• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Perony w Gdyni bez monitoringu. Na razie

Marian
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Po remoncie dworzec Gdynia Główna stał się jedną z wizytówek miasta. Nasz czytelnik pyta, dlaczego system monitoringu obejmuje jedynie część obiektu. Po remoncie dworzec Gdynia Główna stał się jedną z wizytówek miasta. Nasz czytelnik pyta, dlaczego system monitoringu obejmuje jedynie część obiektu.

- Dlaczego na dworcu Gdynia Główna peron SKM jest objęty systemem monitoringu, a perony dalekobieżne nie są? - pyta pan Marian, nasz czytelnik. Po zgłoszeniu problemu przedstawicielom PKP okazało się, że do końca tego roku kamery pojawią się na wszystkich peronach dworca.



Czy dworce kolejowe w całości powinny być objęte systemem monitoringu?

Nasz czytelnik, pan Marian, zastanawia się, dlaczego na peronach dalekobieżnych dworca Gdynia Główna nie ma kamer monitoringu. Poniżej publikujemy treść jego listu:

Informacje o montażu systemu monitoringu w obiektach użyteczności publicznej, niemal zawsze budzą skrajne emocje. Zdaniem zwolenników kamery przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Według nich w monitorowanych miejscach przestępcy nie mogą czuć się bezkarnie, a jeśli już dokonają jakiegokolwiek czynu zabronionego (np. kradzieży czy pobicia), łatwiej ustalić ich tożsamość.

Zdaniem przeciwników montaż kamer to wyłącznie marnowanie pieniędzy podatników. Według nich tabliczka "obiekt monitorowany" stwarza jedynie iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Na poparcie swej tezy przytaczają dziesiątki kompromitujących rozpraw sądowych, podczas których sędziowie rozkładają ręce, oglądając przesłane z monitoringu nagranie. Wielokrotnie zdarzało się, że nagranie zostało zarejestrowane w zbyt słabej jakości i nie sposób było ustalić, kogo właściwie na nim widać.

Nie chcę tutaj rozstrzygać, która ze stron ma rację. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę na pewien brak konsekwencji. Na dworcu Gdynia Główna, który w związku z turniejem Euro 2012 został gruntownie odremontowany kosztem wielu milionów złotych, zostały zamontowane kamery monitoringu. Sęk w tym, że nie we wszystkich miejscach. Monitoringiem zostały objęte jedynie hala dworca oraz peron SKM. Na pozostałych peronach, z których odjeżdżają pociągi dalekobieżne, nie ma ani jednej kamery.

W związku z tym pytam - dlaczego jedne perony zostały objęte systemem monitoringu, a inne już nie? Jaka w tym logika? Moja logika mówi mi, że w tym przypadku lepiej coś zrobić porządnie albo wcale. Chyba że władze PKP za wszelką cenę chcą dać przeciwnikom monitoringu niezbite argumenty, że inwestowanie w kamery jest całkowicie bezsensowne.

Jeśli cokolwiek wydarzy się na peronie dalekobieżnym - np. bagaż zostanie skradziony pasażerowi czy zostanie on pobity przez jakiegoś bandytę - to rozumiem, że pokrzywdzony usłyszy "przykro nam, znajdował się na niewłaściwym peronie"? To oczywiście ironia, ale naprawdę nie rozumiem, dlaczego za grube pieniądze dworzec został objęty jedynie częściowo systemem monitoringu. Chyba każdemu łatwiej będzie zrozumieć, że monitoringu nie ma wcale, niż że działa nieudolnie.

PKP PLK: monitoring na wszystkich peronach do końca roku

Zgłoszony przez pana Mariana problem zgłosiliśmy spółce PKP Polskie Linie Kolejowe, która administruje dworcem Gdynia Główna. Okazało się, że do końca roku kamery trafią również na perony dalekobieżne.

- Na stacji Gdynia Główna do 31.12.2016 r. perony dalekobieżne zostaną wyposażone w system monitoringu w ramach prac modernizacyjnych linii kolejowej E65/CE65 na odcinku pomiędzy Warszawą a Gdynią w zakresie warstwy nadrzędnej LCS, ERTMS/ETCS/GSM-R, DSAT oraz zasilania układu trakcyjnego. Dla stacji opracowywane są szczegółowe projekty zabudowy systemu monitoringu - napisała Ewa Symonowicz-Ginter z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Marian

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (40) 1 zablokowana

  • Zegary na dworcu Gdynia Gł. (1)

    Trzeba usunąć te tragiczne zegary, w XXI wieku żeby coś takiego wisiało
    powinny być elektroniczne
    istniejące są nieczytelne, brzydkie i często się psują

    • 4 0

    • zgadza się - kiedyś były duże elektroniczne żarówkowe, przy czym z żarówek należałoby już zrezygnować

      przy nieładnej pogodzie nie widać wskazówek a tło zlewa się z elewacją...

      • 3 0

  • czy wszystkie lokomotywy mają na przedzie kamerki?

    choćby do rejestracji zachowań się kierowców i pieszych, w tym dramatycznych?

    • 1 0

  • XXI wiek zielona wyspa bolandia miasto z morza i marzeń...

    • 0 0

  • Policja powinna ustalić cennnik wykupu dobrych nagrań wykrywających przestępców

    kiedy to kamerki są całkowicie prywatne, niesłużbowe oraz kamerek ruchomych, w tym samochodowych. Jeśli ktoś dostarcza policji/prokuraturze filmik, dzięki któremu sąd wyda wyrok na mordercy, pijaku samochodowym, pedofilu, oszuście itp. to policzcie ile społeczeństwu zaoszczędzi na podatkach i ile pomoże w szybkości ujęcia i wykrywalności? to są tysiące a może i setki tysięcy złotych. Ile warte byłoby nagranie wykonane wieczorem przez lokatora mieszkania, który przez okno nagrałby np. porwanie lub utopienie p. Tylman, której nie znaleziono do tej pory? Z chwilą ogłoszenia cennika od jutra ludziska kupują masowo kamery i nagrywają niemal wszystko. Ukryte kamerki w zegarkach, okularach, broszkach itp. Nagrają księdza pedofila, policjanta łapownika drogowego, złodzieja kształtowników hutniczych z placu budowy... Zaraz spadnie przestępczość.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane