• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park kulturowy w Gdańsku: w czwartek uchwała, realizacja w kolejnych miesiącach

Rafał Borowski
24 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Na czwartkowej sesji rady miasta Gdańska zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały, dzięki któremu powstanie Park Kulturowy Śródmieście. Jego głównym celem będzie powstrzymanie zjawiska wyludniania się wspomnianej części miasta. Czym będzie i w jaki sposób ma ułatwić życie mieszkańcom?



Aktualizacja, 27.05, godz. 13:30 Gdańscy radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. zamiaru utworzenia parku kulturowego na terenie Śródmieścia. Głos "za" oddało 31 radnych, nikt nie głosował przeciw. Od głosu wstrzymał się jedynie Piotr Gierszewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Referujący uchwałę Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreślił, że - jak już wcześniej informowaliśmy - czwartkowa decyzja to dopiero pierwszy krok na drodze do utworzenia parku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, właściwa uchwała w tej sprawie powinna zostać poddana pod głosowanie we wrześniu przyszłego roku.

- Zaznaczam, że to uchwała intencyjna. Na ten moment nie decydujemy jeszcze o ostatecznym kształcie tego parku. Podejmując tę uchwałę wyrażamy wolę, że chcemy podjąć działania w celu poprawy jakości życia mieszkańców Śródmieścia i aby ich liczba nie malała, a rosła. Aby wypracować najlepsze rozwiązania, w najbliższych miesiącach odbędzie się cykl konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Będziemy także musieli uzyskać pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków - tłumaczy Kłos.



Co sądzisz o idei parku kulturowego w Gdańsku?

Przypomnijmy: w lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że władze Gdańska chcą powołać Park Kulturowy Śródmieście.

Jego granice mają wyznaczać:

  • Wały Jagiellońskie,
  • Podwale Przedmiejskie,
  • Motława i Kanał na Stępce,
  • Podwale Staromiejskie.

Jak sugeruje nazwa, to jedna z form ochrony obszarów zabytkowych, mające swoje umocowanie w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że określenie "park kulturowy" może być dla laików nieco mylące. Nie chodzi bowiem o przepisy dotyczące renowacji cennych budowli.

Czytaj więcej: Koniec straganów i "naganiaczy" w centrum Gdańska? Może powstać park kulturowy

Celem utworzenia parku kulturowego jest ułatwienie życia mieszkańców obszaru, który obejmuje. W ten sposób można np. ograniczyć albo zupełnie zakazać wybrane formy handlu, opracować ściśle określone wytyczne rozmieszczania i wyglądu małej architektury czy uregulować kwestię gospodarowania odpadami.

- To rada miasta określa, które z rozwiązań przewidzianych ustawą będą miały zastosowanie w przypadku danego parku kulturowego - tłumaczyła w lutym Anna Golędzinowska, radna klubu Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju i członek Komisji Zagospodarowania Przestrzennego.

Radni podejmą decyzję w czwartek



W poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowano konferencję prasową. Władze Gdańska poinformowały na niej o pierwszym kroku na drodze do wcielenia tej koncepcji w życie.

Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Śródmieście.

Zapoznaj się z projektem uchwały (PDF)

Podczas spotkania z dziennikarzami zasugerowano, że pomysł cieszy się poparciem radnych klubów Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Biorąc pod uwagę, że te kluby dysponując większością głosów, podjęcie uchwały wydaje się formalnością.

- Śródmieścia dużych miast europejskich, które przyciągają wielu turystów, borykają się z problemem wyludniania. Z faktem, że zanika w nich życie mieszkańców. Jednym z narzędzi, które umożliwi, by Śródmieście rozwijało się w sposób zrównoważony, aby było miejscem, gdzie mieszkańcy będą się czuli ważni i potrzebni, jest właśnie park kulturowy. Moim marzeniem jest to, by serce Gdańska rozwijało się równomiernie. Znalezienie złotego środka między potrzebami mieszkańców i turystów. Nie będzie to łatwe, ale my się trudnych zadań nie boimy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Wcielenie pomysłu w życie zajmie wiele miesięcy



Podjęcie uchwały to dopiero początek drogi na drodze do stworzenia konkretnych narzędzi prawnych. Jak wynikało z informacji zaprezentowanych na konferencji, ten proces potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Władze Gdańska zapowiadają, że zapisy mają zostać utworzone w ścisłej współpracy z mieszkańcami. Podobnie zresztą wyglądało tworzenie takich rozwiązań w innych miastach naszego kraju: we Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Poznaniu czy Łodzi.

- Spotkaliśmy się dziś na skwerze Świętopełka, którego kształt został właśnie wypracowany w dialogu z okolicznymi mieszkańcami. Uprzedzam, że czeka nas długi proces. Dopiero po przeprowadzeniu dyskusji z mieszkańcami dialogu wypracujemy niezbędne narzędzia prawne - uzupełnia prezydent Dulkiewicz.
Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić. Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić.

Jakie bolączki wskazali mieszkańcy?



Władze Gdańska przekonywały, że na przestrzeni ostatnich miesięcy wykonano szereg analiz, które wskazały główne bolączki mieszkańców.

Z badań wynika, że największe problemy to nadmierny hałas - szczególnie w godzinach nocnych - przepełnione altany śmietnikowe, zbyt mała liczba deptaków, niewystarczające udogodnienia dla pieszych oraz większe uregulowanie kwestii parkowania w tej dzielnicy.

- Zakres i instrumenty w uchwale o parku kulturowym będziemy kształtować dopiero podczas konsultacji. Zależy nam na tym, żeby nadal postępował rozwój turystyki, dla której przecież Śródmieście jest kluczowe. Ale żeby to był zrównoważony rozwój, z poszanowaniem tutaj mieszkających osób. Wiemy, że mieszkanie w Śródmieściu może powodować różnego rodzaju problemy. My te problemy już zbadaliśmy - tłumaczy wiceprezydent Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważanego rozwoju.
Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika. Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika.

Wcześniej dominowało sceptyczne podejście



W kolejnych etapach konsultacji - tym razem już "o konkretach" - będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy Śródmieścia, ale także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Krąg stron w dyskusji ma być możliwie szeroki, gdyż wyznaczy on kształt centrum Gdańska na wiele lat wprzód.

Co ciekawe, w poprzednich latach pomysł utworzenia parku kulturowego w centrum Gdańska spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Zmiana strategii nastąpiła w 2013 roku. Pojawił się wtedy pomysł utworzenia nie jednego, a dwóch parków kulturowych w centrum Gdańska. Oprócz parku na terenie Śródmieścia, planowano powstanie kolejnego na terenach postoczniowych.

Czytaj również: Czy parki kulturowe ograniczą reklamy w Trójmieście?

Miejsca

Opinie (227) 6 zablokowanych

  • no to musiała być burza mózgów w magistracie: co by tu jeszcze spi...,lić!

    i proszę jest pomysł!

    • 17 1

  • Widzę że Dulkiewicz liczy że zmiana nazewnictwa coś pomoże.

    To tak jak zmiana nazwy Salon Fryzjerki na Fabrykę Fryzur.
    Park Kultury, śmiech na sali. Nieudolności władz miasta wychodzi na każdym kroku.

    • 22 2

  • zakład ze to nic nie da ?

    w Krakowie i Poznaniu od 3 lat jest park kulturowy (zakaz naganiania itp) a wszystko działa identycznie jak przed parkiem kulturowym.
    nahalne zapraszanie na striptiz, uliczni grajkowie, artysci....

    • 16 2

  • Trzeba było jeszcze więcej deweloperów nawpuszczać dookoła starówki.

    Nie a się co dziwić że ciągłe libacje za ścianą odstraszają rdzennych mieszkańców Gdańska. Władze miasta ugodziły swoich rdzennych mieszkańców. Nie mają gdzie zrobić tanich spożywczych zakupów, nie mają gdzie zaparkować auta pod budynkiem, utrudnia im się życie na każdym kroku, nie da się żyć na Śródmieściu. Próbowaliśmy i byliśmy otwarci na dialog, jednak miasto nie chciało z nami rozmawiać, a prezydent Grzelak śmiał się nam w twarz. Obecna ekipa wykazuje się dużą arogancją w stosunku do zwykłych mieszkańców.

    • 22 1

  • Zlikwidować najem krótkoterminowy jak zrobiły to inne miasta europejskie !!!

    • 16 2

  • Najpierw buduje się betonowe klocki ohydne na Wyspie Spichrzów i potężną galerię w obrębie Starego Miasta, a teraz plącz i

    Widać że obecna ekipa już dawno oderwała się od rzeczywistości. Oni od lat szkodzą naszemu miasta, niestety te decyzje było oczywiste że w perspektywy kilku lat odbiją się nam czkawką, Regres starego miasta będzie niestety coraz bardziej postępować. W Gdańsku zniszczono Stare Miasto.

    • 18 1

  • Na walce z kierowcami aut ta władze przegra w tym mieście. (1)

    Nie da się zatajać informacji że aut w Gdańsku przybywa i przybywać będzie, a darmowe miejsca parkingowe się likwiduje. Zwęża ulice. Tym sposobem dłużej jedziemy i więcej spalin produkujemy, zatruwamy powietrze, Gdańsk nie jest ekologicznym miastem. Nie da się zaklinać rzeczywistości.

    • 11 3

    • Jestem kierowcą i do śródmieścia nie jeżdżę samochodem. Jeżdżę autobusem. Można.

      • 0 0

  • Niemiecka filozofia- stworzymy getto, zeby zamknietym w nim Zydom zylo sie wygodniej i bezpieczniej

    • 13 1

  • Stare Miasto - Żabki, naganiacze i kluby go-go, oraz piwo za 16zł, a także przepełnione kosze na śmieci. (2)

    To właśnie oferujemy naszym mieszkańcom i turystom. I lobbujemy by przyjechali tu śmierdzącymi tramwajami.

    • 21 2

    • najlepiej na stojąco, w ubitej, ciemnej PESIE

      bydłowozem rogaciznę do zoo.

      • 1 0

    • Gwarantuje ci sie podobnie jest tez w innych miastach a w wielu nawet i gorzej

      Bialystok, Opole, Łódź, Poznan, Kraków

      • 0 0

  • Jak władza w mieście takie Śródmieście.

    Jaki Pan taki kram, skądś to się wzięło.

    • 14 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane