• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie bądź elektrośmieciarzem

Katarzyna Moritz
5 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Elektrośmieci. Co z nimi zrobić?
Elektrośmieci trafiają do recyklingu. Elektrośmieci trafiają do recyklingu.

Stara pralka i lodówka, ale także telefony komórkowe, kolejki elektryczne czy nawet automaty wydające napoje to elektrośmieci. W naszym otoczeniu jest ich tak dużo, że często lądują gdzie się da. Od teraz można, a wręcz należy je oddawać w specjalnym punkcie.



Mimo ustaw, zakazów i kar, w lasach i na dzikich wysypiskach wciąż można zobaczyć porzucone stare lodówki czy pralki. Z czego to wynika? Częściowo z bezczelności lub lekceważenia środowiska, a częściowo z braku wiedzy, co zrobić ze zużytym sprzętem.

Dziś nie mamy żadnego problemu, gdy chcemy kupić nową pralkę w sklepie i jednocześnie pozbyć się starej. Większość dużych sklepów po prostu oferuje wymianę - przywozi nowo zakupione rzeczy, a zabiera stare.

Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy pozbyć się nieużywanego sprzętu bez kupowania nowego. Teraz mieszkańcy Trójmiasta mają alternatywę. W Gdańsku otwarty został stały punkt zbierania elektrośmieci. Mieści się na Żabiance przy ul.Gospody 10 zobacz na mapie Gdańska

- Wystarczy przyjść i złożyć do oznakowanego kontenera wszelkie niepotrzebne, zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne. Jest on otwierany i zamykany o określonych godzinach. Choć działamy parę dni, już znalazł się tam stary komputer i pare monitorów - wyjaśnia Eugeniusz Piechowski z firmy "Pestar", która zajmuje się odbiorem i transportem zebranych elektrośmieci do zakładów przetwarzania w Polsce północnej.

"Pestar" współpracuje z ElektroEko - organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To spółka akcyjna powołana przez największe firmy i organizacje, zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetlenia. W  porozumieniu z gminami realizuje zobowiązania tych firm, wynikające z ustawy o recyklingu.

Co się dzieje potem z takim sprzętem? - Trafia do przetwórni, gdzie jest segregowany, demontowany i część odzyskanych surowców trafia do produkcji nowych urządzeń - wyjaśnia Eugeniusz Piechowski.

Za recykling płacimy wszyscy. Od 1 stycznia 2009 r. w zależności od wielkości i rodzaju kupowanego sprzętu, kwotę tę możemy zobaczyć na paragonie. Dotychczas, przez dwa lata, koszt ten był ukryty w cenie.

Czy na elektrośmieciach można zarobić? - Na tym etapie jeszcze nie. Ten system się dopiero tworzy. W społeczeństwie musi się zwiększyć świadomość o szkodliwości elektrośmieci - mówi Piechowski.

Elektrośmieci wyrzucone gdzie popadnie to duże zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe i trujące substancje (np. freon w układzie chłodzącym i w piance izolacyjnej obudowy lodówek, rtęć w świetlówkach, coraz popularniejszych żarówkach energoosczędnych i kineskopach), łatwo przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych, i w efekcie są przyczyną problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Za wyrzucenie zużytych urządzeń do śmietnika grozi kara grzywny do 5 tys. złotych. O zakazie wyrzucania informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Punkt zbierania elektrośmieci, Gdańsk Żabianka, ul. Gospody 10, jest otwarty: w poniedziałek w godz.: 9-18, wtorek -piątek: 7-15, sobota 9-15.

Elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie do:
- do gminnego punktu zbierania w nieograniczonej ilości. Ogólnopolska baza adresów punktów zbierania zużytych urządzeń jest na stronie www.elektrosmieci.pl. Dostępna jest również bezpłatna infolinia 0 800 000 080 (czynna od poniedziałku do soboty w godz. 9-17).
- do sklepu w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu - tego samego rodzaju, w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę.
- do punktu serwisowego, gdy naprawa urządzenia nie jest możliwa. Serwisant może jednak odmówić przyjęcia elektrośmieci, gdy klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go, a nie naprawy oraz gdy stare urządzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników serwisu.
- do punktu skupu złomu, który jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i ma pozwolenie na zbieranie zużytego sprzętu. Za brak rejestracji w GIOŚ i nielegalną działalność wyznaczono karę od 5 tys. do 500 tys. zł.

Opinie (158) 3 zablokowane

  • Bardzo dobrze

    Bardzo dobrze wiedziec że taki punkt jest i że można tam zawieźć elektrozłom każdego dnia.
    Mam nadzieję że info o nim jest na stronie UM.
    Z pewnością pewna grupa osób skorzysta z mozliwości oddania sprzętu w ten sposób. Inni skorzystają z samochodu który co jakis czas pojawia sie w tym celu na osiedlu, ale będą musieli magazynować sprzęt. Pozostali bedą to mieli wiadomo gdzie i wiadomo jaki tego będzie efekt.
    Wczoraj widziałem przy śmietnikach wzdłuż mojego bloku 3 telewizory w których juz zostały rozbite kineskopy w celu wyjęcia cewiki.

    • 1 0

  • "Częściowo z bezczelności lub lekceważenia środowiska, a częściowo z braku wiedzy..."

    no tak, wmawiajcie jeszcze ludziom, że wyrzucanie śmieci w lesie to z barku wiedzy!!! co za debilizm!

    "Za brak rejestracji w GIOŚ i nielegalną działalność wyznaczono karę od 5 tys. do 500 tys. zł."

    no, wreszcie jakieś konkretne kary!

    • 0 0

  • www.utylizacjaelektroniki.pl

    Idąc ostatnio rano z córeczką ulicami warszawskiej woli, zwróciłam uwagę na wyrzucony pod śmietnik telewizor, skąd ta bezmyślność ludzka? Skoro nieopodal znajduję się punkt odbioru takich elektrośmieci, dodatkowo nawet przyjeżdżają i wynoszą sprzęt bez opłat. Korszytałam i nawet za wyniesienie cięzkiej lodówki nie policzyli żadnych opłat. Gdybyście potrzebowali to polecam http://www.utylizacjaelektroniki.pl
    działają na terenie całej Warszawy

    • 0 0

  • a co z dużym gabarytem ?

    jeden kontener na całe miasto , śmiech , z Stogów na pewno nie przywiozę tramwajem / nie mam odpowiedniego auta / po drodze mam kilka lasów mam lodówkę 1,80/1,00 , pralkę , telewizor i trochę drobnicy , nie wszystko dasię wrzucić do kontenera ,postawie obok to "Kloszardy " rozbiorą migiem a syf zostanie na osiedlu to co za różnica czy zaśmiecamy lasy czy osiedle.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane