• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe Główne Miasto?

28 listopada 2000 (artykuł sprzed 23 lat) 
Według planów Rady Miasta Gdańska w Głównym Mieście ma powstać prawdziwe centrum, miejsce przyjazne turystom oraz sprzyjające spędzaniu czasu wolnego po pracy mieszkańcom Trójmiasta.

W planie jest budowa około 100-150 nowych kamieniczek (także mieszkalnych), centrum handlowo-usługowego przy ul. Szerokiej oraz stworzenie skansenu archeologiczny w rejonie ul. Grodzkiej.

Ze względów estetycznych zakłada się likwidację garaży. Na obrzeżach mają powstać parkingi i garaże podziemne. Przy ul. Szerokiej powstanie (prace archeologiczne już na ukończeniu) także Dominikańskie Centrum Kultury. Cała modernizacja ma za zadanie przywrócić historycznemu centrum miasta charakter handlowo-usługowo-turystyczny.

Nowy plan zagospodarowanie budzi sprzeciw mieszkańców tej okolicy. Większe zagęszczenie kamienic, mniej zieleni, miejsce do parkowania auta daleko od domu - to tylko niektóre z niedogodności, które spotkają dotychczasowych mieszkańców w związku z przebudową. My będziemy się tam bawić, oni chcą tam również odpoczywać. Kilka miesięcy w roku mają problemy z podjechaniem pod dom, tłumami turystów zaglądającym im w okna i wszechobecnym hałasem, który nasila się w okresie trwania Jarmarku Św. Dominika. Budowa w obrębie Głównego Miasta centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego spowoduje, że nie będzie tam spokoju przez cały rok.

Jeśli mieszkańcy odwołają się do Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwalenie nowego planu może nastąpić z półtorarocznym opóźnieniem.

Czy mieszkańcy Starego Miasta i okolicznych kamienic mają prawo do decydowania w jakim kierunku rozwijać się będzie ta część Trójmiasta? Czy decydując się na zamieszkanie w jego obrębie powinni się pogodzić, że musi być to miejsce przyciągające rzesze turystów i mieszkańców Trójmiasta, atrakcyjne i kuszące rozmaitością rozrywek? Turystyka jest
przecież jednym ze źródeł dochodów miasta, a także pojedynczych mieszkańców.

Wartość rynkowa działek, które miasto chce przekazać (sprzedać) na inwestycje to okolo 300 mln dolarów.

Opinie (26)

  • Zmiany jak najbardziej, ale jak???

    Myślę że pomysł ożywienia starego miasta jest jak najbardziej trafny. W związku z takimi pomysłami ze strony miasta, dyskusyjna pozostaje jego polityka. Obecnie bowiem przeprowadzenie jakiejkolwiek inwestycji na terenie starego moasta jest niemożliwe, a przynajmiej nieopłacalne, ze względu na długie procedury (np. niezbędne badania archeologiczne). Jeżeli to ma się udać inwestycja musi być dobrze przygotowana przez urząd i mieć jego pełne poparcie.
    Uważam również że należy się spieszyć, bo starówka ma duże szanse na mocną konkurencje dawnej stoczni cesarskiej, na terenie której naprawdę się już dużo robi.
    Myślę również że niefortuna jest nazwa centrum handlowe. Mam nadzieję że mówimy o czymś na bardzo wysokim poziomie.
    Kolejny punkt wymagający zastanowienia, to ponowne wprowadzenie studentów - młodzieży na ten obszar. To w końcu ludzie młodzi są mocną siłą napędową życia toważyskiego, nocnego miast, a tu zabierają nam Żaka.

    • 0 0

  • Teren prywatny?

    Głowne Miasto nie stanowi terenu prywatnego jego mieszkańców. Jeżeli rozbudowa, czy też zagęszeczenie Głównego Miasta ma być wstrzymana z powodu potrzeby jego mieszkańców, żeby miec ciszę i samochód pod oknem, to ja, mieszkaniec domu przy torach kolejowych zażądam likwidacji ruchu kolejowego, bo kolejki SKM co 5 minut przeszkadzaja mi oglądać seriale w TV, a nocne towarowe budzą mojego kota!!!!

    • 0 0

  • Wspaniale

    Nowe Główne Miasto to wspólny interes nas wszystkich. Dzięki inicjatywie i działalności takich ludzi jak Donald Tusk wreszcie postanowiono o dokończeniu rekonstrukcji najwspanialszych części starego Gdańska (oby jak najwierniejszej!). Gdańszczanie kochają swoje miasto i dlatego wierzę, że wkrótce jednak także mieszkańcy Starówki poświęcą się dla jego dobra i ....piękna:-) To decyzja znacząca na całe lata istnienia Gdańska - warto więc pomyśleć o tym w oderwaniu od własnej, a więc ulotnej, wygody. Zrekompensuje to potem zachwyt w oczach turystów i duma samych mieszkańców. Zresztą i bogatsza dzieki temu kiesa miasta.....;-)

    • 0 0

  • Odrestaurować Starówkę !

    Uważam, że Starówka powinna być odrestaurowana, co zresztą jest już ujęte w planie zagospodarowania. I bardzo dobrze. Niech to będzie wizytówka miasta. W Europie po wojnie prawie wszystkie starówki były odbudowywane i teraz są piękne. Rzeczywiście zginie trochę zieleni, ale w to miejsce powstannie wiele nowych zaułków, posiadających swój urok,
    z których Gdańsk kiedyś słynął.
    Tylko ostrożnie z handlem !!! Nie róbmy z tego miejsca rynku. Uważam, że powinno tu powstać wiele restauracyjek, barów, hotelików, fontanny i skwerki, czyli miejsca rozrywki, a centra handlowe niech powstają na nowych osiedlach. Nie pchajmy wszystkiego w jedno miejsce, bo po co ? Niech starówka będzie starówką.

    • 0 0

  • Bajki...

    Wszystko pięknie, nasi kochani rajcy, ci którzy już nabrali tyle lewych pieniędzy z kasy miasta i jego spółek i ci którym jeszcze nie dość, coś sobie i Nam planują !!!! cudownie !!! tylko i tak nic z tego nie będzie, jak zwykle. Planowanie, dyskusja publiczna planów, trochę się zestarzejemy. Tutaj tylko jeszcze coś dodam: a co ze starym Wrzeszczem, który jest w stanie tragicznym, ale za to w odróżnieniu od tzw, starówki jest prawdziwie gdański i jest piękny i prawdziwy, a nie wywieziony z Elbląga, czy odbudowany ?????

    • 0 0

  • I co wyszło z tych planów? Kamieniczek powstało kilka, reszta to betonowe potwory powstałe dzięki wałkom i układom. Do tego turystyka masowa zniszczyła centrum.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane