• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najważniejsze inwestycje w trakcie prezydentury Pawła Adamowicza

Krzysztof Koprowski
16 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Paweł Adamowicz przyczynił się do budowy pierwszego i na razie jedynego w Polsce tunelu drogowego pod rzeką. Druga konstrukcja tego typu, w Świnoujściu, wciąż pozostaje w sferze planów. Paweł Adamowicz przyczynił się do budowy pierwszego i na razie jedynego w Polsce tunelu drogowego pod rzeką. Druga konstrukcja tego typu, w Świnoujściu, wciąż pozostaje w sferze planów.

Ponad 20-letnia prezydentura Pawła Adamowicza bogata była w inwestycje, które całkowicie zmieniły oblicze Gdańska. Przypominamy najważniejsze projekty infrastrukturalne oraz obiekty, które powstały w czasach jego urzędowania - zarówno realizowane i finansowane przez miasto, jak i władze wyższego szczebla, a także inwestorów prywatnych.



Tunel pod Martwą Wisłą oraz układ transportowy do portu



Trudno dzisiaj w to uwierzyć, ale 20 lat temu tereny portowe po wschodniej stronie Martwej Wisły (w tym Port Północny) były pozbawione wygodnego połączenia drogowego. Ciężki transport odbywał się zdegradowanym Mostem Siennickim zobacz na mapie Gdańska (wyremontowanym w 2015 r. wraz z torowiskiem tramwajowym na Przeróbce).

Dzisiaj ruch TIR-ów, który znacznie wzrósł na przestrzeni dwóch dekad (przede wszystkim za sprawą budowy terminalu kontenerowego), odbywa się niemal bezkolizyjnie Trasą Sucharskiego zobacz na mapie Gdańska wraz z mostem wantowym im. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska (oddanym do użytku w 2001 r.) oraz Obwodnicą Południową zobacz na mapie Gdańska (2012 r.).

Powstał też pierwszy w Polsce podwodny tunel drogowy zobacz na mapie Gdańska (2016 r.), który pozwolił na wyprowadzenie ruchu ciężkiego pojazdów z rejonu ul. Marynarki Polskiej z pominięciem centrum Gdańska. Jego realizacja ułatwiła też dojazd do osiedli Dolnego Tarasu.

Swoją "cegiełkę" do rozwoju portu dołożyli też kolejarze, którzy w 2015 r. zastąpili wąskie gardło w postaci jednotorowego, wyeksploatowanego mostu kolejowego przez Martwą Wisłę nową, dwutorową konstrukcją zobacz na mapie Gdańska.



Zagłębie biurowców, galerie handlowe, rekordy wysokości


Dwie pierwsze kadencje Adamowicza przypadły na czas ogromnych trudności gospodarczych. W rekordowym 2002 r. bezrobocie rejestrowane w Gdańsku osiągnęło poziom ponad 13 proc., w województwie 22,4 proc., zaś w całej Polsce 20 proc.

Dzisiaj po przeorientowaniu gospodarki z przemysłu (w Gdańsku przede wszystkim ograniczona została produkcja stoczniowa) na rynek usług i handlu udało się zejść z poziomem bezrobocia w Gdańsku do poziomu zaledwie 2,9 proc. (dane za 2017 r.), a na rynku pojawiło się zjawisko praktycznie nieznane 20 lat temu, czyli znaczny udział obcokrajowców wśród osób zatrudnionych.

Na Przymorzu Małym i w Oliwie wyrosły trzy duże kompleksy biurowców: Arkońska Business Park, Olivia Business Centre oraz Alchemia. W ramach tego drugiego powstał też najwyższy budynek w Trójmieście - Olivia Star zobacz na mapie Gdańska o wysokości 156 metrów do dachu.

Inwestycje biurowe w Trójmieście



Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego na budowie najwyższego budynku w Gdańsku: biurowca Olivia Star w kompleksie biurowym Olivia Business Centre przy al. Grunwaldzkiej Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego na budowie najwyższego budynku w Gdańsku: biurowca Olivia Star w kompleksie biurowym Olivia Business Centre przy al. Grunwaldzkiej
Całkowitemu przeobrażeniu uległ handel. Typowe dla miast ulice handlowe zostały zastąpione galeriami handlowymi, wśród których należy wymienić m.in. Galerię Bałtycką (2007 r.) oraz Forum Gdańsk (2018 r.). Wzdłuż obwodnicy powstały też duże skupiska wielkopowierzchniowe handlu - przede wszystkim wokół Ikei (otwarcie w 1998 r.) oraz Designer Outlet Gdańsk (2005 r.).

Drogi rowerowe oraz komunikacja miejska


Paweł Adamowicz był pierwszym włodarzem w Polsce, który zaczął traktować ruch rowerowy nie tylko w kategorii rekreacji, ale codziennych dojazdów do pracy. To za jego rządów powstała w Gdańsku spójna sieć dróg rowerowych, a miasto zyskało tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Wycofanie z eksploatacji Ikarusów w 2009 r. Wycofanie z eksploatacji Ikarusów w 2009 r.
Warto tutaj przypomnieć też postać jego bliskiego współpracownika, Antoniego Szczyta (zginął podczas urlopu w 2010 r.), który był orędownikiem budowy tras rowerowych jako obligatoryjnego wyposażenia przy remoncie lub budowie nowych dróg dla kierowców aut.

Adamowicz starał się modernizować infrastrukturę tramwajową. W ciągu 20 lat wyremontowano niemal wszystkie torowiska i dodatkowo wprowadzono do służby na masową skalę tramwaje przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wraz z modernizacją taboru tramwajowego spore nakłady finansowe szły również na wymianę taboru autobusowego. W 2009 r. Gdańsk zrezygnował z wysokopodłogowych Ikarusów, podczas gdy Katowice uczyniły to dopiero ubiegłym roku, zaś Lublin w 2017 r.

Nowe ikony architektoniczne Gdańsk


Za rządów Pawła Adamowicza powstały co najmniej trzy budynki użyteczności publicznej, które stały się nowymi, rozpoznawalnymi ikonami architektonicznymi Gdańska:


Warto odnotować także budowę hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena zobacz na mapie Gdańska na granicy Gdańska i Sopotu (2010 r.) oraz Teatru Szekspirowskiego zobacz na mapie Gdańska (2014 r.).

Kalendarz imprez w Trójmieście



Rozwój infrastruktury rekreacyjnej


Choć przez wszystkie kadencje Adamowicza mówiło się o nieustannym "betonowaniu Gdańska", zmarły tragicznie prezydent przyczynił się do powstania największego w Gdańsku Parku Nadmorskiego im. Reagana zobacz na mapie Gdańska (2003 r.).

Jak sam zawsze podkreślał, była to jedna z inwestycji, za którą był w momencie powstania silnie krytykowany przez opozycyjnych polityków i właścicieli ogródków działkowych i - co zdecydowanie rzadziej się zdarzało - chwalony, gdy teren ten został zagospodarowany na ogólnodostępny park.

W ostatnich latach jego urzędowania rozpoczęto również odnowę zagospodarowania Parku Oruńskiego zobacz na mapie Gdańska oraz Parku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska.
Park Nadmorski w Gdańsku powstał w miejscu nieużytków i licznych ogródków działkowych. Park Nadmorski w Gdańsku powstał w miejscu nieużytków i licznych ogródków działkowych.


Pomorska Kolej Metropolitalna

Przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Jasieniu. Przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Jasieniu.
Pomorska Kolej Metropolitalna (2015 r.) nie była wprawdzie realizowana przez Miasto Gdańsk, lecz samorząd województwa. Udział Gdańska i jego dotychczasowego włodarza w lobbowaniu na rzecz jej realizacji oraz współpracy jest jednak nie do przecenienia. Gdańsk dołożył się również do budowy węzłów integracyjnych w obrębie przystanków.

Warto pamiętać, że początkowo miasto planowało w śladzie zdemontowanej po wojnie kolei kokoszkowskiej budowę tramwaju oraz drogi dla samochodów i rowerów. Ostatecznie częściowo wycofano się z tych planów (pozostawiono niewielkie rezerwy terenów), otwierając tym samym drogę do realizacji infrastruktury kolejowej.

Rozwój portu lotniczego im. Lecha Wałęsy

Gdańskie lotnisko jest obecnie trzecim portem lotniczym w kraju pod względem natężenia ruchu pasażerskiego. Gdańskie lotnisko jest obecnie trzecim portem lotniczym w kraju pod względem natężenia ruchu pasażerskiego.
W trakcie rządów Pawła Adamowicza port lotniczy rozrósł się z niewielkiego regionalnego lotniska do trzeciego pod względem natężenia ruchu pasażerskiego obiektu w Polsce.

Na początku pierwszej kadencji Adamowicza, rocznie korzystało z lotniska niespełna 250 tys. osób. W 2017 r. liczba ta urosła do ponad 4,6 mln zł.

W trakcie kadencji Adamowicza powstał także nowoczesny terminal oraz zmodernizowano system nadzoru nad ruchem lotniczym, zaś dojazd na lotnisko możliwy jest zarówno pociągiem, jak czteropasową Trasą Słowackiego.

Nowe osiedla mieszkaniowe na Południu

Południe to dzisiaj miejsce zamieszkania ponad 70 tys. mieszkańców. Południe to dzisiaj miejsce zamieszkania ponad 70 tys. mieszkańców.
W momencie, gdy Paweł Adamowicz zaczynał karierę na stanowisku prezydenta Gdańska w 1998 r. pojęcie dzielnic południowych istniało w świadomości niemal wyłącznie urbanistów, a miejsca zajmowane dzisiaj przez niezliczone osiedla były wykorzystywane jeszcze na potrzeby rolnictwa. Dzisiaj Południe zamieszkuje ponad 70 tys. osób, a z każdym rokiem przybywa kolejnych budynków.

Wprawdzie wciąż nie nadąża za tym infrastruktura komunikacyjna, choć przez dwie dekady prezydentury Pawła Adamowicza udało się wznowić przerwane w latach 80. prace nad budową Trasy W-Z i "dociągnąć" ją do obwodnicy (2011 r.) oraz zbudować pierwszą po przemianach ustrojowych zupełnie nową trasę tramwajową na Chełm (2006 r.), którą następnie wydłużono do ul. Świętokrzyskiej wraz z budową al. Havla zobacz na mapie Gdańska (2012 r.).

Czytaj też: Gdańsk Południe - dzielnice młodych ludzi

W trakcie budowy jest ul. Nowa Bulońska zobacz na mapie Gdańska z torowiskiem tramwajowym oraz węzłem przesiadkowym tramwaj-autobus w pobliżu skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową.

Warto zwrócić uwagę, że Gdańsk wraz z rozwojem Południa zrealizował też kilkanaście zbiorników retencyjnych, które nie tylko mają chronić Gdańsk przed podtapianiem (praktyka ostatnich lat pokazuje, że potrzeba ich jeszcze więcej), ale również stanowią atrakcyjne miejsca do spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców. To sytuacja wyjątkowa na tle innych nowych dzielnic w polskich miastach, które są niemal pozbawione terenów rekreacyjnych.

Czytaj też: Tak wyglądało (nie)dawno Trójmiasto

Opinie (671) ponad 20 zablokowanych

  • No to her Tusk z Merkel będą i hymn niemiecki

    • 20 3

  • o zmarłych mówi się albo dobrze albo wcale (2)

    ale jak ze wszystkim nie można przesadzać...

    • 21 2

    • (1)

      O Adolfie i Stalinie także mam mówić dobrze albo wcale. Oni też nie żyją?

      • 4 1

      • Skoncz manipulowac. Czy Adamowicz kogos zabil? Nawet jesli byl uwiklany w jakies interesy to nie zmienia to faktu, ze byl prezydentem i z tego powodu nalezy mu sie szacunek.

        • 1 3

  • (2)

    Są tacy dla których dziś słowo "deweloper" ma identyczne znaczenie jak za komuny "chłop - kułak" albo "prywaciarz". Służy do wycierania sobie gęby kimś , kto za własne pieniądze robi to czego nie robią inni. Na przykład budowy mieszkań na sprzedaż.

    • 7 10

    • Oni za swoje nie budują (1)

      • 2 2

      • Oczywiście. Ale jakby być tak drobiazgowym, to za bankowe! I Nie. To, że sie zadłużyłeś nie znaczy że za coś zapłaciłeś. Nie przez najbliższe 30 lat.

        • 1 0

  • Ciekawe,KOMU zależy żeby z umoczonego w dziwne działania czlowieka robić usilnie świętego????? (1)

    • 40 6

    • Opozycja będą robić na tym politykę

      • 1 0

  • Pokażcie jeszcze dojście do PKM jasień od osiedli na myśliwskiej (2)

    Błoto lub lód w zależności od pogody - szkoda że tego nie wybudowano.

    • 17 1

    • (1)

      A mnie nie ułożono nawierzchni przed budą mojego Azora.

      • 0 4

      • To jest psi obowiązek miasta a ta buda z azorem ci pasuje pusta

        • 4 1

  • Nie ma za co chwalić Adamowicza. (9)

    Pierwsze dwie kadencje powinny wystarczyć aż zanadto dla oceny polityka. W latach 1998-2006 niczego nie zrobiono, a degradacja substancji mieszkaniowej postępowała. Przypisywanie temu prezydentowi zasług z racji tego, że Unia Europejska wpompowała setki miliardów w Gdańsk tak jak w całą Polskę, jest śmieszne.

    • 60 12

    • (2)

      Tak jak w całą Polskę? W Białystok czy Kielce też, bo nie stwierdziłem.

      • 3 5

      • Też nie stwierdziłem, bo ja też tam nie byłem.

        • 1 0

      • To prawda. Były duże dysproporcje w dzieleniu środków unijnych.

        Ale to były decyzje polityczne.

        • 1 0

    • (1)

      Jeszcze trzeba było umiejętnie wykorzystać te fundusze. Wszyscy sie śmiali jak Budyń zgłaszał kandydaturę Gdańska do organizacji Euro2012. Krzyczeli ze szkoda pieniędzy na to, przecież i tak nie dostaniemy turnieju, itp. A tu proszę dostaliśmy turniej mamy piękny stadion, Letnica wyładniała, a wkrótce koli stadionu będzie oceanarium.
      Jedna inwestycja ciągnie kolejne. Za rok mamy finał Ligi Europy w Gdańsku, to mega promocja miasta.
      Pamietam jak Kraków olał sprawę przygotowania kandydatury Euro2912, a później Majchrowski zielony był ze złości jak uefa nie zgodziła sie na zwiększenie ilości miast organizatorów. Budyń był OK. RIP

      • 6 7

      • Gdańsk dostał Euro głównie dzięki Tuskowi i Nowaki

        i nie tylko Kraków przepadł, przepadł, irracjonalnie, Śląsk

        • 5 1

    • porównaj rozwój Gdańska do stagnacji w Gdyni. (1)

      • 1 3

      • Kolego Gdynia to wieś do której doprowadził szczu, pojedz do Wrocławia, wawy czy nawet Białegostoku czy Rzeszowa i zobacz np. Stan dróg, zobacz piękne dworce etc....

        • 3 2

    • Też go nie popierałem

      Ale uważam że takie osoby jak Paweł Adamowicz czy Lech Kaczyński trzeba ich uczcić bez wzgledu na poglądy polityczne i na to czy przed śmiercią ich kupiliśmy czy nie lubiliśmy, trzeba ich uczcić bo zginęli w trakcie swojej kadencji i byli ważnymi osobami.

      • 3 2

    • dzięki mały człowieku

      • 0 2

  • (1)

    Mi tam wystarczy stan dróg osiedlowych, wszechobecne progi i zawieszenie które trzeba co chwilę robić dziękuję Panie święty....

    • 28 4

    • jak byś jeździł przepisowo to progi byłyby zbędne.

      • 0 2

  • Szkoda człowieka bo cierpiał strasznie ale opinia rodowitych gdańszczan o mieście jest bardzo słaba tylko słoje są zachwyceni

    • 26 5

  • Swietne przykłady niegopodarnosci i kolesiostwa i betonowania niszczenia miasta pod dyktando deweloperki ikorporacji (16)

    ---Tunel pod Wisłą kompromitacja na całego już jest zapchany a rowerzyści i piesi rzadaja przywrócenia promu.

    ----- Stadion 40 mln straty co roku opłacanej przez mieszkańców Gdańska.

    -----Zagłębie biurowców, Szkodliwe dla miasta betonowe biurowe klocki,zwiększone korki i brak miejsc do parkowania.

    -----galerie handlowe czyli forum Gdańsk miejsce ścisłe centrum Miasta zapchane przez obrzydliwy betonowe monstrum wykonane byle jak zignorowaniem niepełnosprawnych
    .Niszczenie lokalnego handlu na rzecz korporacji zachodnich.

    -----Komunikacja przestarzałe tureckie miętki i tramwajowy złom sprowadzony z Niemiec z wysokimi kosztami modernizacji niepełnosprawni od lat bez skutecznie walczą o ich przystosowanie do wózków!

    -----Komunikacja jest tak beznadziejna ze bardziej opłaca się kupić 30 letni złom i zatruwać ludzi spalinami niz korzystać z beznadziejnej komunikacji miejskiej.

    -----ESC kolejny koszmarek wybudowany by upchać na stanowiskach kolesiów POlityków,podobnie jak Muzeum 2 wojny światowej. Betonowy bunkier nazwany teatrem Szekspirowskim a spełniający głownie rolę wystawienniczą dla dilerów luksusowych marek aut.

    -----Pseudo drogi rowerowe które są budowane według kaprysów urzędasów i głuchota na oczekiwania i konsultacje rowerzystów.

    -----Budżet obywatelski skasowanie głosów tych co go wygrali !!!

    -----Betonowanie terenów zielonych i najlepszych oddanie za grosze deweloperom w podzięce z 60% rabatem na mieszkania dla siebie.

    ----PKM przykład nieudolności i niegospodarności oraz parodia z rezerwacja miejsc dla rowerzystów.

    • 61 25

    • Dokładnie jak piszesz

      • 9 1

    • przykład pisu poproszę.. (2)

      pokaż miasto zarządzone przez pis

      • 4 13

      • leming uspionymmózgiem miasto jest dla ludzi a nie dla zadnej parti politycznej bez znaczenia jakiej. (1)

        A przykładem są miasta zachodnie które potwierdzają ze Gdańsk jest zaściankiem europy!!Jak przestaniesz być bateryjką w matriksie ,otworzysz oczy twój mózg wyjście z letargu to sie przekonasz ze partia nie rządzi twoim życiem.

        • 11 5

        • Niestety wschodnie i południowe też...

          • 0 0

    • stary czy młody jesteś?

      podróżujesz? masz inne wzorce, przykłady?
      to który włodarz miasta jest dla ciebie dobrym przykładem?

      • 1 7

    • (4)

      Twoje przykłady są zwykła manipulacją, świadczą o braku wiedzy. W twoim wpisie piszesz nieprawdę.
      Ewentualnie jest to typowy hejt.

      • 4 10

      • (3)

        To jest właśnie prawda, i tak postrzegają te rządy ci co pamiętają jak było 20-30 lat temu! Ale zamiast siedzieć cicho, bo człowiek umarł, tworzy się bezdurne i hagiograficzne artykuły jak ten powyżej na tej stronie.

        • 9 0

        • (2)

          To nie jest prawda, to manipulacja i wyolbrzymienie potknięć z pominięciem sukcesów a poza tym kłamliwe stwierdzenia w większości.
          Przykładowo:
          Komunikacja nie jest beznadziejna
          Ścieżki rowerowe budowane są z pomysłem
          Forum Gdańsk - fajny obiekt, lepiej żeby tam nadal działała Gildia?
          Ecs - reprezentacyjny obiekt, wizytówka Gdańska
          Stadion - super, mega promocja Gdańska podczas Euro, za rok mamy finał Ligi Europy
          Mógłbym dalej pisać ale szkoda mi strzępić klawiatury na malkontentów.

          • 5 10

          • Wiesz, twoje argumenty są totalnie słabym powtarzanien

            • 1 0

          • Twoje argumenty to jakaś totalna papka powtarzana za urzędnikami.

            Regularne powtarzanie według schematu: wizytówka miasta, promocja na świecie, a ostatecznie - wolisz żeby stało tam to co stało wcześniej? Zupełnie bezalternatywne widzenie rzeczywistości, gdzie władza po prostu nie popełnia błędów.
            Stadion świeci pustkami, a organizacja jakiejś imprezy raz na n lat nie usprawiedliwia jego istnienia. Forum powstało zamiast Gildii, bo tak chciał prezydent taką miał wizję i pomysł - żeby wybudować wielkiego molocha handlowego. A mogła powstać prawdziwa, harmonijna miejska zabudowa. Bez wszechobecnego klinkieru, wielkiego kinowego kloca czy parkingu ciągnącego się przez całą długość 3 Maja. Ścieżki rowerowe także pozostawiają sporo do życzenia, ostatnie lata to odcinanie kuponów od mijającej sławy i brak nowych pomysłów. O psujących się tramwajach to możesz znaleźć dziesiątki informacji na tym portalu. A ECS stracił impet, jak wszystkie instytucje w tym mieście ulega powolnej degrengoladzie.

            • 3 0

    • (1)

      Po wpisie widać frustracje i depresje, spróbuj może lekarz?
      Znasz miasto które nie ma problemów?

      • 4 6

      • Znam miasta, w których nie popełnia się tych błędów, co w Gdańsku.

        • 1 0

    • kocham cię , za twoją głupotę

      • 0 3

    • dam Ci radę, wyprowadź się do lepszego miasta, życzę powodzenia w poszukiwaniu. (2)

      Gdyby mi tyle rzeczy nie pasowało, tak właśnie bym zrobił. Ja jednak widzę to zgol inaczej od Ciebie.

      • 1 4

      • Zgadzam się z autorem (1)

        Nie odniose się do każdej z pozycji na liście bo mieszkam tu zbyt krótko, by to oceniać. Jedyne co mogę powiedzieć po 3 latach mieszkania w Gdańsku to to że miasto to jest bardzo w tyle pod wieloma względami względem innych miast w Polsce. Mieszkałem kilka lat w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, stopień rozwinięcia tych miast jest nieporównywalnie większy niż Gdańska.

        To co mi rzuca się w oczy to żenujaca jakość komunikacji miejskiej, betonowanie miasta (jedyny plan na miasto to kolejne bloki hotele i osiedla), niesamowicie ubogi dworzec kolejowy czy PKP (PRL wiecznie żywy, wstyd!). Bardzo wątpliwe zwiazki sp Prezydenta z developerami, żałuję że mój dziadek nie miał schowanej siatki ze złotem, oraz że nie mogłem kupić mieszkania w Neptun parku po "rynkowych" stawkach.

        Człowiek odszedł, stała się tragedia, wielką szkoda i strata, ale nie przesadzajmy z zasługami. Wiele zachowań tego Pana wskazywało na to że prędzej czy później otrzyma zarzuty karne.

        Jedyne co jest cudowne w Gdańsku to obecność wspanialego morza bałtyckiego, ale to nie jest zasługą sp Prezydenta. Chociaż patrząc na obłęd w mediach, może się okazać że plaża w Brzeźnie bądź na wyspie sobieszewskiej, lub dostęp do morza w gdansku to również Jego zasługa.

        • 5 3

        • Nie rozśmieszaj mnie proszę

          Ja stale jeżdżę po Polsce od ponad 20 lat z racji wykonywanego zawodu i z całym przekonaniem twierdzę, że poza Warszawą, Gdańsk jest absolutnym liderem jeżeli chodzi o to, co przez ostatnie 2 dekady zostało w mieście zrobione. Kraków, Wrocław?.....hehehe mam masę znajomych w tych miastach, którzy po prostu zazdroszczą mi tego, że mieszkam w Gdańsku, bez wyjątku.

          • 0 8

  • Proponuję ze spokojem podejść do zmian nazw i chrzczenia imieniem. Teraz będzie wielu, którzy poślizgali by się na imieniu Prezydenta. Byle być szybszym od innych. Jak najdalej od tego.

    • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane