• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konserwator zabytków nie pozwoli na rozbiórkę LOT-u

Ewa Budnik
31 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Według opinii posiadanych przez konserwatora wojewódzkiego istniejący przy Wałach Jagiellońskich budynek posiada cechy zabytkowe. Według opinii posiadanych przez konserwatora wojewódzkiego istniejący przy Wałach Jagiellońskich budynek posiada cechy zabytkowe.

W najbliższych latach w miejscu budynku LOT nie powstanie ani Danziger Hof, ani żadna inna zabudowa. Wojewódzki konserwator zabytków właśnie odmówił rozbiórki istniejącego budynku LOT. Odwołanie w tej sprawie zapewne trafi do ministerstwa.



Na działkach, gdzie stoi budynek LOT:

W październiku ubiegłego roku na miejskim, ograniczonym przetargu właściciel prawa użytkowania wieczystego pod budynkiem LOT - firma Elfeko - kupił sąsiedni grunt (pomiędzy budynkiem LOT a Pasażem Królewskim). Teoretycznie oznacza to, że miałby on teraz możliwość zrealizowania w tym miejscu większej zabudowy, niż była planowana poprzednio. Pod tym kątem w 2017 roku przeprowadzony został przewidujący dwa warianty zabudowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny.

Danziger Hof. Pragnienie odbudowy



Danziger Hof. Zdjęcie z lat 20./30. XX wieku. Danziger Hof. Zdjęcie z lat 20./30. XX wieku.
Przy okazji każdej informacji o zabudowie tego terenu powraca dyskusja na temat odbudowy zniszczonego w czasie wojny hotelu Danziger Hof (Gdańskiego Dworu). Jego budowa zakończyła się w 1898 roku, a spalony i zniszczony został w czasie działań wojennych w 1945 roku. W krajobrazie Gdańska istniał zatem przez 47 lat. Zwolennicy odbudowy z nostalgią przywołują niezwykle bogate zdobienia elewacji w modnym ówcześnie stylu neorenesansowym. Przeciwnicy rekonstrukcji powołują się z kolei na przyjętą w 1964 roku Kartę Wencką, z której wynika, że raz zburzone obiekty zabytkowe nie powinny być rekonstruowane. W jej świetle powstająca architektura ma być znakiem czasów, w których jest realizowana.

Czytaj także: co o odbudowie Danziger Hof sądzą historycy i architekci

Petycję w sprawie odbudowy hotelu w historycznym kształcie na ręce pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków złożyli przedstawiciele Fundacji dla Gdańska i Pomorza.

Czytaj także: głos za dawną architekturą - w Europie przybywa rekonstrukcji

Konserwator nie może nakazać rekonstrukcji



Sęk w tym, że w obecnym systemie prawnym konserwator nie może jednoznacznie narzucić, jaka ma być architektura budynku. Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę musi (w przypadku obiektu tak zlokalizowanego jak budynek LOT) dołączyć tzw. uzgodnienie od władz konserwatorskich. Nie oznacza to jednak, że konserwator może właścicielowi działki nakazać rekonstrukcję, nawet jeśli budynek miałby mieć nowoczesną konstrukcję i podział wewnątrz, a odtworzoną tylko fasadę.

- W miejscu, gdzie nie została formalnie nakazana rekonstrukcja, konserwator nie ma prawnej możliwości, by wymusić na inwestorze zastosowanie konkretnego rozwiązania architektonicznego. Może tylko pracować z inwestorem i zatrudnianym przez niego architektem nad ostatecznym kształtem projektu zaproponowanego przez inwestora - potwierdza Marcin Tymiński, rzecznik prasowy konserwatora wojewódzkiego. - Konserwator podchodzi życzliwie do pomysłu odbudowy Danziger Hofu, ale nie może tego wymusić. Do tej pory w urzędzie nie został przedstawiony projekt, który by się równał rozwiązaniom XIX-wiecznym, czyli z czasów, kiedy Danziger Hof został zbudowany.
Przedstawiciel Elfeko podkreśla z kolei, że przeprowadzony w 2017 roku konkurs przewidywał wariant zabudowy działki pod budynkiem LOT i działki sąsiedniej. Projekt pracowni KD Kozikowski Design, który zajął wtedy drugie miejsce, nadal uważany jest za podstawę do dalszych uzgodnień z konserwatorem. Jak się dowiedzieliśmy, inwestor nie bierze pod uwagę rekonstrukcji Danziger Hofu - taki projekt byłby technicznie bardzo trudny w realizacji i nie spełniałby współczesnych wymogów bezpieczeństwa.

Projekt pracowni KD Kozikowski Design przez inwestora, firmę Elfeko, nadal uważany jest za podstawę do dalszych dyskusji o ostatecznym kształcie zabudowy. Projekt pracowni KD Kozikowski Design przez inwestora, firmę Elfeko, nadal uważany jest za podstawę do dalszych dyskusji o ostatecznym kształcie zabudowy.

Nie ma zgody na rozbiórkę budynku LOT



Tak czy inaczej wymiana opinii na temat architektonicznego kształtu przyszłej zabudowy pozostaje w sferze dyskusji akademickiej. Na dzisiaj nie wiadomo, czy nowa zabudowa w tym miejscu w ogóle powstanie. Na chwilę obecną zablokowana została bowiem możliwość rozbiórki istniejącej zabudowy.

- W najbliższych dniach konserwator odmówi rozbiórki istniejącego budynku. Konserwator zasięgał opinii na ten temat w różnych źródłach, posiada opinie historyków sztuki, które wyraźnie wskazują że chociaż jest to współczesny budynek modernistyczny, to posiada cechy budynku zabytkowego - informuje Marcin Tymiński.
HISTORIA BUDYNKU LOT. OD SZKLANEGO PAŁACU DO OBSKURNEGO BLASZAKA

Przedstawiciel właściciela budynku nie zdecydował się komentować tej decyzji, ponieważ do firmy fizycznie ona jeszcze nie dotarła. Elfeko na jej wydanie oczekuje od prawie roku. W takich przypadkach procedura pozwala jednak odwołać się od decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Możliwy jest także scenariusz, w którym konserwator w oparciu o posiadane opinie rozpocznie procedurę wpisu budynku LOT do rejestru zabytków (w tej chwili znajduje się on w ewidencji zabytków - to niższa forma ochrony konserwatorskiej).

- Dotąd konserwator nie wszczął dla dawnego budynku LOT takiej procedury - mówi Marcin Tymiński.
Listopad 1973 roku. Budynek LOT w czasie, kiedy był jeszcze domem meblowym. W tym czasie uważany był za perełkę modernistycznej zabudowy. Listopad 1973 roku. Budynek LOT w czasie, kiedy był jeszcze domem meblowym. W tym czasie uważany był za perełkę modernistycznej zabudowy.

Miejsca

Opinie (791) ponad 50 zablokowanych

  • Szczerze, jak ma tam powstać ten gniot kozikowskiego to już lepsza jest ta ruina lotu, albo nawet psi stolec jest lepszy od tego gniota co zaprojektował kozikowski!

    • 5 2

  • No tak, jasne, Danziger Hof.....

    Jakby to kuźwa mało było hoteli w Gdańsku to pi....jmy jeszcze jeden!!
    Albo niech odrestaurują budynek LOTu, albo niech powstanie coś dla wszystkich ludzi, a nie że tylko albo hotel, albo biurowiec, albo coś z czego zwykli przechodnie nie będą mogli skorzystać :-[

    • 6 4

  • niestety

    projekt kozikowskiego przypomina kartonik na frytki

    • 8 3

  • O co chodzi temu konserwatorowi ???

    Ja pierdo .. ale patologia.Konstytucja,konstytucja,konstytucja,konstytucja cha,cha,cha ...Zakonserwować tak jak jest i zrobić tam dom starczy dla niedołężnych i schorowanych sędziów ...

    • 2 7

  • Jakież to trudności techniczne byłyby przy Danziger Hofie?

    Przecież dla przywrócenia uroku tego miejsca wystarczy odbudować zewnętrzny kształt starego hotelu. Wewnątrz można sobie urządzać wedle własnej woli, nikomu nie będzie to przeszkadzało a nowy właściciel zyska darmową reklamę budynku. Przecież na co drugiej widokówce z Gdańska znajdzie się panorama Bank-Brama Wyżynna-Danziger Hof.

    • 7 8

  • Ten budynek pasuje tam jak świni siodło!

    wyburzyć jak najszybciej!

    • 7 7

  • Nawet jeśli budynek LOTu ma pewne cechy zabytku (1)

    to jest po prostu brzydki, przywrócenie do pierwotnej formy tego nie zmieni, ta "perełka" modernistycznej zabudowy nie pasuje do sąsiedztwa i nie ma w sobie nic ładnego. Poza tym odnowienie elewacji zadziała na kilka lat, potem ta pokryje się brudem znowu będzie straszyć. Inna sprawa, że projekt Kozikowski to jeszcze gorsza propozycja, to ja już wolę brzydki LOT. Danziger Hof z drugiej strony, choć ciekawszy, mógłby być zbyt przytłaczający. Dla mnie opcja idealna - zburzyć LOT, zostawić wolną przestrzeń.

    • 3 7

    • Ten cały LOT to oszklony "pawilon" nic ciekawego. To nawet nie pasuje do oryginalnej zabudowy Gdańska.
      Lepszy byłby Danziger Hof. Widocznie budynek lot-u musi mieć jakieś "walory" bo sam konserwator nie zgadza sie na rozbiórkę

      • 0 2

  • Kolejne paskudne szklane pudło

    Przecież ten szklany pałac jest okropny

    • 6 3

  • Przecież ten nowy Lot..

    Wyglądałby identycznie jak stary..!?
    Tylko byłby młodszy..

    • 4 4

  • Jak coś tam odbudują, to na parterze będą banki i apteki, a na piętrach hotel dla obcokrajowców. (1)

    Niech zostanie, jak jest.

    • 7 2

    • Banki i apteki są też dla ludzi. Nawet w hotelach zamieszkują ludzie.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane