• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy Gdyni nie chcą sprzedaży Polanki Redłowskiej

Michał Sielski
30 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Polanka Redłowska to lubiany przez gdynian teren rekreacyjno-piknikowy. Polanka Redłowska to lubiany przez gdynian teren rekreacyjno-piknikowy.

Dyskusja na temat przyszłości gdyńskiej Polanki Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni oraz sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni wywołała sporo emocji, ale oparta była na merytorycznych argumentach. Mieszkańcy Gdyni skupili się na Polance Redłowskiej. Nie chcą jej zabudowy, ale zagospodarowania zieleni i wolnego dostępu dla wszystkich.



Czy takie spotkania są dobrą formą nacisku na władze?

Spotkanie dotyczące miejscowego planu zagospodarowania części dzielnic: Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo i Orłowo w rejonie rezerwatu przyrody "Kępa Redłowska" było kolejnym z serii wysłuchań publicznych, które sprawdziły się w gdyńskiej debacie publicznej. Każdy mógł się zgłosić i wystąpić przed władzami Gdyni z argumentami na temat przyszłości tych terenów.

Z tej możliwości skorzystało 14 osób.

Przypomnijmy:
  1. Gdynia do prac nad projektem zagospodarowania dla okolic Kępy Redłowskiej przystąpiła w 2011 roku.
  2. Było to spowodowane m.in. zmianami właścicielskimi terenu, na którym stoi zrujnowane sanatorium. Obecnie teren znajduje się we władaniu firmy Orłowski Park.
  3. Planistów w pracach wstrzymywała też nierozwiązana sprawa z gruntem po Polance Redłowskiej.
  4. Gdy Gdynia odzyskała w końcu sądownie prawo do użytkowania wieczystego, od razu padały zapowiedzi, że teren będzie na sprzedaż.
  5. Pierwszy raz projekt nowego planu był poddany pod dyskusję wiosną 2017 roku.
  6. Zaczęły się protesty mieszkańców i aktywistów zbierających podpisy przeciwko zabudowie Polanki Redłowskiej i umożliwieniu budowy apartamentowców w miejscu sanatorium w Orłowie.
  7. W styczniu odbyła się mająca burzliwy przebieg publiczna dyskusja z mieszkańcami na temat zapisów planu.
  8. Do 19 lutego można było składać uwagi dotyczące projektu planu.
  9. 8 lutego na biurko prezydenta trafił list otwarty, w którym protestujący domagali się wysłuchania publicznego i otwartej dyskusji z prezydentem na temat przyszłości terenów Kępy Redłowskiej.
  10. List podpisało 16 organizacji, nie tylko z Gdyni, w tym m.in. FRAG i ugrupowania oraz partie polityczne - poza rządzącą Gdynią Samorządnością Wojciecha Szczurka.


Mieszkańcy Gdyni: teren Polanki Redłowskiej powinien być publiczny



Sala Rady Miasta wypełniła się po brzegi. Sala Rady Miasta wypełniła się po brzegi.
W poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy przekonywali, że nie chcą sprzedaży terenów w okolicach Polanki Redłowskiej, a także posadowienia tam hotelu.

- Warto żeby to miejsce pozostało publiczne, dostępne dla wszystkich. Kilka milionów złotych za sprzedaż tej działki nie jest warte pozbawienia możliwości mądrego zaaranżowania tego miejsca - przekonywał Mikołaj Wierzbicki, mieszkaniec Karwin.
Byli też jednak tacy, którzy nie chcieli, by miasto ponosiło dodatkowe koszty w związku z ewentualnymi inwestycjami w tym miejscu.

- Niektóre tereny są zaniedbane tak długo, dopóki nie pojawi się tam inwestor. Z Polanką Redłowską jest podobnie. Ale jako podatnik nie chciałbym, by miasto płaciło za otwarty basen, który będzie tam działał tylko sezonowo - podkreślał Wojciech Jankowski, mieszkaniec Gdyni.
Mieszkańcy zwracali również uwagę, że w przypadku budowy hotelu, z pewnością pobliskie miejsce grillowe i piknikowe, na którym regularnie urządzane są ogniska i odbywają się spotkania mieszkańców, byłyby przez inwestora blokowane. Każde zgromadzenie kończyłoby się wzywaniem policji czy straży miejskiej, niezależnie od tego czy wymagałaby tego sytuacja.

Architekt: miasto powinno być przyjazne dla mieszkańców, a nie turystów



Eksperci są zgodni. Hotel na Polance Redłowskiej to nie jest najlepszy pomysł.

- Są lepsze tereny na budowę hotelu, choćby tam, gdzie jest hotel Mariott. Kępa Redłowska nie powinna być zabudowywana nawet u podnóża. Miasto powinno być przyjazne dla mieszkańców, a nie turystów - podkreśla Łukasz Pancewicz, architekt, adiunkt z wydziału architektury na Politechnice Gdańskiej.
Jeszcze bardziej krytyczna była Martyna Regent z Orłowa.

- Dlaczego władze Gdyni nie słuchają mieszkańców? Ogłośmy publiczne zapytanie do projektantów i architektów. Przestrzeń publiczna nie może nikogo wykluczać. Planiści nie poradzili sobie z tym planem, więc dajmy szansę ekspertom - podkreślała, za co zebrała największą owację od kilkudziesięciu osób uczestniczących w spotkaniu.
- Mówi się, że Gdynią rządzą deweloperzy. Mam nadzieję, że pan prezydent udowodni, że to nieprawda - wtórował jej Przemysław Barszczewski z Miasta Wspólnego, stowarzyszenia które rozpoczęło walkę o zmiany planu na Polance Redłowskiej.

Wojciech Szczurek: nie usłyszałem alternatywy



Po wysłuchaniu wszystkich argumentów, głos zabrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Najpierw wyliczył wszystkie kryte baseny w mieście i podkreślał, że czas rozmów się kończy.

- Baseny nie są dobrym pomysłem, bo to rozwiązanie drogie i niepraktyczne. Odkryty basen funkcjonowałby miesiąc, może dwa. Nie usłyszałem jednak dzisiaj żadnej alternatywy. Przedstawialiście się państwo jako specjaliści, a nie podaliście żadnych innych pomysłów niż hotel i otwarte baseny - zaznaczył prezydent Gdyni, który podejmie decyzję na temat dalszych losów tych terenów w najbliższych miesiącach.

Opinie (241) ponad 10 zablokowanych

  • Proszę nie wprowadzać innych

    czytelników w błąd co do wyniku wyborczego i poparcia w Gdyni.
    Żadne tam ponowne 70 % poparcia ...
    W Gdyni uprawnionych osób do głosowania jest około 180 tysięcy. Udział w głosowaniu wzięło nie więcej jak 112 tysięcy uprawnionych do glosowania. Czyli ca 56-57 % . Z tej grupy tylko 75.691 osób /co daje 67.88%/ -poparło kandydaturę Wojciecha Szczurka. Wystarczy prosta matematyka 181 tysięcy -(minus) 75.691 daje wynik 105.370 tysięcy co wyrażnie wskazuje, że na wskazanego kandydata nie głosowało, a oddało głos na innego kandydata lub nie brało w ogóle udziału w wyborach ponad połowa uprawnionych do głosowania mieszkańców Gdyni. Inni kandydaci startujący w wyborach samorządowych 2018 r,-łącznie uzyskali blisko 36 tysięcy głosów co dało 32,12 %.. (67.88% vs 32.12%.) Ale propagandowo jak to brzmi 67.88% poparcia ! Gdy policzymy to już nie jest tak różowo....

    • 11 4

  • Polanka (1)

    A może by tak przygotować i złożyć na biurku p. Sz. konkretny projekt zagospodarowania Polanki? Zamiast mówienia o tym, że nie chcemy hotelu, albo chcemy żeby teren był dostępny dla mieszkańców, przedstawić konkretne pomysły? Tu miejsce na ognisko/grilla, tam ławeczki, może jakiś skatepark, wybieg dla psów itp. Cokolwiek ma większy sens w naszym klimacie niż odkryty basen. Koszt takich plenerowych atrakcji nie idzie raczej w miliony, więc kto wie? Może wobec jakiegoś konkretu popartego zdecydowanym głosem mieszkańców jednak p. Sz. będzie musiał przemyśleć raz jeszcze swoje betonowe plany? Być może relacja ze spotkania jest niepełna, ale w pewnym sensie, choć niechętnie, rozumiem, że p. Sz. wspomina o braku konkretów. Pod bardziej precyzyjnym planem łatwiej choćby zebrać podpisy, a potem go upowszechnić. Jest szansa, że wtedy urzędnikom zabraknie odwagi, by teren bezczelnie sprzedać pod kolejne osiedle i tłumaczyć się potem, że lepszej alternatywy nikt im nie przedstawił.

    • 11 3

    • Tylko odkryty basen, najlepiej dla pań 19-23 max 50kg, wejście toples gratis :)
      A ja bede sprzedawal lornetki i miejsca przy basenie hehehe

      • 4 1

  • A to dobre...

    "Baseny nie są dobrym pomysłem, bo to rozwiązanie drogie i niepraktyczne. Odkryty basen funkcjonowałby miesiąc, może dwa."

    Ładnie zaprojektowany basen w stylu gdyńskiego modernizmu (wzorowany choćby na tym, który został zburzony) byłby po stokroć lepszy niż paskudne gruzowisko, z którym gdynianie muszą żyć od ponad trzydziestu lat. To fenomenalne i unikalne miejsce w skali kraju. Po sezonie niech sobie basen stoi zabezpieczony, a w niskim, jednopiętrowym budynku mogą funkcjonować kluby, restauracje, kino, niewielki, stylowy hotelik - cokolwiek, co generuje przychody. Miejsce musi być absolutnie dla gdynian. Mieszkamy tu na co dzień, płacimy tu podatki i jesteśmy mimo wszystko ważniejsi niż turyści, którzy Gdynię zawsze odwiedzają tylko "przy okazji Sopotu i Gdańska". Ze względu na swoją specyfikę Gdynia nigdy nie dorówna turystycznie sąsiadom zza miedzy, ale może być świetnym miejscem do życia... Polanka, basen dla gdynian!

    • 11 0

  • Nie ważne co chca mieszkancy.
    Mamy was w d.....ie.
    Wstyd.

    • 9 2

  • Dobrze wam tak

    Znajomi królika dali hajsiwo to ich pomysły są dobre, mieszkańcy Gdyni kolejny raz się sfrajerzyli i utopili swój ciężko zarobiony głos na kolejne lata w tym cyniku. Sami se ten los zgotowaliście... Znowu... Nie żal mi was. Niech betonuje dalej, Gdynia od portu betonowego przez magistrat betonowy aż do sypialni betonowej. We krwi macie beton i was wiąże co wybory :-)

    • 13 3

  • Skandal jeżeli te tereny pójdą pod deweloperkę. Zwłaszcza, że tereny rekreacyjne w centrum trzeba będzie zwrócić prawowitym właścicielom

    • 13 0

  • głosowaliście na Szczura to macie

    on podobnie jak Sopot i Gdańsk ma w du... mieszkańców,sprzyja wyłącznie deweloperom i mysli o profitach dla siebie

    • 11 0

  • Polanka

    Wróćcie do lat 60 zbudujcie basen z zapleczem a Polankę zostawcie w spokoju i wszyscy będą zadowoleni chyba że macie mieszkańców opinie w du...

    • 9 0

  • Stan

    W każdym normalnym państwie ta sprawa byłaby już dawno załatwiona.Problem Polanki trwa już tak długo że staje się nudny.Powinniście się wstydzić

    • 7 0

  • Gdzie prokurator ?

    Gdzie jest prokurator ścigający winnych zrujnowania tego sanatorium i tym samym utraty przez Gdynię funkcji uzdrowiskowej ? , ludzie na sanatorium w NFZ czekają średnio 2 lata.

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane