• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oferta dla bezdomnych przed zimą

O.K.
17 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Są miejsca w noclegowniach, ciepłe posiłki, opał, talony na środki czystości, możliwość uzyskania za darmo ciepłej odzieży - trójmiejskie miejskie ośrodki pomocy społecznej zapewniają, że są przygotowane do niesienie pomocy osobom bezdomnym przed tegoroczną zimą. Czy tak faktycznie jest?

W Sopocie nie ma noclegowni dla bezdomnych. Sopocki MOPS ma jednak podpisane umowy z noclegowniami w Gdańsku, prowadzonymi przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta i przez Gdańską Fundację Kultury Chrześcijańskiej im. św. Brata Alberta.

- Natomiast tych bezdomnych, którzy przebywają na terenie Sopotu, na przykład na działkach, zaopatrujemy w opał, dbamy o to, by w zajmowanych przez siebie domkach mieli prąd, zapewniamy talony na ciepłe posiłki - powiedziała Zdzisława Ługowska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - Od 2 listopada czynna jest ponownie stołówka "Caritasu" przy al. Niepodległości, posiłki bezdomnym wydają też: bar "Bursztynowy" przy ul. Grunwaldzkiej i bar "Elita" przy ul. Podjazd. Bezdomnych staramy się też zaopatrzyć w ciepłą odzież, pościel, a nawet śpiwory. - Magazyn odzieży używanej Towarzystwa im. Brata Alberta znajduje się przy ul. Królowej Jadwigi 6. Wspólnie z policją i strażą miejską kontrolujemy miejsca niemieszkalne gdzie przebywają bezdomni, apelujemy też do mieszkańców by zgłaszali nam miejsca, gdzie zauważają bezdomnych - i jak do tej pory nasze działania są na tyle skuteczne, że nie mieliśmy w Sopocie przypadków zamarznięć.

W Gdyni właśnie wczoraj w MOPS odbyła się narada pod hasłem przygotowań dla bezdomnych przed zimą. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele MOPS, straży miejskiej, policji, Straży Ochrony Kolei, Wydziału Zdrowia UM Gdyni, organizacji pozarządowych oraz prezydenta Gdyni.

- Do dyspozycji bezdomnych z terenu Gdyni mamy dziewięć schronisk, z którymi podpisaliśmy umowy - poinformował Marcin Kowalewski, kierownik zespołu ds. bezdomnych gdyńskiego MOPS. - Umieściliśmy już ok. 280 osób, do dyspozycji pozostało jeszcze ok. 20 wolnych miejsc i 20 miejsc interwencyjnych. Robiliśmy też objazd działek i miejsc niemieszkalnych - przebywa tam ok. 125 osób, w tym kilkoro kobiet i dzieci. Dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej wydają talony na ciepłe posiłki wydawane w barze przy ul. Norwida, talony na środki czystości. Odzież wydaje Polski Komitet Pomocy Społecznej przy ul. Morskiej 127 na Chyloni. Liczymy też na to, że - jak co roku - w akcję pomocy bezdomnym włączą się parafie, rady dzielnic, organizacje pozarządowe - w poprzednich latach tak było.

W Gdańsku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kieruje bezdomnych do dziewięciu placówek, w których zapewnia łącznie 642 miejsca, w tym 54 na tzw. dostawkach. Są to znane już z lat poprzednich noclegownie przy ul. Żaglowej, Przegalińskiej, Starowiślnej, Równej, ale i placówki nowsze: przy ul. Mostowej 1A, Sucharskiego 1 czy Lęborskiej 3A. Obecnie ok. 150 miejsc jest w nich jeszcze wolnych.
- Posiłki od połowy listopada wydawane są na Oruni przy ul. Żuławskiej 102, we Wrzeszczu przy ul. Lendziona 15, w PCK przy al. Zwycięstwa 27 (tylko w czwartki i piątki) oraz przy bastionie św. Elżbiety powyżej dworca PKS (w czwartki) - wyjaśniła rzecznik prasowa MOPS w Gdańsku, Sylwia Ressel.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (25)

  • Każdy jest kowalem swojego losu!

    Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz!

    • 0 0

  • czasami wystarczy stracic prace...

    nie wszyscy są bezdomni z własnej winy!!!!!

    • 0 0

  • Nie jestem przekonany czy ludzie bogaci ponoszą odpowiedzialność za zjawisko bezdomności. Może w Polsce jest inaczej, ale na Zachodzie większość bogatych dorobiła się uczciwie. A kto stwarza miejsca pracy? Tylko ci bogaci, żadni tam lewacy czy związkowcy. Zaniżanie płacy to element walki z konkurencją. Firma gorzej płacąca ma lepsze szanse przeżycia czyli zachowania miejsc pracy. Nawet najgorzej opłacany pracownik nie staje się bezdomny. Problem wykluczenia społecznego dużych grup ludności to wynik fałszywej polityki gospodarczej (społecznej) ze strony danego państwa, a konkretnie puszczania wszystkiego na żywioł i liczenia na niewidzialną rękę rynku która załatwi wszystkie problemy. Inna sprawa, że ta polityka jest właśnie na rękę warstwom bogatym...

    • 0 0

  • MAM PYTANIE ???????

    czy nadal jest takie prawo o eksmisji czy nie bo kiedys było ze w okresie zimowym nie wyżacali nikogo z własnego mieszkania a teraz jak jest??

    • 0 0

  • hej

    sam jestem bezdomny i znam to podle zycie bo dla wiekrzosci ludzi bezdomny to smiec. raczej smieciem jest ten co bezdomnych poniza.
    ja w dowodzie mam brak meldunku, wynajmowałem kiedyś mieszkanie na miejscu gdzie ludzie teren dzierzawia, wiec ja nie wiedziałem ze nie można wynajmować mieszkania na terenie dzierzawiacym.
    trwalo to wiele lat, jestem młody i mam zasiłek staly bo mam druga grupe inwalidzka a grozi mi operacja której to unikam bo się jej boje.
    ktoś wredny był i zlozyl skarge do urzędu miasta ze ja wynajmuje mieszkanie na terenie dzierzawiacym i przyjechali z urzędu mista tam gdzie mieszkałem i kazano mi to miejsce opuscic w ciągu tygodnia.
    ich to nie ineresowalo gdzie będę mieszkac.
    wiec tak stalem się bezdomnym.
    czy tak ludzie powinni robic wyzucajac na zime na ulice?
    mieszkam obecnie w noclegowni w trójmieście i szukam mieszkania by zyc dalej jak człowiek.
    jeżeli jest ktoś chętny pomoc mi z mieszkaniem to będę szczęśliwy.
    numer do mnie to 889 179 101 .
    z góry dziekuje i pozdrawiam wszystkich.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane