• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najpopularniejsze stacje PKM. Zestawienie

Maciej Naskręt
26 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Szynobusy PKM kursują po Gdańsku od 1 września. Natomiast 1 października składy zaczęły dojeżdżać do Kartuz. Szynobusy PKM kursują po Gdańsku od 1 września. Natomiast 1 października składy zaczęły dojeżdżać do Kartuz.

Wiemy, z których przystanków i stacji PKM wyrusza w podróż najwięcej pasażerów, a po których na razie głównie hula wiatr. Są na tej liście zaskoczenia.



Od początku września na linii PKM działa łącznie dziesięć przystanków i stacji. Dzięki temu, że spółka SKM liczy podróżnych poprzez specjalny system zainstalowany w pociągach, można ustalić, gdzie wsiada i wysiada najwięcej pasażerów.

Przewoźnik konkretnych liczb pasażerów na poszczególnych przystankach i stacjach nie podaje, bowiem uznane zostały za dane wrażliwe. Przypomnijmy jednak, że linią PKM w pierwszym miesiącu funkcjonowania pojechało ok. 100 tys. osób.

Oto ranking przystanków i stacji od najmniej do najbardziej obleganych.

10. PKM Gdańsk Niedźwiednik zobacz na mapie Gdańska

Jeden z najbardziej widowiskowych przystanków, a to za sprawą jego lokalizacji na wysokim nasypie przy ul. Słowackiego. Tuż obok znajduje się też wiadukt kolejowy, który stanowi bramę do Wrzeszcza. Mimo tak udanego wkomponowania przystanku w otoczenie nie może liczyć na wielu gości. Możliwe, że sytuacja się zmieni, kiedy w sąsiedztwie powstanie kolejny budynek mieszkalny.

Przystanek PKM Gdańsk Niedźwiednik. Przystanek PKM Gdańsk Niedźwiednik.
9. PKM Gdańsk Matarnia zobacz na mapie Gdańska

Niektórzy żartują sobie, że ten przystanek powstał głównie po to by zapewnić dojazd pracownikom PKM do ich siedziby. Poniekąd to jest prawda, bowiem mieszkańcy Matarni póki co chętniej idą na autobus do centrum niż na pociąg. Jeśli siatka połączeń autobusowych tam się zmieni, pewnie na przystanku zwiększy się ruch.

Przystanek PKM Gdańsk Matarnia. Przystanek PKM Gdańsk Matarnia.
8. PKM Gdańsk Brętowo zobacz na mapie Gdańska

To jedyny w Polsce przystanek, gdzie tramwaj i pociąg zatrzymują się przy jednym peronie. Tuż obok - przy ul. Rakoczego - na dodatek zatrzymują się jeszcze autobusu miejskie. Niestety nie zyskuje on wielu chętnych. Powód? Eksperci twierdzą, że to przez brak wspólnej oferty taryfowej i biletowej na wspomniane środki komunikacji.

Przystanek PKM Gdańsk Brętowo. Przystanek PKM Gdańsk Brętowo.
7. Gdańsk Osowa zobacz na mapie Gdańska

Stacja jest najdalej położona od centrum Gdańska na nowej linii. Pociągi PKM w ciągu dnia kończą i rozpoczynają tam bieg. Aktualnie stacja jest przebudowywana, co wielu pasażerów zniechęca do korzystania z linii PKM. Inwestor - spółka PKM - zapewnia, ze nowe perony mają być tam gotowe do końca tego roku. Podobnie rzecz ma się z nowym torowiskiem.

Niebawem powstanie też tam parking park&ride. Nie będzie jednak przebudowy budynku dworca.

Będąca w rozbudowie stacja Gdańsk Osowa. Będąca w rozbudowie stacja Gdańsk Osowa.
6. PKM Gdańsk Jasień zobacz na mapie Gdańska
Ten przystanek zapewnia wyższą frekwencję w  pociągach PKM dlatego, że coraz bardziej zabudowują się tereny w jego sąsiedztwie. Powstaje tam wiele budynków mieszkalnych. Docierają też tam autobusy miejskie, które dowożą do pociągów pasażerów m.in. z Jasienia czy bloków przy ul. Myśliwskiej.

Przystanek PKM Gdańsk Jasień. Przystanek PKM Gdańsk Jasień.
5. PKM Gdańsk Kiełpinek zobacz na mapie Gdańska

Przystanek miał przyciągnąć do pociągów PKM mieszkańców Kiełpinka i Karczemek. Tymczasem dojście z tych dzielnic to wciąż problem - pieszo to wyprawa przez zabłocone łąki. Gdybyśmy pojechali tam samochodem trzeba nadkładać 1,5 km drogi, więc kierowcy wolą do centrum jechać samochodem. Nie dojeżdża tam wiele miejskich autobusów.

Przystanek PKM Gdańsk Kiełpinek. Przystanek PKM Gdańsk Kiełpinek.
4. PKM Gdańsk Rębiechowo zobacz na mapie Gdańska

To jest niespodzianka. Nikt pewnie nie zaryzykowałby żadnych pieniędzy obstawiając tak wysoką pozycję w naszym rankingu. Przecież obiekt powstał w szczerym polu. A jednak. Podróżują stamtąd koleją mieszkańcy, którzy dojeżdżają m.in. z pobliskiego Banina czy Miszewa samochodem. Często w aucie jedzie nie tylko kierowca, ale także pasażerowie.

Ponadto przystanek daje możliwość przesiadki z pociągu jadącego od strony Kartuz m.in. do Osowy, a niebawem także częściej do Gdyni.

Przystanek PKM Gdańsk Rębiechowo. Przystanek PKM Gdańsk Rębiechowo.
3. PKM Gdańsk Strzyża zobacz na mapie Gdańska

Ta wysoka pozycja nikogo nie dziwi. To za sprawą doskonałego skomunikowania pociągu z linią tramwajową. Można tam się przesiąść do "dziewiątki" lub "szóstki" jadącej w kierunku Wrzeszcza czy też Oliwy. Przystanek upodobali sobie studenci.

Przystanek PKM Gdańsk Strzyża w trakcie dnia inauguracyjnego linii. Przystanek PKM Gdańsk Strzyża w trakcie dnia inauguracyjnego linii.
2. PKM Gdańsk Lotnisko zobacz na mapie Gdańska

To nie tylko przystanek, ale też węzeł przesiadkowy na miarę wielu zachodnioeuropejskich miast. Możliwość przesiadki z samolotu do pociągu powoduje, że wielu pasażerów rezygnuje z dojazdu przed terminal autobusem lub samochodem. Stąd ta dobra frekwencja.

Przystanek PKM Gdańsk Port Lotniczy na estakadzie. Przystanek PKM Gdańsk Port Lotniczy na estakadzie.
1. Gdańsk Wrzeszcz zobacz na mapie Gdańska

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Stacja Gdańsk Wrzeszcz jest od lat miejscem licznych przesiadek z autobusu do pociągu i w drugą stronę. Pojawienie się tam pociągów PKM jedynie zwiększyło ofertę przewozową - przyciągnęło nowych pasażerów.

Z szynobusów PKM mamy możliwość przesiadki także do SKM-ki w kierunku Gdyni i Gdańska Głównego.

Stacja Gdańsk Wrzeszcz. Stacja Gdańsk Wrzeszcz.

Miejsca

Opinie (203) 3 zablokowane

  • Dla kogo PKM Gdańsk Rębiechowo?

    Czekamy na Państwa opinie dotyczące czwartego miejsca w rankingu.
    Przystanek w polu bez dojazdu jakimikolwiek środkami komunikacji publicznej!
    Pogratulować humoru autorom zestawienia!
    Zapraszam na FB!

    • 7 2

  • PKMka powstala z mysla o mieszkancach Osowej (2)

    a jak sami widzimy, mieszkancy dalej wybieraja auta i korki
    wniosek jest prosty, darujmy sobie kolejne rozwiazania komunikacji miejskiej bo Polacy i tak wybiora swoje auto

    • 2 3

    • szklanka jest do połowy pełna (1)

      chociaż można uznać, że jest trochę przewymiarowana.

      Niedługo zacznie się bardziej napełniać, jak przepełnią się drogi dojazdowe do głównej osi drogowej Trójmiasta.

      • 0 0

      • Tu się zgadzam

        PKM wyprzedziła zapotrzebowanie tak o 2-3 lata.
        Przez ten okres będą głosy, że nie potrzebna, ale z miesiąca na miesiąc będzie większy ruch. Jak myśliwska dojdzie blokami do PKm nagle okaże się że to ma sens. Podobnie będzie z Kiełpinkiem. Osowa i Rębiechowo to temat trochę dłuższy, bo ludzie mieszkający w domkach są bardziej przyspawani do aut.

        Ale możliwości słowackiego, trasy W-Z i Spacerowej już dawno są na wyczerpaniu i będzie już tam tylko gorzej.
        Jeszcze tylko kilka kolejnych biurowców bez miejsc postojowych i ludzie sami stwierdzą, że tracą za dużo czasu na szukaniu miejsca postojowego.

        • 1 1

  • Ujeścisko - brak połączenia z PKM

    Mieszkam na Ujeścisku na Jeleniogórskiej, pracuję w Sopocie. Myślałam, że będę mogła dojeżdżać autobusem do PKM Jasień i dalej do Sopotu. Okazało się, że nasze osiedle nie ma autobusowego połączenia z Jasieniem, a zabrali nam nr 164 i wysłali na PKM Kiełpinek. To nie dla mnie! A co zrobiono z nowym rozkładem jazdy!!!!! Dlaczego w godzinach RANNEGO SZCZYTU jest przerwa 27minutowa!!!!
    Ten pociąg jest tak zapchany, że w Jasieniu nie ma już miejsc siedzących!!! i nie różni się niczym od zapchanych tramwajów do dworca SKM Śródmieście!.

    • 5 0

  • 10-tka do ul Srebrniki!

    PKM Gdańsk Bretowo i przystanek końcowy linii tramwajowej 10
    - po pierwsze wspólne bilety; zdecydowana większość pasażerów korzysta z biletów strefowych, ale i jednorazowe powinny być takie same jak dla autobusów i tramwai do Osowej
    - po drugie 10-tka powinna być przedłużona o tę kilkaset metrów do ul Srebrniki (cmentarz, szpital, domy mieszkalne...).

    • 4 0

  • Na przystanek Matarnia chętnie będę dojeżdżał z Karwin jak i wiele osób. Warunkiem jest jednak wspólny bilet, bo zakup metropolitalnego i na pkm mija się z celem. Obecnie przejazd jest totalnie nie zgrany (ztm i zkm) i lepiej dojechać samochodem niż czekać ponad godzinę na autobus. Zkm w Gdyni pisze, że to autobus na lotnisko a nie ludzi do pracy. Jeśli ich stać na rezygnację z pasażerów zamiast poprawić punktualność lub przesunąć np. o kilka-kilkaście minut kurs to ich sprawa. Tylko niech nie narzekają potem na coraz mniejsze dochody. Zobaczymy co będzie z PKMką

    • 4 0

  • Ekrany LCD we Wrzeszczu - kiedy?

    Pytam grzecznie - kiedy Wrzeszcz postawi ekrany? Ile można czekać? Bez tego jest wieś i pustynia, a nie nowoczesna stacja!

    • 5 0

  • stacja Kiełpinek (1)

    5 miejsce stacja Kiełpinek , a niestety autobusy 168 / 167 nawet tam nie zajeżdżają. Problem 1 przystanek dalej. A na stacji na godż. 7.31 pełno rodziców podwożących dzieci na PKM ( jak pod szkołą)

    • 5 1

    • Czy ktoś to rozumie?

      • 1 0

  • Często chodzę na spacery w okolicę stacji Kiełpinek, co prawda nie w godzinach porannego szczytu. Ruch minimalny: dwie - trzy osoby wysiądą, tyle samo wsiądzie, albo i nie. Wagony też nie przepełnione, żeby nie powiedzieć puste. Kilkakroć przeliczyłam ilość samochodów parkujących obok przystanku - ich liczba nie przekroczyła 30. Te kilka tysięcy ludzi, którzy mieszkają na Karczemkach czy w Kiełpinie z oferty PKM raczej nie skorzysta - zostali od kolejki odcięci z powodu braku dojazdu. O dojściu na piechotę nie ma co mówić,niewielu mieszkańców Kaliny czy Różanego Stoku będzie chciało tracić 45 min. na marsz do kolejki.
    Intryguje mnie sensowność istnienia linii A164: PKM KIełpinek do Wrzeszcza przej Ujeścisko, Łostowicką i Sobieskiego. Kto wysiądzie z kolejki, którą dojedzie do Wrzeszcza w ciągu 10 minut, żeby jechać autobusem minut 50? Studenci Politechniki? Wolne żarty - dojadą do Wrzeszcza i wsiądą w tramwaj. Razem z przesiadką 20 min. Konieczność połączenia z Ujeściskiem? A jakież to szkoły i instytucje znajdują się na Ujeścisku? Autobus jeździ i wozi powietrze albo po jednym pasażerze.Raz tylko dostrzegłam 3 osoby, z tym że dwie licealistki przyjechały i odjechały tym samym autobusem, najwyraźniej chciały się przejechać.
    W tym samym czasie ludziom zamieszkującym Kiełpino Górne zabiera się jedyny autobus jeżdżący do Centrum i kieruje się go do ...Wrzeszcza przez ulicę Sobieskiego. Tym samym ulicą Sobieskiego, wąską i krętą, jeździ 5 autobusów: 115, 199, 164, 264, i 168. A wszystko dla wygody mieszkańców. Szkoda, że w ogóle nie pomyślano np. o młodzieży dojeżdżającej rano do szkół zlokalizowanych na Oruni, Elbląskiej, Głębokiej - jest ich kilka. Przedtem uczniowie dojeżdżali z jedną przesiadką, teraz mają dwie, ale co tam, najwyżej wstaną wcześniej o pół godziny (dziś większość szkół średnich rozpoczyna lekcję o 7.30). Podobnie pracownicy urzędów, banków lub zakładów położonych w południowo - wschodniej części miasta. Im pozostają samochody, co poznać po porannych korkach. Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze. Ale sukces odtrąbiono i to się liczy.

    • 11 0

  • miś (1)

    mieszkam na niedzwiedniku i nie mogę korzystać z pkm mimo posiadania biletu metropolitalnego paradoks wiec dojeżdżam autobusem i nikt mnie nie zmusi do kupna następnego biletu ! chytry 2 razy traci ! gratuluję urzędasom ich pomysłow teraz żeby wyjechać z niedzwiednika trzeba nie lada cierpliości bo autobusów jak na lekarstwo ! i mam rozwiązanie kupie starego grata i bede panią swojego czasu a baranom urzedasom dziekuję bardzo za te łaskę transportu publicznego ! a niech was ...

    • 15 1

    • misiu - panią swojego czasu stojąc w korkach?

      chyba coś ci się pomieszało

      • 0 0

  • Karczemki, Kokoszki - brak dojazdu do przsytanku PKM Kiełpinek (3)

    Problem w tym, ze autobusy nie dojeżdżają do niektórych przystanków PKM. Na przystanek PKM Kiełpinek mogłyby dowozić ludzi autobusy 168 z Kiełpina Górnego i 167 z Karczemek i Kokoszek. Niestety jednak z zupełnie niezrozumiałych powodów autobusy te dojeżdżają tylko do ul. Szczęśliwej (przystanek wcześniej), skąd spacerkiem jest ok. 15-20 minut do przystanku PKM. Kompletna bzdura - czas zaoszczędzony jazdą kolejka, bez korków, tracimy na dojście do przystanku PKM !!!! Takie udogodnienia za podwójną cenę z pewnością przyciągną klientów!!!

    • 9 1

    • (2)

      Niby tak, ale wymienionym przez Ciebie autobusom wydłużono już linie o "pętelkę", którą muszą zrobić, by dojechać do Auchan i Wiszących Ogrodów. To zabiera 7 minut. Gdyby autobus miał zjeżdżać dodatkowo do pekemki, trzeba byłoby dorzucić następne 10. To już sporo np dla tych, którzy (w drodze do szkoły lub pracy) muszą dojechać do Centrum, by tam przesiąść się na inny środek lokomocji. Zwłaszcza, że trzeba dorzucić co najmniej 10 minut na przesiadkę przy Emaus. Rozwiązaniem byłyby autobusy (busy) jeżdżące z Kiełpina przez Kartuską, Inżynierską, Azaliową, Kalinową, Szczęśliwą do stacji PKM Kiełpinek. I niech nikt nie mówi, że Inżynierska czy Azaliowa są za wąskie! Sobieskiego jest jeszcze węższa. Kokoszki mają połączenie ze stacją Matarnia.

      • 3 0

      • warto powtarzać z uporem godnym lepszej sprawy, że poprawa warunków dojazdu rowerem (1)

        do stacji PKM to najlepszy/najtańszy/najbardziej efektywny sposób na podniesienie rentowności tej inwestycji kolejowej.

        • 0 1

        • Tak, w kieleckim wszyscy dojeżdżają rowerami!

          A serio: nie każdemu pasuje rower. Na przykład ze względu na strój, w którym chodzi do pracy. Nie wyobrażam sobie, abym stawiała się w pracy spocona, z rozmazanym makijażem i rozwianym włosem. Pracuję z ludźmi, a moja praca wymaga eleganckiego stroju i nienagannego wyglądu. Nie każdy jest młodzieżowcem - sportowcem. Pogoda też u nas bywa zmienna, a wiatr nie zawsze wieje w plecy. Poza tym nie mam już takiej kondycji, by wyjeżdżać pod górkę ulicy Szczęśliwej. Ludzie bywają słabsi, starsi, chorzy, mają małe dzieci - rozwiązania ekstremalne nie wszystkim odpowiadają. Trzeba patrzeć trochę dalej niż na koniec własnego nosa. Jeśli robi się tak drogą inwestycję, to trzeba zapewnić do niej dojazd lub dojście, bo inaczej jest bez sensu.

          • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane