• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oznakowanie Gdańska wciąż niekompletne, turyści błądzą

Krzysztof Koprowski
2 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Wrzeszcz czy Aniołki? Pierwotnie System Informacji Miejskiej nie wyróżniał oficjalnych dzielnic, takich jak Aniołki czy Strzyża. Teraz tablice mają być poprawione. Wrzeszcz czy Aniołki? Pierwotnie System Informacji Miejskiej nie wyróżniał oficjalnych dzielnic, takich jak Aniołki czy Strzyża. Teraz tablice mają być poprawione.

Co roku tysiące turystów odwiedzają Gdańsk, jednak zwiedzanie miasta bez mapy lub nawigacji satelitarnej wciąż nie jest łatwe. W wielu ważnych miejscach wciąż brakuje tablic informacyjnych, a na przystankach komunikacji miejskiej panuje chaos.



Automaty i tablica o sprzedaży biletów - tylko takie informacje ujrzymy wychodząc południowym tunelem z peronu SKM we Wrzeszczu. Automaty i tablica o sprzedaży biletów - tylko takie informacje ujrzymy wychodząc południowym tunelem z peronu SKM we Wrzeszczu.
W lewo czy w prawo do tramwaju? Turysta w Oliwie schodząc z wyremontowanego niedawno peronu SKM lub peronu dalekobieżnego musi sam podjąć decyzję. W lewo czy w prawo do tramwaju? Turysta w Oliwie schodząc z wyremontowanego niedawno peronu SKM lub peronu dalekobieżnego musi sam podjąć decyzję.
Plac przed dworcem w Oliwie - nie dość, że szpetny, to pozbawiony drogowskazu do pętli tramwajowej. Dla mieszkańca rzecz oczywista, dla turysty - nie. Plac przed dworcem w Oliwie - nie dość, że szpetny, to pozbawiony drogowskazu do pętli tramwajowej. Dla mieszkańca rzecz oczywista, dla turysty - nie.
Słupek przystankowy SIM oraz tablica na ogłoszenia to pozostałości po poprzednich pomysłach. Słupek przystankowy SIM oraz tablica na ogłoszenia to pozostałości po poprzednich pomysłach.
Pociągi dalekobieżne zatrzymują się w Gdańsku na trzech stacjach - dworcu głównym, we Wrzeszcz oraz Oliwie. O ile ten pierwszy jest w miarę dobrze oznaczony, od czasu remontu sprzed kilku lat, to pozostałe są oznakowane słabo lub wcale.

We Wrzeszczu sytuacje ratuje zejście do jednego tunelu z peronu dalekobieżnego, które prowadzi do pętli autobusowej. Jednak z tunelu wydostać się można na trzy sposoby - poprzez wyjście z tyłu dworca, wyjściem bocznym lub głównym w kierunku przystanków autobusowych. I tylko przy tym ostatnim jest tablica Systemu Informacji Miejskiej.

- Przy dworcu znajduje się tzw. "wrota" z mapą okolicy oraz zaznaczoną trasą tramwajową. Z moich obserwacji wynika, że wiele osób z niej korzysta - mówi Anna Lejmel z Zarządu Dróg i Zieleni, instytucji odpowiedzialnej za SIM.

Osoba, która skorzysta z pozostałych wyjść może jedynie dowiedzieć się o drodze dojścia do Parku Kuźniczki i kościoła przy ul. Zator Przytockiego. Tramwaj znajdzie, jeśli zdoła usłyszeć go z oddali.

Turystom, którzy przyjadą do Wrzeszcza pociągiem SKM pozostaje kierowanie się wrodzonym instynktem globtrotera. Z peronu kolejki prowadzą dwa wyjścia i oba są całkowicie nieoznakowane. Schodząc do tunelu od strony południowej ujrzymy tylko tablice z kierunkiem dojścia do... punktu zakupu biletów. Ma to się jednak zmienić.

- W ramach modernizowanych przystanków i stacji takich jak Żabianka, Wrzeszcz, Politechnika, Wzgórze Św. Maksymiliana czy Gdańsk Śródmieście w wytycznych dokumentacji projektowej dla wykonawcy zamieścimy wykaz koniecznych tablic informacyjnych - zapewnia Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

Do czasu remontów pozostaje więc mieć nadzieję, że SKM się "zlituje" nad turystami i podobne tablice zainstaluje również na peronach w Oliwie - gdzie w tunelu możemy jedynie podziwiać walory estetyczne nowej windy - oraz Gdańsku Głównym, gdzie zamiast tablic informacyjnych znajdują się reklamy.

W Oliwie przed dworcem również nie ma żadnych informacji jak dojść do tramwaju.

- Oznakowanie Oliwy zostało wykonane częściowo. Cały system nie jest także jeszcze ukończony. Obecnie realizowane będzie oznakowanie Jelitkowa - informuje Anna Lejmel.

ZDiZ na bieżąco uzupełnia także oznakowanie w niektórych rejonach miasta. Wkrótce pojawić się mają np. dodatkowe informacje jak dotrzeć do wystawy Europejskiego Centrum Solidarności. Mieszkańcom mogą sygnalizować urzędnikom, gdzie podobnie oznaczenia powinny się pojawić.

Zarząd Dróg i Zieleni przymierza się również do lepszego oznaczenia przystanków komunikacji miejskiej. Obecnie tablice są umieszczone na wiatach znajdujących się w głównych ciągach komunikacyjnych. Jeśli przyjezdni je przeoczą, nie będą już mieli szansy by zorientować się gdzie wysiąść.

Oznakowanie miasta z punktu widzenia turysty jest:

Informacja głosowa w tramwajach i autobusach, poza sporadycznymi wyjątkami, także nie funkcjonuje. Zapytany o to kilka miesięcy temu, podczas jednej z prezentacji "Dortmundów", prezes ZKM, Jerzy Zgliczyński, po kontakcie telefonicznym ze swoim podwładnymi, zaczął opowiadać, jak bardzo jest to skomplikowany system i ile pracy trzeba w niego włożyć. Widocznie prace trwają nadal...

Nim się jednak zakończą, warto przyjrzeć się paradoksom w istniejącym oznakowaniu przystanków. Na przykład przystanek Chodowieckiego - wg ZTM znajduje się w dzielnicy Aniołki, wg SIM - w dzielnicy Wrzeszcz. Podobnie było niedawno ze Strzyżą, która na tablicach SIM-u została "wchłonięta" przez Wrzeszcz.

- W pierwotnym podziale, zatwierdzony przez miasto, który my jedynie realizowaliśmy, nie było dzielnic w pełni zgodnych z podziałem administracyjnym. Zakończona została weryfikacja już istniejących tablic i będziemy zmieniać nazwy na poprawne - zapewnia Anna Lejmel.

Sam ZTM przyjął natomiast nieco odmienny sposób oznaczenia przystanków, informuje nie tylko o dzielnicach.

- Dla poprawy orientacji pasażerów do oficjalnej nazwy dzielnicy dodaliśmy precyzyjne określenie lokalizacji. Na przykład do oficjalnej nazwy Śródmieście dopisywana jest nazwa mniejszej jednostki (Śródmieście-Spichlerze na przystanku tramwajowym Chmielna) - tłumaczy Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk.

Jednak na przystankach nie brakuje również pozostałości po wcześniejszych koncepcjach, które choć ciekawe, niestety nie do końca się sprawdziły. Przy Dworcu Głównym i na Hucisku stoją słupki przystankowe pierwotnie zaplanowane do wieszania rozkładów.

- Okienka w tych słupkach są za małe, aby umieszczać tam komplet rozkładów jazdy. Wartość informacyjna jest największa, jeżeli rozkłady jazdy wszystkich linii odjeżdżających z danego przystanku są w jednym miejscu - przekonuje Zomkowski. - Przyjęliśmy zasadę, że rozkłady będą wieszane wyłącznie w gablotach, a jeżeli nie ma wiaty, to na słupku przystankowym - dodaje

Podobnie słupki miały pojawić się także na kolejnych przystankach, lecz na razie wstrzymano ich instalację.

Na peronach tramwajowych przy dworcu głównym przy dworcu stoją także tablice, które miały być antidotum na wandali, rozwieszających na każdej możliwej powierzchni ulotki i plakaty. Obecnie z całą pewnością nie są dobrą wizytówką miasta.

- Zostaną oczyszczone w ciągu tygodnia - zapewnia Vassilios Prombonas, kierownik działu utrzymania infrastruktury tramwajowej i autobusowej w ZDiZ.

Dlaczego nie są czyszczone częściej? ZDiZ obawia się reakcji rozwieszających. Jeśli ich ulotki następnego dnia znikną z tablic, mogą znowu zacząć nalepiać je na wiaty.

Miejsca

Opinie (95) 9 zablokowanych

  • Sołtys-OWICZ ma w nosie takie płoblemy!Głunt, że siedzi 10 lat, a chciałby więcej! (1)

    Spróbujcie znaleźć np. ul. Mściwoja w Oliwie? Wokół WSZYSTKIE tak"oznakowane"...Nawet mieszkańcy nie bardzo wiedzą, która to ulica!

    • 1 0

    • to łatwe mściwoja

      jest obok psihuja.

      • 0 1

  • gdzie gospodarz?

    gdzie kucharek sześć tam.......g...mozna zjeść.....Chyba pięciu się wypowiada i wielka żeada.SIM wywalone potężne pieniądze,na coś co juz z założenia nie mogło poprawnie działać.Każdy sobie skrobie........a MY mamy komunikat "system w testowaniu".....kiedy koniec komunikatu albo systemu?A może koniec jednego z "tworów" infekujących system inforamcji w mieście,czyli ZTM.Oddac wszystko do ZDiZ,niech odpowiadają za całosc...................................

    • 0 0

  • A komu potrzebne są te informacje

    jeżeli komunikacja zbiorowa właściwie nie istnieje.Może tramwaje jeżdżą,ale autobusy to już nie.Dzisiaj w Jasieniu czekałam na jakikolwiek autobus 45 minut,chociaż mają jechać co 10.
    Oczywiście zaraz będą tłumaczyć,że korki,ale trudno mi w to uwierzyć.
    Władze Gdańska tylko udają,że zachęcają do korzystania z komunikacji zbiorowej.Owszem na Kartuskiej nie można wydzielić osobnego pasa,ale dlaczego na Armii Krajowej autobusy takiego pasa nie mają ?

    • 2 1

  • MLYNISKA

    Dawny Zielony Trojkat.Na przystanku jest tabliczka,ze to jest WRZESZCZ.
    Mlyniska naleza do Wrzeszcza?

    • 2 0

  • Nikt nie każe...

    turystą tu przyjeżdżać, nie stać ich na taxi, to niech jadą do Sandomierza, a od Trójmiasta z daleka się trzymają skąpcy.

    • 1 0

  • Zmierzajmy wreszcie do czasów zachodu !

    • 0 0

  • racja.. dla turysty Gdańsk to MASAKRA! A dlaczego w rozkładach oprócz nazwy przystanku nie ma napisane przy jakiej ulicy się on znajduje ? Tak jest np. w Gdyni. W autobusach i tramwajach nie ma map z trasami. Kiedy powstała linia 275 w autobusach tej linii pojawiły się informacje o jej przystankach , ale niestety ten jeden z nielicznych, dobrych pomysłów ZTM ( lub ZKM , nawet nie wiem kto to wymyślił) został zniesiony... powinny być jeszcze czasy przejazdów, bo mamy taryfę czasową , a jak kontrolerowi udowodnić, że był korek i to nie moja wina , że autobus jedzie dłużej niż godzinę, chodź nie powinien ? Takich głupot jest wiele... wgl powinno być inaczej..

    • 3 1

  • Zmierzajmy wreszcie do czasów zachodu ! (1)

    Jak mam pytanie dlaczego nie funkcjonuje , już te informowanie jaki przystanek będzie?!
    Na początku jak Bombardiery zaczęły wchodzić była już ta funkcja a więc dlaczego została zniesiona ?!
    Turystom by było na pewno lżej jeśli by wiedzieli jaki przystanek się zbliża ( bo by usłyszeli ) !
    Ja często podróże i np. w Niemczech wszystko ładnie mają oznakowane.
    W komunikacji na głównych stacjach mówią nawet w dwóch językach , a jeśli się wysiądzie z S-Bahn czy U-Bahn itp. To nie da się zabłądzić bo ładnie wszystko jest oznaczone .

    Wprowadźcie informacje jaki przyst. się zbliża!

    • 1 0

    • Oznaczenia trasy przystanków tramwajowych...

      ...jeszcze niedawno w tramwajach były tablice z oznakowaną całą trasą i czasem przejazdu. Przywrócić te tablice z powrotem. Umieścić je np. pod wyświtlaczami w tramwaju. Na tych tablicach każdy widziałby gdzie wsiada i gdzie wysiada (sam policzy ile przystanków ma do przejechania). Takie tablice byłyby dużo lepsze od informowania o na stępnym przystanku. Mniej kłopotliwe i na pewno tańsze. Można je wykonać komputerowo i wydrukować.

      • 0 0

  • a szczerze mówiąc to wole określenie wrzeszcz niż młyniska czy Aniołki, bo te nazwy są znane w większości tylko dla ich mieszkańców.. niestety

    • 1 0

  • Strzyża = Strzyża

    Na Strzyży problem także nie jest do końca rozwiązany. Większość tablic jest już prawidłowych ze Strzyżą, ale nadal zostało kilka z Wrzeszczem. A we Wrzeszczu omyłkowo co najmniej jedna jest ze Strzyżą.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane