawa, o ile pamiętam ustawy o samorządzie gminnym, wskazują zadania obowiązkowe. W tym jest zapewnienie mieszkań....

      • 8 2

  • 5300 lokali z lokatorami do eksmisji, no nie źle (4)

    nie płacą za najem, nie opłacają rachunków, a dalej żyją w tych mieszkaniach, mają się dobrze i wyciągają rękę po kolejne zapomogi. I jeszcze mają problem, bo meldunku im tam nie chcą zrobić;)

    • 29 6

    • Nigdzie nie jest napisane (3)

      Że wszyscy nie płacą czynszu.. są też osoby które po śmierci głównego najmecy nie podpisali umowy na siebie, nie wiesz ile osób z tych ponad 5k czynszu nie płaci..

      • 4 0

      • Chyba nie zakładasz, że w zeszłym tygodniu

        pomarło na raz 5300 dziadków i dzieci jeszcze jeszcze nie zgłosiły tego do urzędu. Nie bądźmy tak naiwni. Jeżeli nawet w tym tygodniu zmarło w komunalkach 63 właścicieli, to cały czas pozostaje liczna równo 5300 mieszkań zajmowanych, jak to ładnie określili bezumownie, czyli do eksmisji.

        • 0 1

      • najczęściej nie podpisują (1)

        bo zmarły najmca miał dług wobec miasta i rodzina która chce tam dalej mieszkać musi ten dług spłacić. A każdy myśli że jak nie zgłosi się to dług nagle zniknie

        • 0 0

        • Sami przyczynili się do długu, mieszkając tam i nie płacąc.

          Przecież mieszkanie ma przejść na osoby tam stale mieszkające. Potwierdza się tylko, że to leserzy i kombinatorzy.

          • 0 1

  • bo za dużo papierologi (8)

    pamiętam jak 10 lat temu musiałam się przemeldować bo przeprowadziliśmy się z rodzicami.. cyrk na kółkach
    do urzędu z właścicielem czyli ojcem i aktem notarialnym , że Ojciec wyraża zgodę na meldunek w nowym mieszkaniu, potem pismo do ZUS, potem do wszystkich banków gdzie miałam konta, potem wymiana dowodu osobistego (był wtedy jeszcze adres), wymiana dowodu rejestracyjnego, wymiana prawa jazdy, zgłoszenie u pracodawcy...
    sorrryy podziękuję
    przy kolejnej mojej przeprowadzce na swoje miałam w nosie przemeldowanie się, za dużo zachodu

    • 19 2

    • Ale dzięki temu wszyscy mamy prace. (1)

      • 2 0

      • dzięki czemu?

        • 0 1

    • (5)

      Procedury się dawno zmieniły... Przykładowo - wynajmujesz od kogoś mieszkanie - bierzesz jeden z rachunków (może być wydruk elektronicznej faktury), które są na ciebie i na adres na którym chcesz się zameldować, idziesz z tym do urzędu, wypełniasz druk meldunkowy i koniec, sprawa załatwiona w pół godziny. Nawet nie potrzebujesz zgody od osoby, od której wynajmujesz mieszkanie.

      • 0 4

      • nie myl meldunku ze zgłoszeniem zamieszkania (1)

        • 3 1

        • Nie pisz na tematy, na które nie masz pojęcia.

          • 0 0

      • Do zameldowania (2)

        potrzebujesz zgody właściciela mieszkania zawsze

        • 1 2

        • Nieprawda

          • 1 0

        • Bzdura.

          • 0 0

  • Błąd w tytule.

    Stale to nie płacą swoich rachunków. Pytanie o to, czemu nie mogą się zameldować chyba retoryczne w tym wypadku.

    • 10 1

  • A ja od półtora roku nie jestem zameldowany na swoim, (2)

    bo ciągle czekam na wpis do księgi wieczystej. Bez tego nie mogę.

    • 7 3

    • Oczywiście że możesz! Bierzesz druk meldunkowy deweloper Ci podbija, że przekazał mieszkanie i potwierdza adres na wniosku. Przedstawiasz ten wniosek i umowę deweloperską i po sprawie ;)

      • 1 0

    • Umowa z deweloperem

      może być uznana. Być moze w jakim mieście jest inaczej ale raczej wszędzie to honorują

      • 1 0

  • pan radca automatyczny (1)

    I dla niego wszystko takie proste.
    Przepis mówi "jeśli te osoby w sposób stały zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci".
    Problem z udowodnieniem stałego zamieszkania przed urzędem może skutecznie wyłączyć 'automatycznie'

    • 65 5

    • Świadkowie

      Wystarczy wziąść świadków z bloku (innych lokatorów) że zamieszkiwales pod danym adresem. I to powinno wystarczyć. Oczywiście jeżeli żyłeś z sąsiadami w zgodzie to ci poświadczą bo jeżeli nie to najprawdopodobniej będą chcieli się ciebie pozbyć.

      • 24 0

  • a myslalem ze to o sloikach (2)

    co sie nie melduja bo maja tansze ubeszpieczenia na swoje vw LPG

    • 12 6

    • ubezpieczenie i meldunek, co za bzdurki pleciesz:)

      • 4 1

    • Ten wpis chyba miał być śmieszny.

      • 0 0

  • Meldunek...

    ...jest potrzebny do mobilizacji mięsa armatniego przez polityków.

    • 22 0

  • A jak ktoś ma

    Trzy mieszkania i w każdym pomieszkuje to ma się meldować na trzech adresach?

    • 11 2

  • Mieszkam tu już kilkanaście lat i nadal nie mam meldunku (1)

    Mieszkanie swoje od wielu lat, podatki płacę tutaj. Po co mam się meldować ? Tracić czas w urzędzie? Płacę podatki w Gdańsku i podatek od nieruchomości to od razu powinni zameldować z automatu. Próbowałam przez internet się zameldować, to zawsze coś nie pasuje pani "z okienka". A idźcie się wszyscy....

    • 13 4

    • Coś kłamiesz

      jeśli meldujesz się przez Internet to co ma do tego Pani z okienka. Jak wpiszesz księgę wieczystą która przez sąd jest prawidłowo uzupełniona to jesteś zameldowany w 3 minuty.

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane