• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pakiet klimatyczny w Gdańsku

km
6 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Nicolas Sarkozy i Donald Tusk na konferencji prasowej po mini szczycie klimatycznym w Gdańsku Nicolas Sarkozy i Donald Tusk na konferencji prasowej po mini szczycie klimatycznym w Gdańsku

Na tydzień przed szczytem UE w Brukseli w sobotę w Gdańsku spotkali się członkowie Grupy Wyszehradzkiej z Nicolasem Sarkozym. - Powoli znajdujemy rozwiązania, które zbliżają nas do kompromisu w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego - powiedział premier Donald Tusk



Nicolas Sarkozy i Donald Tusk spotkali w sobotę w Gdańsku z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Węgier, Słowacji), państw bałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) oraz Bułgarii i Rumunii.

Było one poświęcone kwestiom kompromisowych rozwiązań dotyczących unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Pakiet ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku. Komisja Europejska proponuje, aby od 2013 roku wszystkie pozwolenia na emisję CO2 były kupowane na otwartej aukcji, m.in. przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Na mini szczycie w Gdańsku premier Donald Tusk powiedział, że jako szef prezydencji francuskiej w UE Sarkozy okazał się "bardzo dobrym patronem naszych obaw co do gospodarczych skutków pakietu klimatyczno-energetycznego". Podkreślił, że obecne na spotkaniu państwa chcą porozumienia dla klimatu, które uczynią je bezpiecznymi także od strony gospodarczej.

- Jeszcze bardzo dużo pracy przed nami, ale mogę powiedzieć, że wszyscy, jak tu stoimy, dajemy mocny mandat panu prezydentowi Sarkozy'emu, aby reprezentował także nasz punkt widzenia, po to, by uzyskać stanowisko dobre dla całej UE - podkreślił Donald Tusk.

Polski rząd zgadza się na 20-procentową redukcję emisji do 2020 r., ale twierdzi, że proponowany przez KE obowiązek zakupu 100-proc. uprawnień do emisji w energetyce na specjalnych aukcjach grozi podwyżkami cen prądu nawet o 90 proc. Rząd przekonuje, że w negocjacjach trzeba uwzględnić specyfikę polskiej gospodarki w 94 proc. opartej na węglu.

Nicolas Sarkozy podkreślił, że wszystkie państwa są zaangażowane i chcą znaleźć właściwe rozwiązanie. - Wszyscy jesteśmy przekonani jak ważna jest ochrona. Nie udało się zakończyć negocjacji, ale jesteśmy blisko kompromisu - stwierdził prezydent Francji, zaznaczając, że na Europie spoczywa duża odpowiedzialność. W niedzielę porozmawia w tej samej sprawie z kanclerz Angelą Merkel, a w poniedziałek pojedzie do Londynu
km

Opinie (42) 6 zablokowanych

  • Brawo Gdańsk (1)

    a o biednej zapomnianej Gdyni...znowu głucha cisza

    • 0 0

    • a co to gdynia??

      ta iluś tam letnia wioska koło rumi?

      • 0 0

  • nagłośnienie

    Co jak co, ale w końcu było dobre nagłośnienie. Bo po ostatnich przekazach w Tv z PFB to można było się wszystkiego spodziewać.

    • 0 0

  • NIEDORZECZNOŚĆ!!!!!!

    Nie rozumiem jednego!!! Skoro spotykają się w Brukseli na jakimś tam szczycie EU w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego to po jaką cholerę budują za trzynaście lat elektrownię atomową w Żarnowcu? No jedno z drugim gryzie się potężnie!!! Ale bądźmy naiwni i wierzmy w to że owa elektrownia atomowa nie będzie miała wpływu na zmianę klimatu!!!

    • 0 0

  • adamowicz jest goscinny

    za wasze pieniadze to takie malomiasteczkowe,ubrac sie choc raz w roku w darowany garnitur i pokazac w tvp

    • 0 0

  • Ideologia kłamstwa

    W końcu lat 90. lewica, osłabiona politycznie sukcesami rządów Ronalda Reagana w USA i Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii, postanowiła szukać wspólnego mianownika, który pomógłby jej w walce z tradycją, prywatną własnością i rodziną. Postawiono na kwestie ochrony środowiska i od tej pory grupy ekologiczne stały się bastionem myślenia lewicowego, jednoczącego różne frakcje – obrońców praw zwierząt, środowiska homoseksualistów i radykalnych feministek. Największym "sukcesem" ekologicznej propagandy jest uczynienie z dwutlenku węgla – gazu niezbędnego do rozwoju życia na Ziemi, jak dowiódł w 1873 r. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Emil Godlewski – groźnej dla życia trucizny. Dwutlenek węgla nie zabija. Jest odwrotnie. Dzięki niemu w przyrodzie rozwija się życie.

    Kolejnym kłamstwem ekologów jest powiązanie przemysłowej działalności człowieka ze wzmożoną emisją tego gazu. Tymczasem największym emitentem dwutlenku węgla na Ziemi jest… woda, która odpowiada za emisję 98 proc. dwutlenku węgla. Czynnik ludzki to zaledwie 0,25 proc. całkowitych emisji.

    Nie jest też prawdą, że tendencja do ocieplania się klimatu jest stała. Najcieplejsze lata w historii, według danych NASA, to 1934, 1998, 1921, 2006, 1931. Klimat na Ziemi jest po prostu zmienny.

    Z badaniem tendencji ziemskiego klimatu jest jak z zyskownością funduszy inwestycyjnych. Można dowolnie dobrać dane, aby przedstawić interesujący nas trend, co nie musi być jednak zgodne z prawdą. Z danych International Panel on Climate Change wynika, że wyraźny wzrost średnich temperatur w USA jest widoczny od 1980 r. Jednak dane z lat 1930–1980 świadczą raczej o globalnym ochłodzeniu.
    ...

    • 0 0

  • powinni jeszcze paśc na kolana przed pierwszym oszustem, guru ekooszołomstwa,zbiaczem wielkiej kasy na naiwnosci ludziej Alem Gore.
    nobista, nota bene.pokojowej nagrody.

    • 0 0

  • tuskoni i belmondo w żółtych gaciach...

    ...jak tuskoni zacząl spać to napewno się dogadali bez tłumacza...

    • 0 0

  • Czytam i łapię się za głowę

    jaka słoma niektórym z butów wyłazi podczas pisania postów. jakies durne emocje. Dzieki wałęsie Gdańsk w ciagu ostatnich dni jest na ustach całej Polski. Wszędzie. W przekazach medialnych, prasie, radiu i TV nie mowi sie o nicvzym innym tylko o Gdańsku. to niezwykła promocja dla miasta. Nigdy nie byłem fanem Wałęsy ale to co ten człowiek robi dla Polski i dla miasta jest niezwykłe.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane