• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe stawki za ciepło w Gdańsku. Widmo droższych biletów na kolei

Maciej Naskręt
16 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudniej będzie podwyższyć taryfę na ciepło
Szykują się zmiany w opłatach za bilety kolejowe i ciepło. Szykują się zmiany w opłatach za bilety kolejowe i ciepło.

Poznaliśmy nowy cennik opłat za ciepło w firmie GPEC. Do tego dostawca energii elektrycznej na kolei zapowiada wzrost opłat. Sprawdzamy, czy czeka nas fala podwyżek.



Na co wydajesz najwięcej pieniędzy w swoim budżecie domowym?

Przypomnijmy na wstępie, że GPEC dostarcza ciepło na terenie Gdańska i Sopotu, a także dodatkowo zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej oraz usług okołoenergetycznych. Udziałowcami firmy są Leipziger Stadtwerke oraz Miasto Gdańsk. Wspomniana firma jest największym dostawcą ciepła w mieście.

Kalkulację za ciepło dostarczone do mieszkań przez GPEC przeprowadza administracja budynku. Rozliczenie składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest opłata za tzw. gotowość do dostaw ciepła przez GPEC do budynku - jest to opłata stała. GPEC w tym celu zawiera umowę z naszą wspólnotą bądź spółdzielnią na tzw. moc przyłączeniową wyrażoną w MW (megawatach). Opłata dzieli się na wszystkich mieszkańców według powierzchni mieszkania.

Drugą częścią rachunku jest opłata zmienna czyli realnie zużyte ciepło w naszych mieszkaniach. Wyrażone są one w GJ ("giga dżulach") i mierzone przez liczniki w każdym z mieszkań.

Jakie są zmiany w opłatach?



5 listopada wojewoda pomorski opublikował nową taryfę dostaw ciepła przedsiębiorstwa GPEC zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. O kilkanaście procent wzrosły stawki opłaty stałej za usługi przesyłowe dla poszczególnych taryf w GPEC. Oznacza to, że więcej zapłacimy za tzw. gotowość dostaw do budynku, w którym mieszkamy.

Co ciekawe, stawki opłaty zmiennej spadają o kilka procent.

Można odnieść wrażenie, że GPEC jest gotowy do łagodnej zimy, w której odbiorcy nie będą w swoich domach zużywać wiele ciepła (będą po prostu je oszczędzać), więc firma rekompensuje sobie ewentualne straty wyższą opłatą stałą za gotowość dostaw ciepła do całego budynku.

Jednak wzrost stawki opłaty stałej podyktowany jest nie prognozowaniem przez GPEC pogody, a uzasadnianymi kosztami - m.in. na liczne inwestycje czy nowe przyłączenia. Wszystkie te koszty każdorazowo zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Spadek stawki opłaty zmiennej wynika z większą ilości planowanej sprzedaży ciepła w miejskiej sieci ciepłowniczej np. dzięki podłączeniu osiedli Matarnia, Jasień czy Kokoszki.

Zmiana stawek w przykładowych taryfach za dostawę ciepła. Zmiana stawek w przykładowych taryfach za dostawę ciepła.


Co na to GPEC?

- Urząd zatwierdzając taryfę każdorazowo bierze pod uwagę jedynie uzasadnione koszty funkcjonowania firmy oraz interes odbiorców ciepła. Średnie ceny - koszty roczne - dla wszystkich budynków przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdańsku spadły o 0,04 proc. - przekonuje Grzegorz Blachowski, rzecznik prasowy GPEC.
Przedstawiciel firmy nie wskazuje jednak okresu, w jakim ta zmiana następuje.

- Należy jednak pamiętać, że każdy klient ma indywidualny pobór ciepła i moc zamówioną, a dodatkowo znajduje się w różnych grupach taryfowych. Dlatego w indywidualnych wypadkach nowa cena może być tak wyższa, jak i niższa względem średniej - dodaje Blachowski.

Ile to wychodzi na jedno mieszkanie?



Postanowiliśmy wybrać dwa mieszkania w Gdańsku, by przedstawiciele GPEC przygotowali nam wyliczenia dla dwóch przypadkowo wybranych przez nas adresów. Niestety szczegółowych wyliczeń nam nie podano.

- Wzięliśmy pod uwagę zużycie ciepła we wskazanych dwóch lokalach oraz zamówioną moc cieplną w tym samym okresie i założyliśmy, że w przyszłości wszystkie parametry będą takie same. Wówczas po wyliczeniu wynika, że w obu tych przypadkach ceny także lekko spadną - zapewnia Blachowski.
GPEC nie mógł nam przedstawić dokładnych wyliczeń, bowiem wymagałoby to ujawnienia szczegółowych danych z umów w poszczególnych budynkach, co byłoby naruszeniem tajemnicy handlowej.

Czytaj też: Nowe ceny za wodę i ścieki w Gdańsku i Gdyni

Widmo droższych biletów na kolei



Zmiany w cenach szykują się też na kolei. PKP Energetyka jest sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej w większości przypadków. Firma sama nie produkuje jej, kupuje energię na rynku hurtowym i dostarcza do odbiorcy końcowego - na przykład SKM czy PKP PLK.

- Przez ostatnie 6 lat utrzymywaliśmy niezmienny cennik energii dla klientów kolejowych. Pomimo znaczącej, ponad 70-proc. podwyżki cen energii w hurcie w 2018 roku spółka nie zmieniła swojego cennika - przekonują władze spółki PKP Energetyka w oświadczeniu.
Silny trend wzrostowy cen energii utrzymuje się od kilku miesięcy na całym europejskim rynku energii, także w Polsce. Do najważniejszych przyczyn tej sytuacji należy:
  • wzrost ceny węgla,
  • podwyżki cen zielonych certyfikatów,
  • podwyżki cen praw do emisji CO2.


W okresie styczeń-wrzesień 2018 r. parametry komponentów ceny dla klienta końcowego zmieniły się następująco: ponad 210 proc. wzrosła cena uprawnień do emisji CO2, około 200 proc. podrożały zielone certyfikaty, a węgiel zdrożał około 10 proc.

Jeśli chodzi o rok 2019, to ze względu na rosnące ceny energii na rynku hurtowym PKP Energetyka została zmuszona do weryfikacji stawek. Niekorzystne zmiany cen za dostawy energii na kolej spowodują, że samorządy województw, w tym także województwa pomorskiego, będą musiały zdecydować, czy dołożyć do wyższych kosztów utrzymania z budżetu samorządu, czy sięgnąć po pieniądze do portfeli jej pasażerów.

Miejsca

Opinie (307) 9 zablokowanych

  • To dopiero początek (2)

    Z czegoś kasę trzeba brać..w całym kraju jest 500+ i było 300+...z pustego to i salomon nie naleje

    • 3 14

    • Naprawde taki głupi czy wredny.

      • 7 1

    • Bozeszszsz .....

      • 3 0

  • Przed wyborami bilety za darmo a po podwyżki i nie narzekać bo sami sobie i nam podwyższyliście wybierając tego tam.

    • 15 2

  • Stawki za centralne ogrzewanie w Gdańsku

    To bardzo ,,interesujące,, że różnica w wysokości stawki za centralne ogrzewanie w różnych dzielnicach Gdańska jest ogromna!!! Śródmieście to żyła złota dla GEPEC-U! tutaj są stare instalacje tutaj się nic nie robi, nie unowocześnia, nie robi żadnych tańszych przełączeń bo po co?!!!! tutaj się ,,buli,, 5,60 od metra przez cały rok! gdzie w innych dzielnicach Gdańska użytkownicy płacą np. połowę tej stawki!

    I jeszcze to......cyt. ,, GPEC nie mógł nam przedstawić dokładnych wyliczeń, bowiem wymagałoby to ujawnienia szczegółowych danych z umów w poszczególnych budynkach, co byłoby naruszeniem tajemnicy handlowej. ,, Dobre sobie!

    • 14 1

  • W Oliwie kładą odwodnienie na Grottgera,Tetmajera i Kasprowicza, (5)

    remontują niedawno remontowane chodniki i przywracają przedwojenny bruk wbrew mieszkańcom co rozwali nasze auta.
    Niestety stara sypiąca się instalacja grzewcza zostaje nie remontowana co spowoduje że za chwile te miliony pójdą w błoto.Niemcy będą eksploatować do końca nic nie remontując a potem odsprzedadzą.Niestety my z tymi 33% na Kacpra nie jesteśmy się przebić do normalności.

    • 11 4

    • trzeba bylo w pore sie zreflektowac i glosowac, na kogo trzeba (1)

      A tak, to podziekujcie sobie samym za sluszny wybor !

      • 2 3

      • Nikt z nas na tego tam nie głosował.W urnie też widziałem że tylko na Kacpra to jak to się stało że ten tam wygrał?

        • 3 1

    • trzeba było głosować na Wałęsę

      • 2 5

    • W Osowej jest ńajdrozsze ogrzewanie (1)

      Ale od 20 lat przez całą zimę tam gdzie idą rury cieplownicze mamy zieloną trawę. Zimą mozna zrobic mapę rur i nikt nic z tym nie robi. 100% racji że Niemcy nic nie robią fylko eksploatują do upadłego. Jak wszysto zacznie sie sypac sprzedadzą Gdanskowi za trzykrotnie wyższą cene niz kupili.

      • 3 0

      • I to jest

        jedna z tych dzielnic, które od lat głosują tak samo. Podziękujcie sobie (i nie tylko).

        • 1 0

  • W Polsce wielcy uczeni i eksperci nadal nie wiedzą co to jest gotowość. moze wyjadą do Niemiec albo Francji na przeszkolenie i wtedy zrozumieją to słowo.

    • 7 0

  • to wszystko przez budynia (2)

    my mieszkańcy Olszynki powinniśmy się odłączyć od Gdańska, ciągle z nas pieniądze doją a niczego nie robią.
    droższa komunikacja? a jeździ u nas przez olszynkę jakiś tramwaj czy pociąg (pasażerski) ? tylko hałas przejeżdżających pociągów z cysternami do portu i z powrotem, komunikacja w stopniu znikomym się pojawia na Olszynce, ulic nikt nie sprząta, chodników brak ani u nas na Dzwonkach ani sąsiadujących Niezapominajkach niema, nawet asfaltu niema...
    chyba żaden z wybudowanych tu budynków nie jest podłączony do GPEC a i do gazu mało który. kto wie czy wszystkie budynki mają podłączenie do bieżącej wody i do kanalizacji. przed znaczną częścią budynków widzę w dalszym ciągu pompy i studnie a za domami drewniane wychodki. budynki w wielu przypadkach to ruiny za które trzeba płacić haracz w postaci czynszu najmu czy to podatku od gruntu do miasta, co nie przekłada się na to że cokolwiek robi się u nas na Olszynce - naszej małej ojczyźnie!
    Wnoszę zatem o to aby utworzyć niepodległe osiedle Olszynka, niezależne od butnego Gdańska, wprowadzić własną radę i przywódcę, własną jednostkę monetarną, niezależną nawet od Polski i wysokich podatków, utworzyć Wolne Miasto Olszynka!

    • 18 2

    • (1)

      jeszcze chwila i deweloper wejdzie na całą Olszynke

      • 3 0

      • Nie pozwolimy odrolnić Olszynkowego czarnoziemu

        • 4 0

  • Stawki za centralne ogrzewanie w Gdańsku

    Jak to jest, że opłata za gotowość! i różne inne dodatkowe opłaty - a jest ich nie mało !!!!! pobierane są przez cały rok! nawet gdy kończy się sezon grzewczy!!!!!???? i żadna gotowość ani konserwacja tylko łupienie gdzie się da i jak się da!!!!! To samo z rachunkami za prąd!!!! opłata ,,taka,, śmaka i nie wiadomo za co!!!!

    • 12 2

  • gepec

    i bardzo dobrze dalej ciemno-grod niech glosuje na budynia a teraz nie narzekac tylko szczekac

    • 13 2

  • intuicja mi mowila, zeby nie podpisywac cyrografu z GPEC

    ... i dobrze, ze sie posluchalam ! Bo to nie ostatnia podwyzka. Beda teraz strzyc baranki, oj beda ...

    • 9 1

  • Tak trzymać , jestem za a nawet przeciw .

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane