• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieściągalny abonament

MM
6 stycznia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Od nowego roku wzrasta abonament radiowo-telewizyjny. W skali roku za posiadanie telewizora i radia zapłacimy o 11 złotych więcej niż w poprzednim. Jednocześnie ściągalność tej opłaty wciąż pozostaje na niewystarczającym poziomie, a kontrolerzy nie posiadają odpowiednich uprawnień, by zmienić ten stan.

- Nie mieliśmy innego wyjścia, podwyżka była konieczna - przyznała Joanna Stempień, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Poza tym jest to symboliczna kwota uwzględniająca wskaźnik inflacji. KRRiTV ustala wysokość abonamentu analizując wiele czynników, m.in. sytuację ekonomiczną społeczeństwa, tendencje w gospodarce i oczywiście sytuację samych mediów.

Istotnym problemem jest kwestia ściągalności abonamentu. Na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji, firmy płacą za każdy używany odbiornik telewizyjny i radiowy, również za te w służbowych telefonach komórkowych, a także za korzystanie z komputera z kartą telewizyjną. Inaczej więc niż osoby prywatne lub placówki użyteczności publicznej, które uiszczają jedną opłatę za wszystkie urządzenia radiowo-telewizyjne.

- W skali roku ściągalność abonamentu wynosi ok. 64 proc. - powiedziała Joanna Stempień. - Na pewno jest to niewystarczający odsetek. Największym problemem są osoby prawne - firmy i przedsiębiorstwa, które zalegają z opłatami lub ich nie płacą. Z jednej strony występuje tu pewne niedoinformowanie, ale nie można wszystkich tłumaczyć w ten sposób. Niedawno prowadziliśmy kilka akcji informacyjnych skierowanych przede wszystkim do firm. Były na tyle skuteczne, że ściągalność wśród tej grupy wzrosła o ok. 15 do 20 proc.

Jedno z proponowanych rozwiązań w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zawiera pomysł na usprawnienie ściągalności opłat. Zakłada tzw. instytucję domniemania, czyli przyjmuje, że wszyscy posiadają telewizory. Jeżeli ktoś nie ma odbiornika będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie. Takie rozwiązanie nie ma jednak zbyt wielu zwolenników.

- Jeżeli ściągalność abonamentu będzie spadała, to pojawi się problem funkcjonowania mediów publicznych, które w dużym stopniu zależą od jego wpływów - powiedziała Joanna Stempień. - Dotyczy to w szczególności Polskiego Radia, które ma o wiele mniejsze przychody z reklam niż Telewizja Polska. Wydaje nam się, że proponowane rozwiązanie byłoby skuteczne. W tej chwili ściągalność leży w gestii Poczty Polskiej, ale kontrolerzy praktycznie nie mają żadnych uprawnień, aby to egzekwować.

- Na nas spadł obowiązek kontroli posiadania odbiornika - stwierdził Marek Świtalski z Biura Promocji i Informacji Centralnego Zarządu Poczty Polskiej. - Jednak nie uzyskaliśmy żadnych instrumentów prawnych, aby skutecznie ją przeprowadzać. Możliwości usprawnienia są niewielkie, wszystko zależy od ustawodawcy. Na razie nasi kontrolerzy mogą jedynie zapukać do drzwi i spytać się o posiadane odbiorniki. Bez zgody właściciela nie mogą wejść do środka, muszą zaufać, że dane są prawdziwe. Zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy szkolić więcej kontrolerów, jednak przy istniejącym stanie prawnym nie miałoby to większego sensu.

Jedyne co może zrobić kontroler to poprosić o asystę policję, przede wszystkim, gdy chodzi o przedsiębiorstwa.

- Policja może asystować, w praktyce jednak nie spotkaliśmy się jeszcze z przypadkiem, aby Poczta Polska nas o to poprosiła - powiedziała nadkom. Gabriela Sikora, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.

Usprawnienie ściągalności zależeć będzie więc od nowelizacji ustawy, jednak nic nie wskazuje na szybkie rozwiązanie tej kwestii.
Głos WybrzeżaMM

Opinie (71)

  • TV i reszta.

    Poziom komentarzy jest taki sam jak programy TV. Miałkie i nie na temat. TV, Radio,internet,prasa są mediami a te w 99 % nie sa niezależne politycznie i programowo.Czowiek myślący powinien potrafić traktować wybiórczo programy.
    ( Wszak odbiorniki mają wyłącznikii przełączniki.)W TV i radiu komercyjnym mamy do czynienia z takim chłamem, że można dostać rozstroju nerwowego i torsji. W internecie też nie brakuje śmiecia różnego kalibru. Czy to oznacza, że należy ze wszystkiego rezygnować.Należy po prostu myśleć. Co zaś dot. upolitycznienia mediów to utopijnym wydaje się oczekiwanie, ich apolityczności. TV publiczna w tej chwili jest SLD była przez jakiś okres czasu "pampersowska" przyjdą inni bedzie inna. TV komercyjna bedzie politycznie taka jacy będą jej mocodawcy. Mocodawcy będą tacy jacy ich partnerzy w interesach. (W końcu T.LIS z TVN będzie opluwał tych dzięki którym stał się gwiazdą (TV1/2) bo m. inn.za to dostaje 10000$ miesięcznie.To jest dzisiejszy świat SZMALU.
    Abonament za RTV płacony jest nie tylko w Polsce i krajach byłego bloku wschodniego. Płacony jest również w krajach UE.
    Niepłacenie jest także wyborem czyli naszym suwerennym prawem. Świadomość wyboru musi być poparta również świadomością konsekwencji.Populizm jest dla ludzi, którzy nie potrafią funkcjonować samodzielnie na swój rachunek i swoją odpowiedzialność.

    • 0 0

  • a niech się ugryzą...
    w ten swój abonament

    • 0 0

  • jasiek
    podaj źródło liczby 99%?
    byłoby jeszcze bardziej fachowo i na temat:))
    nie, mamo ??

    • 0 0

  • akurat co do reklam to nie prawda, że są tańsze, bo to właśnie w TVP1 są najdroższe, przekraczają prawie dwukrotnie ceny tv komercyjnych, szczególnie w godzinach największej oglądalności (od ok. 16 do ok. 22)
    następna (trochę tańsza) jest chyba dwójka, a potem TVN i Polsat
    Skoro wam tak nie pasuje to wyrzućcie telewizory
    Wszyscy kwiczą i oglądają dalej
    po co się męczyć i jeszcze płacić za to?
    aha - ja nie płacę, bo ojciec jest emerytem i ma tv "gratis"
    więc nie mogę ponarzekać

    • 0 0

  • mamy w społeczeństwie sporo emerytów zwolnionych z opłat
    dlatego zastanawiam się względem czego liczą ta nieściągalność

    • 0 0

  • gallux a może konkursik ?!

    medium mocodawca
    TV1/2/3
    TVN
    Polsat
    Puls
    Głos Wybrzeża
    Dziennik Bałtycki
    Gazeta Wyborcza
    Radio Plus
    Trybuna Ludu
    ...

    • 0 0

  • prawda jest taka, że nie ma jeszcze przepisów dających jakiekolwiek możliwości sprawdzenia czy faktycznie masz czy nie odbiornik
    nie ma żadnej podstawy prawnej a nawet gdyby jakims podstepem wszedł ci do domu taki cieć masz prawo przydzwonić mu czym popadnie oskarżając jednocześnie o próbę kradzieży odbiornika TV
    żaden prokurator nie bedzie sprawdzał czy masz czy nie masz abonament opłacony....było najście jest podejrzany i jest OK:)))

    • 0 0

  • Nasz Styl
    .....

    • 0 0

  • TeleMagazyn
    filipinka
    poznaj świat
    młody technik
    mały modelarz
    itd itd
    i co mądralo???

    • 0 0

  • tuba propagandowa

    Nie rozumiem, dlaczego ja mam doplacac do tuby propagandowej SLD? Przeciez akurat ta partia biedna nie jest.
    Bardzo dobrym pomyslem jest kodowanie publicznej telewizji: jesli kazda platna telewizja jest kodowana, dlaczego TVP (platna na mocy ustawy) nie jest? Kto placi abonament, dostaje dekoder i naraza sie na oddzialywanie czerwonych na wlasne ryzyko.
    Prawde mowiac, na platformie cyfrowej TVP jest kodowana, niezaleznie od tego czy placi sie abonament czy nie, trzeba dodatkowo zaplacic za odpowiedni pakiet!
    Jednak pierwszym rozwiazaniem jakie mi sie nasuwa czytajac takie artykuly jest calkowita likwidacja panstwowej telewizji. Jestesmy biednym panstwem, nie stac nas na molocha z watpliwa jakosciowo oferta, do ktorego trzeba doplacac i ktory psuje rynek reklam stosujac sponsorowany przez podatnika dumping!
    Wprawdzie w pracy mam dosc czesto do czynienia z telewizja, jednak w domu telewizora ani radia nie posiadam - i nie zamierzam, tak jest zdrowiej, dla psychiki zwlaszcza.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane