• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie obowiązkowa kaucja za butelki. Ale nie za wszystkie

Ewelina Oleksy
5 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat System kaucyjny. Wyższa kaucja za szklane butelki
Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy lepiej zainwestować w butelkomaty, czy przyjmować puste opakowania w sklepach. Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy lepiej zainwestować w butelkomaty, czy przyjmować puste opakowania w sklepach.

Doczekamy się w końcu powszechnie dostępnych automatów do oddawania butelek za kaucję? Bardzo możliwe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy ws. systemu kaucyjnego. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Samorządowcy z Trójmiasta wskazują, że projekt powinien zostać jeszcze dopracowany.



Czy wprowadzenie systemu kaucyjnego sprawi, że przestaniesz wyrzucać puste butelki do śmieci?

Powszechny system kaucyjny, czyli to, co w wielu krajach jest normą od lat, w Polsce dopiero raczkuje. Ale ma się to zmienić, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska właśnie skierowało do konsultacji gotowy projekt zmian w prawie w tym zakresie.

Co zakłada system kaucyjny? Na razie bez kaucji za puszki



  • system kaucyjny obejmie butelki plastikowe na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l,
  • klientom kaucja będzie doliczana do ceny produktu,
  • będzie ją można następnie odzyskać, oddając puste opakowanie.

Kaucji nie będzie można dostać za puszki. Ale ministerstwo nie wyklucza, że docelowo i one zostaną objęte kaucją. O tym, czy jest taka potrzeba, zdecydować mają wyniki konsultacji.

Czytaj też:

Wielorazowy kubek z kaucją. Biznes przyjazny środowisku



- Celem projektowanych przepisów jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców - mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. - Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w wymienionych wyżej opakowaniach będą mieli obowiązek zapewnienia poziomu selektywnego zbierania opakowań lub odpadów powstałych z tych opakowań. Docelowo do roku 2030 - 90 proc. wprowadzonych opakowań danego rodzaju. W przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów selektywnego zbierania wprowadzający będą ponosili opłatę produktową - tłumaczy.
  • Założenia nowego systemu kaucyjnego.
  • Założenia nowego systemu kaucyjnego.
  • Założenia nowego systemu kaucyjnego.
System kaucyjny obowiązkowo obejmie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw., a dla sklepów mniejszych będzie dobrowolny. Wszystkie jednostki handlowe oferujące produkty w opakowaniach podlegających kaucji będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.

System kaucyjny ma być powszechny i "bezparagonowy"



Jak ma to działać? Kaucja będzie zwracana przez sklepy w momencie zwrotu butelek przez klienta, bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego jej wcześniejsze opłacenie.

- Z kolei nieodebrana kaucja zostanie przekazana producentom z przeznaczeniem do wykorzystania wyłącznie na funkcjonowanie systemu - wskazuje Ozdoba.
Czytaj też:

Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik



Projekt ustawy nie określa wysokości stawki kaucji na opakowania. Pozostawia wybór jej wysokości przedsiębiorcom. Podobnie jak formę zbierania opakowań objętych kaucją. Mogą to więc być automaty na butelki, ale nie muszą.

Wiceminister Jacek Ozdoba nie wyklucza, że docelowo systemem kaucyjnym objęte zostaną też puszki. Wiceminister Jacek Ozdoba nie wyklucza, że docelowo systemem kaucyjnym objęte zostaną też puszki.
- Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć system wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale będą mogli także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi - potwierdza ministerstwo.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Jednocześnie projekt ustawy zakłada, że wprowadzający zostaną zobowiązani do utworzenia systemu nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy - najpóźniej więc do końca 2024 r. Chodzi o danie czasu na dostosowanie się do zmian.

Gdańsk ma jeden butelkomat - prywatny



W Gdańsku system kaucyjny na własną rękę wprowadził dotychczas jeden sklep na Przeróbce. Tam jesienią ubiegłego roku stanął ekomat, czyli maszyna do skupu pustych opakowań.

Maszyna do skupu pustych butelek i puszek stoi od kilku miesięcy przed sklepem na Przeróbce. Maszyna do skupu pustych butelek i puszek stoi od kilku miesięcy przed sklepem na Przeróbce.
Można do niego wrzucać plastikowe butelki oraz puszki. Maszyna wydaje za nie paragon, którego wartość można później odliczyć od ceny zakupów w sklepie lub przekazać na pomoc fundacji Pomorze Dzieciom.

Jedno puste opakowanie warte jest 1 grosz. 5 groszy warte są opakowania po konkretnych markach napojów (są wypisane na maszynie). Wartości sumują się. Automat cieszy się dużą popularnością.

Jak nowe przepisy oceniają trójmiejscy samorządowcy?


O ocenę propozycji zawartych w ustawie o systemie kaucyjnych poprosiliśmy wiceprezydentów Gdańska i Sopotu odpowiadających za politykę komunalną i gospodarkę odpadami. Poniżej ich stanowiska:

Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska:

Można by powiedzieć, że duża góra urodziła mysz, ale w kontekście dotychczasowych działań ministerstwa cieszę się z każdego rozwiązania, które daje szanse na ograniczenie produkcji odpadów.

Projekt niestety ogranicza się do butelek typu PET oraz szklanych wielokrotnego użytku, w efekcie czego problem wyrzucanych butelek pozostanie nierozwiązany. Systemy kaucyjne w wielu krajach oparto na kaucji dla wszystkich butelek szklanych oraz puszek aluminiowych.

Pod znakiem zapytania stoją też poziomy odzysku osiągane przez gminę. Skoro PET nie znajdzie się w żółtym pojemniku, to czy gmina będzie ponosiła karę za mniejszy strumień odzysku? Wraz z zespołem odpadowym Unii Metropolii Polskich te kwestie będziemy na pewno starali się wyjaśnić.


Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu:

Ta sprawa wymaga zdecydowanie uregulowania. Jako samorządy podnosimy ten temat od wielu lat. Ale jest to tylko jeden z elementów, dotyczy tylko wybranych opakowań. To nie rozwiązuje całego problemu.

Już na tym etapie pojawiają się wątpliwości dotyczące np. wyłączenia z ustawy butelek po wodzie, niejasności dotyczących wysokości kaucji czy braku informacji o tym, co sprzedawca ma zrobić z butelkami po napojach, które sprzedaje, a które zostały kupione w innym sklepie - przyjmowanie ma się odbywać bez paragonu, więc na zwrot kaucji wyda więcej, niż pobierze.

Nadal nie udało się wprowadzić Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Czekamy więc na projekt, który rozwiąże problem kompleksowo. To, co zostało zaprezentowane, to tylko produkt zastępczy.

Opinie (377) ponad 10 zablokowanych

  • CO pan mi tu stawia? (2)

    - No butelki po piwie..

    - tylko na wymianę! Ma pan paragon?

    - No nie mam, wczoraj kupowałem w tym sklepie.

    - Akurat! Każdy tak mówi. bez paragonu nie przyjmuję.

    - Ale ja zapłaciłem za te butelki, w tym sklepie. Kaucja 50 gr.. Zaraz ! mam paragon, znalezłem
    właśnie w tej samej torbie był.

    - I tak nie przyjmę, nie mam wolnych skrzynek. Do widzenia! Niech pan nie tamuje ruchu widzi pan jak kolejka. Do widzenia!!

    • 19 2

    • To bym umyśle zrzucił te butle na ziemię! Niech wieśniara sprząta!

      • 3 1

    • Płać kartą. Wyciąg z rachunku karty, jest dowodem

      zakupu tak jak paragon...

      • 1 3

  • Kaucja (1)

    Już widzę jak sklepy ,będą przyjmować zwroty bez paragonów ! Następny Polski Bubel w wykonaniu Polskiego Bałaganu i Wału!!!

    • 11 1

    • Jakość nie słyszę oburzenia Tuska w tej sprawie.

      • 0 1

  • Czyżby po raz kolejny napoje miały podrożeć?

    • 10 1

  • To ma być eko ?? Koszt tego urządzenia. Serwis. Prąd. Koszt papieru na te wielkie paragony. Przecież ta zabawa generuje więcej śladu węglowego niż normalna segregacja plastiku w koszach na śmieci.

    • 12 1

  • Za Odra jest kaucja za butelke od piwa 8 centow,puszka 25 centow ta samo butelka plastikowa 25 centow,butelka szklana 15 centow!

    • 5 0

  • Za tzw. komuny były skupy opakowań. Ale trzeba było to zniszczyć. (2)

    • 9 0

    • Za komuny woda i prąd i siła robocza były tanie

      opłacało się myć i wpuszczać na rynek bo nikt nie liczył kosztów. Znajdziedz pracownika za 30 USD?

      • 0 0

    • Za komuny nawet tak prostych rzeczy jak butelki i słoiki brakowało - więc te skupy miały sens.

      • 0 0

  • Ta nasza polska ekologia :D chciałem oddać butelki do sklepu w którym kupowałem piwko. Przynoszę do sklepu całą siatkę butelek, a pani ekspedientka - "a rachunek za zakupione piwo pan ma?" Wiadomo że nie nosze rachunków.
    Butelki poszły ekologicznie do kosza.

    • 8 0

  • Ludzie popierajacy ten pomysl sa naiwni jak dzieci! (3)

    Nie, horrendalne oplaty za wywoz odpadow nie zostana zmniejszone mimo mniejszej ilosci smieci w przydomowych kublach. Jezeli mieszkasz poza miastem lub na wsi to zapomnij ze odzyskasz kaucje - kaucje beda musialy naliczac wszystkie sklepy, ale tylko te powyzej 100m2 beda musialy przyjac zwrot. System przestanie szybko dzialac z "niczyjej winy". Kasa zaplacona, podatnik wydojony, to dalej nie ich problem. Sklepy beda mialy przepelnione automaty, zepsute automaty, brak miejsca magazynowego, wymysla sobie 1000 sposobow zeby nie bawic sie w przetwarzanie smieci.

    Efekty dlugoterminowe: drozej, gorzej, PiS. Ale pomysl ma tu na forum taki poklask, ze chyba Polakom za malo brania od tylu przez panstwo jest jeszcze i chca dodatkowy podatek.

    • 14 1

    • Ale to dziala (2)

      W Szwecji, Norwegii i dziesiątkach innych krajów. Jeżeli nie chcemy zatonąć w śmieciach potrzebne są pilne działania. Ogólnie to jednak świat zmierza ku samozagładzie - większa produkcja, większa konsumpcja, wzrost itd itp milion niepotrzebnych rzeczy w każdym domu. Wykończymy tą planetę.

      • 0 2

      • To ja sie tu przypomne za rok. (1)

        Rzadzacy nie wyciagneli tego z rekawa. Chca doic podatnika az wymiona beda krwawic, bo to ich ostatnia szansa na konfitury. Automaty od szwagra, odbior przez firme ziecia, bedzie wal na wale i walem poganial. Ten system bedzie tak skonstruowany, zeby podatnik tracil kase i mial problemy z odzyskaniem kaucji. Tu nie chodzi o zadne ekologie, sortowanie plastiku juz dziala calkiem dobrze. Tu chodzi tylko o koryto dla PiSu. Zajrzyj tu za rok i zobaczymy kto mial racje.

        • 4 0

        • Oczywiście że to kolejny "skok na kasę". System zbiórki takich odpadów nie powstanie za darmo - przecież to kwestia automatów, rozliczeń za kaucje, magazynowania, transportu...
          Ktoś powie, że to sklepy za to zapłacą. Nie - my za to zapłacimy jako klienci,

          • 2 0

  • Należy ograniczyć do minimum ilość modeli opakowań.

    Wówczas zdecydowana większość opakowań będzie zwrotna. To producenci opakowań tworzą bałagan na rynku. Stop dowolności.

    • 10 0

  • Opłata (2)

    Kiedys normalnoscia bylo ze butelka jest zwrotna ale nie zachłystnelismy sie wolnoscia i mamy to co mamy nie mowie zeby trzymac nas za morde ale kałcje mozna bylo odzyskac.Nawet cola miala grube plastikowe butelki zwrotne po co to zmienili nie wiem

    • 4 1

    • Te zwrotne twarde butelki od coca-coli dalej istnieją np. w (1)

      Szwajcarii. U nas zobaczyli, że nie trzeba ich stosować to zlali temat.

      • 2 0

      • Z tego co ja pamietam to nie producenci a czepiali sie ze nie da sie ich odpowiednio zdezynfekowac i umyc.

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane