• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kamera w aucie skontroluje parkujących

Szymon Zięba
9 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dokładność pomiaru aut w e-kontroli wynosi 3 cm
  • Tak wygląda kontrola strefy płatnego parkowania w Warszawie.
  • Tak wygląda kontrola strefy płatnego parkowania w Warszawie.

Samochód wyjedzie, by skontrolować... zaparkowane auta. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na dostarczenie i wdrożenie tzw. systemu mobilnej kontroli wnoszenia opłat w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku. Będzie ona uzupełnieniem dotychczasowej pieszej kontroli. Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już m.in. w Warszawie.



Strefa płatnego parkowania w Trójmieście:

Ponad 13 tys. wykonanych zdjęć, niemal 4,5 tys. skontrolowanych samochodów i 600 "mandatów" na łączną kwotę ok. 30 tys. zł - tak wyglądały statystyki z pierwszego dnia funkcjonowania systemu e-kontroli Strefy Płatnego Parkowania w Warszawie.

Nic więc dziwnego, że rozwiązaniu przyglądali się urzędnicy z Gdańska i Gdyni. Ostatecznie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że miasto również zamierza postawić na mobilną kontrolę SPP.

- Przetarg ma wyłonić wykonawcę, który przygotuje i wydzierżawi urządzenia (kamery i skanery) oraz oprogramowanie do przekazywania zebranych danych (zdjęć tablic rejestracyjnych pojazdów, ich lokalizacji). Gotowy system zostanie udostępniony Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni do użytkowania na 12 miesięcy. Urządzenia zostaną zamontowane na pojeździe GZDiZ, który będzie obsługiwany przez pracowników jednostki - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Czytaj więcej:

W Gdyni też będzie e-kontrola stref płatnego parkowania



Jak będzie działać gdański system mobilnej kontroli?



  1. Pojazd, z którego przeprowadzana będzie kontrola, wyposażony zostanie w specjalne kamery oraz skanery.
  2. Przejeżdżając obok miejsc postojowych, znajdujących się w SPP i ŚSPP, system zeskanuje numery rejestracyjne parkujących pojazdów i przekaże je do bazy danych.
  3. Baza przechowuje informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie, a więc z wniesioną opłatą jednorazową lub z kartą opłaty zryczałtowanej. By wyeliminować ewentualną pomyłkę i nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa nałożona zostanie na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkometru, kontrola dokonywana będzie dwukrotnie, w krótkim odstępie czasu.
  4. System komputerowy odnajdzie spośród zeskanowanych numerów rejestracyjnych te pojazdy, za postój których nie zapłacono. Po ustaleniu właściciela pojazdu zostanie wysłane do niego wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej.
  5. Skanery umieszczone na pojeździe wykonującym kontrolę będą w stanie odczytać numery rejestracyjne pojazdów, które zostały zaparkowane prostopadle, równolegle oraz skośnie. Będą rejestrować one wyłącznie tablice rejestracyjne i same pojazdy, a ewentualne zdjęcia przedstawiające wizerunki osób będą zamazane.
  6. Sprzęt służący do mobilnej kontroli będzie działać podczas jazdy samochodu z przepisową prędkością, co nie spowoduje zmniejszenia płynności ruchu.
  7. System funkcjonować ma niezależnie od warunków atmosferycznych, więc także przy padającym deszczu lub śniegu oraz po zapadnięciu zmroku. Ponadto dzięki dokładnym danym lokalizacyjnym system mobilnej kontroli uwzględni tylko pojazdy, które faktycznie zajmują płatne miejsca postojowe.

Jak kontrola strefy parkowania wygląda dziś?



Przypomnijmy: obecnie nadzór nad gdańską Strefą Płatnego Parkowania prowadzony jest przez kontrolerów. Za pomocą specjalnych czytników skanują oni tablice rejestracyjne pojazdów, weryfikując następnie w systemie komputerowym, czy dany pojazd posiada uiszczoną opłatę za postój.

- Kontrola mobilna będzie w stanie znacząco przyspieszyć ten proces i zwiększyć liczbę skontrolowanych pojazdów. Możliwość szybszego sprawdzenia poszczególnych miejsc postojowych w sektorach SPP i ŚSPP przełoży się na zwiększenie obszaru, który będzie kontrolowany. Obecnie piesi kontrolerzy nie są w stanie codziennie zweryfikować wszystkich pojazdów korzystających z ponad 6 tys. płatnych miejsc postojowych na terenie stref. Po uzupełnieniu procesu kontroli o narzędzie mobilne każdy parking będzie mógł zostać skontrolowany co najmniej raz dziennie, co jest kluczowym czynnikiem przy rozwoju obszaru płatnego postoju - wyjaśnia Magdalena Kiljan.

Sprawdzą, gdzie potrzebne są miejsca parkingowe



Zdaniem urzędników zastosowanie mobilnej kontroli w obszarze płatnego postoju to nie tylko metoda sprawdzania wniesienia opłat za parkowanie pojazdu w SPP i ŚSPP.

Zobacz też: Łosie na drodze. Jak nie zostawiać auta?

- To również narzędzie analityczne, dzięki któremu można badać poziom zajętości oraz rotacji na płatnych miejscach postojowych. Zebranie takich danych jest pomocne przy rozwiązaniach potrzeb parkingowych mieszkańców Gdańska w poszczególnych dzielnicach - podsumowuje Magdalena Kiljan.

Na koniec warto przypomnieć, że e-kontrola możliwa jest dzięki obowiązkowi wpisania numeru rejestracyjnego podczas opłacania w parkomacie postoju w SPP. Przed 29 czerwca 2020 r. była to opcja fakultatywna.

Opinie (247) 8 zablokowanych

  • Drony auta z kamerami.

    Niedługo będą do łóżka patrzeć kto z kim spi

    • 3 1

  • Cba

    Toz ten przetarg to ustawka.

    • 1 1

  • Czarne skrzynki.

    "Czarna skrzynka i inteligentne dostosowanie prędkości m.in. w te systemy od 2022 roku będzie wyposażony każdy nowy samochód, który wyjedzie na drogi Unii Europejskiej."

    Ciekawi mnie czy rozmowy w autkach też będą nagrywane.....

    • 1 1

  • Płatne parkingi

    Kierowcy na Dolnym Mieście co idą do LPP najlepsi, mają parking a i tak parkują ludziom pod oknami, w końcu jak utrzymać Jaguara na płatnym...

    • 0 1

  • Tak się zastanawiam

    Skoro system skanuje tylko tablice rejestracyjne - bez bileciku - to wychodzi na to, że osoby które wniosły opłaty, ale nie wpisały nr tablic rejestracyjnych, też dostaną mandat... Pomimo że umieściły bilecik przed przednią szybą. Może posiadam stare informacje, ale taka opcja była. Czy w takim układzie zostanie zablokowana możliwość wydruku biletu, bez uprzedniego wpisania nr tablic?

    • 1 1

  • nowe tablice

    a na allegro sprzedaja rozne tablice :D mozna sobie nawet wybrac numer :D

    • 1 1

  • z płatnych miejsc postojowych, kierowcy przenieśli się na chodniki i skwerki, a płatne miejsca wolne

    np. chodnik przed Zbrojownią, albo chodniki obok Pasażu Królewskiego

    • 0 0

  • Miejsce dla osoby niepełnosprawnej

    Chciałabym się dowiedzieć jaka jest podstawa prawna likwidacji miejsc dla niepełnosprawnych i gdzie teraz wystawiać niebieską kartę za szybą czy przy tablicy rejestracyjnej?

    • 3 0

  • gdzieś jeszcze mam starą nakładkę na tablicę "młoda para", teraz się przyda

    • 1 1

  • "co jest kluczowym czynnikiem przy rozwoju obszaru płatnego postoju" (1)

    Co jest kluczowe??? Hello miasto jest dla mieszkańców a nie po to żeby rozwijać kolejne strefy płatne. Urząd Miasta nie jest po to, żeby robić biznes a aby dbać o nas mieszkańców.

    Jeśli mieszkam np na przymorzu gdzie wprowadzono strefę ponieważ rozrastały się biurowce to dlaczego jako ten który płaci podatki do kasy Gdańska mam za parking przed domem dodatkowo płacic? O ile "przyjezdni" muszą to jeszcze zrozumiem, ale jestem mieszkańcem Gdańska a miasto w ten sposób wyciąga dodatkowe pieniądze ode mnie mieszkańca. Po pierwsze czy to według Was jest fair? A po drugie dlaczego dla Was to kluczowe, żeby rozwijać te płatności?

    • 5 3

    • Ulica przy której mieszkasz nie jest bardzej Twoja niż dowolnej osoby przyjeżdżającej do biurowców.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane