• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkania komunalne dla uchodźców? Tak, 1-2 rocznie

Marzena Klimowicz-Sikorska
4 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Uchodźcy z Ukrainy, którzy na początku roku trafili do Polski, zostali rozlokowani w różnych miastach. Do Gdańska trafiły dwie rodziny. Uchodźcy z Ukrainy, którzy na początku roku trafili do Polski, zostali rozlokowani w różnych miastach. Do Gdańska trafiły dwie rodziny.

Gdańsk przygotowuje się do integracji imigrantów, którzy niemal na pewno trafią do Polski. Szczegółowy program, nad którym pracuje 120-osobowy zespół, będzie gotowy w grudniu. Jedną z form pomocy będą mieszkania komunalne, ale pula dla imigrantów nie będzie większa niż 1-2 mieszkania rocznie.



Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Azji i Afryki?

W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć łącznie 2 tys. uchodźców, głównie obywateli Syrii i Erytrei, którzy mają trafiać do nas etapami - po sto, dwieście osób rocznie. Ilu z nich trafi go Gdańska - nie wiadomo. Miasto jednak już szykuje się na taką ewentualność i do końca roku chce przygotować projekt ds. modelu integracji imigrantów, nad którym pracuje 120-osobowy zespół, w skład którego wchodzą także mieszkający już w Gdańsku imigranci.

Jednym z udogodnień, które mają czekać na uchodźców jest szansa na uzyskanie mieszkania komunalnego. Niedawno gdańscy radni rozszerzyli kompetencje prezydenta miasta do przyznawania imigrantom - w wyjątkowych sytuacjach i poza kolejnością - takich mieszkań.

- Podobnie jak inne europejskie miasta, musimy być gotowi na sytuację związaną z uchodźcami, dlatego uregulowaliśmy te kwestie prawnie. W ramach uchwały Rady Miasta otworzyliśmy możliwość udzielenia pomocy mieszkaniowej również tej grupie osób - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Nie oznacza to jednak, że mieszkania przyznawane będą w sposób automatyczny i bez limitu. Nie zakładamy, że pomoc ta miałaby objąć więcej niż kilka rodzin rocznie. Kierując się przede wszystkim interesem gdańszczan i możliwościami zasobu lokalowego, każdy przypadek analizować będziemy indywidualnie.
W całym Gdańsku jest łącznie 19 tys. mieszkań komunalnych, w tym nowe, jak te przy ul. Wilanowskiej 14. W całym Gdańsku jest łącznie 19 tys. mieszkań komunalnych, w tym nowe, jak te przy ul. Wilanowskiej 14.
O mieszkanie komunalne na preferencyjnych warunkach będą mogli ubiegać się jedynie imigranci mający status uchodźcy.

- Nie przewidujemy w najbliższym czasie znacznego wzrostu liczby rodzin o statusie uchodźców w Gdańsku. Choćby dlatego, że sama procedura jego uzyskania zajmuje od pół roku do dwóch lat - mówi Piotr Olech, zastępca dyrektora ds. integracji społecznej w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. - Zdajemy sobie sprawę, że w Gdańsku jest ogromne zapotrzebowanie na lokale komunalne i oczywistym jest, że pierwszeństwo mają tu rodziny z Gdańska. Nie chcemy też tworzyć żadnych niebezpiecznych precedensów. Dlatego sprawa mieszkań komunalnych dla imigrantów będzie dotyczyła bardzo niewielkiej grupy uchodźców. Tych mieszkań też nie będzie dużo - jedno, może dwa na rok. Za wprowadzeniem zmian w uchwale stała przede wszystkim chęć pomocy uchodźcom z terenów objętych wojną na Ukrainie. Dotychczas takie rozwiązanie nie było możliwe.
Pomysł na przyznanie mieszkań komunalnych wziął się z wcześniejszych doświadczeń władz miasta z uchodźcami, w tym z Ukrainy. Jeszcze niedawno takich rodzin było osiem. Po roku jednak większość wyjechała na Zachód. Powód był prozaiczny - większość pieniędzy, które dostawali od państwa, musieli wydawać na wynajem mieszkania na wolnym rynku. Dzięki nowemu zapisowi w uchwale rady miasta ten problem nie będzie ich już dotyczyć.

- Mówimy o kilku indywidualnych przypadkach rocznie, a mieszkań komunalnych w Gdańsku jest ok. 19 tys. - mówi Piotr Grzelak. - Warto pamiętać, że w latach 80. 1,5 mln Polaków wyemigrowało na Zachód i znalazło tam schronienie. Stoimy dzisiaj przed wyzwaniem solidarności europejskiej, która wymaga otwartego podejścia do tego problemu.
Miasto, poza mieszkaniem, przewiduje też inną formę pomocy uchodźcom.

- Poza pomocą mieszkaniową ważne jest także wsparcie w adaptacji do nowych warunków. Podobnie jak w przypadku repatriantów, zależy nam by osoby te zintegrowały się z gdańską społecznością - dodaje Piotr Grzelak. - Co ważne, wsparcia udzielić można jedynie osobom posiadającym status uchodźcy i na podstawie rekomendacji wojewody pomorskiego. To wojewoda zwraca się do miast i gmin o wsparcie. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z przyjęciem rodzin z Ukrainy, wypracowujemy model wsparcia, którego elementem jest współpraca m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i pomorskimi pracodawcami.
Jaka pomoc zostanie udzielona uchodźcom, którzy przyjadą do Polski?

1. Uchodźcy trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców (jest ich 12 w Polsce).

2. Uchodźcy zostaną objęci programami reintegracyjnymi w ośrodkach UdSC, a po zakończeniu procedury programem integracyjnym.

3. Osoby te zostaną objęte opieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, nauką języka polskiego, a także szkoleniami zawodowymi; najmłodsi i młodzież zostanie objęci obowiązkiem szkolnym.

4. Po uzyskaniu statusu uchodźcy cudzoziemcy będą mogli złożyć wniosek o trwający rok tzw. indywidualny program integracyjny - realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie, który nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej;

Finansowanie zapewnia UE

Zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków UE - UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.

Opinie (963) ponad 100 zablokowanych

  • Ciekawa matematyka...

    "W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć łącznie 2 tys. uchodźców (...), którzy mają trafiać do nas etapami - po sto, dwieście osób rocznie." - arcyciekawa matematyka! Czy naprawdę tak trudno poprosić kogoś o przeczytanie wypocin przed ich opublikowaniem? Żenujące...

    • 1 0

  • Nie rozumiem jednej rzeczy

    UE, strefa Schengen i NATO to instytucje dbające o granice, wydano mld euro aby mysz się nie prześliznęła, a ty nagle "wbiega" sobie kilkaset tys. ludzi?
    To jak z tą szczelnością granic?

    Po co przyjmować uchodźców? Nie lepiej środki przeznaczone dla nich ulokować w ich krajach? Taka Syria, wprowadzić tam misję ONZ i rozdzielić walczące strony. W Korei było to możliwe tam nie jest?
    A gdzie USA, krzewiciel demokracji, który rozpętał arabską wiosnę, cicho siedzi?

    • 2 0

  • kaśka

    pełna żenada,moda na pomaganie, tylko Polacy czekają w kolejkach po25 lat na mieszkanie,skandal jakiś a te parówy ze wschodu panoszą się jak u siebie

    • 2 0

  • 1, może 2 na rok...

    To znaczy, że 1 lub 2 polskie rodziny nie dostaną tych mieszkań, tylko przedstawiciele obcej kultury i najeźdźcy. Budyń won!

    • 3 0

  • Może dla nich jeszcze wyremontowane mieszkania a ja samotna matka z 2 dzieci mieszkam w mieszkaniu o metrażu 25 M kwadratowym i zagrzybionym . Trageda

    • 3 1

  • Niech których z rządzących ich zabierze do swojego domu. Stać ich na to, a nie posługuje się pieniędzmi z naszych podatków, zmuszając nas abyśmy dalej biedowali, będąc przecież wielkodusznymi. Rządzący chcą się wykazać,a my będziemy to finansować.

    • 4 0

  • Trzeba pomoc ale z glowa W ich kraju a nie w europie

    Dosc z obluda i tekstach w stylu bo nam kiedys pomogli? No jak pomogli bo wydaje mi sie ze nieznajdzie sie w histori dowodow na taka fale emigracji tworzenie gett i tworzenia panstw w panstwie.My jak wyjezdzamy to na wszystko pracujemy i nikt nic za darmo niedostajemy!!!!!nawet do usa chcac pojechac na kilka dni trzeba dostac wize.Historia to moze pokazac ale jedno ze polsce cale zycie macha sie palcem cale zycie musimy cos dawac a wszyscy od wiekow nas rozkradali!!!!

    • 2 0

  • Śmiech na sali. 120 osób w godzinach pracy do grudnia będzie opracowywać program zakwaterowania może dwóch rodzin. Poproście o pomoc kogoś z organizatorów stanu wojennego. W ścisłej tajemnicy wąskie grono potrafiło zorganizować transport i zakwaterowanie paru tysięcy przez jedną noc. I to przy jakich mrozach!

    • 2 0

  • https://m.youtube.com/watch?v=eacuqS8Nnd4 Proponuje obejrzeć tym którzy są za imigrantami. Ludzie pomyślcie, oprócz małej garstki kobiet i dzieci, są ta w ogromnej większości mężczyźni 20-30 lat! Nie wygłodzeni, nie wykończeni wojną. Obudźcie się politycy. Powinniśmy bronić granic, a nie przyjmować ich z otwartymi rękami.

    • 3 0

  • Panie Grzelak te 1,5 miliona ludzi co wyemigrowali w latach 80 z Polski to przewaznie na pochodzenie do RFN, zapomnial pan o kolejkach przed konsulatem.To za to mamy bydz wdzieczni ze wyjechali do swoich?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane