• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie jest łatwo donieść na pirata drogowego

24 lipca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Procedura zgłaszania policji agresywnych i niezgodnych z prawem zachowań kierowców jest długa i skomplikowana. Skrzynka stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl będzie pusta, jeśli policjanci tego nie uproszczą - uważa nasz czytelnik, pan Wojtek.



Jak oceniasz działanie policyjnej skrzynki e-mail?

Oto jego argumenty:

Prawie codziennie nagrywam sytuacje, które nadają się do zgłoszenia policji, jednak do tej pory zgłosiłem tylko dwa przypadki - gdy bezpośrednio zagrożone było moje życie. Pozostałe przypadki zignorowałem. Dlaczego? Bo uważam, że procedura zgłoszenia takich wydarzeń odstrasza od jakikolwiek działań. Opiszę jak to wyglądało w moim przypadku.

Przy wysłaniu na e-mail zgłoszenia, trzeba za każdym razem pofatygować się na komendę osobiście, w celu złożenia wyjaśnień. Po co w takim razie zgłoszenie elektroniczne? Gdy już decydujemy się na złożenie zeznań w charakterze świadka lub pokrzywdzonego, okazuje się, że komenda jest czynna w godzinach od 7 do 15, więc mocno to utrudnia bezpośredni kontakt osobom, które zazwyczaj wtedy pracują.

Wyjaśnienia u policjantów składałem w sumie dwukrotnie. Zawsze pojawiałem tam się z samego rana. Czekając przed godziną 7 na parkingu. Najpierw pojawiała się pani o godz. 6:59 i otwierała drzwi. Wchodziłem za nią ale niestety, 15 minut musiałem poczekać, zanim pojawiła się ta sama pani, ale już na recepcji. Wtedy dowiedziałem się też od niej, że jednostka policji faktycznie jest czynna od godz. 7, ale pracownicy przychodzą do pracy o 7:30.

Za pierwszym i za drugim razem spotkała mnie ta sama sytuacja. Gdy mijali mnie wchodzący dopiero do pracy policjanci, to na ogół około 7:35-7:40 podchodzili do mnie z informacją, że właśnie mają petenta i że załatwienie jego sprawy potrwa ok. 20-30 minut. Pytali mnie przy okazji o to, czy mogę przyjść później lub poczekać. A przecież do jednostki jest jedno wejście dla wszystkich, do tego petenci muszą zostać wprowadzeni i odprowadzeni przez funkcjonariusza, bo drzwi są blokowane elektronicznie. Kiedy i którędy oni weszli?

Przy okazji mojej drugiej wizyty policyjny komputer nie był w stanie obsłużyć pliku z nagraniem, dlatego musiałem pokazać nagranie na komórce, żeby policjantka wiedziała, jakie zdarzenia opisuję.

Wizyta zajęła mi półtorej godziny, w tym przez 30 minut czekałem na przyjęcie. Odstęp między moimi zgłoszeniami to ok. 8 miesięcy. Po drugim razie stwierdziłem, że warto komuś o tym opowiedzieć.

Odpowiada mł. asp. Tomasz Latusek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Skrzynka stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl, podobnie jak inne tego typu w pozostałych województwach, powstała z myślą o ukierunkowaniu wiadomości, które już w przeszłości wpływały na inne adresy e-mailowe wykorzystywane przez KWP i inne jednostki. Obecnie jest to adres zbiorczy dla osób, które w ten sposób chciałyby złożyć zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu mającym charakter formalny czy też będącymi wykroczeniami popełnianymi na ich szkodę.

Innymi słowy jest to adres centralny, z którego wiadomości dalej są kierowane zgodnie z właściwością miejscową. Właściwość miejscowa ma tu znaczenie, ponieważ czynności w sprawie prowadzi jednostka Policji, na obszarze działania której zaistniało wykroczenie. Kwestia osobistego stawiennictwa wynika natomiast z procedur opisanych w Kodeksie Postępowania w Sprawach o Wykroczenia (KPOW).

W każdym przypadku Policja ma obowiązek ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń, co też w przypadku każdego takiego zawiadomienia robi. Pamiętać jednak należy, że z każdej czynności procesowej w takim przypadku sporządzane są protokoły zgodnie z zapisem art. 37 KPOW. Tego typu dokumentację sporządza się z przeglądania materiału filmowego oraz przesłuchania świadków czy pokrzywdzonych i nie ma tu odstępstwa.

Z czynności wykonywanych i stwierdzonych przez uprawnionego funkcjonariusza można natomiast sporządzić notatkę. Informacja w formie opisu do wiadomości e-mail musi więc znaleźć potwierdzenie w protokole (zgodnie z nim świadek lub pokrzywdzony musi być zapoznany ze swoimi prawami, obowiązkami oraz odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań) inaczej takie nagranie nie musi zostać dopuszczone przez Sąd jako wiarygodny dowód.

Nikt nie chciałby zostać skazany wyrokiem sądowym tylko za przesłany anonimowo film z krótkim komentarzem. Nierzadko zresztą materiały nie są zaopatrzone w datę rejestracji lub nie odpowiada ona stanowi faktycznemu (np. widok śniegu w lipcu wg. wskazania daty rejestratora samochodowego). Pamiętać również należy, że nagrania takie nie stanowią podstawy do nałożenia mandatu, a do skierowania wniosku o ukaranie do sądu z uwagi na zasady postępowania wynikające z art. 97 KPOW.

Forma, w jakiej należy składać zawiadomienia na naszą skrzynkę od samego początku jej funkcjonowania opisana jest na naszej stronie.

Wynika z niej jasno, że oprócz danych pojazdu, daty i miejsca zdarzenia, należy również podać dane zgłaszającego z adresem do korespondencji oraz telefonem. W innych przypadkach postępowania mogą ulec przeciąganiu z uwagi na konieczność ustalania innych świadków oraz nie gwarantują pociągnięcia do odpowiedzialności właśnie tego człowieka, który w danej chwili popełnił wykroczenie oraz niejednokrotnie mógł stworzyć realne zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia osób zgłaszających i innych użytkowników drogi.

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (601) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    Z kad bierze się tyle ormowców!!! Zajmijcie się swoim życiem!!! Brzydzę się donosicielstwem.

    • 4 7

    • skąd się bierze tylu bandytów
      skąd ta omerta
      skąd ta samobójcza aspołeczność i poparcie dla przaśnego wsiowego bandytyzmu?

      • 4 2

  • Kamerę mam stale włączoną w czasie jazdy,

    ale do głowy by mi nie przeszło latać z nią na Policję. Ci wszyscy , pożal się Boże , piraci drogowi (czytaj :potencjalni mordercy) sami się kiedyś wykończą przez własną głupotę. Zabiją siebie lub innych .Matematyka (rachunek prawdopodobieństwa) jest bezwzględna. A potem będzie płacz , udawanie psychicznie chorego , lub inne wykręty. Szkoda mojego czasu na idiotów... Kamera przyda się bardziej w przypadku ustalenia winnego kolizji lub udowodnienia przekroczenia. Pamiętajcie , że dowód elektroniczny jest więcej wart niż zeznania wielu świadków. Jest po prostu NIEPODWAŻALNY !!!

    • 3 1

  • (1)

    Zalosne.... mega zalosne ze ludzie maja czas na kablowanie na innych. A posiada Pan homologacje sprzetu ktorym Pan nagrywa ? I te homologacje systematycznie odnawia ?

    • 4 9

    • grypsera za kraty!

      • 1 0

  • (1)

    W Polsce od 89 NIE warto pomagać Policji !!!! Sama biurokracja i dbanie o przestępców!!!! Kiedyś za PRL ludzie często pomagali Milicji bo procedura była prosta i zrozumiała i reagowali niezwłocznie... Szkoda ze za peło nie szanuje się prawych obywateli..... Cóż wola oni dbać o swój elektorat w Zakładach Karnych i Aresztach.

    • 2 6

    • tabletki odstawione?

      • 0 0

  • Nagrywanie kamerą (8)

    uważam iż nagrywanie jednych kierowców przez innych kierujących jest wysoce nieetyczne delikatnie mówiąc.W niektórych "normalnych"krajach europejskich używanie kamer jest ZABRONIONE a donosicielstwo bardzo źle widziane przez władze.Od pilnowania i przestrzegania przepisów ruchu drogowego jest Policja (dawniej ORMO)Odnoszę wrażenie że tęsknimy za komuną gdzie donoszenie na innych było na porządku dziennym.Pozdrawiam Wszystkich Kierowców - szerokiej drogi.

    • 8 15

    • Nagrywanie kamerą

      powinno być Milicja oraz ORMO czyli społeczni donosiciele

      • 0 4

    • (1)

      Otóż w wielu krajach kultura bezpieczeństwa i kultura zgłaszania jest właśnie bardzo dobrze rozwinięta bo ludzie szanują życie. Podaj źródło twojej tezy, chętnie poczytam

      • 3 0

      • w Niemczech, jeśli za długo sie kręcisz przy jakimś domostwie albo autem

        jeździsz i zawracasz lub wrzucasz śmieci do cudzego kibla (bo jesteś turystą), to zaraz jakaś gospodyni domowa dzwoni na policję...

        • 0 0

    • gwoli jasności (1)

      policja to dawna milicja (obywatelska); a ORMO to skrót od "Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej"

      PS cała ta sprawa a nagrywaniem rzekomych drogowych piratów rzeczywiście trąci komuną; to zwykła pochwała donoszenia

      • 0 6

      • nie odróżniasz jełopie sprzedania sąsiada za czerwoną książeczkę

        od obywatelskiej postawy w walce o bezpieczeństwo na drodze.
        Idź teraz powiedz swojemu dziecku (o ile już wytwarzasz plemniki i zdążyłeś jakieś sklecić) że wolisz żeby zabił je pirat drogowy niż na niego donieść.

        • 4 0

    • (2)

      Jedynie Austria zabrania używania kamer samochodowych, ale w Austrii jeździ się "normalnie" (ilość wypadków na poziomie średniej EU), a od polskich dróg bardziej niebezpieczne sa tylko bułgarskie, rumuńskie, litewskie i łotewskie (tam, gdzie dominuje turańska kultura drogowa "Mongoła na stepie".

      • 6 0

      • i c ogrozi za nagrywanie kamerką szosy? (1)

        a to przez cudzoziemca, ao to przez swojaka? I czy ich SN zbadał sprzeczność z konstytucją?

        • 0 0

        • Nie wiem, nie znam austriackiego. Pisz na Verfassungsgerichtshof.

          • 0 0

  • Policja ma to gdzieś dla nich łatwiej stanąć z laserem na 50 postawionej tylko żeby łupią kierowców!

    Sam osobiście dzwoniłem jakieś dwa tygodnie temu na 112 (co się naczekalem zanim mnie przełączyli. ..) I zgłaszam debila w Insignia wypychajacego na Armi Krajowej i Obwodnicy innych i kierowców wyprzedzajacego a następnie hamującego przed maską na lewym i prawym pasie Ten idiota był na pewno nacpany trzeźwy człowiek tak się nie zachowuje!

    Policja powiedziała że nie ma podstaw do zatrzymania a jak chcę to mogę złożyć osobiście skargę na najbliższym komisariacie!

    • 2 0

  • ja (2)

    Policja jest jakby ubezwłasnowolniona przez prawo tworzone przez posłow ,którzy sami są niejednokrotnie uwikłani w bandyckie wybryki na drogach.Sam nie będę zgłaszał bo moje dane są powszechnie ujawniane a bandzior jest jak pokrzywdzony.Brakuje Pawlaka ,który jadąc na sprawę sądową dostał od matki granat-sąd sądem a sprawiedliwość.............-nic dodać nic ująć.

    • 3 2

    • (1)

      tja... jak trzeba"zając się niebezpieczną babcią handlującą kwiatami" to prawo jest ale na bandytów to już nie

      • 0 2

      • Widziałeś kiedyś mundurowych nękających babcie z kwiatkami, czy powtarzasz medialny komunał?

        • 0 0

  • dziadki (2)

    ...to chore nagrywac innych ludzi.

    • 6 7

    • To chore narażać innych ludzi na śmierć.

      • 2 1

    • dzięki takiej chorobie można uratować wielu obywateli

      .

      • 0 1

  • Bardzo ciekawy artykuł. (3)

    Mam kilkadziesiąt filmików na których widać agresorów łamiących przepisy. Nawet zdarza się, że bez kierunkowskazów skręcają. Jednemu to nawet samochód zgasł jak ruszał i trzeba było poczekać na następne światło.

    • 3 3

    • dobre tekst nie są złe (1)

      nawet samochód mu zgasł ? Ale agresor :)

      • 1 2

      • To mnie akurat nie dziwi. Agresja drogowa dowodzi braku umiejętności.

        • 0 1

    • bez kierunkowskazu?!

      Łoo jezus

      • 2 3

  • Fuj....... (1)

    Panie Wojtku!
    Jest pan zwykłym kapusiem.. Brzydzę się Panem... Będę brzydził również policjantami, którzy z takich usług skorzystają... Oni są od łapania bandytów, ale sie boja i korzystają z takich jak..pan. sorry za mała literę, ale duża nie przeszła...

    • 9 11

    • widziales filmiki??? lepiej bys nie-donosicielem i zginac godnie?? glupek

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane