• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niepewny los "Ryneczku" na Chełmie. Chcą tam garaży i lokali

Szymon Zięba
1 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
"Ryneczek" na Chełmie jest często odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. Jego funkcjonowanie w obecnym kształcie stoi jednak pod znakiem zapytania. "Ryneczek" na Chełmie jest często odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. Jego funkcjonowanie w obecnym kształcie stoi jednak pod znakiem zapytania.

Ważą się losy "Ryneczku" położonego u zbiegu ul. Cienistej i al. SikorskiegoMapka. Na zaplanowanym 4 września walnym zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej "Chełm" ma zostać podjęta uchwała, która umożliwi w przyszłości budowę na tym terenie lokali użytkowych i garaży. Miejsca parkingowe miałyby zająć powierzchnię 10-15 proc. targowiska. Z niepokojem przyglądają się tym planom miejscowi kupcy.



Gdzie chętniej robisz codzienne zakupy?

Temat likwidacji mini-targowiska na Chełmie w Gdańsku wraca jak bumerang. O planach zbudowania tam miejsc parkingowych i lokali usługowych mówiło się już m.in. w ubiegłym roku.

- Niemal rok temu dzięki wysiłkom mieszkańców, kupców i mediów udało się powstrzymać likwidację ryneczku, z którego codziennie korzystają setki osób. Niestety, znów bez konsultacji, przy braku szerokiej informacji, próbuje się "zamknąć" lokalny handel - twierdzi Przemysław Majewski, radny PiS, który nagłośnił sprawę.
Co na to przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej "Chełm"?

Marek Majchrzak, zastępca prezesa zarządu SM Chełm zaznacza, że w najbliższym czasie "Ryneczek" zlikwidowany nie zostanie. Zdecydowanie podkreśla także, że nigdy nie było takich planów. Przyznaje jednak, że faktycznie planowana jest budowa garaży oraz lokali użytkowych na jego terenie, co może wiązać się z likwidacją lub przeniesieniem czterech stoisk.

Tereny ryneczku pod zabudowę. Garaży chcieli mieszkańcy?



Uchwała, która ma zostać podjęta 4 września, będzie dotyczyła przyznania spółdzielni legitymacji: najpierw do stworzenia koncepcji i projektów takiej inwestycji, a potem (dopiero po zebraniu listy chętnych - użytkowników garaży i lokali) jej zrealizowania.

- Na ryneczku jest dużo miejsca, można tam spokojnie zmieścić i jedną, i drugą inicjatywę. To, czy pawilon zostanie zlikwidowany, czy też przeniesiony w inne miejsce na ryneczku, będzie zależało od właściciela stoiska. Zabudowa garażowa miałby zająć 10-15 proc. wspomnianych terenów - twierdzi wiceprezes SM Chełm.
Z inicjatywą dodatkowych miejsc parkingowych wyszli m.in. mieszkańcy ul. Chałubińskiego. Z inicjatywą dodatkowych miejsc parkingowych wyszli m.in. mieszkańcy ul. Chałubińskiego.
Jak tłumaczy, pomysł wyznaczenia miejsc parkingowych i garaży wyszedł od części mieszkańców wieżowców przy ul. Chałubińskiego 33, 35 i 37Mapka.

- Mają oni olbrzymi problem z parkowaniem samochodów w sezonie szkolnym, od 1 września, gdy rusza szkoła oraz pływalnia miejska. Trzeba wiedzieć, że w tym rejonie mamy, bez mała, 150 mieszkań, a miejsc postojowych zaledwie sześćdziesiąt - mówi Marek Majchrzak.
Podkreśla, że planowana jest również budowa lokali użytkowych, do których docelowo mogłyby przenieść swój handel osoby sprzedające dziś "w budkach".

Targowiska w Trójmieście. Gdzie zrobić zakupy?



- Byłyby to lokale ogrzewane, z dostępem do bieżącej wody i prądu. Już w tej chwili - zanim jeszcze oficjalnie podjęliśmy jakiekolwiek kroki - wiemy, że chętnie przeniosłyby się tam dwie osoby, handlujące dziś na stoiskach na ryneczku - tłumaczy.
Co istotne, koszty budowy miejsca parkingowego czy lokalu pokryć mieliby użytkownicy tych budynków.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że dwa lata temu, również rozważany był ten pomysł. Wtedy cena za metr kwadratowy budynku wahała się od 4 do 5 tys. zł.

Konsultacji ze wszystkimi handlarzami nie było



Tymczasem wiceprezes spółdzielni przyznaje, że ze wszystkimi osobami sprzedającymi na ryneczku spółdzielnia na temat swoich planów rozmów nie prowadziła. Prowadzono za to dialog z dawnym i obecnym zarządem Zrzeszenia Handlowego "Chełm", które jest stroną umowy dzierżawy gruntu i - jak mówi Majchrzak - ma reprezentować tych lokalnych kupców.

- Nie mogę się spotykać ze wszystkimi na raz. Zrobiłaby się z tego wówczas "masówka", co nie jest żadną formą dyskusji. Od prowadzenia takich rozmów i przejmowania wiadomości co do naszych planów dotyczących ryneczku, jest zarząd Zrzeszenia, który podczas rozmów przyjął do wiadomości to, w którym miejscu powstanie zabudowa - podkreśla nasz rozmówca.

Nie garaże i lokale usługowe, a mieszkania zagrożeniem dla ryneczku?



To jednak nie wszystko. Jak bowiem wynika ze słów wiceprezesa SM "Chełm", przyszłość całego ryneczku (choć to plan na kolejne lata) jest mocno niepewna. Związane jest to postępującą zabudową mieszkaniową okolicy.

- W tej chwili, spółdzielnia dysponuje terenami pod zabudowę mieszkaniową. Ale za pięć, może osiem lat te tereny się skończą. Proszę zwrócić uwagę na niedokończony budynek przy ul. Grabowskiego 7Mapka. On jest wybudowany "do połowy". Druga część tego budynku może powstać na części ryneczku. Za kilka lat, kiedy zagospodarowane zostaną tereny nieopodal Kauflandu, bardzo możliwe, że spółdzielnia wróci do budowy mieszkań przy Grabowskiego. Wówczas może zostać zlikwidowany cały ryneczek - podsumowuje Marek Majchrzak.
W przyszłości budynek przy ul. Grabowskiego mógłby zostać rozbudowany - waśnie na teren ryneczku. W przyszłości budynek przy ul. Grabowskiego mógłby zostać rozbudowany - waśnie na teren ryneczku.
Wiceszef spółdzielni podkreśla także, że - paradoksalnie - to właśnie budowa garaży i lokali handlowych "na własność" miała by być metodą na uratowanie dalszej działalności "Ryneczku" i uregulowanie sprawy braku służebności dojazdu.

Co na to mieszkańcy okolicy? Zdania są podzielone, a kupcy sceptyczni



O komentarz poprosiliśmy spotkanych w okolicy ryneczku mieszkańców Chełmu.

- To miejsce, w którym robię zakupy od lat, nie wyobrażam sobie, żeby miał tam powstać parking czy garaże. Drobny handel to serce tej części Chełmu, nie powinno być zgody na niszczenie takiej lokalności inwestycjami - twierdzi Karolina, mieszkanka ul. Styp Rekowskiego.
Inaczej sprawę widzi Paweł, który mieszka przy ul. Chałubińskiego.

- Ryneczek - choć urokliwy - to relikt. Takie bazarki mają swój klimat, ale nie w miejscu, które mogłoby posłużyć mieszkańcom do tego, by zostawić auto czy przywieźć dziecko do szkoły lub na basen. A większe zakupy i tak wszyscy robią w supermarketach.
  • Handlarze podkreślają, że przeprowadzka do lokali byłaby dla nich zbyt droga.
  • Handlarze podkreślają, że przeprowadzka do lokali byłaby dla nich zbyt droga.
Sceptycznie do inwestycji nastawieni są natomiast handlarze.

- Nie jestem już pierwszej młodości, handel na ryneczku pozwala mi na skromne życie. Nie wyobrażam sobie wykupu drogiego lokalu, trudno mi też wyobrazić sobie garaże w tym miejscu. To może być koniec dla takich małych przedsiębiorców jak ja. I wiem, że to zdanie podziela wiele osób, które tu sprzedają - stwierdza jedna z handlarek.

Miejsca

Opinie (204) 9 zablokowanych

  • Raczej przesądzony (1)

    • 11 3

    • to zależy tylko od spółzielców, tylko i wyłącznie od ich mobilizacji

      to oni zatrudniają Majchrzaka. Majchrzak jest ich pracownikiem. Wywalenie Majchrzaka to od dawna winna być czysta formalność.

      Ludzie - zaangażujcie się!

      • 5 0

  • w bangladeszu jest ładniej na rynkach

    • 6 18

  • Pan radny Majewski zapomina, że to jest prywatna własność członków spółdzielni. (5)

    A jak sama nazwa wskazuje - jest to spółdzielnia mieszkaniowa, a nie targowa zatem jej celem jest budowa lokali, a nie dbałość o interesy drobnych sklepikarzy. Jeśli członkowie spółdzielni wolą zakupy pod chmurką i w błocie - zagłosują przeciw budowie.
    Jak z tego widać, PiS już chce dyktować mieszkańcom, co mają robić a czego nie. Pewnie dotarło do niego kilku sprzedawców robiących tem pieniądze na chińskich ciuchach lub podobnie ważnym towarze

    • 12 34

    • brednie (2)

      lokale nie zostaną włączone w zasób SM. Takie mamy prawo.

      Zasadą spółdzielni jest dobre życie jej członków, a nie prezesów. Nie dobrostan dyskontowaców czy jednego kolesia któremu za daleko na parking.

      • 7 2

      • Nie masz racji - spółdzielnia może wynajmować własne lokale użytkowe. (1)

        • 2 2

        • co to ma współnego z mieszkaniami?

          loka użytkowy to mieszkanie?

          • 2 1

    • Majewski powinien zainteresować się sytuacją rynków w Nowym Mieście Lubawskim, skąd przybył.

      • 0 1

    • Chora na PIS

      W Gdańsku rządzi PO niby zwykła pomyłka a jednak

      • 2 1

  • (5)

    Wywalić zarząd Chełmu i tyle. zostawcie ryneczek w spokoju!

    • 40 8

    • to możesz zrobić! (2)

      Ty! Możesz, masz taką moc!

      Zapraszma na zebranie 4 września.

      Wywalmy Majchrzaka, weźmy odpowiedzialność za los naszej spółdzielni na swoje barki.

      • 6 0

      • (1)

        Niestety spółdzielnie się sprytnie obudowują przepisami i są praktycznie nie do ruszenia, bo niestety nie zmotywujesz do przyjścia na walne zgromadzenie wystarczającej liczby ludzi, by mieć jakikolwiek wpływ an to co sie dzieje. W Młyńcu na Zaspie jest to samo. Samowolka zarządu, działki tak podzielone żeby nie dało rady przekształcić w wspólnotę itp.

        • 3 0

        • możesz zmotywować, to kwestia zaangażowania, także indywidualnego

          masz dużo większą szansę, moc czy perspektywę przebicia niż w jakichkolwiek innych wyborach, z jakąkolwiek inną władzą.

          ps. Działki na wspólnotę, to jest po prostu złodziejstwo. Uwspólnotowienie, to po prostu prywatyzacja, fragmentaryzacja wspólnej przestrzeni na cwaniactwie

          • 2 1

    • NIe wywalisz. To są stare komuchy i SB-ki, które się nawzajem bardzo popierają i idą murem. (1)

      Tą bandę trzeba by po prostu na taczkach wywieźć.

      • 3 2

      • brednie i**oty który sam na siebie kręci pętle

        na spółdzielczość. Oczywiście że masz wpływ, a spółdzielczość to kwiat rozwoju społecznego i cywilizacyjnego w Europie. Nigdzie tak się dobrze nie mieszka jak pod zarządem spółdzielni. I nigdzie nie ma się tak dużego wpływu na otaczającą cię rzeczywistość.

        To że POPIS rozmontował spółdzielczość w Polsce, to fakt. Natomiast głupie teksty, takie jak twoje służą tylko temu by nie brać odpowiedzialności za swój los (czyli nieuczestniczyć w zebraniach spółdzielni, za to wrzeszczeć że tam są komuchy lub Lucyfer z widłami).

        Co nie zmienia faktu że Majchrzak jest do wywalenia i to na cito, i to od dawna. I nawet ty, także ty, bełkoczący coś o SBekach lolek masz na to realny wpływ.

        • 1 0

  • Pan radny się zapędził, bo chce narzucać członkom spółdzielni, co mają robić ze swoją własnością. (5)

    Jeśli członkowie spółdzielni, bądź co bądź mieszkaniowej a nie handlowej, będą chcieli tam lokali - zagłosują za taką uchwałą. Jeżeli wolą kupowanie pod chmurką i w błocie - zagłosują inaczej. Ale panu radnemu nic do tego, zwłaszcza że to nie jego okręg wyborczy. To pokazuje mentalność PiSu, który każdemu chce narzucać swoje poglądy. Pan radny niech lepiej wyjaśni handlarzom, jak oberwą po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu czyli generalnej podwyżce podatków.

    • 19 14

    • (1)

      Powinni głosować mieszkańcy spółdzielni, nie członkowie spółdzielni. Bo to właśnie głównie starsi mieszkancy robią tam zakupy. Mój wujek codziennie mi o tym ryneczku opowiada. Jeśli zostanie on zlikwidowany, zabierzecie wiele tym ludziom. Teraz juz nawet nie chodzi o sklepikarzy.

      • 3 4

      • jest to jakieś miejsce współnotowe

        na Chełmie nie ma parku, parku już nigdy nie będzie. Nie ma nic innego, alternatywnego. Ludzie mają jeden wybór - albo klecha biznesmen (Patron) albo Łabonarski. Mogą też przejść się na któryś z cmentarzy. Taka frajda.

        • 4 2

    • tam nie ma błota, nigdy tam nie byłeś, jesteś internetowym brednio napinaczem

      lokale są przeciw spółdzielcom, bo ich właściciele nie zostają członkami spółdzielni! Czyli nie płacą na jej utrzymanie.

      Taki los zgotował spółdzielcom niby solidarnościowy POPIS!

      • 3 1

    • Jego okręg wyborczy powinien być w Nowym Mieście Lubawski, skąd pochodzi i mieszkał większą część życia.

      • 0 1

    • I już raz zagłosowali,że ma zostać,ale spółdzielnia co rusz próbuje go zlikwidować.

      • 0 1

  • Nie zapomnijcie bloki też postawić zlodzieje

    • 5 5

  • (4)

    a tak sobie myślałem o nim przejeżdżając, że się jeszcze utrzymał, jeśli ludzie się zgodzą to sami podniosą sobie ceny towarów pod nosem, za nowy lokal użytkowy ktoś zapłaci więcej czynszu i podniesie ceny warzyw itd, ludzie sami sobie zniszczą ryneczek

    • 24 3

    • to tylko cwaniakowanie pajaca prezesa (2)

      który z okolicą nie ma nic wspólnego. Mieszka na wygwizdowie, nawet nie w Gdańsku.

      Problemem SM Chełm jest zarząd, bierność ludzi (jak zwykle), ale przede wszystkim rozwalenie poligonu pod dawne Tesco. To co powstało jest absurdem urbanistycznym i wszelkim innym, stwarza też masę innych niedogodności problemów (zniszczony jedyny obszar gdzie mógł powstać i park i tereny rekreacyjne i to na b. wysokim poziomie).

      • 6 2

      • (1)

        tesco nie leży na terenie spółdzielni

        • 2 0

        • owszem

          bo Miasto zamiast pójść po woli spółdzielni (i spółdzielców), wolało zrobić geszeft z marketem HIT.

          • 2 1

    • ważne że jest tam pincet biedronek i lidl z kauflandem w gratisie

      • 2 1

  • Likwidacja

    A co to za rynek, trzy stoiska na krzyż z warzywami i jeden jakiś śmierdzący szmateks.Tylko odstrasza. Zlikwidować

    • 20 26

  • Majchrzak uwolnij dla mieszkańców te pseudo strzeliste parkingi na Chełmie (1)

    One cięcia nawet nie mają, a są zapełnione w 60-70%. Patrz parking przy Cieszyńskiego. 40 miejsc parkingowych odgrodzona i nieużywana! Do roboty się weź Majchrzak!

    • 20 5

    • Majchrzak uwolnij nas od Majchrzaka

      i to już wystarczy na start. Spółdzielcy, naprawdę macie władzę go odwołać! Jak nie będzie chciał honorowo (hehe) i po dobroci.

      • 7 0

  • czyli zamiast ryneczku

    bedzie maly drogi sklep w kolorze zielonym, super...

    • 16 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane