• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mozaika Anny Fiszer zostanie zdemontowana z kina Neptun

Katarzyna Moritz
21 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Hotel w miejscu kina Neptun już przyjmuje gości
Mozaika autorstwa Anny Fiszer ma być zdemontowana. Mozaika autorstwa Anny Fiszer ma być zdemontowana.

Doszło do porozumienia w sprawie mozaiki Anny Fiszer. Inwestor, który przebuduje kino Neptun na hotel, nie zniszczy jej, ale zdemontuje, a potem ponownie zamontuje na nowej ścianie. Czy będzie to ta sama lokalizacja co obecnie?



Czy podoba ci się mozaika na kinie Neptun?

Wiosną spółka Capital Park zapowiedziała, że w miejsce zespołu trzech kin, które mieszczą się w budynku między ul. Długą, Piwną i Lektykarską zobacz na mapie Gdańska, powstanie hotel sieci Hampton by Hilton, powierzchnie handlowe oraz niewielkie kino studyjne.

Wówczas, według przedstawionego przez firmę projektu, całkowitej metamorfozie ulec miała charakterystyczna fasada od strony ulicy Lektykarskiej. W miejscu znajdującej się tam mozaiki autorstwa Anny Fiszer, która powstała w latach 50. ubiegłego wieku, miały pojawić się okna.

Plan ten nie spodobał się ponad 2 tys. internautów, którzy protestowali przeciwko likwidacji mozaiki.

- Staraniami społeczników, Akademii Sztuk Pięknych, konserwatora i przedstawicieli władz miasta, udało się wynegocjować z inwestorem zachowanie mozaiki - podkreśla Dariusz Chmielewski, pomorski konserwator zabytków. - Jest już ekspertyza, która mówi, jak zdemontować tę mozaikę, w jakich blokach. Po demontażu trafi do udostępnionej przeze mnie składnicy konserwatorskiej, gdzie będzie złożona. Zostanie zdemontowana na koszt inwestora i będzie czekała na nową ścianę, gdzie będzie ponownie zamontowana i poddana konserwacji.
Grupa Capital Park już kilka miesięcy temu w ramach powołanego w sprawie mozaiki zespołu roboczego sfinansowała i zleciła Politechnice Gdańskiej przygotowanie analizy przeniesienia mozaiki.

- Ponadto zleciliśmy też analizę kosztów demontażu i transportu. Opracowana została również dokumentacja zdjęciowa 3-D, którą przekażemy zainteresowanym stronom. Staramy się wypracować, wspólnie z ASP rozwiązanie, które będzie mogło być ostateczne, jednak żadne formalne ustalenia nie zostały jeszcze podjęte - wyjaśnia Katarzyna Mitula, z biura prasowego Grupy Capital Park.
Tak zaplanowano elewacje hotelu od strony ul. Lektykarskiej. Tak zaplanowano elewacje hotelu od strony ul. Lektykarskiej.
Z powodu braku tych ustaleń Grupa nie chce jeszcze informować o kosztach operacji demontażu, ani gdzie mozaika ostatecznie będzie zamontowana ponownie.

Inicjatorzy protestu przygotowali także kilka miesięcy temu petycję do pomorskiego konserwatora zabytków z prośbą, by wpisał mozaikę do rejestru zabytków.

Dlaczego konserwator tego nie zrobił?

- Kino Neptun nie było wpisane do ewidencji ani rejestru zabytków, w żaden sposób nie było też chronione planem miejscowym. W takiej sytuacji konserwator ma prawo zgodzić się na przebudowę i adaptację. Gdy wybuchła społeczna akcja o zachowanie mozaiki Anny Fiszer, odbyło się na ten temat wiele spotkań, ale ona nie jest zabytkiem. Jest dziełem sztuki o takiej lub innej wartości. Nikt na etapie uchwalania planu miejscowego nawet nie zająknął się na ten temat, że jest to dobro kultury współczesnej - wyjaśnia Chmielewski, którego przeciwnicy zarzucali mu opieszałość w tej sprawie.
Budowa nowego hotelu miała się rozpocząć w drugiej połowie tego roku i potrwać 22 miesiące. Oddanie do użytku wartej ponad 70 milionów złotych inwestycji zaplanowano na 2017 rok.

Czytaj też: Hotel Hampton i handel zamiast trzech kin przy ul. Długiej

Utrzymana w beżach, brązach i ochrze wielkoformatowa, abstrakcyjna mozaika od lat 50. zdobi ścianę kina Neptun. Miała nawet swój epizod w filmie "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna. Jej autorka, Anna Fiszer, była malarką i graficzką, od 1950 r. wykładowcą w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Politechnice Gdańskiej.

Opinie (67)

  • mnie się podoba. (1)

    szkoda, że to odchodzi.
    minie 30 lat i się zdziwicie jak wasze miejsca będą orać. Bo "nie przystają do nowoczesnych czasów".

    sztuka nie musi podobać się wszystkim.

    Dla mnie to kino zawsze nazywało się Leningrad :)
    Rozumiem skąd zmiana na Neptun, ale teraz już nic nie nazywa się Leningrad.
    To by było coś mieć kino z nazwą miasta która znikła. To byłby jedyny Leningrad.
    Ale teraz nie ma już kina.
    Mozaiki też nie będzie.
    Będzie plastikowy drogi hotel dla grubych niemców.

    • 4 2

    • Polecam zespół muzyczny

      Leningrad :)

      • 0 0

  • Całe dzieciństwo się tej mozaiki brzydziłem. Rozumiem zmysł wartości artystycznej dużej grupy społecznej, ale uważam, że to nie miejsce na wielkoformatową "sztukę" lat 50.

    • 2 2

  • Można? można.
    Ukłony dla inwestora

    • 1 0

  • kino

    mając wyobrażnie to tu jest lepsze kino, a poplecznicy władzy tacy ślepi że nie mogą mieć własnych poglądów, bo wyobrażnia zabroniona i wódz ma zawsze racje.

    • 0 0

  • Gdzie kino studyjne w Gdańsku???

    Zostają tylko kina-molochy - cinemacity - Holandia/Izrael, helios - agora, multikino - Wlk. Brytania/Irlandia. Brawo dla włodarzy miasta. Pozostaje oglądać starszy repertuar w kinie Żak/Kinoporcie lub zostać w domu...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane