• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piękne i niebezpieczne zjawisko nad morzem

Michał Sielski
31 maja 2024, godz. 09:45 
Opinie (44)

Gęsta mgła spowijająca plażę i brzeg Morza Bałtyckiego to zjawisko, które na dużą skalę w ciągu dnia pojawia się niezwykle rzadko. To nad Rozewiem i Karwią było bardzo malownicze, ale też niebezpieczne.



Kąpałaś/eś się kiedyś w morzu podczas mgły?

Mgła morska powstaje w momencie, gdy nad chłodną powierzchnię morza lub plaży nadpływa ciepłe i wilgotne powietrze. Najczęściej niewielka mgła adwekcyjna powstaje rano i nie jest zbyt widowiskowa. Głównie ze względu na to, że różnica temperatur nie jest duża.

Dlatego tak duże wrażenie zrobiła mgła morska, która powstała w okolicach Karwii i Rozewia. Trojmiasto.pl udało się nagrać ją z drona w Rozewiu.

Pogoda w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Malownicze widoki mieliśmy szansę podziwiać dzięki temu, że w ostatnich dniach Polska jest pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Z tego powodu nad Pomorzem są już masy powietrza znad Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

- To ciepłe powietrze, w którym temperatura na wybrzeżu wzrasta do 20 stopni Celsjusza. Tymczasem woda powierzchniowa Bałtyku jest chłodniejsza i ma temperaturę około 16-18 st. C przy samym brzegu, a w głębi morza około 14 st. C - wyjaśniła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Dodaje jednak, że to zjawisko nie tylko piękne, ale też niekiedy bardzo niebezpieczne. Mgła morska jest bowiem bardzo gęsta i znacznie ogranicza widoczność. W skrajnych przypadkach nawet do kilkunastu metrów, co może być niebezpieczne nie tylko dla żeglarzy, ale nawet kąpiących się nieco dalej od brzegu, którzy mogą łatwo stracić orientację w terenie i oddalić się na niebezpieczną odległość.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane