• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mrozy w Trójmieście potęgują smog

Ewelina Oleksy
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 09:03 (20 stycznia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska. W ostatnim czasie smog mocno doskwiera m.in. mieszkańcom Gdańska.

Do Trójmiasta przyszły w ostatnim czasie siarczyste mrozy, a wraz z nimi smog. Mieszkańcy zaczęli mocniej palić w piecach, nie zawsze tym, czym powinni. Efekt? Pomiary z niektórych stacji w Gdańsku w poniedziałkowy wieczór wskazywały przekroczenie norm nawet o 900 proc. W ciągu dnia, we wtorek, było nieznacznie lepiej, ale nadal daleko od tego, żeby móc powiedzieć, że dobrze.



Aktualizacja, 20.01.2021

W środę, 20.01, w Trójmieście znacząco poprawiła się sytuacja dot. jakości powietrza. Pomiary prowadzone przez Fundację ARMAG wskazują, że jakość powietrza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest teraz dobra lub bardzo dobra.



Jak oceniasz obecną jakość powietrza w Trójmieście?

W październiku ubiegłego roku miejscy urzędnicy chwalili się, że Trójmiasto ma najczystsze powietrze w Polsce.

Patrząc jednak na to, co w ostatnich dniach dzieje się za oknami, ta wiadomość jest już nieaktualna.

Wraz z mrozami smog daje o sobie bowiem mocno znać w Trójmieście, na co od kilku dni skarżą się nam czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Skargi te dotyczą m.in. Nowego Portu, Wrzeszcza, Letnicy, Dolnego Miasta czy Oruni w Gdańsku, czyli dzielnic, gdzie sporo mieszkań wyposażonych jest w piece.

21:25 18 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdańsku (20 opinii)

Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.
Gryzący w gardło dym utrudniający oddychanie w rejonie ulic: marynarki polskiej, wyzwolenia. Rok temu zlikwidowali stację pomiaru powietrza w tym rejonie. Sprawa niewygodna dla włodarzy i developera, który obok buduje.


- Nie mogę otworzyć okna w mieszkaniu, bo dymu z kominów na zewnątrz jest tyle, że maseczkę, którą noszę na zewnątrz, zakładam nie przez covid, a właśnie przez smog. Gdy dzwoniłem na straż miejską, to albo nie odbierali, a jak już odebrali i przyjęli zgłoszenie, to nic się nie zmieniło, mimo podania adresu sąsiada, u którego nadal dymi się na czarno - ubolewa nasz czytelnik pan Stanisław, mieszkaniec starej części Chełmu w Gdańsku.
10:08 19 STYCZNIA 21

Zła jakość powietrza w Gdyni (15 opinii)

Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!
Fatalna jakość powietrza! W Gdyni poziom pm10 przekroczony TRZYKROTNIE, poziom PM2.5 przekroczony prawie SIEDMIOKROTNIE!!!!!!


Obserwacjami dotyczącymi smogu podzieliła się w mediach społecznościowych Lidia Makowska, mieszkanka z Wrzeszcza.

Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem. Dane ze stacji pomiarowych we Wrzeszczu, 18.01.2021 r. wieczorem.
- Wróciłam z nocnego spaceru po Wrzeszczu. Trujemy się tutaj dzisiaj, smród z kominów stoi nad okolicami GrunwaldzkiejMapka, normy trującego nas PM 2,5 przekroczone średnio o 700 proc. Dane ze stacji pomiarowej przy ul. TopolowejMapka pokazują przekroczenie norm PM 2,5 o ponad 900 proc! - napisała w poniedziałkowy wieczór Makowska.
We wtorek za dnia w Trójmieście było nieco lepiej. Gdyńskie czujniki określały jakość powietrza jako "dostateczną" i "umiarkowaną". Te sopockie wskazywały kolor zielony, czyli dobry. Jednak w gdańskich dzielnicach, takich jak Wrzeszcz czy Śródmieście, dominuje kolor czerwony oznaczający, że jest źle.

Tu znajdziesz informacje z certyfikowanych czujników o stanie powietrza w twoim mieście.

Palenie śmieciami w piecach to wciąż duży problem



Sytuacji nie polepszają mrozy i to, że mieszkańcy palą w piecach - często czym popadnie: plastikiem, resztkami mebli, kartonami.

08:46 19 STYCZNIA 21

Ktoś pali śmieci (19 opinii)

Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?
Na Wawelskiej i Nieborowskiej czuć smród palonych śmieci. W okolicznych szeregówkach z PRLu jeszcze istnieją śmieciuchy w których ludzie palą śmieci? Poziom zanieczyszczenia powietrza jest tak duży że lepiej nie wychodzić z domu. Co robi straż miejska?


Od początku roku zgodnie z uschwałą antysmogową zabrania się spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Gdańska Straż Miejska zapewnia, że jej Referat Ekologiczny w sezonie grzewczym skupia się głównie na kontroli pieców i przestrzeganiu powyższych zapisów uchwały antysmogowej.

- Kontrole pieców prowadzone są codziennie. Reagujemy na bieżące zgłoszenia, które wpływają na numer 986 oraz poprzez Gdańskie Centrum Kontaktów. Poza tym strażnicy sprawdzają też informacje, które bezpośrednio wpływają na referaty dzielnicowe. Funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w trakcie patrolu, gdy zauważą podejrzane zadymienie - informuje nas Robert Kacprzak z gdańskiej straży.

Palenie śmieciami w Trójmieście



Od początku tego roku do 18 stycznia gdańska straż przeprowadziła 82 kontrole spalania odpadów w paleniskach do tego nieprzystosowanych.

- W 2021 r. za spalanie odpadów strażnicy miejscy wystawili osiem mandatów. Poza tym od października 2019 r. funkcjonariusze pobrali 54 próbki popiołu. Obecnie czekamy na wyniki ich analizy - mówi Kacprzak. - Za spalanie odpadów bądź używanie paliw zabronionych grozi mandat do 500 zł.
Pod koniec 2020 r. gdańska Straż Miejska dostała nowy pojazd m.in. do monitorowania czystości powietrza


Z danych Wydz. Środowiska w Gdańsku wynika, że w 2019 r. wypłacono 229 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego, a w 2020 r.  224 dotacje.  Oprócz tego w 2020 przeznaczono 700 000 zł na likwidację pieców w zasobach komunalnych. Cały czas prowadzone są też działania związane z przyłączeniem kolejnych lokali mieszkalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki zrealizowanym inwestycjom do atmosfery nie trafiło ponad 31 tys. ton CO2.    

Nie tylko palenie w piecach. Są też inne przyczyny



Jak mówią specjaliści, jednym z czynników przekroczenia okresowych standardów norm w Trójmieście jest "transgraniczna migracja zanieczyszczeń". Mówiąc prościej, chodzi o intensywne przemieszczanie się smogu z innych miast i gmin.

- Kraków, w którym wdrożono uchwałę antysmogową  wciąż nie może poradzić sobie z zanieczyszczeniami transgranicznymi, które napływają intensywnie z innych gmin. Jeśli w skali kraju chcemy osiągnąć skuteczny sukces poprawy jakości powietrza musimy myśleć o wyeliminowaniu pieców węglowych bardziej globalnie. Dlatego też egzekucja Pomorskiej Uchwały smogowej jest priorytetowa - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydz.  Środowiska w UMG. 
Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAG, która przyznaje, że jakość powietrza w Gdańsku w ostatnich dniach uległa chwilowemu pogorszeniu, mówi z kolei:

- Związane to jest głównie ze wzrostem emisji z indywidualnego ogrzewania oraz warunkami meteorologicznymi, które powodują gorsze rozpraszanie pyłu w atmosferze przyziemnej. Dodatkowo wraz ze zmianą a kierunku wiatru na południowo - wschodni wzrasta wpływ emisji napływowej - tłumaczy  Szymańska. 

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

  • zakazac kopciuchów ? (1)

    a jak myślicie dlaczego Polak pali czym się da no dlaczego , bo pali tym co ma czyli tym na co go stac, zapytajcie o rachunki za gaz w domach ,mieszkaniach grzanych gazem, to miało byc najtansze ogrzewanie, co nie ? a czemu padła pierwsza duża kotlownia ,kiedys z wielkimi reklamami że nie trujemy na Matarnii ? ni ma nie żyje

    • 12 2

    • bzdura. pali bo moze!!!

      Polak jak moze przyoszczedzic na czyms, najlepiej czyims kosztem to tak zrobi!!!!

      • 3 0

  • Na przymorzu nie ma żadnego smogu.

    • 2 5

  • Oliwa

    Nie ma smogu

    • 2 5

  • Od dawna zwracano uwagę, na to że w Gdańsku jest problem z jakością powietrza.

    Zaś gdańscy decydenci nie dostrzegali problemu i podchodzili lekceważąco do sprawy. Obecnie sprawa jest już poważna.
    Nie jest to " chwilowe" pogorszenie tylko tendencja, którą można zaobserwować od paru lat.
    Z reguły pierwszy smog pojawia się w Gdańsku na przełomie października i listopada, a później zostaje z nami do wiosny .

    • 6 1

  • Pełowski smród i straszne zaniedbania są tam gdzie samorząd jest PO (1)

    • 5 5

    • tam gdzie pis

      • 1 1

  • powietrze

    to my mamy piece....

    • 2 0

  • Greta, gdzie to ocieplenie klimatu??

    • 6 1

  • smog zabija najwięcej ludzi w Polsce

    Mozna by powiedzieć ze mamy prawdziwą pandemie chorób związanych ze smogiem a nie covidem

    • 4 0

  • Ludzie palą śmieci, bo mogą. Poziom zamożności nie ma na to wpływu. Władza pozorująca zwalczanie problemu jest problemem. Wybrani w wolnych wyborach i opłacani z podatków mieszkańców kalkulują, czy opłaca się iść na wojnę z tak dużym elektoratem. Koszty rzeczywistych działań wydają się im zbyt wielkie, więc dalej będzie jak teraz. Festiwal programów edukacyjnych, narad, pouczeń, drony i balony. Oczywiście parę osób jak zwykle się pożywi i zrobi wiele, aby nie zmieniło się nic.

    • 6 0

  • Smród z Szadułek (1)

    Nie mydlcie oczu smogiem i paleniem w kominach. Na chłopski rozum Ilość ludzi w Polsce maleje, coraz mniej osób pali w kominach bo teraz eko i gaz. To przemysł jest odpowiedzialny za 95% smogu i tutaj tyle w temacie.
    Zajmijcie się głównym problemem Gdańska. Niewydajnym składowiskiem śmieci, lobby spalarnianemu i trującym smrodem z Szadółki!!!
    Wysypisko nie jest sprawne i już dawno powinno być przeniesione na tereny poprzemysłowe w części Gdańska przy Siarkopolu. Niestety jest parcie na spalarnie i będzie jeszcze gorzej. Teraz śmierdzi i skutki uboczne to ból głowy, wymioty i łazawienia oczu, ale jak powstanie spalarnia to śmieci aby była rentowna będą zwożone praktycznie z całego woj. pomorskiego (trudne i ciężkie frakcje także z całej Polski) i skutek uboczny spalania śmieci to RAK!!! To jest dopiero dramat bo nie zauważycie nawet kiedy jesteście truci metalami ciężkimi wytwarzającymi się podczas spalania.
    Skoro organizm czuje że śmierdzi to dlatego, że jest w tym powietrzu coś niebezpiecznego dla niego i dłuższe przebywanie w tym środowisku jest po prostu szkodliwe.
    Niech Wam nikt nie wmówi, że to nic nie szkodzi i się rozwieje. Poczytajcie nawet w necie dopiero co twierdzili, że będzie śmierdzieć najwyżej do listopada, a jak otworzą kompostownie to przestanie. Potem w grudniu, że są święta i proces utylizacji jest zaburzony. Teraz w styczniu, że odgazowują zalegające składy z liści i choinek!!! Przcież to ściema i będzie śmierdzieć co miesiąc z innego powodu.
    Lobby spalarni też podziękuję, już w pomorskim mamy jeden z największych wskaźników zachorowań na RAKA i jeszcze będzie ta spalarnia. Dramat!!!
    Oni są dla nas a nie my dla nich, wieć powinni się ogarnąć!!! i przenieść składownie śmieci na tereny poprzemysłowe przy Siarkopolu. Tam jest od dawna ciężki przemysl, mieszalnie i hałdy węgla, nawet mała spalarnia, przeładunek gazu itp. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. a

    • 5 2

    • Kominy z pieców węglowych bardziej trują dymem

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane