• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe zwycięstwo w BO. Radny pyta o głosy na windę w przychodni

Patryk Szczerba
24 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (176)
Dzięki zwycięstwu w głosowaniu na BO, nowa winda zastąpi starą, działającą w budynku przychodni od 25 lat. Dzięki zwycięstwu w głosowaniu na BO, nowa winda zastąpi starą, działającą w budynku przychodni od 25 lat.

W ostatniej edycji budżetu obywatelskiego w Gdyni zwycięstwo w Chyloni przypadło przychodni przy ul. WejherowskiejMapka. Dzięki głosowaniu zostanie tam wymieniona winda. Wątpliwości co do głosowania ma radny Ireneusz Trojanowicz. - Projekt nie był promowany, tymczasem wysoko wygrał. Jak to możliwe? - pyta. - Przy wejściu do budynku był punkt, gdzie można było zagłosować. Po prostu zaktywizowaliśmy pacjentów - odpowiadają władze przychodni.



Czy wymiana windy w miejskim budynku powinna być finansowana z BO?

Wyniki tegorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy Gdyni poznali miesiąc temu. Wyłoniono w nich 86 projektów, które mają być zrealizowane w najbliższych latach. Wśród nich znajdzie się wymiana windy w Centrum Opieki Medycznej Vita-Med, przy ul. Wejherowskiej w Chyloni. Szacowany koszt to blisko 200 tys. zł.

Pomysł wymiany windy zgłosiło kierownictwo przychodni. Obecnie działająca winda została zamontowana w 1997 roku. Okres jej zdolności użytkowej upływa w grudniu 2022 roku.

- Nowoczesne windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową oraz dotykową. Obecna winda tego nie posiada. Z budynku korzysta ok. 5000 osób miesięcznie - można przeczytać we wniosku.

Bezapelacyjne zwycięstwo zainteresowało radnego



W głosowaniu w budżecie obywatelskim ten projekt okazał się bezkonkurencyjny. Zebrał 973 głosów, podczas gdy dwa kolejne - nowa ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Morskiej oraz wybieg dla psów w Parku Kilońskim - razem zebrały tylko 747 głosów.

Tak wyraźne zwycięstwo nietypowego w sumie projektu zainteresowało Ireneusza Trojanowicza, radnego Gdyni.

- Zgłosili się do mnie mieszkańcy, mający wątpliwości co do przebiegu głosowania, skutkującego spektakularnym zwycięstwem centrum medycznego. Wątpliwości wynikają z możliwości wykorzystywania danych osobowych bez zgody ich właścicieli - twierdzi radny.
  • Jak przekonują władze przychodni, czas przeznaczony na użytkowanie starej kończy się.
  • W głosowaniu projekt zyskał miażdżącą przewagę głosów.
Dodaje, że według mieszkańców projekt nie był promowany w dzielnicy w formie plakatów czy ulotek. To, w połączeniu z brakiem możliwości głosowania w różnych punktach dzielnicy, może - jego zdaniem - wskazywać na to, że mogło dojść do nadużycia podczas głosowania.

Pytania do władz miasta o windę



Swoje wątpliwości przekuł w interpelację skierowaną do władz miasta. Zapytał m.in., czy stan istniejącej windy został sprawdzony i czy budynek przychodni należy do miasta. Poprosił też o wykaz pokazujący rozkład głosów w poszczególne dni głosowania.

Urzędnicy potwierdzili, że sprawdzili stan windy przed zakwalifikowania. Potwierdzili, że budynek przy ul. Wejherowskiej 59 należy do gminy, a przychodnia go dzierżawi.

Pokazany został też rozkład głosów, który prezentujemy poniżej.

Rozkład dzienny głosów oddanych na projekt wymiany windy w przychodni przy ul. Wejherowskiej na Chyloni. Dane udostępnione przez miasto. Rozkład dzienny głosów oddanych na projekt wymiany windy w przychodni przy ul. Wejherowskiej na Chyloni. Dane udostępnione przez miasto.

Władze przychodni: promowaliśmy projekt, było stanowisko do głosowania



W sprawie wątpliwości radnego skontaktowaliśmy się z Katarzyna Engler-Mygą, która jest autorką projektu wymiany windy i jednocześnie członkiem zarządu Centrum Medycznego Vita-Med.

Tłumaczy, że popularność projektu wynikała z kilku czynników.

- W pierwszym dniu głosowania otrzymaliśmy telefon z Laboratorium Innowacji Społecznych z podobnym zapytaniem i wątpliwościami dotyczącymi dużej liczby głosów. Nie jest prawdą, że nie było promocji. Promowaliśmy projekt wśród pacjentów Chyloni. Były m.in. wywieszane informacje. Przy wejściu zorganizowaliśmy punkt do głosowania z osobnym zabezpieczonym laptopem, gdzie dyżurował personel, łącznie ze mną, pomagając zagłosować - informuje Katarzyna Engler-Myga.

"Starsi też chcą zagłosować"



Wskazuje, że miało to pomóc starszym osobom, które z racji internetowego głosowania mogą być wykluczone z procedury oddawania głosów. Zapewnia, że żadne dane osobowe bez wiedzy głosujących nie były wykorzystane. Do tego, by oddać głos potrzebne było imię matki.

- Jesteśmy dużą przychodnią. Przewija się tu mniej więcej 500 osób dziennie. Zaktywizowaliśmy pacjentów oraz personel. Przykro mi, że przez takie wątpliwości próbuje się wykluczać starsze osoby z pomocy przychodni, z której korzystają nie tylko mieszkańcy Chyloni - dodaje.

Władze Gdyni: dajemy szansę na poprawę dostępności dla niepełnosprawnych



O tym, że nie doszło do nadużyć jest przekonany także Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, który podkreśla, że jest możliwe sprawdzenie adresów IP, o co wnosił radny, ale niewiele będzie z tego wynikać.

- Cała masa wnioskodawców w budżecie obywatelskim chodzi z tabletem, zachęcając do głosowania i wtedy głos jest oddawany z jednego IP. Sami w zeszłych latach korzystaliśmy z promocji BO na zewnątrz. Były mobilne punkty, gdzie ludzie mogli głosować, jeździliśmy np. do klubu seniora - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.
Podobny do chylońskiego projektu pomysł wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim w 2017 roku w Orłowie. Po wygranej, w przychodni przy ul. Wrocławskiej także zamontowano nową windę.

Wielu zastanawia się, czy takie projekty jak przytoczona realizacja windy powinny być w ogóle poddawane pod głosowanie w ramach BO? A może powinna powstać osobna kategoria?

- Dopuszczamy projekty poprawiające dostępność osób ze szczególnymi potrzebami, np. z niepełnosprawnością ruchową, czy sensoryczną do budżetu obywatelskiego. Tutaj budynek gminny pełni funkcję obiektu dla osób z potrzebami zdrowotnymi. Zdecydowali mieszkańcy. Mnożenie kolejnych kategorii i komplikowanie BO nie jest dobrym pomysłem - kończy Michał Guć.

Miejsca

Opinie (176) 6 zablokowanych

  • Hehe

    A najlepszw są te windy dla mieszkańców...np w tunelach w sopocie ,wiecznie awarie...

    Nikt nie pyta czego chcemy ... Ale dawać musimy...
    Ci co mają dzieci i kredyty mają przerombane .
    Stary cicho siedz bo Cie z roboty wywalą...

    • 4 1

  • Dobry wybór (1)

    Spośród windy w przychodni, psiego wybiegu i drogi rowerowej też wybrałabym windę. Preferencje ostatnimi czasy mocno się w narodzie zmieniły i trzeba to zaakceptować. Jeśli były nieprawidłowości - wykryć, ukarać winnych i anulować, jasna sprawa. Ale jeśli ktoś nie umie pogodzić się z przegraną, to jego problem. Projekt przeszedł konsultacje, weryfikację czy co tam jeszcze innego i wygrał. Kwestia tego, czy w ogóle powinien być dopuszczony do BO... dyskusyjna, ale jest jak jest. Malkontentom polecam w przyszłym roku wybrać się na konsultacje i złościć swoje uwagi, a nie ponarzekać na Trójmiasto.pl, bo tak łatwiej. Zmiany wymagają zaangażowania.

    • 9 5

    • Nie w tym problemem

      Pytanie czy podmioty z dostępem do danych wrażliwych powinny mieć możliwość brania udziału w tego typu głosowaniach?

      • 0 0

  • Prywatna firma z milionowymi zyskami (1)

    Miasto naprawi windę prywatnej firmie, która w 2021 roku miała prawie 1,8 mln złotych zysku (połowę otrzymali właściciele z tytułu dywidend). Fajny ten BO.

    • 11 0

    • a co nie stać miasta?

      kasa jest na wszystko dla swoich.

      • 0 0

  • To pokazuje co jest ludziom najbardziej potrzebne.

    Ławki-samograjki z muzyczką patriotyczną albo artystyczne sr*lniki dla piesków mogą poczekać, gdy ludzie o ograniczonej sprawności mają problem żeby dostać się do lekarza.

    • 10 5

  • Czyli przecietny Kowalski wydal 2x pieniadze

    Raz w składkach z pensji, dwa w podatkach opłacanych w Gdyni. I dostal figę z makiem, gdyż głosował za projektem w swojej dzielnicy a nie państwowej placówce. Czego nie rozumiecie?

    • 5 2

  • BO niesprawiedliwe zasady (2)

    Po raz ,chyba piąty ,nasza mala dzielnica w Sopocie , próbuje wygrać bardzo dla nas ważny projekt,.i nie jest to np fontanna na dużym osiedlu , albo kurtyna wodna , albo monitoring osiedlowy .
    Chodzi nam o nawierzchnie i droge dojazdowa i parking ,z którego korzystają nie tylko mieszkańcy naszej okolicy .
    Głosy powinny byc liczone procentowo ! w zalezności od zaludnienia .Jak można być konkurencją dla wielkiego osiedla , pzecież my nie mamy żadnych szans ,
    Dalej mamy błoto i dziury , jak na wsi z lat 90 tych .a to przecież Uzdrowisko Sopot ! cos tu jest nie tak .!

    • 9 0

    • Cytat

      Ja wam wójta nie wybierałem.

      • 2 0

    • ...

      Zgadzam się z małym wyjatkiem-przylesie to małe osiedle

      • 0 0

  • Przeczytałem opinie

    I widzę straszne oburzenie. Lepsza wg was byłaby sr@lnia dla piesów?
    Można się zastanawiać czy taka winda powinna się znaleźć w BO ale skoro już się znalazła to lepiej wg mnie sfinansować taką inwestycję niż ścieżka rowerowa, rowerzyści i tak jadą gdzie im wygodniej a psy gdzie robią gdzie im pasuje i zaprowadzi leniwy właściciel.

    • 8 5

  • Jaka winda?

    To nie winda, to dźwig osobowy - można anulować :)

    • 5 0

  • Jaki projekt jest z ramienia pana Ireneusza

    Chętnie zobaczę ile głosów...
    I czy sam ten projekt stworzył...

    • 2 4

  • Ta sytuacja dobitnie pokazuje, że gdyński BO to patologia

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane