• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Patriotyzm na dziś

JAGA, ebo
12 listopada 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Święto Niepodległości obchodzone jest w rocznicę odzyskania niepodległości po 123-letniej niewoli. Wczoraj, w 84. rocznicę, oddawano cześć poległym, składano kwiaty i celebrowano msze św. w intencji Ojczyzny.
I wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r. Uczestniczyły w niej 33 państwa. Zginęło 9,5 miliona ludzi, a 20 milionów zostało rannych.

W Gdańsku główne uroczystości odbyły się pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, przy al. Wojska Polskiego i pod pomnikiem Jana III Sobieskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz woj. pomorskiego, placówek dyplomatycznych, kombatanci, harcerze i gdańszczanie.

- Wolność i niepodległość są dla Polaków najważniejsze - powiedział Jan Ryszard Kurylczyk, wojewoda pomorski. - Skierujmy nasze myśli ku tym, dzięki którym zdobyliśmy suwerenność.

Kombatanci apelowali o zachowanie odrębności narodowej po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Pod pomnikiem Poległych Stoczniowców niezależne obchody Święta Niepodległości zorganizowała Liga Obrony Suwerenności Polski.

- Tu w Gdyni świętujemy ten dzień w sposób szczególny, bo Gdynia najlepiej pokazuje siłę, odwagę i determinację państwa polskiego II Rzeczypospolitej - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Z jednej strony należy przypominać o historii, ale też zastanowić się jaki jest współczesny wymiar patriotyzmu i co dzisiaj trzeba czynić, by nasze państwo zmieniać na lepsze.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Gdyni już w piątek, kiedy to dowódca Marynarki Wojennej odznaczył zasłużonych żołnierzy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi oraz wręczył nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Wczoraj o godz. 8 w portach wojennych w Gdyni, Helu, Kołobrzegu i Świnoujściu podniesiono na okrętach wielką galę banderową. Uroczyste msze św. odbyły się w kościele Marynarki Wojennej na Oksywiu, w kościele NMP przy ul. Świętojańskiej (koncelebrował metropolita gdański) oraz w kościele garnizonowym w Sopocie.

Kwiaty na mogiłach cmentarza MW na Oksywiu, na Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki, na cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie oraz pod płytą pamiątkową marszałka Józefa Piłsudskiego wmurowaną w ścianę gdyńskiego magistratu złożyli m.in. oficerowie morskich sił niemieckich. Cześć oddały władze miasta z prezydentem Wojciechem Szczurkiem, przedstawiciele dowództwa MW z kontradmirałem Markiem Brągoszewskim, parlamentarzyści - Joanna Senyszyn, Andrzej Różański, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, radni, organizacje kombatanckie, szkoły i gdyńskie instytucje. Nie zabrakło też gdyńskiej lewicy.

- Przede wszystkim to święto należy traktować jako święto ponad podziałami, święto wszystkich ludzi mieszkających w Polsce - powiedział Jarosław Duszewski, radny SLD. - To dobry moment, aby zastanowić się nad wszystkimi sprawami dotyczącymi naszego kraju i miasta, bo Święto Niepodległości jest pamięcią o tym, iż mamy demokratyczne państwo polskie, o które walczyły pokolenia Polaków.
Głos WybrzeżaJAGA, ebo

Opinie (36)

  • Braxin

    czy ty napewno jesteś POlakiem.Nie martw się. Czego wojna nie dokonała dokona nasz kochany rząd wprowadzając Polskę do unii.

    • 0 0

  • Niepodleglość?

    święto niepodleglosci Polski? przecież takiego czegoś nie ma ,to istna sciema i oszukiwanie siebie samych.Ludzie walczyli o ten kraj i wywalczyli go -teoretycznie .Owszem nie ma germanizacji ,rusyfikacji i panstw zaborczych ,ale i tak jestesmy zalezni od wszysktich w kolo a sami nie znaczymy nic i nic sami nie robimy.POlska za pare lat bedzie wyciśnieta do cna z polskości ,bedziemy tylko tanią siłą roboczą i miejscem gdzie ludzie z innych panstw beda mogli rozwijac swoje interesy.Już teraz widać że każdy żyje tylko po to żeby przeżyć lub zeby mieć duzo rzeczy materialnych;zyje sie dla siebie a Polska... Wystarczy spojzeć na frekfencje na wyborach.

    • 0 0

  • do baji z 6 str tej o to ankiety

    ''to mieli pecha''
    wlasnie,tak o to mozna skwitowac Polaków (wiekszość) ,mamy poprostu pecha,cóż poradzić...Walczyles o Polske-masz pecha ,nie podoba sie to wyjedź
    tak tak ,tak napewno myślą nasi 'cudni'politycy.

    • 0 0

  • do tych ktorzy uwazaja ze jesli masz w Polsce kiepsko powinienes wyjechać

    Nie kazdy może wyjechac : niekotrzy sie boją nieznanego,tego ze beda mieli gorzej niz tu (zawsze stara bieda jest lepsza od nowej,nieznanej),inni myślą ze może bedzie lepiej.Pozatym co to za wyjscie-ucieczka? W końcu nie mieszkamy w Afryce , czy innym kraju 3ego swiata (a moze mieszkamy...),ponoć nalezymy, wg polityków i wielu obywateli,bardziej do zachodu niz wschodu Europy,to może nie powinniśmy być takim państwem ze obciach powiedziec ze jest sie z Polski.No ale musze powtorzyc moje zdanie ktorego trzymam sie od dlugiego czasu ,powiedzial to jakiś stary pan (nie cytuje)-Polacy nie powinni sami sobą rządzic bo nie umieją i dobrpwadzą sie do zguby.Mysle ze prędzej czy później ktos nas w końcu kupi i znowu Polska z mapy zniknie,coż tu ukrywać-poniekąd mnie to cieszy.

    • 0 0

  • Do galluxa

    Taki z Ciebie patriota ? Babci miejsca ustąpisz, ale dzieci to już do tramwaju wpuścić nie chcesz!!!!
    cha ,cha,cha :)))

    • 0 0

  • Czy warto być patriotą

    Jeżeli gotowy jesteś dać coś od siebie bezinteresownie dla swego kraju i społeczeństwa polskiego, jeżeli chcesz decydować o swoim państwie wykorzystując procedury demokratyczne, to jesteś patriotą, niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Sam decydujesz.
    Paradoksalnie obecność Polski w Unii Europejskiej zmusi Polaków do samookreślenia się. Prawie żaden Anglik, czy Niemiec nie powie o sobie, że jest kosmopolitą. Co najmniej ze ździwieniem przyjmnie taką deklarację. "Ni pies , ni wydra coś na kształt świdra" (z pochodzeniem od owczarka niemieckiego - przepraszam za złośliwość).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane