• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najtańsze nie zawsze znaczy najlepsze

Katarzyna Moritz
1 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Sandepid w Gdańsku przestrzega przed kupnem naczyń z melaminy z niepewnych źródeł. Sandepid w Gdańsku przestrzega przed kupnem naczyń z melaminy z niepewnych źródeł.

Kolorowe miseczki, kubki czy łyżeczki z melaminy są lekkie, nietłukące, bardzo tanie i dostępne niemal na każdym bazarze w Trójmieście. Lecz źle wyprodukowane, głównie w Chinach, mogą wytwarzać rakotwórczy formaldehyd. Sanepid przestrzega: należy unikać kupowania takich naczyń z niepewnych źródeł



Niedawno świat obiegła informacja o tym, że w Chinach z powodu skażenia mleka melaminą zmarły cztery noworodki, a u 6 tys. dzieci stwierdzono powikłania. Na szczęście okazało się, że mleko, które wyprodukowała chińska filia Nestle nie jest sprowadzane do Polski.

Docierają za to, i to w dużych ilościach, tanie naczynia z melaminy, w których bardzo często podawane są posiłki małym dzieciom. -Nie wiem z jakiego rodzaju tworzywa są np. sztućce dla dzieci, ale nimi wygodniej karmi mi się dziecko. Mam też wrażenie, że są mniej urazowe niż sztućce metalowe. Jedyne co robię, gdy kupuję takie naczynia to je wyparzam we wrzątku - przyznaje pani Agnieszka z Gdańska, mama 1,5 rocznej Marysi.

- W województwie pomorskim w 2008 r. nie kwestionowano wyrobów zawierających melaminę, zarówno w ramach granicznej kontroli sanitarnej, jak również w wyniku kontroli przeprowadzanych w obiektach obrotu handlowego- zapewnia Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku. Pracownicy z Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdańsku, przyznają, że także nie spotkali się szkodliwymi dla zdrowia naczyniami z melaminy.

Inne doświadczenia mają pracownicy z warszawskiego Sanepidu. Twierdzą oni że problem pojawia się, gdy naczynia trafiają do nas przez Unię Europejską, która dopuszcza do ich produkcji, ale też określa limity migracji ilości formaldehydu do żywności. Jak wynika z badań mazowieckiego Sanepidu, okazuje się, że średnio jedna na cztery partie towaru wydziela szkodliwy, rakotwórczy formaldehyd.

Nie wszystkie państwa Wspólnoty mają jednak tak ostre normy jak Polska. - My musimy to respektować, mimo wszystko badamy i często stwierdzamy, że te produkty do kontaktu z żywnością się nie nadają - mówi Wiesław Rozbicki z Sanepidu w Warszawie.

Produkty z melaminy same w sobie nie muszą być szkodliwe. Staje się tak wtedy gdy do ich produkcji używa się zanieczyszczonych składników. Co zrobić, aby uchornić się przed szkodliwymi naczyniami? -Podczas zakupów zawsze należy sprawdzać, czy wyroby są przeznaczone do kontaktu z żywnością, o czym świadczy znak kieliszka i widelca, albo odpowiedni napis. Posiadają one także certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny. Ale głównie należy unikac kupowania takich naczyń z niepewnych źródeł. - ostrzega Anna Obuchowska.

Opinie (46) ponad 20 zablokowanych

  • Zabawki

    A myśmy bawili się ołowianymi żołnierzykami. I co? . Nasi producenci robią nas w konia.Kupić trzeba ich produkty- wcale nie lepsze.
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • ja będę karmił z butelki po wódce!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane