• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Perseidy 2024. Dziś warto spojrzeć w niebo - nawet 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny

Piotr Kallalas
12 sierpnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (22)
Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy teleskopu czy lornetki, które zawężają obszar obserwacji. Najlepiej położyć się na ziemi i obserwować niebo nieuzbrojonym okiem, które powinniśmy skierować w stronę gwiazdozbioru Perseusza. Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy teleskopu czy lornetki, które zawężają obszar obserwacji. Najlepiej położyć się na ziemi i obserwować niebo nieuzbrojonym okiem, które powinniśmy skierować w stronę gwiazdozbioru Perseusza.

W nocy z poniedziałku na wtorek warto spojrzeć w niebo. Jeśli pogoda dopisze, jak co roku będziemy mogli oglądać widowisko "spadających" Perseidów. Możemy spodziewać się nawet 100 błysków w ciągu godziny.



Będziesz wypatrywał(a) Perseidów?

Perseidy, czyli sierpniowe spadające gwiazdy nazywane również Łzami św. Wawrzyńca to najbardziej widowiskowe zjawisko astronomiczne w ciągu roku. Kometa 109P/Swifta-Tuttle pozostawiając za sobą pędzący obłok drobin skalnych, ponownie zagwarantuje nam nocny spektakl na niebie - tym razem w nocy z 12 na 13 sierpnia.

- Perseidy to jedno z najbardziej regularnych zjawisk astronomicznych, które było już obserwowane w starożytności. Możemy je obserwować od 17 lipca do 24 sierpnia, natomiast maksimum przypada na 12 sierpnia - mówi Bogna PazderskaHevelianum. - Tej nocy będziemy mogli dostrzec nawet 100 zjawisk w ciągu godziny. Natomiast mówimy o sytuacji, w której osoba o doskonałym wzroku, będzie miała idealne warunki do obserwacji.

Jeśli nie teraz, to za... 133 lata



Co roku orbita naszej planety przecina orbitę chmury drobin skalnych wielkości ziarenek piasku, które ciągną się za kometą 109P/Swifta-Tuttle. Drobiny przelatują z prędkością nawet 60 km/sekundę i spalając się w naszej atmosferze dają świetliste widowisko.

Kometa 109P/Swifta-Tuttle "odwiedza" nas co 133 lata, następny raz będzie blisko Ziemi w 2126 r.

Perseidy to drobiny wielkości ziarenka piasku. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Łzy św. Wawrzyńca? Perseidy to drobiny wielkości ziarenka piasku. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Łzy św. Wawrzyńca?

Gdzie i jak najlepiej oglądać Łzy św. Wawrzyńca?



Oczywiście, warunki obserwacji są w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Gdy jednak te dopiszą, warto wybrać się w jak najciemniejsze miejsca - oddalone o zanieczyszczeń miejskich i miejskiej łuny. Na Pomorzu miłośnicy zwykle wybierają Bory Tucholskie, jednak wiele osób kieruje się również na plaże poza Trójmiastem.

Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy teleskopu czy lornetki, które zawężają obszar obserwacji. Najlepiej położyć się na ziemi i obserwować niebo "nieuzbrojonym" okiem, które powinniśmy skierować w stronę gwiazdozbioru Perseusza. Pamiętajmy jednak, że "spadające gwiazdy" będą pojawiać się raczej na jego obrzeżach, niż w centralnym obszarze konstelacji.

To także świetna okazja, aby spróbować swoich sił w astrofotografii i uchwycić "świetlne linie" przy dłuższych czasach naświetlaniach.

Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd

Nie tylko Perseidy. Dzień później koniunkcja planet



W tym roku miłośnicy astronomii, będą mogli podziwiać również inne zjawisko.

- W nocy z 13 na 14 sierpnia w okolicy godz. 3 nad ranem będzie miała miejsce koniunkcja Jowisza i Marsa - dodaje Bogna Pazderska.
Obserwatorzy nocnego nieba stosując nawet podstawowy teleskop będą mogli za jednym razem dojrzeć dwie, "zbliżające się do siebie" planety oraz księżyce Jowisza.

Wydarzenia

Nocne Podglądanie Wszechświata

w plenerze, widowisko / show

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane