• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto zastąpi abp. Głodzia? Procedura już trwa

Michał Stąporek
23 czerwca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź latem skończy 75 lat i już dawno zapowiedział, że odejdzie na emeryturę. Procedura wyłonienia jego następcy już trwa.

Abp Sławoj Leszek Głódź prawdopodobnie opuści urząd metropolity gdańskiego w połowie sierpnia. Trwa już procedura zmierzająca do wyłonienia jego następcy.



Czy dla wiernych ma znaczenie, kto stoi na czele ich diecezji?

W minioną niedzielę w Archikatedrze Oliwskiej odbyła się msza dziękczynna za 50 lat kapłaństwa abp. Sławoja Leszka Głodzia. Niewykluczone, że był to też element pożegnania arcybiskupa z metropolią gdańską, na której czele stoi od 2008 r.

13 sierpnia arcybiskup skończy 75 lat. Osiągnie tym samym wiek, w którym będzie mógł przejść na kościelną emeryturę.

Nie ma takiego obowiązku, ale zyska taką możliwość.

Od wielu miesięcy abp Głódź dawał sygnały, że chce z niej skorzystać.

- Jestem w lepszej sytuacji [niż metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski - dop. red.], bo mi do emerytury zostało tylko pół roku, a jemu aż pięć lat - mówił w listopadzie 2019 r.
Decyzja abp. Sławoja Leszka Głodzia nie powinna dziwić. Na stanowisku metropolity gdańskiego spędził ostatnie 12 lat, wcześniej przez cztery lata był biskupem diecezji warszawsko-praskiej, a jeszcze wcześniej, w latach 1991-2004, biskupem polowym Wojska Polskiego.

Od 2014 roku zmagał się z chorobą nowotworową i choć wyszedł z niej zwycięsko, to choroba zauważalnie dała mu się we znaki.

Ponieważ decyzja o powołaniu tak wysokiego dostojnika kościelnego nie jest łatwa, a kościół chciałby uniknąć wakatu na takim stanowisku, procedury wyznaczenia następcy metropolity gdańskiego już trwają. Potwierdziły nam to dwie osoby, pozostające w stałym kontakcie z kurią metropolitalną w Gdańsku.

Trzy nazwiska na giełdzie



Kto więc mógłby zastąpić abp. Sławoja Leszka Głodzia na stanowisku arcybiskupa gdańskiego i metropolity? Osoby, które o to pytamy, zastrzegają, że są to wyłącznie spekulacje i że nie sposób przewidzieć, jaka decyzja ostatecznie zapadanie w Watykanie (metropolitę wskazuje papież).

Jako pierwsze pojawia się nazwisko Wiesława Szlachetki (61 lat), biskupa pomocniczego w diecezji gdańskiej, w której stanowisko to pełni od 2014 roku.

Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej
Od lat związany z Gdańskiem. Przez 14 lat (1986-2000) był wikariuszem w parafii Chrystusa Zbawiciela, w 2000 roku został proboszczem utworzonej wówczas parafii św. Polikarpa Biskupa i Męczennika. Był też wykładowcą Studium Katechetycznego Archidiecezji Gdańskiej, Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni oraz Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej i delegatem ds. Duszpasterstwa Kobiet, pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

Przeciwko nominacji bp. Szlachetki przemawia jednak kościelny zwyczaj, że biskup pomocniczy nie powinien zostać głównym biskupem w tej samej diecezji.

- To zastrzeżenie nie dotyczy jednak awansu z innej diecezji, nawet jeśli jest w ramach tej samej metropolii kościelnej - zaznacza jeden z naszych rozmówców i zwraca uwagę na możliwą nominację dla biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna Biskup pelpliński Ryszard Kasyna
Ryszard Kasyna (63 lata) był wcześniej biskupem pomocniczym gdańskim w latach 2005-2012, a na obecnym stanowisku pracuje od 2012 roku.

W latach 1982-1985 był wikariuszem w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W latach 90. związał się z Gdańskim Trybunałem Metropolitalnym, w 1993 został jego wiceoficjałem, a w 1996 roku oficjałem. W seminarium duchownym w Gdańsku i w instytutach teologicznych prowadził wykłady z prawa (jest doktorem prawa).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, a także członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Mieszanej Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni i Rady Prawnej. Od 2010 roku jest członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Jednak kolejny z naszych rozmówców powątpiewa w tę nominację.

- Moim zdaniem biskup Kasyna nie wróci do Gdańska, właśnie dlatego, że pełnił tu już wysokie funkcje. Uważam, że większe szanse na nominację ma biskup trzeciej diecezji wchodzącej w skład metropolii gdańskiej, Wiesław Śmigiel z Torunia.
Biskup toruński Wiesław Śmigiel Biskup toruński Wiesław Śmigiel
Wiesław Śmigiel jest najmłodszy z tego grona, ma 51 lat. Swoją funkcję pełni od 2017 r., wcześniej był biskupem pomocniczym pelplińskim w latach 2012-2017. Pochodzi ze Świecia, pracował m.in. w Kościerzynie oraz w Lublinie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim objął stanowisko profesora nadzwyczajnego i wykłada teologię pastoralną, z której uzyskał habilitację.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja i Rady ds. Rodziny. Objął także przewodniczenie w Komitecie ds. Dialogu z Niewierzącymi, wchodzi w skład Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Czarny koń może przybyć spoza regionu



Nasi rozmówcy przywołują te nazwiska jako najczęściej pojawiające się w wewnątrzkościelnych spekulacjach, jednak zastrzegają, że ostateczny nominat może być zupełnie inny, niezwiązany wcześniej z archidiecezją gdańską.

Warto wspomnieć, że także abp Sławoj Leszek Głódź nie miał żadnych związków z naszym regionem przed wyniesieniem do godności metropolity gdańskiego.

Metropolia (prowincja) kościelna - w jej skład wchodzi zawsze archidiecezja oraz jedna lub więcej diecezji. W Polsce Kościół rzymsko-katolicki podzielony jest na 15 metropolii. W skład metropolii gdańskiej wchodzą archidiecezja gdańska oraz diecezje pelplińska i toruńska. Metropolitę mianuje papież.

Opinie (626) ponad 50 zablokowanych

  • jeden z prezydentów państwa afrykańskiego powiedział ( mieliśmy ziemię , przyjechał misjonarz z biblią (13)

    i pozostała nam tylko biblia

    • 14 8

    • Biblia i cywilizacja, jak rządzili biali, to mieliście chociaż perspektywy i na chleb (12)

      • 1 7

      • Afryka miała i ma swoją cywilizację, oraz historię (11)

        to w jakim stanie jest obecnie wynika właśnie z rozbiorów, jakie dokonały na niej państwa europejskie.

        • 5 0

        • tjaa Polskę też rozebrały państwa europejskie, a nie wygląda jak Afryka (6)

          Miała swoich pogańskich bożków, armię z dzidami, muzykę tam tamów, tańce szamanów i ludożerców. Wszystko co w Afryce nosi znamion cywilizacji, przetrwało do dziś, nie dostało rozkradzione lub zmarnowane, pochodzi od Europejczyka.

          • 0 6

          • piszesz te bzdury bo nie znasz historii (4)

            potęga europejczyków wynikała w linii prostej z potęgi rzymian, a wcześniej zaawansowanej cywilizacji greków, którzy z kolei garściami czerpali z dokonań egipcjan który są afrykańczykami. Mało tego, w czasach starożytności arabowie przodowali w naukach scisłych i do dzisiaj używamy ich wynalazków np. liczb arabskich.

            • 5 0

            • bzdury (3)

              Gdyby "stan pokolonialny" nie był w ogóle podtrzymywany, to by u nich zapanował totalny chaos, permanentny głód, nędza, epidemie, bezprawie, przemoc, ludobójstwo. Korzystają (ich czarne elity) do dziś z pozostałości, z dobrodziejstw kolonializmu (z języka, ze szkół, szpitali, z prawa, z form ustrojowych, z organizacji instytucji państwa, ze zdobyczy technicznych. Również świat wartości chrześcijańskich, którzy dostali w darze od Europejczyków, polepszył jakość ich życia, choć zmusił do zmiany nawyków kulinarnych (ludożerstwo). Z czego wynikała ta europejska siła i witalność, ta mądrość, zdolność do grupowej organizacji i do wspólnego działania, ta konsekwencja, pracowitość, innowacyjność to odrębna sprawa. Lecz ową wyższość udowadnia nawet i to, że umiejętnie potrafiono skorzystać z czyichś wcześniejszych dokonań, dorobku, doświadczeń, wiedzy, potrafiono przetworzyć je twórczo, ulepszyć, rozwinąć, wykorzystać w praktyce, przekuć w siłę. Te dokonania cywilizacyjne we wszystkich sferach życia (kultura, odkrycia naukowe i zdobycze techniczne) byli w stanie zrobić tylko Europejczycy. To nie czarni przypływali czółnami, by odławiać białych niewolników na terenie Europy i nie jest to przypadek.

              • 2 3

              • zgadzam się supremacja białych i ich twarda gospodarska ręka byłaby wybawieniem (2)

                na wpół dzikiego czarnodzikiego luda plemiennego. Potrzebuja 2 rzeczy: pracy i surowego aczkolwiek sprawiedliwego nadzorcy.

                • 0 3

              • Witamy pogrobowców Hitlera (1)

                Gdyby Hitler zwyciężył, nie pisałbyś takich bzdur.
                Ucz się historii.

                • 1 1

              • stalinowiec postępowy z UE się znalazł, wielbiciel M.L. Kinga

                • 0 1

          • Polska pod zaborami była 123 lata bodajże

            Afryka, cały kontynent - kilkaset lat. Obecnie stan pokolonialny jest zręcznie podtrzymywany przez resztę świata.
            A co do cywilizacji jakie rodziły się i umierały w Afryce, to widać nie masz zielonego pojęcia. Kto zna historię, choćby pobieżnie, ten wie.

            • 4 0

        • Afryka dala swiatu HIV ktorego do dzis nie mozemy pokonac (3)

          Minelo 40 lat i wciaz nie ma na to leku. Do konca zycia trzeba brac leki, nic nie nie zanosi na zmiane na lepsze... 37 milionow ludzi na świecie to ma i nie da sie tego wyleczyc.
          Wciaz choc wiemy o tym wirusie bardzo duzo, to wciaz naukowcy widza ze jeszcze duzo o nim nie wiemy.
          Chinski sars cov-2 nie jest taki zly jak to. Na pewno nie jest tak zlosliwy - nie integruje sie z ludzkim DNA jak HIV.

          • 0 5

          • teraz będziemy wyliczać, na jakim kontynecie powstała jaka choroba? (2)

            • 1 0

            • choroba sodomska w starożytnej Grecji (1)

              • 0 0

              • Słabo znasz historię

                i biologię

                • 0 0

  • (2)

    Ten człowiek o zrujnowanej moralnosci nigdy nie powinien piastować takiej funkcji a siedzi już tu tyle lat. Mam nadzieję, że zdąży odpowiedzieć za całe zło, które wyrządził, nie tylko ludziom świeckim ale także duchownym. Jego pycha i chciwość połączona z używkami nie zna granic.

    • 21 8

    • lewackie wymysly i plotki złosliwych, nie unoś się to nie ma nic wspólnego z prawdą (1)

      biskup jest prawy, a jego życie jest największym świadectwem pokory i oddania sprawom wiary.

      • 1 7

      • jaki biskup, taki Kościół i wiara

        • 1 0

  • Mam nadzieję (2)

    Że p. Głódż poniesie konsekwencje za całą swoją "działalność". Emeryci też odpowiadają za swoje czyny.

    • 15 4

    • nie powienie, to byłoby niezgodne z tradycją i zasadami panującymi w kk

      • 1 0

    • dostanie medal, list pochwalny KEP, kwiaty i flaszkę w kuluarach, to dobry biskup byl

      ludzki

      • 0 0

  • Za życia już się modlą żeby Głódź nie trafił do piekla

    • 4 4

  • Kapłani

    Niestety większość kapłanów i to wszystkich szczebli w hierarchii K.K. , to zwykłe buraki, jak i niestety spora część wyznawców (dotyczy to tych co tolerują i usprawiedliwiają przekręty swoich polityków), ta garstka światłych, nowoczesnych, rozumiejących potrzeby współczesnego społeczeństwa jest dyskryminowana, czasem zaledwie tolerowana. Jednym słowem szukasz Boga idź nad morze, na łąkę, do lasu, tam go znajdziesz bo w k.k. to raczej nie.

    • 12 10

  • Ciekawe jaki jest prawdziwy powód odejścia

    Wątroba powiedziała dość?

    • 17 5

  • "bądź moim actimelkiem"

    • 9 4

  • Zmiana na stołkach u okupanta? (5)

    Jeden już się nachapał, może odejść i zrobić miejsce dla kolejnego gauleitera naszego regionu.
    Smutne, że dajemy się okupować i narzucać sobie wolę innego, jakże małego narodu, jakim jest Watykan, ale z Rosją czy z Niemcami to pierwsi do walki...

    • 9 14

    • Taki kraj

      którego mieszkańcy lubią być na smyczy u facetów w czarnych sukienkach, ale plują na transwestytów.

      • 3 1

    • Ależ towarzyszu, was to nie dotyczy. (2)

      Po co się więc "wymandrzacie"?

      • 0 4

      • Owszem dotyczy. (1)

        Wolałbym żeby pieniądze z podatków, które płacę do polskiego skarbu państwa, pozostawały w Polsce, a nie zasilały kabzę okupanta watykańskiego.
        Wiem, że z krytyką najłatwiej jest walczyć przez obelgi i poniżenie rozmówcy, ale to trochę żałosne ograniczać się do "towarzyszu", w momencie kiedy nie ma się pojęcia z kim się rozmawia.

        • 3 0

        • w niedzielę hołownia.

          • 1 2

    • okupant narzuca wieszanie swoich flag obok polskich, szkoda że jak Pani Szydło

      nie skończono z tą serwilistyczna praktyką

      • 3 0

  • pierwsze gardło Rzeczypospolitej

    • 11 4

  • może ten najmłodszy?

    Szczęść BOże - tym co będą wybierać,
    Szczęść Boże tym, co będą mieli kontakt,
    niech nam służy zdrowie - pomyślności dla wszystkich....
    niech nastanie czas spokoju....Amen

    • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane