• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pasterka - godziny, zwyczaje, historia

Klaudia Cichocka
13 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Pasterka to msza święta, na której bardzo często pojawia się najwięcej wiernych w ciągu roku. Pasterka to msza święta, na której bardzo często pojawia się najwięcej wiernych w ciągu roku.

Pasterka to wyjątkowa msza święta, która zgodnie z chrześcijańską tradycją odbywa się w nocy z 24 na 25 grudnia o północy. Uroczyste i radosne spotkanie w kościele upamiętnia przyjście na świat Jezusa. Pasterka gromadzi wielu wiernych i ich rodziny, także bliskich, którzy na co dzień rzadko odwiedzają świątynie.







Co to jest pasterka?



Pasterka kultywowana jest od tysiącleci. Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do żłóbka zaraz po tym, gdy Anioł ogłosił dobrą nowinę. Zgodnie z tradycją odbywa się o północy z 24 na 25 grudnia i rozpoczyna okres Bożego Narodzenia.

Kościoły i parafie rzymskokatolickie


Zwyczaj wywodzi się z Palestyny, gdzie w wigilijny wieczór wierni zbierali się za murami Betlejem, niedaleko groty, w której narodził się Jezus. Pierwsze pasterki odprawiano już w IV w. jednak różniły się od obecnie obowiązującej formy.

Czy pasterka liczy się jako msza bożonarodzeniowa?



Zastanawiasz się, czy pasterka liczy się jako msza bożonarodzeniowa? Nocna masza święta przynależy do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, dlatego uczestnicząc w pasterce nie musisz brać udziału w mszy 25 grudnia. Obowiązek nałożony na wiernych zostaje spełniony. Warto pamiętać, że godzin rozpoczęcia pasterki jest umowna. Nie ma znaczenia, czy odbędzie się równo o północy, czy kilka godzin wcześniej.

Bożonarodzeniowa msza o północy obchodzona jest nie tylko w Polsce, ale również Austrii, Hiszpanii, Bawarii czy Irlandii Północnej.

Pasterka to uroczysta msza święta, która zgodnie z tradycją odbywa się o godz. 24. Pasterka to uroczysta msza święta, która zgodnie z tradycją odbywa się o godz. 24.

Pasterka - o której godzinie?



Tradycja mówi, że pasterka powinna odbywać się o północy. Jednak zgodnie z chrześcijańskimi zasadami, nie ma znaczenia, o której zaczniemy świętować narodziny Jezusa w świątyni. W wielu kościołach odbywa się nawet kilka mszy świętych z uwagi na dużą liczbę wiernych w parafii. Pasterka o 22 czy 23 pozostaje tak samo wartościowa, jak ta o północy.

Ile trwa pasterka?



Pasterka nie różni się znacząco od pozostałych mszy świętych pod względem czasu trwania. W niektórych kościołach może wydłużyć się, ponieważ większa liczba wiernych sprawia, że przyjmowanie Komunii Świętej trwa dłużej. W czasie mszy świętej wierni po raz pierwszy w roku śpiewają wesołe kolędy i pastorałki. Muzyczna oprawa uroczystości również wydłuża czas spędzony w kościelnej ławie. Ile trwa pasterka? Zazwyczaj około godziny. W niektórych świątyniach może odbywać się nawet przez dwie godziny.

Pasterka 2022 - Gdańsk, Gdynia, Sopot



Pasterka w kościele Mariackim w Gdańsku odbywa się o godz. 24, tak samo w Bazylice Oliwskiej. W kościele św. Trójcy odbywają się dwie msze święte pasterskie o godz. 22 i 24.

W wielu gdyńskich kościołach pasterki odbywają się więcej niż dwa razy dziennie. Oprócz godz. 22 i 24 wierni mogą uczestniczyć w mszach świętych o godz. 16, 20 i 21.

Pasterka dla dzieci w Gdańsku i Gdyni odbywa się najczęściej wcześniej - ok. godz. 16.

Z uwagi na pandemię koronawirusa kościoły mogą przewidywać większą liczbę mszy świętych pasterskich oraz bożonarodzeniowych. Warto śledzić informacje na stronach parafii.

Opinie

Najczęściej czytane