• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa wizja zagospodarowania Westerplatte

Rafał Borowski
8 lipca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki (pierwszy z prawej) oraz poseł Kazimierz Smoliński (drugi z prawej). Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki (pierwszy z prawej) oraz poseł Kazimierz Smoliński (drugi z prawej).

Odtworzenie ścieżek komunikacyjnych dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej i stworzenie przestrzeni wystawienniczej w zachowanych budynkach - to proponowane inwestycje. Natomiast przedmiotem debaty ma być odbudowa wybranych obiektów, które nie zostały zburzone w pierwszych dniach września 1939 roku. Kategorycznie wykluczono, by miały tu powstać całkowicie nowe gmachy, w tym pawilony. Tak wstępnie przedstawia się koncepcja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jego pierwsze elementy mają być widoczne za cztery lata.



Jak oceniasz zaprezentowaną wizję zagospodarowania Westerplatte?

Przypomnijmy - w ubiegły czwartek sejm przyjął specustawę ws. zagospodarowania terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zgodnie z jej założeniami, ma on zostać przejęty od miasta i przeznaczony pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ma ono zostać sfinansowane z budżetu państwa, a koszty zostały oszacowane na kwotę ok. 150 mln zł.

Specustawa wzbudziła stanowczy sprzeciw gdańskich samorządowców, którzy potraktowali ją jako próbę zawłaszczenia Westerplatte przez rząd. Wskazywali, że w tym trybie legislacyjnym możliwość konsultacji - np. z rodzinami westerplatczyków, historykami czy konserwatorami zabytków - jest ograniczona do minimum. Przekonywali również, że Muzeum Gdańska ma własną wizję zagospodarowania terenu dawnej składnicy, która niebawem zostanie wcielona w życie.

Czytaj więcej o konflikcie wokół Westerplatte

Przyjęta przez Sejm specustawa będzie już we wtorek procedowana w Senacie. Jej przyjęcie przez senatorów wydaje się formalnością. W związku z tym w poniedziałkowe przedpołudnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona wizji zagospodarowania dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jej założenia przedstawili Kazimierz Smoliński - poseł Prawa i Sprawiedliwości, jeden z inicjatorów specustawy - oraz Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ. Przypomnijmy, że planowane muzeum na Westerplatte ma być oddziałem wspomnianej placówki.

Co się zmieni na Westerplatte



- Jutro odbędzie się posiedzenie komisji senackiej, na której będzie zgłoszonych kilka poprawek do ustawy. Nie są to jednak poprawki istotne. Z jednej strony usprawnią one proces inwestycyjny, z drugiej strony uregulują kwestię dróg, które maja powstać. Rezygnujemy z możliwości budowy dróg publicznych, będą tylko i wyłącznie drogi wewnętrzne. Będzie też poprawka związana z wojskiem, gdyż na półwyspie Westerplatte znajdują się tereny, których właścicielem jest wojsko. Jeżeli ustawa przejdzie w proponowanym kształcie, tereny te znajdą się w gestii muzeum - wyjaśnił na początku poseł Kazimierz Smoliński.
W największym skrócie, wizja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nie zakłada budowy na półwyspie nowego gmachu, ale odtworzenie - po konsultacjach w gronie specjalistów - pola walki na stan po ogłoszeniu kapitulacji przez polskich żołnierzy. Wizja zakłada możliwość odbudowy niektórych budynków dawnej składnicy, ale tylko tych, które nie zostały zniszczone podczas walk w pierwszych dniach września 1939 roku.

- Przede wszystkim chcemy przywrócić oryginalne ścieżki komunikacyjne Wojskowej Składnicy Tranzytowej. To umożliwi pokazanie zwiedzającym niemieckiego ataku i bohaterskiej, polskiej obrony. Dzisiaj ścieżki na Westerplatte nie opowiadają żadnej historii. Historię składnicy i jej obrony chcemy pokazać w zachowanych budynkach Elektrowni i Wartowni nr 4. W naszej koncepcji nie mieści się na dzień dzisiejszy wznoszenie nowych kubatur czy pawilonów, które znajdują się w propozycji miasta. Uznajemy, że mogłoby to zaburzyć krajobraz pola bitwy i przestrzeń historyczną. Dopuszczamy także możliwość - po dyskusjach z konserwatorami i architektami - odbudowy wybranych budynków. Wykluczamy natomiast odbudowę tych budynków, które stały się reliktami walki. Chcę wyraźnie podkreślić, że wbrew twierdzeniom byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Pawła Machcewicza, nie chcemy tu budować "Disneylandu". Nigdy nie mówiliśmy o tym, że chcemy odbudowywać wszystkie budynki na Westerplatte. Chcielibyśmy też wskazać miejsca śmierci polskich żołnierzy - wyjaśniał dyrektor Karol Nawrocki.

Rekonstrukcja pola bitwy zamiast parku



- Chcemy przywrócić narrację, która prezentowała się w tym miejscu 7 września 1939 roku. Obecny stan nie ma z nią nic wspólnego. To jest dawne pole bitwy, a przeciętny odbiorca widzi natomiast założenie parkowe. Chcemy, by każdy zwiedzający miał pojęcie, jak ta bitwa wyglądała: gdzie był główny atak czy gdzie była pierwsza linia obrony. Na chwilę obecną tego nie widać - uzupełnił poseł Kazimierz Smoliński.
Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że twórcy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zapraszają do debaty nad jego ostatecznym kształtem wszystkie zainteresowane strony, szczególnie władze Gdańska i środowiska kombatanckie. Podczas opracowywania szczegółowej koncepcji zagospodarowania dawnej składnicy planuje się wziąć pod uwagę rady najsłynniejszych muzeów pól bitewnych na świecie, np. w Pearl Harbour.

- Wola współpracy była z naszej strony od samego początku. Natomiast wola współpracy ze strony miasta pojawiła się dopiero w momencie zapowiedzi specustawy. Wysłaliśmy ok. 20 pism, dotyczących naszej współpracy na Westerplatte. Wszystkie zostały odrzucone, nierozpatrzone albo rozpatrzone negatywnie. Wizja dialogu pojawiła się dopiero teraz, ale my z tego dialogu chcemy skorzystać. Chcemy debatować i dyskutować o tym w gronie specjalistów, jak ma wyglądać półwysep Westerplatte. To jest sprawa narodowa, a nawet międzynarodowa, więc chcemy, aby to miejsce było w sposób optymalny zagospodarowane. Apeluję, aby nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji, że Muzeum II Wojny Światowej nie miało swojej koncepcji zagospodarowania Westerplatte. Ta koncepcja została podjęta już w latach 2005-2007 i pracował nad nią obecny wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok. My natomiast przystosowaliśmy tę koncepcję do XXI wieku. W sieci mogą państwo znaleźć film, który jest naszą propozycją, naszą wizją Westerplatte - powiedział Karol Nawrocki.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 została zaplanowana na 1 września. Kamień zostanie wmurowany w budynku Elektrowni albo Wartowni nr 4. Ostateczna koncepcja prac budowlanych ma zostać wyłoniona w drodze międzynarodowego konkursu. Pierwsze efekty procedowanej właśnie specustawy mają być widoczne na terenie dawnej składnicy za cztery lata.

Miejsca

Opinie (584) ponad 100 zablokowanych

  • Zostawcie gdanszczanom to co miejskie (4)

    Westerplatte jest kojarzone z Gdańskiem i są to tereny miejskie, jako gdańszczanin jestem oburzony,że PIS na siłę odbiera miastu ich własność aby przedstawiać swoja pisowska wersję historii

    • 10 16

    • Gdańsk , w tym kontekście kojarzony jest jedynie z niemcami (1)

      którzy rozpętali tam II wojnę światowaą. A Westerplatte nie jest i nie było własnością miasta. Poza tym Gdańsk jest miastem Polskim, i podlega, jakby co, Polskiej jurysdykcji. I nie PiS zarządza tym miejscem , a Rząd Polski . Więc cicho być. A jak się nie POdoba, to granica jest otwarta. Wracaj do faterlandu.

      • 5 3

      • Balbina. Ty umiesz obsługiwać kompa? Bzdury piszesz ale za postepy brawa.

        • 2 3

    • Rozumiem Panie Jurku, że teraz na Westerplatte jest przedstawiana ta prawdziwa wersja historii? Myślę, że musi Pan udać się do najbliższej księgarni i trochę nadrobić edukację.

      • 1 2

    • Polska

      Gdańsk jako miasto Królewskie jest przede wszystkim cząstką Polski. Duchy oprawców z Piaśnicy i Wołynia nie będą nas uczyć polskości.

      • 0 0

  • To Niemcy rozpętali wojnę. (2)

    Do spółki z sowietami i dlatego takie muzeum w Gdańsku jest ważne i bardzo potrzebne.
    Trzeba, albo bardzo dużo złej woli, albo wprost zdrady, żeby krytykować tę decyzję polskiego rządu.

    • 12 9

    • Słabe to co napisałeś. Nie będzie premii. (1)

      • 3 6

      • Każdy mierzy swoją miarą. Zabawne jak komunistom i volksdeutsch'om wydaje się, że każdy robi wszystko dla pieniędzy tak samo jak oni. Wiem, że ciężko wam zrozumieć, że są w życiu inne wartości, ale na wasze nieszczęście nadal tak uważa większość Polaków i to się nie zmieni.

        • 3 1

  • Nareszcie inwestycje w to zaniedbane miejsce. Na portalu turystycznym Gdańska visitgdansk nie ma Westerplatte.

    Dulkiewicz kontynuuje tradycje Freie Stadt Danzig władz Gdańska stąd jej fochy i nerwy

    • 12 8

  • Balbina dewelopers

    Nikt nie chce tych swndlarskich dwuch wież Balbiny. Nawet nie chcę o tym myśleć, że mógłby je wybudować na Westerplatte. Pomnik wyglądał by przy nich na malutki. Pociesza mnie tylko myśl, że znając Gdańszczan wysłaliby mu te szkaradztwa do Donbasu. Tam skąd ściąga węgiel, żeby nas truć.

    • 3 10

  • Jak to się szybko Nawrockiemu zmieniła koncepcja. Miesiąc temu miał zupełnie inny pomysł zagospodarowania. W Internecie nic nie ginie, ale jak ktoś chce z siebie błazna robić to już jego sprawa.

    • 3 3

  • Czas się dogadać (2)

    Pani Dulkiewicz może czas swoje nie bo nie, zakończyć i dogadać się z rządem dla dobra tego miejsca. Proponuje Pani jeszcze żeby wsiadła Pani w samolot i odwiedziła np. Pearl Harbor żeby zobaczyć jak wyglądają miejsca pamięci. Wtedy zobaczy Pani o czym większość komentujących tu mówi (bo widać że większość jest za propozycją godnego upamiętnienia tego miejsca).

    • 8 5

    • Z nimi nie ma o czym gadać.

      Tam "rządzi " jakaś mafia z Kocborowa. SZkoda kasy na bilety.

      • 2 3

    • Wycieczki tylko na własny koszt

      już dosyć pieniędzy podatników przebimbali budyń, tusk i inni amatorzy "golden life" na koszt podatników.

      • 2 1

  • Dzicz (3)

    w komentarzach tu zamieszczanych dominuje dzicz. Czy redakcja jest szczęśliwa z tego powodu? 90% komentarzy nie ma związku z tematem. Pisowskie trolle wylewają swoje chamstwo. Redakcja to wspiera?

    • 6 14

    • Ja widzę dzicz po stronie POKO czy KOKO czy jak tam teraz się nazywa opozycja.

      • 5 4

    • Wystarczy jeden Pisowskie troll co zaśmieca całe forum.

      • 3 4

    • oj komuchu peowski komuchu peowski

      wiesz jak skończą komuchy takie jak ty ?

      wyginą jak mamuty :D hahhahhahhaa

      • 1 0

  • Najwyższy czas na wykonanie porządnego projektu.

    • 6 5

  • Ludzie toną w Brzeźnie co nic was to nie obchodzi

    Oni mają gdzieś ludzi

    • 1 1

  • Tylko ćpuny mają wizje

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane