• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa kamienica na nabrzeżu Motławy

Michał Stąporek
11 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:36 (11 kwietnia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z budową nowej kamienicy nad Motławą
Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego". Nowa kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, za budynkiem, w którym miesci się restauracja "U Kubickiego".

Nad Motławą już wkrótce ruszy budowa kamienicy z siedmioma apartamentami i restauracją. To już kolejna inwestycja budowlana w promieniu kilkudziesięciu metrów od Targu Rybnego.



Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium. Wokół okien od strony Motławy zainstalowane zostaną ruchome żaluzje-okiennice, również z aluminium.
Kamienica stanie przy nabrzeżu Motławy, tuż za restauracją "U Kubickiego", u zbiegu ul. Grodzkiej i Wartkiej. W ciągu kilku lat, kilkanaście metrów stąd powstanie kładka na Ołowiankę.

- Na parterze znajdzie się dwukondygnacyjna restauracja. Na pozostałych piętrach będzie siedem apartamentów o powierzchni od 50 do 150 m kw. Dwa z nich będą dwupoziomowe - opisuje wartą ok. 10 mln zł inwestycję Rafał Wanat, który w hiszpańskiej firmie Rocafort odpowiada za inwestycjenieruchomości.

Inwestor uzyskał dla swojego projektu akceptację konserwatora zabytków, teraz czeka na pozwolenie na budowę. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu pozwolenia, być może już w czerwcu br.

Trudno jednak powiedzieć by inwestor działał w szaleńczym tempie, ponieważ w posiadanie działki wszedł w kwietniu 2006 roku, a więc niemal dokładnie dwa lata temu. - Działamy spokojnie i rozważnie. Naszą dewizą jest ostrożność - tłumaczy Rafał Wanat. Przyznaje, że prace nad przygotowaniem inwestycji ruszyły dopiero latem 2007 roku.

Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego. Jasny klinkier na fasadzie nawiązuje do ceglanego muru zamku krzyżackiego.
Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy, jednak materiały wykorzystane na elewacji nadają mu zdecydowanie nowoczesny wygląd. Wykorzystano tu klinkier, panele aluminiowe oraz szkło.

Na fasadzie i wewnątrz budynku odnajdziemy sporo odniesień do historii miejsca, w którym stanie kamienica.

Przez obie główne fasady biegnie szklany łącznik, który dzieląc bryłę na dwie części dodaje jej lekkości oraz przypomina o historycznym podziale działki. W jej północno-wschodniej części stała wysoka, 4,5-kondygnacyjna kamienica datowana na połowę XVII wieku. Na elewacji zaznaczono ją pasem ciemnego klinkieru. Z kolei od strony Targu Rybnego elewacja parteru wyłożona będzie jasnym, rustykalnym klinkierem, który nawiązuje do sąsiadującego z budynkiem muru dawnego zamku krzyżackiego.

Całe przyziemie od strony Motławy, a także półtorej kondygnacji od strony mostu na Kanale Raduni będą przeszklone, by wyeksponować zachowane we wnętrzu zabytki.

A tych będzie niemało. Pokazane będą fragmenty ceglanego, gotyckiego muru, a na posadzce zaznaczony zostanie przebieg wału, który biegł tędy w średniowieczu. Kamienica stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przejazd przez wał: wyeksponowane zostaną jego drewniane elementy: belki i dranice.

- To doskonała realizacja pod względem konserwatorskim. W precyzyjny i wyrazisty sposób eksponuje etapy rozwoju miasta - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku.

Wokół kamienicy wznoszonej przez Rocafort powstają już - lub niebawem zaczną - trzy inne inwestycje budowlane. Największą z nich jest osiedle mieszkaniowe Motława Apartments. Zlokalizowane po przeciwległej stronie kanału Raduni będzie budowane przez gdyńską firmę Invest Komfort.

Przy Targu Rybnym, czyli kilkadziesiąt kroków w stronę Głównego Miasta, z ziemi zaczyna już wyglądać budynek hotelu Hilton. Warto zauważyć, że jego inwestor wszedł w posiadanie prawa wieczystego użytkowania tego terenu tego samego dnia, w którym Rocafort nabył swój teren. Potwierdza się więc, że Hiszpanie nie spieszyli się ze swoją inwestycją.

Kolejne kilkanaście kroków w stronę traktu królewskiego znajduje się działka, na której warszawska firma Immo-Lux buduje kamienicę Symfonia Residence z 14 mieszkaniami.
Hotel Hilton. Hotel Hilton.
Symfonia Residence. Symfonia Residence.
Autorem projektów hotelu Hilton oraz kamienicy Symfonia jest prof. Stefan Kuryłowicz.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

  • Ilość błędów ortograficznych w opiniach świadczy o poziomie piszących

    • 0 0

  • Nareszcie Pan Michel stracił monopol na budowanie kamieniczek w stylu "gdańskim" - ulga

    • 0 0

  • Bardzo dobra architektura. Doskonałe wpisanie się w zabytkową tkankę. Świetny przykład w jakim kierunku powinno się zmierzać. A państwu niezadowolonym proponuje pooglądać trochę architektury zagranicznej w celach dokształcenia się. Brawo dla architekta.

    • 0 0

  • W KOŃCU BLIŻEJ EUROPY !!!

    Ludzie nie twórzmy skansenu. Pojawił się w końcu projekt, który nie stara się na siłę odtwarzać przeszłości, a wnosi nową jakość w architekturę tego miejsca. Pod każdym względem jest dobry: proporcje, bryła, materiał. Doskonale wpisuje się w istniejąca, zabytkową tkankę. Osoby, które wypisują tak negatywne opinie podejrzewam, że z architekturą mają niewiele wspólnego.

    • 0 0

  • Architektura

    Wiadomo że nasi wielcy architekci szkolili się w określonym modernistycznym stylu przez tych samych nauczycieli, którzy po wpajali im takie wizje. Tyle że niech zauważą że takie budowle szklane o czym dobry architekt wie szpecą a nie podkreślają piękna otaczającej zabytkowej formy. Niestety Gdańsk naprawdę umiera o czym przekonują się nie tylko mieszkańcy ale i turyści.Władze zatwierdziły projekt zabudowy starej części miasta około 150 nowymi takimi klockami polakierowanymi i stawiantmi bez pytania mieszkańców a podobno jest demokracja? Np.czy ktoś z szanownych architektów może już przedstawić projekt zabudowy wolnej parceli koło kościoła Mariackiego? Oczywiście gryzło to pana Adamowicza (taka wolna przestrzeń).Czy to może jeszcze wielka tajemnicza niespodzianka dla mieszkańców. To bardzo dobrze że są takie dyskusje o kształt i piękno naszego miasta niestety nikt nie słucha naszych głosów a tym bardziej nie czyta naszych rozmyślań a już wogóle włodaże miasta nie przejmują się miastem tylko sprzedażem gruntów i stawianiem marketów i pstrokatych klocków.

    • 0 0

  • Tragedia

    Tragedia i jeszcze raz tragedia tak wygląda zagospodarowanie zabytkowego terenu Gdańska. Ten kawałek miasta zasługuje na szczególną dbalość o wygląd budynków. Ulica Grodzka to jedna z ładniejszych i do tego oryginalnych domów.

    • 0 0

  • Takie projekty ............

    .... to prosze bardzo ale w Gdynii budować !

    • 0 0

  • Bunkier

    "Budynek zaprojektowany przez Ewę Brach z gdańskiej pracowni architektonicznej Arkon Atelier ma tradycyjną bryłę gdańskiej kamienicy ".Koń by się uśmiał! Najbardziej, to mnie bawią te kawałki o pozostawieniu fragmentów wałów czy murów zamku krzyżackiego, obudowanego aluminium i szkłem. Dobrze, że w 1895r jak niwelowano wały ziemne i zasypywano fosy nie było obecnego konsewatora zabytków. Zapewne do tej pory Gdańsk kisiłby się w obrębie Głównego Miasta.A ta nowozaprojektowana "kamienica" bardzo dobrze będzie kotwiczyć żelbetowe, zdrowe, pylony spacerowej kładki nad Motłwą. Jak jest już taki pomysł, to może udałoby się schować w jej ścianach jakoś to paskudztwo?

    • 0 0

  • Bardzo dobra architektura, na czasie, jest szansa, że nie bedziemy się cofać jak było do tej pory i będzie się czym pochwalić przed turystami. W krajach zachodnich już dawno przestano projektować tak jak u nas.

    • 0 0

  • Nareszcie coś co nie spycha Starego i Głównego miasta do roli skansenu. Bardzo mi się podobaję te projekty.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane