• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa kamienica na nabrzeżu Motławy

Michał Stąporek
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:36 (11 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z budową nowej kamienicy nad Motławą
Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego". Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego".

Nad Motławą już wkrótce ruszy budowa kamienicy z siedmioma apartamentami i restauracją. To już kolejna inwestycja budowlana w promieniu kilkudziesięciu metrów od Targu Rybnego.



Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium. Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium.
Kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, tuż za restauracją "U Kubickiego", u zbiegu ul. Grodzkiej i Wartkiej. W ciągu kilku lat, kilkanaście metrów stąd powstanie kładka na Ołowiankę.

- Na parterze znajdzie się dwukondygnacyjna restauracja. Na pozostałych piętrach będzie siedem apartamentów o powierzchni od 50 do 150 m kw. Dwa z nich będą dwupoziomowe - opisuje wartą ok. 10 mln zł inwestycję Rafał Wanat, który w hiszpańskiej firmie Rocafort odpowiada za inwestycjenieruchomości.

Inwestor uzyskał dla swojego projektu akceptację konserwatora zabytków, teraz czeka na pozwolenie na budowę. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu pozwolenia, być może już w czerwcu br.

Trudno jednak powiedzieć by inwestor działał w szaleńczym tempie, ponieważ w posiadanie działki wszedł w kwietniu 2006 roku, a więc niemal dokładnie dwa lata temu. - Działamy spokojnie i rozważnie. Naszą dewizą jest ostrożność - tłumaczy Rafał Wanat. Przyznaje, że prace nad przygotowaniem inwestycji ruszyły dopiero latem 2007 roku.

Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego. Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego.
Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy, jednak materiały wykorzystane na elewacji nadają mu zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wykorzystano tu klinkier, panele aluminiowe oraz szkło.

Na fasadzie i wewnątrz budynku odnajdziemy sporo odniesień do historii miejsca, w którym stanie kamienica.

Przez obie główne fasady biegnie szklany łącznik, który dzieląc bryłę na dwie części dodaje jej lekkości oraz przypomina o historycznym podziale działki. W jej północno-wschodniej części stała wysoka, 4,5-kondygnacyjna kamienica datowana na połowę XVII wieku. Na elewacji zaznaczono ją pasem ciemnego klinkieru. Z kolei od strony Targu Rybnego elewacja parteru wyłożona będzie jasnym, rustykalnym klinkierem, który nawiązuje do sąsiadującego z budynkiem muru dawnego zamku krzyżackiego.

Całe przyziemie od strony Motławy, a także półtorej kondygnacji od strony mostu na Kanale Raduni będą przeszklone, by wyeksponować zachowane we wnętrzu zabytki.

A tych będzie niemało. Pokazane będą fragmenty ceglanego, gotyckiego muru, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wału, który biegł tędy w średniowieczu. Kamienica stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przejazd przez wał: wyeksponowane zostaną jego drewniane elementy: belki i dranice.

- To doskonała realizacja pod względem konserwatorskim. W precyzyjny i wyrazisty sposób eksponuje etapy rozwoju miasta - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Wokół kamienicy wznoszonej przez Rocafort powstają już - lub niebawem zaczną - trzy inne inwestycje budowlane. Największą z nich jest osiedle mieszkaniowe Motława Apartments. Zlokalizowane po przeciwległej stronie kanału Raduni będzie budowane przez gdyńską firmę Invest Komfort.

Przy Targu Rybnym, czyli kilkadziesiąt kroków w stronę Głównego Miasta, z ziemi zaczyna już wyglądać budynek hotelu Hilton. Warto zauważyć, że jego inwestor wszedł w posiadanie prawa wieczystego użytkowania tego terenu tego samego dnia, w którym Rocafort nabył swój teren. Potwierdza się więc, że Hiszpanie nie spieszyli się ze swoją inwestycją.

Kolejne kilkanaście kroków w stronę traktu królewskiego znajduje się działka, na której warszawska firma Immo-Lux buduje kamienicę Symfonia Residence z 14 mieszkaniami.
Hotel Hilton. Hotel Hilton.
Symfonia Residence. Symfonia Residence.
Autorem projektów hotelu Hilton oraz kamienicy Symfonia jest prof. Stefan Kuryłowicz.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

  • Ja zaslyszalem inne historie

    Slyszalem o metodach, ktore bardziej pasowalyby PRL-owskiemu cenzorowi z malej miesciny w zachodniopomorskiego, dodaktowo z teczka w SB jak stad do Kalisza.
    Ale ja tylko obserwuje...
    Zabierac głosu dawno już mnie oduczono.
    Pałą i pod kopyta.

    • 0 0

  • Ten dziwoląg pasuje do otaczjącej go zabudowy jak świni siodło!

    To chyba jakiś niesmaczny żart, projekt ten chyba zapożyczono z pracy jakiegoś przedszkolaka.

    • 0 0

  • myślę, że to jest temat na inne łamy, choćby te przywołane przez ciebie
    gdyby ludzie widzieli, jak ja, jak się robi kapuste kiszoną, to nie wzieliby jej do ust:-)
    wystarczy zapach jaki się unosi kiedy gotuje się na ten przykład bigos:-)

    • 0 0

  • przepraszam

    Nie lubie wracać i męczyć dalszym wywodem, ale 2 godziny temu zadano mi pytanie z drugiego krańca naszego świata (tak tam też czasami zaglądają na Trójmiasto.pl):
    "Czy w tym Waszym Gdąńsku nie można wprowadzić zasad gdzie i co można budować?. Jak ja teraz zrobię zdjęcie ulubionego Żurawia?"
    Wyjaśniłem, że Gdańsk ma takie opracowania i to mocno prawne, ale urzędnicy pilnujący tej sprawy mają bardzo galaretowate struktury etyczne, więc łatwo układaja się pod byle naciskiem.
    Najgorsze w tym wszystkim jest, że coraz częściej Urząd Miasta stawia nas wobec faktów dokonanych. Widać, że nie wolno było lekceważyć błędów popełnionych przez urzędników już przy sprzedaży działek na Wyspie Spichrzów, terenów pod hipermarkety itd itd.
    Szkło i beton jako materiały dominujące (wizualnie) - nie sa dopuszczalne na tym obszarze zabudowy. Nawet gdy to tylko takie wrażenie.
    Taka postawa to nie konserwatyzm - to porządek i estetyka wykładane od poczatku studiów architektonicznych.

    • 0 0

  • parafrazując bruce lee "mój styl, to brak stylu", dla urzędasów motto brzmi "nasze zasady, to brak zasad":-) o wiele pamietam mówił tak też agent 07 james bond, ale pewny nie jestem

    • 0 0

  • żeby nie było, że cudze chwalę, a swego nie widzę, to podam przykład z sopotu, gdzie doszło do profanacji tego co się nazywa ogólnie rzecz ujmując - wyczuciem estetyki
    na ulicy chopina, obok "ireny", postawiono coś co kojarzy mi się z... kuźwa sam nie wiem z czym, jak mówił ferdek kiepski "nie mam pomysła", basia mała, strzyka mnie w dole:-)
    pomiędzy urokliwym budynkiem pensjonatu "irena", i 100 letnią kamienicą, wstawiono coś, niby plomba z tombaku, co jest zwyczajną kupą
    obserwuję to od lat i wydaje mi sie, że nad tą budowlą ciąży jakieś fatum, bo co chwila zmienia się tam dzierżawca, to jest miejsce gdzie kiedyś był bar rybny
    drugim takim przykładem, przyprawiającym o palpitacje serca, jest budynek "mandarynki", którego elewacja, to po części luksfery, a po części elewacja rodem z serialu "dynastia"
    trzecim jest fontanna jasia rybaka obok "algi" gdzie klasycystyczna i skopiowana z rzeźby przy dworcu PKP figurka stoi nad misami wykończonymi "lastrYko"
    pamietam, że JK proponował 50 000 "twórcy" żeby odejść od koncepcji "artysty" i wykonać coś bardziej konweniującego z samą figurką
    teraz, po fakcie i czasie, możemy się tylko przyglądać i zgrzytać zeMbalami, przywołując na mysl stare, ale jare, że "mądry Polak po szkodzie (a Polka po rozwodzie)"

    • 0 0

  • Za dużo oglądasz Kiepskich - taki wniosek

    • 0 0

  • nowa kamienica

    Ile to jest 5% od 10.000.000 ?

    • 0 0

  • Klasyczna elegancja, która będzie nawiązywała formą do obecnego i przyszłego otoczenia (2)

    Zwłaszcza, że pare przecznic dalej dla miłośników oryginalnych rozwiązań proponuje sie do adaptacji wnętrz lofty. Czy te postoczniowe będąa odpowiedzą na pytania czy każdy budynek przemysłowy można zamienić w loft i od czego zależy sukces takiej metamorfozy - ale i tak wiekszość takich przebudów dokonują artyści i architekci dla siebie, wiec pewnie ładnie będą wyglaały.
    Teraz o terenie i budynku, mi sie podoba,bo dba architekt o bryłę przejściową z kamieniczek do Nowego Miasta a gdzieś w środku jeszcze lofty, zieleń i woda, a projekt ma jeszcze mieć odpowiednia funkcjonalność.
    Ten budynek w swojej prostocie prezentuje piękno i bogactwo naszej architektury. Tym razem nie skupili na najpiękniejszych, takich budynkach w portowych miastach europy, reprezentujących podobne style (hanzeatyckie)architektoniczne. Zwłaszcza, że tam są wśród nich okazałe rezydencje w stylu klasycznym, domy inspirowane art déco, modernizmem, minimalizmem, ale także reprezentujące styl podobny do gdańskiego. Ten budynek prezentowany ma w sobie takie „coś”, co zasługuje, mim zdaniem, na uwagę. Jest to prosta piękna bryła domu i idealne proporcje zapierające dech spadzisty, bogate do niego powinny być pełne przepychu nowoczesne wnętrza, a nawet po prostu ulotny klimat. Zamysłem proj.było pokazanie nowoczesnej bryły, która koreluje z podrabianą starówka, ale utrzymanej w dobrym stylu i smaku architektury.

    • 0 0

    • I jeszcze apel do projektantów,

      aby budynek był zbudowany z odpowiednich materiałów zwłaszcza elewacje z naturalnych a nie przypadkiem z styropianu(choć cenie domy pasywne) i sztucznego kamienia na elewacje, powinien posiadać także wyjątkową technologie barwienia, która sprawi, że mimo wilgoci i erozji tego miejsca, będzie sztuczny i ciagle wyglądał jak naturalny i nowy. Idealnie wyglądałby tam marmur lub granit w płytkach elewacyjnych.
      ostatnio widziałem jak takie płytki wciągane są na prawie 40 pietro w ST i układane(ciężkie jak choroba) bo to ma ponad 30 mmm grubości.

      • 0 0

    • nie mogę sie zgozić do końca

      na zachodzie był inny kontekst powstawania City, zobacz jak powstawała dzielnica po "dokach"

      • 0 0

  • cherry/wiśnio
    lepiej oglądać, niż nim być, jak ty:-)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane