• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Morza szum, ptaków śpiew i... stado fok wygrzewających się w rezerwacie Mewia Łacha

Aleksandra Nietopiel
18 lipca 2024, godz. 11:50 
Opinie (46)
  • Mewia Łacha opanowana przez foki.
  • Mewia Łacha opanowana przez foki.
  • Mewia Łacha opanowana przez foki.
  • Mewia Łacha opanowana przez foki.
  • Mewia Łacha opanowana przez foki.

Taki widok w ciągu roku do częstych nie należy, ale o tej porze rzadkością nie jest. Trzeba mieć jednak trochę szczęścia. Stado fok wygrzewających się u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego uchwycił jeden z fotografów, podglądając zwierzęta "z góry". Foki, korzystając z pogody i słońca, wygrzewają się w rezerwacie Mewia ŁachaMapka. Cisza, spokój, flauta. Czego chcieć więcej?



Czy widziałe(a)ś stado fok nad Bałtykiem?

Chyba nie ma osoby, która na widok odpoczywającej w naturze foki nie przystanęłaby i nie westchnęła. A gdy obserwować można całe stado, to westchnienie najpewniej przerodzi się w zachwyt nad naturą.

Foki są pod ochroną, podobnie jak miejsce, które wybrały sobie na odpoczynek. Wyglądają pięknie, kiedy nikt im nie przeszkadza.

Odpoczynek z dala od ludzi



Foki upodobały sobie Mewią Łachę na Wyspie Sobieszewskiej. Tam na piaszczystym wypiętrzeniu lubią się wylegiwać i zażywać kąpieli słonecznej. Miejsce to rządzi się prawami natury i częściowo jest niedostępne dla osób postronnych.

Mewia Łacha opanowana przez foki. Swoją drogą, jakby zmrużyć oczy to można dostrzec płetwę wieloryba uformowaną przez wypiętrzony piasek. Mewia Łacha opanowana przez foki. Swoją drogą, jakby zmrużyć oczy to można dostrzec płetwę wieloryba uformowaną przez wypiętrzony piasek.
Już kilkanaście lat temu można było obserwować tam obecność pojedynczych par fok szarych. Teraz Mewia Łacha to jedno z ulubionych miejsc bytowania tych zwierząt. Można wypatrywać je przez cały rok. Ze względu na liczną obecność tych zwierząt jedna z wysepek na Mewiej Łasze została nazwana Foczą Łachą.

Mewia Łacha to obszar, na którym można spotkać przede wszystkim liczne gatunki ptaków. Gnieżdżą się tutaj m.in. rybitwy czubate. To jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów nad Morzem Bałtyckim w Polsce.


Gdzie obserwować foki?



Rezerwat, który upodobały sobie foki, jest obszarem chronionym i w wielu miejscach obowiązują tu zakazy wstępu. Są jednak specjalne punkty widokowe, które pozwalają na obserwację tych (i nie tylko tych) zwierząt.

Foki można obserwować ze specjalnej wieży lub biorąc udział w zorganizowanym rejsie. Zwierzęta można też spotkać na plaży na Wyspie Sobieszewskiej podczas spacerów. W czasie takiego spotkania pamiętajmy, by fokom nie przeszkadzać: nie zbliżać się do nich, nie płoszyć, a już na pewno nie głaskać. To zwierzęta dzikie, które są gatunkiem chronionym.

Lubisz wędkować? Sprawdź rejsy wędkarskie w naszym katalogu


Populacja foki bałtyckiej szacowana jest na 40 tys. osobników. Od 2010 r. foki szare zamieszkują ujście przekopu Wisły w rezerwacie Mewia Łacha.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane