• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Morświny na podsłuchu

mak
2 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Morświny doczekały się własnego pomnika. W Gdyni na Skwerze Kościuszki od kilku lat stoi monument, poświęcony tym ssakom. Morświny doczekały się własnego pomnika. W Gdyni na Skwerze Kościuszki od kilku lat stoi monument, poświęcony tym ssakom.

Blisko 300 hydrofonów, rozmieszczonych na dnie Bałtyku, ma nagrywać odgłosy morświnów. Pozyskane w ten sposób dane mają pomóc naukowcom w lepszej ochronie tych morskich ssaków, którym grozi wyginięcie. Cały projekt ma kosztować 4 mln euro.



Morświny są gatunkiem, któremu grozi wyginięcie. Morświny są gatunkiem, któremu grozi wyginięcie.
Europejscy badacze, wraz z trójmiejskimi naukowcami ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, będą przez cztery najbliższe lata podsłuchiwać morświny, w ramach projektu SAMBAH [Static Acoustic Monitoring of the Baltic Sea Harbour Porpoise - przyp. red]

Na dnie Bałtyku zostanie rozmieszczonych blisko 300 hydrofonów, które umożliwiają odbieranie dźwięków, rozchodzących się w wodzie. Specjalny model matematyczny pomoże potem oszacować wielkość populacji morświnów, siedliska, a także miejsca, gdzie działalność człowieka ma na nie spory wpływ.

Uzyskane w ten sposób dane zostaną wykorzystane do wypracowania przez naukowców metod ochrony bałtyckiej populacji tych ssaków.

- Morświny posługują się echolokacją, podobnie jak nietoperze. Skanują dźwiękiem morskie wody, żeby upolować rybę lub nie wpaść na podwodną przeszkodę - mówi dla PAP Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej IOUG w Helu. - Na szczęście odgłosy morświnów są łatwe do odróżnienia od jakichkolwiek innych dźwięków-

Morświn, daleki krewny delfina, to jedyny gatunek walenia, który na stałe zadomowił się w Bałtyku. Niestety, przez masowe odławianie w połowie ubiegłego wieku oraz stosowanie coraz nowocześniejszych cienkich i przez to niemal niewidocznych dla zwierząt sieci skrzelowych, morświny są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dodatkowo od 1984 r. są chronione prawem.

Projekt SAMBAH realizowany będzie na terenie Morza Bałtyckiego. Kosztować ma łącznie ponad 4 mln euro, które będą pochodzić z programu Unii Europejskiej LIFE +. Polska część projektu została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz UG w projekcie udział bierze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
mak

Miejsca

Opinie (33) ponad 10 zablokowanych

  • KONIEC ŚWIATA!!!!

    świnie też podsłuchują?a kto?pis czy peo?

    • 0 1

  • hehe moja ksywka:D:D mam nawet pomnik:D

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane