• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oceniamy dworzec Gdańsk Główny: nowocześnie i ładnie, ale pusto, betonowo i z kuriozalną windą

Maciej Korolczuk
4 sierpnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (343)
Kilka dni po otwarciu wybraliśmy się na wyremontowany dworzec, by ocenić go z perspektywy pasażera. Kilka dni po otwarciu wybraliśmy się na wyremontowany dworzec, by ocenić go z perspektywy pasażera.

Sporo miejsc do siedzenia, czysto i nowocześnie - dworzec Gdańsk GłównyMapka po remoncie na pierwszy rzut oka zachwyca. Ale są też wady i niedociągnięcia. W oczy rzuca się brak zieleni i betonoza na zewnątrz, a w środku brak najemców i kuriozalna winda, która między poziomem -2 a -1 ma do pokonania... 30 cm.



Czy widziałe(a)ś już dworzec po remoncie?

Dworzec Gdańsk Główny otwarto w poniedziałek po czterech latach remontu (inwestycja złapała 1,5 roczne opóźnienie).

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się nowej infrastrukturze i spojrzeć na oddany do użytku dworzec z perspektywy pasażera.

Pierwsze wrażenie - zachwyt



Z zewnątrz bryła wyremontowanego budynku robi bardzo dobre wrażenie. Może podobać się odnowiona elewacja, nowa stolarka okienna i drzwiowa czy przywrócone historyczne, wzorzyste poszycie dachu. Lepiej wygląda też plac przed dworcem: nowe chodniki, oznakowana droga rowerowa i miejsca postoju dla taksówek i osób niepełnosprawnych (dlaczego tylko jedno miejsce?!).

  • Przed dworcem jedyną zieleń zapewnia rabata z drzewem, które rosło tam jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
  • Strefa przed głównym wejściem z jasnym podziałem na przestrzeń dla pieszych, kierowców i rowerzystów.
  • Przed dworcem poza drogą rowerową przydałyby się jeszcze stojaki rowerowe.
  • Dla osób niepełnosprawnych przewidziano tylko jedno miejsce postojowe.
  • Na część parkingu nadal nie da się wjechać.
  • Przy dworcu stoją jeszcze kontenery, które służyły za zaplecze budowy.


Ale żeby nie było zbyt różowo, w oczy aż bije przeraźliwa betonoza tego miejsca i brak choćby skrawka nowej zieleni. O tym, jak mogłoby wyglądać to miejsce, gdyby zamiast betonowej kostki wykonano kilka nasadzeń świadczy rabata i drzewo rosnące po zachodniej stronie budynku dworca. Brak zieleni przed budynkiem sprawia, że w słoneczne czy gorące dni nie ma szans na schronienie w cieniu. Z kolei w dni deszczowe, woda zamiast do niecki, ogrodu deszczowego czy po prostu trawnika, na którym rośnie drzewo (a najlepiej kilka) spływać będzie do kanalizacji deszczowej lub... po schodach do podziemnych tuneli prowadzących na perony.

Na betonowym placu oprócz braku zieleni nie znaleźliśmy też stojaków rowerowych, a przestrzeń wokół dworca wciąż wygląda jak plac budowy. Po jednej stronie wciąż stoją wygrodzenia uniemożliwiające wjazd na parking, a z drugiej - trwa rozbiórka kontenerów, z których zbudowany był tymczasowy dworzec.

Wchodzimy do środka.

W środku kolejki do kas, brak biletomatów i najemców



I znów - zachwyt i szczęka na podłodze. W oczy rzucają się efektowne witraże, odrestaurowane zdobienia, łuki, pieczołowicie wykonane herby miast. Klimatu dodają dębowe witryny kas biletowych. Podróżni oprócz tego, że mają na czym zawiesić oko, mogą też spocząć na jednej z wielu ławek. Oby nie w oczekiwaniu na opóźniony pociąg.

Sprawdź rozkład pociągów w Trójmieście



Wśród zalet i rozwiązań pro-pasażerskich należy też wymienić rampy zjazdowe, które z pewnością ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym, rodzicom z wózkami dziecięcymi czy po prostu - pasażerom z walizkami i bagażami na kółkach. W kilku miejscach stoją też tablice informacyjne umożliwiające korzystanie z nich osobom niewidomym lub niedowidzącym. Niby to już standard w XXI wieku, ale cieszy, że pomyślano o możliwie wszystkich potencjalnych użytkownikach dworca.

  • Przez to, że otwarta jest tylko część kas, tworzą się do nich długie kolejki. Przydałoby się więcej automatów biletowych.
  • Udogodnieniem dla podróżnych są rampy zjazdowe, dzięki czemu walizek na kółkach nie trzeba nosić po schodach.
  • Duży plus za dostosowanie obiektu do potrzeb m.in. osób niedowidzących i niewidomych.
Co jeszcze przykuwa uwagę pasażerów? Przede wszystkim brak najemców. Niemal wszystkie pomieszczenia, przeznaczone do komercyjnego najmu są puste. Nie ma gdzie kupić wody na drogę, kanapki, kawy ani gazety, więc póki co - należy się w nie zaopatrzyć gdzie indziej.

Zanim jednak ruszymy w drogę, trzeba kupić bilet. I tu kolejna niespodzianka - długa kolejka do kas, spośród których tylko część jest otwarta. Jak nie w kasie, to może uda nam się dostać bilet w biletomacie? Owszem, o ile go znajdziemy. Jedno urządzenie stoi bowiem pod schodami, którymi z holu głównego można przejść na perony. Mijają go więc osoby, które bilet już posiadają. Wydaje się, że biletomatów powinno być zdecydowanie więcej i powinny stać w widocznych miejscach, bliżej kas.

  • Na terenie całego dworca w oczy rzucają się puste lokale i brak najemców.
  • Na terenie całego dworca w oczy rzucają się puste lokale i brak najemców.
  • Na terenie całego dworca w oczy rzucają się puste lokale i brak najemców.
  • Na terenie całego dworca w oczy rzucają się puste lokale i brak najemców.

Kuriozalna winda - 30 cm między piętrami



Brak biletomatów to nie jedyny problem, na jaki mogą natknąć się pasażerowie. Na dworcu wciąż nie działa część wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej.

Ale największym kuriozum, na jakie natkniemy się w odnowionym budynku dworca jest winda, łącząca tunel (poziom -2) z holem głównym (poziom 0). Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze korytarz prowadzący na perony (i tam też stoi wspomniany biletomat). Absurd polega na tym, że winda między poziomem -2 a -1 ma do pokonania... 30 cm. Efekt jest taki, że gdy winda zatrzyma się na poziomie -1, osoby oczekujące na nią w tunelu mogą odnieść wrażenie, że winda zacięła się i zatrzymała między piętrami.

Tak jak londyński dworzec kolejowy King's Cross ma swój legendarny przystanek 9 3/4, tak nowy dworzec w Gdańsku windę, która zatrzymuje się na poziomie 0,5.

Zabytkowe schody donikąd



Może nie kuriozum, ale ciekawostką są stalowe, kręcone schody... donikąd. To jednak nie błąd projektantów, lecz świadoma decyzja. To fragment schodów, które dawniej prowadziły na wieżę zegarową. Dziś są już niepotrzebne, ale ze względu na walor historyczny zostały zachowane na wniosek pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dworzec mocno opóźniony, a wygląda jakby otwarty w pośpiechu



Podsumowując - dworzec choć ładny i sprawiający pierwsze dobre wrażenie - wciąż wymaga wiele pracy. Część poprawek to zwykła kosmetyka i spółka zarządzająca dworcem powinna się z nimi szybko uporać. Z drugiej strony, aż dziw bierze, że inwestycja, która złapała 18-miesięczne opóźnienie, sprawia wrażenie, jakby była otwierana w pośpiechu.

Miejsca

Opinie (343) ponad 20 zablokowanych

  • Betonoza jak zawsze

    Zgadzam się z innymi gdzie jest zieleń. Wszem i wobec wszyscy specjaliście mówią, piszą , proszą. Asfalty, kostki, kamienie nagrzewają się od słońca wiadomo jakie konsekwencje. Potrzebujemy pasów zieleni z normalna ziemia na każdym kroku, woda musi cyrkułowi itd dlaczego takie projekty są akceptowane ?

    • 1 2

  • Póki co słabo

    Do artykułu bym dodał, że w budynku jest gorąco i duszno. Przy tak dużym opóźnieniu klimatyzacji nie dało się zamontować? A od zewnątrzBudynek ładny ale brak zieleni, a wystarczy sprawdzić w Google zdjęcia archiwalne, z czasów kiedy otwierano ten budynek - wtedy rabaty i nasadzenia były na całej długości budynku.

    • 2 0

  • Oświetlenie hali głownej dworca ...

    Stylowe wnętrze powinno mieć również stylowe oświetlenie ... Pojedyńcze świetlówki zawieszone na linkach to jednak za mało - to nadal wygląda jak prowizorka. Nie tego oczekiwałem po remoncie ...

    • 1 0

  • Schody (1)

    Ale schody są strome i osoby niepełnosprawne dalej mają problem wejść po schodach na przystanek autobusowy w kierunku Sobieszewa.
    Z przykrością stwierdzam, że Władze Gdańska dyskryminują osoby niepełnosprawne. Jest to bardzo widoczne w tunelu w kierunku dworca i odwrotnie. przykre!

    • 0 1

    • Remont robiło rządowe PKP, nie miasto - stacje kolejowe wraz z infrastrukturą należą do PKP

      • 0 0

  • Kocham Gdańsk

    Opinie jak zwykle złe i ewidentnie tendencyjne! I co? - macie z tego fun!?

    • 2 0

  • Dlaczego na waszym portalu

    nie ma żadnej informacji o Niemcach śpiewających nazistowskie piosenki na jarmarku ?

    • 0 2

  • Dworzec dla wszystkich.

    Jestem pod wielkim wrażeniem nowego dworca Pkp. Jest przyjazne dla wszystkich podróżnych: dla niepełnosprawnych matek z wózkami, dla rowerzystów i dla ludzi z dużym bagażem. Są windy , schody ruchome, zjazdy. Są poczekalnie gdzie można doładować komórkę przy każdym siedzeniu. A że bezpłciowy bo pusty? To jest najmniej ważne. Chciałabym by w moim mieście również był w ten sposób zrobiony remont.

    • 0 1

  • To jest miś na miarę naszych czasów

    • 1 1

  • Dworzec bardzo ładny, ale brak klimatyzacji, w środku jest tak potwornie duszno, że stojąc w kolejce po bilet można paść

    • 0 0

  • Wrażenia z Dworca Gdańsk Główny

    Wczoraj wracałem z Gdańska do Gdyni i po raz pierwszy mogłem doświadczyć wyremontowanego dworca w Gdańsku. Dworzec owszem architektownicznie imponujący. Czystość i klasa wnętrz robią wrażenie. Pewnie będzie jeszcze lepiej jak na razie puste sale znajdą swoje przeznaczenie.
    Natomiast funkcjonalność dworca nie nadąża za jego estetyką. Kas jest mało i działają wolno w związku z czym kolejka wychodzi daleko poza hall kasowy budując tłok w hali dworcowej. Dodatkowo w hali głównej dworca brak informacji jak dotrzeć do pernów SKM, jest tylko informacja o peronach dalekobieżnych. Dla bywalców to pewnie nie problem, ale dla turystów wyzwaniem może być odkrycie, że na peron SKM można dotrzeć przechodząc wcześniej przez perony dalekobieżne.
    Kolejny problem to zakup biletów na SKM w hali głównej dworca. Jedyna opcja to kasy biletowe okupowane przez podróżnych wybierających miejsca w pociągach dalekobieżnych - conajmniej 20 minut oczekiwania. Brak informacji o dostępnych automatach biletowych SKM.
    W sumie, straciliśmy ponad 20 minut na znalezienie peronu SKM i zakup biiletów (internet podpowiedział, że są w tunelu przy wejściu na peron 3 do którego w końcu udało się trafić) i mimo imponującej estetyki żałowaliśmy, że nie wybraliśmy stacji Śródmieście, żeby tam wsiąść do SKMki.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane