• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie obowiązkowa kaucja za butelki. Ale nie za wszystkie

Ewelina Oleksy
5 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat System kaucyjny. Wyższa kaucja za szklane butelki
Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy lepiej zainwestować w butelkomaty, czy przyjmować puste opakowania w sklepach. Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy lepiej zainwestować w butelkomaty, czy przyjmować puste opakowania w sklepach.

Doczekamy się w końcu powszechnie dostępnych automatów do oddawania butelek za kaucję? Bardzo możliwe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy ws. systemu kaucyjnego. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Samorządowcy z Trójmiasta wskazują, że projekt powinien zostać jeszcze dopracowany.



Czy wprowadzenie systemu kaucyjnego sprawi, że przestaniesz wyrzucać puste butelki do śmieci?

Powszechny system kaucyjny, czyli to, co w wielu krajach jest normą od lat, w Polsce dopiero raczkuje. Ale ma się to zmienić, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska właśnie skierowało do konsultacji gotowy projekt zmian w prawie w tym zakresie.

Co zakłada system kaucyjny? Na razie bez kaucji za puszki



  • system kaucyjny obejmie butelki plastikowe na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l,
  • klientom kaucja będzie doliczana do ceny produktu,
  • będzie ją można następnie odzyskać, oddając puste opakowanie.

Kaucji nie będzie można dostać za puszki. Ale ministerstwo nie wyklucza, że docelowo i one zostaną objęte kaucją. O tym, czy jest taka potrzeba, zdecydować mają wyniki konsultacji.

Czytaj też:

Wielorazowy kubek z kaucją. Biznes przyjazny środowisku



- Celem projektowanych przepisów jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców - mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. - Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w wymienionych wyżej opakowaniach będą mieli obowiązek zapewnienia poziomu selektywnego zbierania opakowań lub odpadów powstałych z tych opakowań. Docelowo do roku 2030 - 90 proc. wprowadzonych opakowań danego rodzaju. W przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów selektywnego zbierania wprowadzający będą ponosili opłatę produktową - tłumaczy.
  • Założenia nowego systemu kaucyjnego.
  • Założenia nowego systemu kaucyjnego.
  • Założenia nowego systemu kaucyjnego.
System kaucyjny obowiązkowo obejmie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw., a dla sklepów mniejszych będzie dobrowolny. Wszystkie jednostki handlowe oferujące produkty w opakowaniach podlegających kaucji będą natomiast obowiązane do pobierania kaucji.

System kaucyjny ma być powszechny i "bezparagonowy"



Jak ma to działać? Kaucja będzie zwracana przez sklepy w momencie zwrotu butelek przez klienta, bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego jej wcześniejsze opłacenie.

- Z kolei nieodebrana kaucja zostanie przekazana producentom z przeznaczeniem do wykorzystania wyłącznie na funkcjonowanie systemu - wskazuje Ozdoba.
Czytaj też:

Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik



Projekt ustawy nie określa wysokości stawki kaucji na opakowania. Pozostawia wybór jej wysokości przedsiębiorcom. Podobnie jak formę zbierania opakowań objętych kaucją. Mogą to więc być automaty na butelki, ale nie muszą.

Wiceminister Jacek Ozdoba nie wyklucza, że docelowo systemem kaucyjnym objęte zostaną też puszki. Wiceminister Jacek Ozdoba nie wyklucza, że docelowo systemem kaucyjnym objęte zostaną też puszki.
- Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć system wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale będą mogli także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi - potwierdza ministerstwo.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Jednocześnie projekt ustawy zakłada, że wprowadzający zostaną zobowiązani do utworzenia systemu nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy - najpóźniej więc do końca 2024 r. Chodzi o danie czasu na dostosowanie się do zmian.

Gdańsk ma jeden butelkomat - prywatny



W Gdańsku system kaucyjny na własną rękę wprowadził dotychczas jeden sklep na Przeróbce. Tam jesienią ubiegłego roku stanął ekomat, czyli maszyna do skupu pustych opakowań.

Maszyna do skupu pustych butelek i puszek stoi od kilku miesięcy przed sklepem na Przeróbce. Maszyna do skupu pustych butelek i puszek stoi od kilku miesięcy przed sklepem na Przeróbce.
Można do niego wrzucać plastikowe butelki oraz puszki. Maszyna wydaje za nie paragon, którego wartość można później odliczyć od ceny zakupów w sklepie lub przekazać na pomoc fundacji Pomorze Dzieciom.

Jedno puste opakowanie warte jest 1 grosz. 5 groszy warte są opakowania po konkretnych markach napojów (są wypisane na maszynie). Wartości sumują się. Automat cieszy się dużą popularnością.

Jak nowe przepisy oceniają trójmiejscy samorządowcy?


O ocenę propozycji zawartych w ustawie o systemie kaucyjnych poprosiliśmy wiceprezydentów Gdańska i Sopotu odpowiadających za politykę komunalną i gospodarkę odpadami. Poniżej ich stanowiska:

Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska:

Można by powiedzieć, że duża góra urodziła mysz, ale w kontekście dotychczasowych działań ministerstwa cieszę się z każdego rozwiązania, które daje szanse na ograniczenie produkcji odpadów.

Projekt niestety ogranicza się do butelek typu PET oraz szklanych wielokrotnego użytku, w efekcie czego problem wyrzucanych butelek pozostanie nierozwiązany. Systemy kaucyjne w wielu krajach oparto na kaucji dla wszystkich butelek szklanych oraz puszek aluminiowych.

Pod znakiem zapytania stoją też poziomy odzysku osiągane przez gminę. Skoro PET nie znajdzie się w żółtym pojemniku, to czy gmina będzie ponosiła karę za mniejszy strumień odzysku? Wraz z zespołem odpadowym Unii Metropolii Polskich te kwestie będziemy na pewno starali się wyjaśnić.


Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu:

Ta sprawa wymaga zdecydowanie uregulowania. Jako samorządy podnosimy ten temat od wielu lat. Ale jest to tylko jeden z elementów, dotyczy tylko wybranych opakowań. To nie rozwiązuje całego problemu.

Już na tym etapie pojawiają się wątpliwości dotyczące np. wyłączenia z ustawy butelek po wodzie, niejasności dotyczących wysokości kaucji czy braku informacji o tym, co sprzedawca ma zrobić z butelkami po napojach, które sprzedaje, a które zostały kupione w innym sklepie - przyjmowanie ma się odbywać bez paragonu, więc na zwrot kaucji wyda więcej, niż pobierze.

Nadal nie udało się wprowadzić Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Czekamy więc na projekt, który rozwiąże problem kompleksowo. To, co zostało zaprezentowane, to tylko produkt zastępczy.

Opinie (377) ponad 10 zablokowanych

  • W czasach PRL nie było opakowań jednorazowych. (3)

    Mleko, kefir, oranżada, pepsi, piwo, wódka wszystko było w szklanych butelkach. Można było oddać je w sklepie i odzyskać kaucję. W latach 70-tych pojawiło się mleko w woreczkach plastikowych.

    • 9 0

    • Wtedy byłem małym chłopcem. W parku Kuźniczki znajdowalem butelki po wódce.

      W sklepie na ul. Wajdeloty płacili 1 zł. za butelkę. Rurka z kremem w cukierni kosztowała 2zl.
      Warto było zbierać butelki.

      • 4 0

    • Jo

      czasy PRL-u były dobre, mogłyby wrócić

      • 1 0

    • Oczywiście, że były opakowania jednorazowe. Owszem, było ich mniej - ale były.

      • 0 0

  • A na czym jeszcze krzywousty pinokio chce zarobić na podatnikach? Może za noszenie majtek? (1)

    • 7 2

    • Po następnych przekrętach i ustawkach wyborczych mogą wprowadzić podatek za chodzenie w ubraniu po mieście.

      • 1 0

  • To macie opoznienie 15 lat

    do Niemiec
    https://de.wikipedia.org/wiki/Flaschenpfand

    • 2 0

  • A może by tak ustandaryzować opakowania.

    Po czorta 30 rodzajów butelek, 50 kształtów słoików i tak dalej. Wystarczą etykiety. I to nie takie przyklejone tak jakby miały wytrzymać do czasu wykopalisk za 4500 lat a łatwe do usunięcia.

    • 6 0

  • Kaucja na plastik musi być na tyle wysoka

    żeby wieśki nie paliły w piecu....

    • 1 4

  • (1)

    Ciekaw jestem jak to widzą Panowie z rzadu w małych sklepach np wielkosci żabki albo kiosku..... gdzie ten plastik przechowywac, jak dezynfekowac, kto i kiedy będzie to odbierał..... ile paliwa spalą cięzarówki wożace plastik w te i we wtę, ile bedzie spalin z tego? Wezcie myslcie troche !!!! płacimy kupe pieniedzy za segregowanie śmieci, wlasnie po to zeby nie musiec utrzymywac nierentownego systemu opakowań zwrotnych, czy te opłaty zostaną zniesione???

    • 7 0

    • Właśnie chciałem napisać to samo. Ludzie myślcie trochę!

      • 2 1

  • (1)

    Zakazać produkcji w plastikowych opakowaniach. Jest to wygodne dla producenta, a nie konsumenta. Konsument ponosi koszty utylizacji plastiku płacąc za wywóz śmieci, a producent ma ma to wywalone. Może by trzeba było odawac plastikowe butelki i inne opakowania do sklepu, a sklep by je przekazywal producentom. W koncu to ich plastik, oni to wyprodukowali i mają z tego korzyści. Butelek plastikowych można załadować więcej do tira niż butelek szklanych.
    Kiedyś były w sklepach okienka ze skupem butelek i jakoś to działało. Dla sklepu i producentów to jednak zbyt buze obciążenie.
    W mięsnym kiedyś pakowali mięso do papieru, a teraz tylko chłodnie z plastikiem beż stoisk mięsnych.

    • 5 0

    • Opakowania szklane są cięższe i droższe w produkcji. Kto za to zapłaci? Klient, nie producent. Chcesz jeszcze wyższych cen?
      Skup butelek i ich wtórne wykorzystanie? To wcale nie jest takie ekologiczne, o kosztach nie wspominając. To magazynowanie, transport, selekcja, woda do mycia... Gdyby się to opłacało - sami producenci żywności wdrażaliby rozwiązania.
      Mięso "w papierze"? Proste - idź do małego sklepu mięsnego.

      • 0 1

  • Pisowski

    Czas przeszły........konkrety gdzie i kiedy?

    • 2 0

  • Ciekawe, czy opakowanie da się zmultiplikować. W odbiorze tego urządzenia, oczywiście...

    • 0 0

  • Czas najwyższy Niemcy juz dawno tak maja jakies 20 lat

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane