• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy projekt kościoła Jana Pawła II na Łostowicach

Katarzyna Moritz
7 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozpoczęła się budowa kościoła na Łostowicach
Świątynia błogosławionego Jana Pawła II ma mieć ażurową wieżę o wysokości 40 m. Świątynia błogosławionego Jana Pawła II ma mieć ażurową wieżę o wysokości 40 m.

Do Rady Miasta wpłynął zmodyfikowany projekt kościoła, jaki miałby powstać na Łostowicach. Ponieważ jego wieża mierzy 40 metrów, do projektu dołączono wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, bo obecny nie pozwala budować wyżej niż 14 metrów.



Czy podoba ci się współczesna architektura sakralna?

Chodzi o działkę o powierzchni 12 tys. m kw. u zbiegu ulic Ofiar Grudnia '70, Michonia i Wielkopolskiej zobacz na mapie Gdańska, którą prezydent Gdańska przekazał Archidiecezji Gdańskiej za 1 proc. wartości w lutym 2011 roku (wartość działki oszacowano na 2,8 mln zł). Ma tu powstać kościół i parafia Błogosławionego Jana Pawła II dla dzielnicy Łostowice.

Jego kształt miał zostać wyłoniony w konkursie, jaki miasto zorganizowało razem z archidiecezją w 2011 roku. Sęk w tym, że uznana za zwycięską, praca pracowni Szczepana BaumaAndrzeja Kwiecińskiego nie spodobała się głównemu inwestorowi, czyli Archidiecezji Gdańskiej. Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź twierdził wtedy, że projektowi brakuje niezbędnego w takim przypadku "sacrum".

Ponieważ nie wskazał jednak, według jakiego projektu chciałby wybudować kościół, to gdy w styczniu ubiegłego roku zwrócił się o zmianę planu, gdańscy radni nie zgodzili się na to.

Ostatecznie kuria zdecydowała się zamówić projekt kościoła u jednego z dwóch laureatów III nagrody w konkursie z 2011 r., architekta Wiesława Kupścia z sopockiej pracowni Pro Arte. Zakładał on pierwotnie, że budowla od ziemi do dachu byłaby wysoka na blisko 13 metrów, a wieża miałaby mieć 30 m. Teraz projekt został jednak zmodyfikowany: wysokość do dachu wynosi 23-25 metrów, a wieży - 40 m.

- 3 stycznia do Rady Miasta w Gdańsku wpłynął wniosek o zmiany w planie zagospodarowania. Na wizualizacjach wieża kościoła ma obecnie blisko 35 metrów wysokości, plus wyskoki krzyż. Wniosek przekazałem do Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Trudno powiedzieć, kiedy to będziemy procedować - wyjaśnia Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta w Gdańsku.

Najbliższe posiedzenie komisji, ma się odbyć 24 stycznia, natomiast sesja Rady Miasta - 31 stycznia.

Nie wiadomo jednak, czy zamiana planu będzie omawiana na komisji i czy trafi na najbliższą sesję Rady Miasta.

- To jest zbyt poważny temat, by omawiać go wyłącznie podczas obrad komisji. Liczę na to, że będzie on też dyskutowany w ramach spotkania klubu Platformy Obywatelskiej, gdzie przedstawiciel prezydenta, a może też archidiecezji, przedstawi nowy projekt - argumentuje Małgorzata Chmiel, przewodnicząca Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że przeciwko budowie dużego kościoła na Łostowicach protestowali okoliczni mieszkańcy.

- Twierdzili, że gdy kupowali mieszkania, w okolicy plan nie pozwalał na budowę tak wysokiego obiektu i były w nim zapisane funkcje usługowe, a nie sakralne - przypomina Małgorzata Chmiel.

Nowy projekt zakłada, że architektura kościoła ma łączyć współczesny materiał, gdzie masywnym ścianom przeciwstawiane będą fragmenty odbijające w szkle błękit nieba. Wieża ma przywoływać interpretację palca wskazującego niebo. Natomiast kompozycję urbanistyczną oparto na powiązaniu widokowym kościoła i osiedla "Cztery Pory Roku". Powierzchnia użytkowa świątyni ma mieć 900 m kw.

"W ten sposób dokona się rzecz znana w historii, choć niezwykła. Powstanie układ kompozycyjny, obejmujący oś widokową wiążącą wszystkie elementy: kunsztowne schody zejściowe z terenu ronda na plac przedkościelny, symetryczny układ rozwartych skrzydeł oratorium i obecnej kaplicy, dalej plac z aleją, a dalej wejście akcentowane krzyżem i pomnikiem Jana Pawła II. Konsekwencją jest plan kościoła, oparty o układ krzyża łacińskiego" - czytamy w opisie projektu.

Na stronie parafii można już zakupić cegiełki na budowę świątyni o wartości od 10 do 100 zł.

- Wszystkie prace wykonujemy z materiałów i funduszy, które otrzymujemy od ofiarodawców. Nawet najdrobniejszy dar jest cegiełką w budowaniu tego domu Bożego. Zachęcam wszystkich do włączenia się w to wielkie, historyczne dzieło budowy Sanktuarium Jana Pawła II w Gdańsku. Niech to będzie nasze dziękczynienie za jego wielki pontyfikat i za pielgrzymki do naszej archidiecezji - apeluje do wiernych, ks. Ryszard Gros, proboszcz parafii.

Jest tam też informacja, że zostało zebranych blisko 600 podpisów parafian pod petycją na poparcie koncepcji projektu kościoła, które trafiły do prezydenta i niektórych radnych Gdańska.

Opinie (468) 5 zablokowanych

  • Kościół

    W Dzienniku Bałtyckim rzecznik prezydenta P.Adamowicza informuje:"Prezydent nie chce tej sprawy komentować".
    Niech nie komentuje,ale niech powie mieszkańcom jakie jest jego zdanie na ten temat.
    Niech nie będzie STRUSIEM i nie chowa głowy w piasek.
    Czy zyskuje nową ksywkę??

    • 1 1

  • Mi to naprawdęa nie jest potrzebne. !!

    To nie mój wymysł, nie moja fanaberia! To kolejna "robota" szatana.

    • 1 1

  • projekt budowlany musi być zgodny z planem zagospodarowania

    a nie plan zagospodarowania dopasowany do projektu.
    Czy każdy mieszkaniec morze przedstawić projekt budynku i wnioskować by zmieniono plan zagospodarowania? Jeżeli tak to ja chcę pobudować wiatraki w Złotej Karczmie przy obwodnicy ,samoloty będą latać slalomem albo zamknie się lotnisko. Jeżeli rada nie zaopiniuje pozytywnie mojego wniosku to się ośmieszy.

    • 2 2

  • Szpital by wybudowali, zaklad pracy

    a nie kolejna obore.

    • 1 4

  • Kościoły?

    Czy o to chodziło i chodzi Bogu? Mam wątpliwości.

    • 2 1

  • xyz (4)

    Jak czytam te komentarze to naprawde wstyd mi że mieszkam w mieście gdzie większość ludzi to skończone matoły potrafiący krytykować wszystko co związane z kościołem (bo taka moda) a nie mają najmniejszego pojęcia na czym polega wiara.
    Popatrzcie lepiej co z polską robi wasze kochane PO. Tu nie potraficie się wypowiedzieć bo jesteście skończonymi kretynami którzy donaldowi wylizali by WSZYSTKO. Nie potraficie walczyć o przyszłość waszą i waszych dzieci w słusznych sprawach tylko zabieracie głos tam gdzie nikomu to nie zaszkodzi a ewentualnie polepszy ludziom wierzącym.

    • 3 2

    • (3)

      budowa zbyt wysokiego budynku niezgodnego z planem zagospodarowania nikomu nie zaszkodzi ???

      • 0 2

      • xyz (2)

        Pokaż plan zagospodarowania z którego wynika że budynek jest zbyt wysoki i niezgodny z tym planem.
        Gdyby to był plan galerii handlowej z 35m wieża nikomu by to nie przeszkadzało.
        Ludzie weźcie się za protestowanie przeciwko ważnym sprawą które wpłyną na życie waszych dzieci.
        Kolejna sprawa to taka że gdyby to był meczet i ludzie wypowiadali by się w ten sposób to już dawno to POwski zadupie islamiści wysadzili by w powietrze. Każdy zgodnie z konstytucją ma prawo do modlitwy i do wiary, a do tego potrzebne są ludziom tez kościoły.

        • 1 2

        • ruwni i ruwniejsi (1)

          plan jest po to aby go przestrzegać chcesz budować wieże buduj tam gdzie plan na to pozwala. Moim zdaniem plan może być zmieniony tylko po referendum o ile zainteresowani wyrażą na to zgodę. nie zależnie czy to galeria ,kościół ,deweloper by ludziom w małych domkach nie rosły za płotem wieżowce.

          • 1 1

          • xyz

            Jeszcze raz proszę o informację gdzie mogę zobaczyć plan który zakłada że nigdy żadnej wieży tam nie będzie? Gdzie mogę zobaczyć plan który określa inne przeznaczenie terenu?
            Kolejna sprawa jeżeli chodzi o referendum w samym kościele w tamtej parafii ksiądz zebrał 600 podpisów ludzi (tamtejszych mieszkańców) którzy są za budową.
            Jeszcze jedna uwaga w tamtych okolicach nie ma małych domków tylko same bloki więc nikomu nic za płotem rosło nie będzie.
            Ludzie zmądrzejcie w końcu i wypowiadajcie się tak w sprawach od których zależy wasza przyszłość i przyszłość waszych dzieci. Tam nie potraficie nawet pierdnąc jak państwo okrada was na lewo i prawo, narzuca coraz to większe podatki, rozdaje wasze pieniądze (np LOT) wolną ręką, zabiera wszystkie możliwe pomoce dla rodzin itd. W tych sprawach siedzicie cicho jak myszki. Ale co się dziwić w końcu to tuskolandia:(

            • 2 1

  • Iście MASOŃSKI projekt!

    Wspaniałe dzieło naszych niższych stopniem Illuminatów. Watykan pozdrawia!

    • 2 2

  • Mętlik w głowach (1)

    Oj lemingi, lemingi. Nie ma wolności bez zasad bo brak zasad oznacza argument siły zamiast siły argumentu. a to prowadzi do niewoli co przerabiano w Sowietach z wiadomym skutkiem. Zasad broni Kościół Katolicki i nie widzę innej instytucji, bo państwo broni prawa ale przy uzyciu aparatu przymusu.

    Co zaś do budynku sakralnego to obowiązuje tu nie dowolność, ktorej nie ma nawet w przypadku projektów prywatnych, lecz pewne zasady, i one mają priorytet.

    • 3 2

    • Jakich zasad broni kościół ? Zawnioskuje o zmianę planu zagospodarowania, jak będzie odmowna to co ? To i tak kościół będzie budowany i ksiądz będzie krzyczał, że jest prześladowany przez państwo ? To są zasady ??

      • 0 0

  • bentlejem go

    Pewnie potrzebny jest jako maszt na nowe nadajniki cyfrowe....

    • 1 1

  • Owszem! (1)

    Tak, każdy ma prawo wnioskować o zmianę/zmiany w planie miejscowym. Pod warunkiem, że nie są one kretyńskie i mają jakieś uzasadnienie!

    • 1 1

    • i nie narusza praw nabytych innych,

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane