• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkania komunalne dla uchodźców? Tak, 1-2 rocznie

Marzena Klimowicz-Sikorska
4 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Uchodźcy z Ukrainy, którzy na początku roku trafili do Polski, zostali rozlokowani w różnych miastach. Do Gdańska trafiły dwie rodziny. Uchodźcy z Ukrainy, którzy na początku roku trafili do Polski, zostali rozlokowani w różnych miastach. Do Gdańska trafiły dwie rodziny.

Gdańsk przygotowuje się do integracji imigrantów, którzy niemal na pewno trafią do Polski. Szczegółowy program, nad którym pracuje 120-osobowy zespół, będzie gotowy w grudniu. Jedną z form pomocy będą mieszkania komunalne, ale pula dla imigrantów nie będzie większa niż 1-2 mieszkania rocznie.



Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Azji i Afryki?

W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć łącznie 2 tys. uchodźców, głównie obywateli Syrii i Erytrei, którzy mają trafiać do nas etapami - po sto, dwieście osób rocznie. Ilu z nich trafi go Gdańska - nie wiadomo. Miasto jednak już szykuje się na taką ewentualność i do końca roku chce przygotować projekt ds. modelu integracji imigrantów, nad którym pracuje 120-osobowy zespół, w skład którego wchodzą także mieszkający już w Gdańsku imigranci.

Jednym z udogodnień, które mają czekać na uchodźców jest szansa na uzyskanie mieszkania komunalnego. Niedawno gdańscy radni rozszerzyli kompetencje prezydenta miasta do przyznawania imigrantom - w wyjątkowych sytuacjach i poza kolejnością - takich mieszkań.

- Podobnie jak inne europejskie miasta, musimy być gotowi na sytuację związaną z uchodźcami, dlatego uregulowaliśmy te kwestie prawnie. W ramach uchwały Rady Miasta otworzyliśmy możliwość udzielenia pomocy mieszkaniowej również tej grupie osób - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Nie oznacza to jednak, że mieszkania przyznawane będą w sposób automatyczny i bez limitu. Nie zakładamy, że pomoc ta miałaby objąć więcej niż kilka rodzin rocznie. Kierując się przede wszystkim interesem gdańszczan i możliwościami zasobu lokalowego, każdy przypadek analizować będziemy indywidualnie.
W całym Gdańsku jest łącznie 19 tys. mieszkań komunalnych, w tym nowe, jak te przy ul. Wilanowskiej 14. W całym Gdańsku jest łącznie 19 tys. mieszkań komunalnych, w tym nowe, jak te przy ul. Wilanowskiej 14.
O mieszkanie komunalne na preferencyjnych warunkach będą mogli ubiegać się jedynie imigranci mający status uchodźcy.

- Nie przewidujemy w najbliższym czasie znacznego wzrostu liczby rodzin o statusie uchodźców w Gdańsku. Choćby dlatego, że sama procedura jego uzyskania zajmuje od pół roku do dwóch lat - mówi Piotr Olech, zastępca dyrektora ds. integracji społecznej w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę, że w Gdańsku jest ogromne zapotrzebowanie na lokale komunalne i oczywistym jest, że pierwszeństwo mają tu rodziny z Gdańska. Nie chcemy też tworzyć żadnych niebezpiecznych precedensów. Dlatego sprawa mieszkań komunalnych dla imigrantów będzie dotyczyła bardzo niewielkiej grupy uchodźców. Tych mieszkań też nie będzie dużo - jedno, może dwa na rok. Za wprowadzeniem zmian w uchwale stała przede wszystkim chęć pomocy uchodźcom z terenów objętych wojną na Ukrainie. Dotychczas takie rozwiązanie nie było możliwe.
Pomysł na przyznanie mieszkań komunalnych wziął się z wcześniejszych doświadczeń władz miasta z uchodźcami, w tym z Ukrainy. Jeszcze niedawno takich rodzin było osiem. Po roku jednak większość wyjechała na Zachód. Powód był prozaiczny - większość pieniędzy, które dostawali od państwa, musieli wydawać na wynajem mieszkania na wolnym rynku. Dzięki nowemu zapisowi w uchwale rady miasta ten problem nie będzie ich już dotyczyć.

- Mówimy o kilku indywidualnych przypadkach rocznie, a mieszkań komunalnych w Gdańsku jest ok. 19 tys. - mówi Piotr Grzelak. - Warto pamiętać, że w latach 80. 1,5 mln Polaków wyemigrowało na Zachód i znalazło tam schronienie. Stoimy dzisiaj przed wyzwaniem solidarności europejskiej, która wymaga otwartego podejścia do tego problemu.
Miasto, poza mieszkaniem, przewiduje też inną formę pomocy uchodźcom.

- Poza pomocą mieszkaniową ważne jest także wsparcie w adaptacji do nowych warunków. Podobnie jak w przypadku repatriantów, zależy nam by osoby te zintegrowały się z gdańską społecznością - dodaje Piotr Grzelak. - Co ważne, wsparcia udzielić można jedynie osobom posiadającym status uchodźcy i na podstawie rekomendacji wojewody pomorskiego. To wojewoda zwraca się do miast i gmin o wsparcie. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z przyjęciem rodzin z Ukrainy, wypracowujemy model wsparcia, którego elementem jest współpraca m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i pomorskimi pracodawcami.
Jaka pomoc zostanie udzielona uchodźcom, którzy przyjadą do Polski?

1. Uchodźcy trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców (jest ich 12 w Polsce).

2. Uchodźcy zostaną objęci programami reintegracyjnymi w ośrodkach UdSC, a po zakończeniu procedury programem integracyjnym.

3. Osoby te zostaną objęte opieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, nauką języka polskiego, a także szkoleniami zawodowymi; najmłodsi i młodzież zostanie objęci obowiązkiem szkolnym.

4. Po uzyskaniu statusu uchodźcy cudzoziemcy będą mogli złożyć wniosek o trwający rok tzw. indywidualny program integracyjny - realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie, który nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej;

Finansowanie zapewnia UE

Zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków UE - UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.

Opinie (963) ponad 100 zablokowanych

  • 10-20 lat i bydlaki zaczną tu rządzić przez durni co głosują na PO i pokrewne partie

    • 13 4

  • nie dla uchodźców

    niech te patałachy zadbają o swoich obywateli. Nie chcę tu widzieć potencjalnych bojowników państwa islamskiego. Już wystarczy, że ruskie ścierwo się po galeriach handlowych kręci.

    • 18 3

  • wieści z KOS

    Wróciłem właśnie z greckiej wyspy KOS i rozmawiałem tam z mieszkańcami którzy twierdzą że zdecydowana większość tych "uchodżców" szuka łatwych pieniędzy i łatwego życia (na pewno nie pracy), zresztą na własne oczy widziałem to pożal się boże towarzystwo (faktycznie 90 % facetów w wieku reprodukcyjnym). Dawanie im mieszkań jak zresztą samo umożliwianie wjazdu na teren UE to zachęta dla pozostałych do przyjazdu. Jedyna opcja to wsadzić na pontony i odesłać tam skąd przypłynęli. Pozdrawiam wszystkich przeciwników przyjmowania w UE islamistów.

    • 26 2

  • stop imigrantom_podpiszcie petycje przeciw!!!

    podpiszcie etycje przeciw napływowi tych ludzi

    http://stop-immigration.org/pl/

    • 16 2

  • SKANDAL

    Może by tak własne mieszkania udostępnią skoro Panie Prezydencie Gdańska?

    • 12 2

  • Panie Budyń

    a raczej Adamowicz... i reszta radnych co zaglosowali wpierw za tym przyjeciem... zapamietam ta decyzje na przyszlych wyborach na moj glos nie liczcie....

    • 9 1

  • Czyli ze spokojnej okolicy

    zrobi się niebezpieczne getto , na Uje ścisku było spokojnie już nie będzie zobaczycie jak dzielnica zostanie zdewastowana PLATFORMA TO DNO I CZAS OBALIĆ RZĄDY TYCH IDIOTÓW I ZDRAJCÓW

    • 15 1

  • (1)

    Polak: Muzułmanin = terrorysta

    Holender: Polak = złodziej

    • 2 9

    • Tylko zauważ znaczną różnicę w tych stereotypach.

      • 6 1

  • Budyn

    ma sporo mieszkan niech im odda, mieszkanie dubienieckiego tez można im dać, gostek od Amber Gold te ma co nieco zeby im dac

    • 8 1

  • zagadka

    "W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć łącznie 2 tys. uchodźców, głównie obywateli Syrii i Erytrei, którzy mają trafiać do nas etapami - po sto, dwieście osób rocznie."

    Skoro 100 - 200 rocznie, to jak w ciągu 2 lat ma być 2000?

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane