• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Orunia pod okiem kamer

on
10 października 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Kolejne gdańskie osiedle wzbogaciło się o system monitoringu. Tym razem 14 kamer przybyło na Oruni Górnej.

To kolejne takie urządzenia na Oruni Górnej, która jest jednym z najszybciej rozwijających się osiedli w mieście. Pierwsze kamery zainstalowano tu w 2004 roku, na terenie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Południe. Teraz o podobny sprzęt postarała się także Spółdzielnia Orunia. Inwestycję sfinansowała spółdzielnia (300 tys. zł) i miasto (20 tys. zł).

Łącznie z tymi, które uruchomiono wczoraj, osiedle będzie monitorowało 30 kamer. Wszystkie podłączone są do systemu znajdującego się pod stałą obserwacją Straży Miejskiej.

W Gdańsku system monitoringu zastosowano po raz pierwszy w 1999 r. na Starym Mieście, które wtedy "słynęło" z napadów na turystów. Od tego czasu kamer doczekały się Wrzeszcz, Oliwa, Główne Miasto, dworzec PKS i PKP. Kamery zainstalowano także na moście wantowym. W całym mieście jest ich już ok. 100.

- Jest bezpieczniej. Chyba świadomość, że mogą zostać nagrani zniechęca złodziei - mówi Anna Guć z Oliwy.

W kolejce na monitoring czeka Dolne Miasto - tu system ma być zamontowany do końca 2006 r. Również do końca tego roku w dwudziestu tramwajach mają być zastosowane systemy wizyjne.

- Tego typu inwestycja jest istotna dla bezpieczeństwa w mieście - powiedział podczas uroczystości przekazania kamer na Oruni Górnej Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Miasto przekazało także policji 6 skuterów, 3 alkometry oraz wyposażenie dla patroli rowerowych.
on

Opinie (44)

  • do "ORUNIAKA"

    CHŁOPIE JAKI Z CIEBIE ORUNIAK???NA DOLNEJ OD CZASU OTWARCIA KOMISARIATU NA GÓRNEJ -NIE MA!!!TAM SĄ TYLKO TECHNICY.

    • 0 0

  • NA ORUNI DOLNEJ KILKA LAT NIE MA KOMISU DZIĘCIOLE. TAM JEST REFERAT DZIELNICOWYCH

    • 0 0

  • Dobry system CCTV musi kosztowac, a 320000 to o wiele zamalo.

    30 kamer, system transmisji, system multiplexu, system sterowania, monitory i rejestracja za 320.000,-pln, nie rozsmieszajcie mnie, to zabawka do ogrodka albo domku letniskowego. Dobrej klasy, pojedyncza kamera z glowica obrotowa, z duza rozdzielczoscia, duza czuloscia noca, wykrywaniem ruchu i obudowa zewnetrzna to wydatek okolo 9000,-pln netto, dobrej klasy system komunikacji dwustronnej dla swiatlowodu (bez swiatlowodu i jego instalacji) to dla 1 kamery okolo 3000-4000, czyli w sumie okolo 12000,-pln za 1 zestaw. 30 kamer to 360000,-pln netto. Dobrej klasy 2 autonomiczne, 16 wejsciowe rejestratory cyfrowe z wysoka rozdzielczoscia to wydatek okolo 48000,-pln netto. czyli jak narazie mamy w sumie 480000,-pln netto. Idzmy dalej, conajmniej 4 sterowniki do kamer obrotowych po 6000,-pln netto to 24000,-pln netto. Kolejna suma to 520000,-pln netto. Zwykle dobra instalacja okablowania, UPS'y, monitory to okolo 40-50% wartosci sprzetu czyli w sumie ponad 1.200.000,-pln netto bardzo lekko liczac. Niestety wierzymy dalej swiecie, ze tanio kupimy dobry sprzet bo zrobilismy przetarg, a to nic bardziel blednego, przetargi w tej dziedzinie to zawsze wielka mistyfikacja. Ogloszeniodawca udaje ze wybral najlepsza oferte a wykonawca udaje, ze zaoferowal wlasciwy, najlepszy, najtanszy sprzet CCTV. To norma w Polsce i dlatego jest jak jest, kasa wydana na system, rezultat wydania kasy zaden, czysta fikcja.
    Kiedy nasz narod sie obudzi ???????. System zdolny do rozpoznawania osob kosztuje sporo kasy i nie zastapi go najpiekniej wygladajacy, wybajerowany sprzet, ktorego trwalosc zwykle konczy sie po wygasnieciu gwarancji. Przetargi w tej dziedzinie to niestety czesto powazny blad, bo Ogloszeniodawca sam ocenia sprzet zamiast wziac doradce z certyfikatem.
    Pozdrawiam,

    • 0 0

  • Orunia Dolna

    a co z Orunią dolną, kiedy będzie monitoring?
    kiedy ktoś zadba o jej ulice i domy do rozbórki(podobno)w których dalej mieszkają ludzie, albo stoją pustostany i są wyburzane w momencie jak wybucha w nich pożar...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane