• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie tylko Gdańsk ma Neptuna. 10 polskich miast z bogiem mórz

Aleksandra Nietopiel
1 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (75)
Neptun na tle zachodzącego słońca - piękny o każdej porze dnia. Neptun na tle zachodzącego słońca - piękny o każdej porze dnia.

Neptun nie tylko gdańskie ma imię. Rzeźby boga mórz można spotkać także w górach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku czy Mazowszu. Niewątpliwie najsłynniejsza z nich znajduje się przy Dworze Artusa w Gdańsku, gdzie Neptun spogląda na Długi TargMapka ze szczytu fontanny. Inne wyobrażenia Neptuna są może mniej znane, ale równie ciekawe. Przedstawiamy 10 pomników Neptuna z Polski.



Wiedziałe(a)ś, że Neptun jest obecny też w innych polskich miastach?

Dobrze zbudowany, władczy, o wyrazistych rysach, zawsze z trójzębem w muskularnej ręce, z falami włosów, w towarzystwie morskich stworzeń, zwykle z zakrytym przyrodzeniem. Tak prezentuje się Neptun w wyobrażeniu artystów. Przedstawiające go posągi zdobią miejskie place, miejsca historyczne i rekreacyjne. W mitologii rzymskiej był bogiem wód, chmur i deszczu, a także opiekunem koni i wyścigów. Greckim odpowiednikiem Neptuna jest Posejdon.

Smukły Neptun z Gdańska



Najsłynniejszy Neptun w Polsce, jako część fontanny, znajduje się w Gdańsku. Autorem projektu wraz z czaszą i trzonem, jest architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke , a model figury wykonał Piotr Husen. Rzeźbę ważącą 650 kg odlano z brązu w 1612 r. Elementy architektoniczne fontanny nawiązują do manieryzmu flamandzkiego. Co ciekawe, pierwotnie fontanna była kolorowa. Uruchomiono ją 9 października 1633. Uszkodzona w czasie II wojny światowej została, dla jej ochrony, zdemontowana i wywieziona do Parchowa pod Bytowem. Czaszę i podstawę zamurowano cegłami. Po 1945 została odrestaurowana i ponownie uruchomiona 22 lipca 1954.

Fontanna jest jednym z ważniejszych symboli Gdańska, chętnie wykorzystywana, przez oświetlenie bądź przebranie, do pokreślenia jakiegoś wydarzenia, rocznicy czy idei.

  • Gdański Neptun znajduje się w reprezentacyjnej części Głównego Miasta.
  • Fontanna Neptuna na Długim Targu w Gdańska.
  • Gdański Neptun z bliska

Helski bóg morza i jego przyrodzenie



Dużo młodszym bratem Neptuna z Długiego Targu jest ten helski. Posąg Neptuna znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Helu. Jego budowa trwała dwa lata, a odsłonięto go w 2020 roku. Rzeźba z białego granitu jest kopią monumentu z fontanny stojącej we włoskiej Bolonii. Oryginalna rzeźba i fontanna powstały w 1564 r. Dla fanów motoryzacji ciekawostką może być to, że kształt trójzębu oryginalnej rzeźby stał się inspiracją dla logo marki samochodów Maserati. Posąg z Helu wyrzeźbił Tadeusz Biniewicz według projektu autorstwa Arkadiusza Żółtowskiego, który jest właścicielem posągu i to on zlecił jego wykonanie. Figura Neptuna ma 3,4 m wysokości, a cały pomnik 5,5 m. Figura Neptuna ma 3,4 m wysokości, a cały pomnik 5,5 m.

Posąg Neptuna z Helu. Rzeźbę odsłonięto w 2020 roku. Posąg Neptuna z Helu. Rzeźbę odsłonięto w 2020 roku.
W sierpniu 2020 roku Neptun z Helu stracił przyrodzenie. Zniszczenie, którego dokonał turysta z Warszawy udało się na szczęście szybko naprawić. Powstałe straty wyceniono na 30 tys. zł.

"Jerzy z widłami" na delfinie w Gliwicach



Neptuna można też spotkać na rynku w Gliwicach. Siedzi on na delfinie, z którego wypływa woda, dzierżąc w ręku trójząb. Rzeźbę stworzył w 1794 Johannes Nitsche, rzeźbiarz barokowy z Opawy. Monument z piaskowca jest jednocześnie fontanną. Stoi ona na cokole wewnątrz kwadratowego basenu.

Rzeźba Neptuna w Gliwicach powstała w 1794, stworzył ją Johannes Nitsche. Rzeźba Neptuna w Gliwicach powstała w 1794, stworzył ją Johannes Nitsche.
Obiekt swego czasu był ulubionym elementem krajobrazu Gliwic, a mieszkańcy nadali mu przydomek "Jerzy z widłami".

Morska bryza w górach



Co robi posąg Neptuna w Jeleniej Górze? Jego obecność tam ma swoje wytłumaczenie. Upamiętnia dawne, dobre stosunki handlowe miejskich kupców z zamorskimi krajami. Rzeźba w postaci fontanny znajduje się tuż przy ratuszu i stoi w miejscu dawnej studni miejskiej. Powstała w XVIII wieku, a zlecenie na jej wykonanie przyjął Joseph Anton Bechert. Początkowo zdobiła prawdopodobnie jedną z podmiejskich siedzib kupieckich, potem trafiła na plac i ozdobiła fontannę przed ratuszem.  

Neptun w Jeleniej Górze osadzony jest na kolumnie, a kolumna w fontannie. Neptun w Jeleniej Górze osadzony jest na kolumnie, a kolumna w fontannie.

Największa rzeźba na promenadzie



Bóg mórz upodobał sobie także wągrowiecką promenadę nad Jeziorem Durowskim w Wągrowcu. Malownicza trasa usiana jest rzeźbami autorstwa poznańskich artystów. Rzeźba Neptuna jest tam największą z rzeźb zdobiących promenadę. Na cokole, pod figurą boga mórz, znajduje się napis "Neptun Rex". Trójząb Neptuna skierowany jest do dołu, a nie jak w innych wyobrażeniach - w górę.

Rzeźba Neptuna przy promenadzie w Wągrowcu jest jedną z wielu rzeźb w tym miejscu i też największą. Rzeźba Neptuna przy promenadzie w Wągrowcu jest jedną z wielu rzeźb w tym miejscu i też największą.

Statyczny Neptun w Bielsku-Białej



Na spokojny i statyczny wizerunek Neptuna można natrafić w centralnej części rynku w Bielsku-Białej. Z fontanny, w kierunku wschodnim, wybiega sztuczny kanał o długości około 15 metrów. Zrekonstruowana rzeźba Neptuna wróciła w to miejsce po jego gruntownej przebudowie w 2006 roku. Neptuna nie było tutaj od 1891 roku.

Neptun w Bielsku Białej prezentuje się bardzo statycznie w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w innych miastach. Neptun w Bielsku Białej prezentuje się bardzo statycznie w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w innych miastach.

Świdnicki Neptun



Fontanna z Neptunem znajduje się też na Rynku w Świdnicy. Obiekt powstał w miejscu dawnej drewnianej studni, która spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1716 roku. Wybudowano ją za pieniądze z kasy miejskiej w 1732 roku. Autorem obiektu jest rzeźbiarz Georg Leonard Weber. Postać Neptuna z trójzębem oplata szata, a u dołu znajdują się dwa konie morskie i leżąca postać Wodnika.

U doły pomnika Neptuna w Świdnicy znajdują się konie morskie i postać Wodnika. U doły pomnika Neptuna w Świdnicy znajdują się konie morskie i postać Wodnika.

Kawałek Neptuna w Łazienkach Królewskich



Początkowo, jako rzeźba całej postaci, Neptun według koncepcji króla Stanisława Augusta miał zdobić kaskadę wodną i być głównym akcentem perspektywy oglądanej z okien Pałacu na Wyspie. Zachowało się tylko gipsowe popiersie boga mórz. Znajduje się ono wśród zieleni, przy ścieżce prowadzącej na most nad kaskadą w Łazienkach Królewskich.

Popiersie Neptuna w Łazienkach Królewskich znajduje się przy ścieżce spacerowej pośród bluszczu. Popiersie Neptuna w Łazienkach Królewskich znajduje się przy ścieżce spacerowej pośród bluszczu.

Neptun z Sopotu



Swojego Neptuna ma również Sopot. Nie jest to może dzieło monumentalne, ale warto odnotować, że jego nieduża postać znajduje się przy wejściu do Baru Przystań.

  • Neptun przed wejściem do Baru Przystań w Sopocie.
  • Neptun przed wejściem do Baru Przystań w Sopocie.

Barokowa rzeźba z Wrocławia, zniszczona-powróciła



Neptun dumnie prezentował się przez lata na placu Nowy Targ we Wrocławiu. Fontanna stała tam do 1945. Pod koniec II wojny światowej została zniszczona, a jej szczątki uznano za zaginione. W 2010 roku pozostałości fontanny zostały odkopane przez archeologów podczas wykopalisk poprzedzających budowę parkingu podziemnego. Jesienią 2022 roku oryginalna rzeźba Neptuna została odnaleziona w Wielowsi koło Sycowa.

  • Fontanna Neptuna ostatecznie zniknęła z placu Nowy Targ we Wrocławiu w 1945 roku.
  • Fragment pomnika wrocławskiego Neptuna odnaleziony w 2022 roku.
Powstała w 1732 roku na zlecenie Rady Miejskiej. Wykonana z piaskowca przez wrocławskiego kamieniarza Johanna Karingera i rzeźbiarza Johanna Jakoba Bauera, a jej ozdobne elementy odkuł Johann Baptista Lembergerg.

Nie tylko Kopernik



Warto też na koniec odnotować, że fontanna Neptuna stała kiedyś także w Toruniu. Od około 1700 r. znajdowała się w reprezentacyjnym miejscu - na Rynku Staromiejskim. Ufundował ją rajca miejski, a potem burmistrz Johann Zimmermann w formie pięknej studni z postacią Neptuna w zwieńczeniu. Uległa ona jednak zniszczeniu już w 1740 r.

Podczas pisania tekstu korzystałam ze stron: gedanopedia.pl, polskanieznana.pl, wikpedia.pl. wikimapia, swidnica24.pl, lazienki-krolewskie.pl.

Miejsca

Opinie (75) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Tego na Helu widziałem (1)

    • 6 0

    • Nie ma co oglądać choć nieźle umięśniony.

      Wszyscy robią sobie zdjęcia pod pomnikiem tego herosa z Helu i potem leją ze śmiechu patrząc na fotki i jego odstające "przyrodzenie", niezbyt pasujące do tej rzeźby. Mimo wszystko jakiś listek by się przydał.

      • 4 1

  • Obok Neptuna powinna byc druga fontanna z Syrenka. (2)

    • 3 5

    • Z Syrenką 105 chyba (1)

      • 2 1

      • 105 to byla Syrena

        • 0 0

  • W Gdańsku brakuje mi pomnika byłego prezydenta (14)

    Niech to będzie zadanie dla władz miasta na ten rok

    • 11 20

    • Skonczmy z pomnikami,czesto nieudolnymi,wzbudzajacymi niesmak,smiech. Upamietniajmy ulicami,skwerami,imionami szkol. (2)

      Kpiną jest szkoła na Stogach imienia.....Na Bursztynowym Szlaku. A z tej dzielnicy pochodził wybitny światowy filozof młodo zmarły ks.prof. Kazimierz Kloskowski.

      • 6 1

      • Adamowicz był najwybitniejszym prezydentem w historii

        • 0 8

      • Pytam

        A dlaczego wszyscy na ogół teraz nazywają swoje szkoły czy ulice imieniem jakiegoś mało znanego powszechnie człowieka, ale za to księdza?

        • 1 7

    • jestem absolutną fanką prezydenta Adamowicza. (10)

      Ma mural, ma ulicę, szkołę a co najważniejsze ma ludzką pamięć za prawie 25 lat rządów jakie Gdańsk zmieniły na europejskie miasto. To jest najlepszy pomnik. Brakuje natomiast pomnika, wiedzy, pamięci o innym znakomitym burmistrzu Leopoldzie von Winterze.

      • 1 10

      • Powinno się film o Adamowiczu nakręcić Sztos 3 (2)

        • 7 1

        • kręć, za swoje pieniądze (1)

          • 4 1

          • Film o bolku sponsorował Marcin P.

            • 4 0

      • Powinno się nazwać jego imieniem szkołę bankową (2)

        Podobno miał 36 kont.

        • 7 2

        • kup mieszkania na kredyt, kup meble na kredyt,kup wyposażenie kuchni na kredyt to będziesz miał kont więcej (1)

          różnica jest taka że nie masz zdolności kredytowej nawet na kawalerkę na Szadółkach

          • 2 7

          • Wzruszające

            Czyli pan Adamowicz był taki ubogi, że pod każde AGD musiał brać kredyt i zakładać kolejne konto bankowe?

            • 7 1

      • Leopold Winter byl aparatczkiem organow scigania pilnujacym wypelniania Kulturkampfu,mozg Ci przeprala pruska propaganda. (3)

        • 7 1

        • podaj datę urodzenia Leopolda von Wintera i datę powstania III Rzeszy. Może coś zrozumiesz. (1)

          • 0 6

          • A kiedy byl Kulturkampf? A kiedy byl aparatczykiem Winter? A co to jest Kulturkampf?

            • 3 0

        • twoj poziom wiedzy o Gdansku oraz intelektualny jest równy zgniecionej puszcze po piwie

          • 0 3

  • Moim zdaniem (7)

    rzeźby Króla Mórz w miastach, co z morzem mają mało wspólnego, są niestosowne.

    • 10 24

    • Wiecej syrenek powinno byc jest priorytet,czy nie ma (6)

      • 3 1

      • Parytet (5)

        Chyba parytet bo o jaki priorytet Ci chodzi?

        • 4 0

        • Ocywiscie,wkradaja sie literowki posylwestrowe,ktore zmieniaja sens,parytet tak powinno byc dzieki za korekte.

          • 1 0

        • Priorytet stawiania pomnikow syrenek. (3)

          Oba te slowa tu pasuja, chyba ze najwazniejszy jest kontekst wojujacych o wiadome parytety feministek.

          • 3 0

          • Jak zwal tak zwal,syrenek powinno byc wiecej. (2)

            • 1 0

            • Syrenki sa ladniejsze od neptunow. (1)

              • 2 0

              • Mowimy Nie neptunom.

                • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    Neptun (3)

    Na Biskupiej Górze jest też figura Neptuna. Szkoda, że Policja nie dba i zabytek niszczeje.

    • 41 3

    • Neptun pod specjalnym nadzorem? Wiele jest pomnikow,ktore popadaja w ruine. (1)

      • 2 0

      • Nie wiesz

        O czym piszesz Tulipanie

        • 1 3

    • dba lepiej niż Miasto o swoje i na pewno lepiej niż ewentualny ekskluzywny hotel

      który by zniszczył wszystkie wnętrza, a tak samo zamknął przestrzeń przed maluczkimi

      • 2 1

  • Podobno chcą sprzedać (4)

    Neptuna bo nie pasuje do nowych kamienic

    • 3 8

    • Taaak (3)

      Też słyszałem, lepiej to sprzedać przed tym jak Rosjanie do Gdańska wejdą

      • 1 1

      • ruskich bandytow miejsce na Marsie (2)

        • 1 1

        • do dlaczego tyle Rusków w Gdańsku? (1)

          sam ruski wokół

          • 0 1

          • Dom ruski na Dlugiej zlikwidowany,to samo czeka ruski konsulat,takze pelno ich nie jest w Gdanskj.

            • 0 0

  • Heh (4)

    I tak Rosjanie zaraz zaatakują Polskę i zburzą Neptuna. Po co w takim razie się tak angażować?

    • 1 22

    • Piszesz nie pij,piles nie pisz

      • 2 0

    • (1)

      A na co im Polska, mają "swoje" byłe tereny stracone po upadku ZSRR w 1990 roku.

      • 0 0

      • Krolewiec wroci do Polski.

        • 1 2

    • Zaatakują ... Czym?

      Oni już nawet jednego ukraińskiego miasteczka nie potrafią zdobyć...

      • 1 0

  • To przeciez Weles, a nie zaden Neptun. (1)

    • 0 0

    • Walesa to chyba podobny do balwanka niz do neptuna.

      • 1 0

  • Poznań (4)

    Na Starym Rynku w Poznaniu również jest

    • 9 0

    • w poznaniu jest Posejdon (3)

      nie Neptun

      • 0 0

      • Jak zwal tak zwal

        • 1 1

      • jednak Neptun (1)

        sprawdź choćby w Wikipedii. Zresztą Posejdon to przecież Neptun po grecku

        • 0 0

        • Posejdon to polskie słowo

          Po grecku jest "Poseidōn"

          • 0 0

  • (2)

    Neptun vel dujdon, stoi w centrum miasta, sika publicznie, a straż miejska mandatu mu nie wystawi, zaś ludzie zdjęcia sobie z nim robią.
    Świat stanął na głowie...

    • 1 0

    • To są siki z kamiennych nerek,roznosi się won historii.

      • 0 1

    • Stoi chłop z widłami

      to się boją podejść i wręczyć ten mandat.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane