• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Główna część obchodów w poniedziałek

Ewelina Oleksy
13 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W rocznicę ataku na Pawła Adamowicza otwarta zostanie aleja jego imienia - zwana dotąd Nową Bulońską. W rocznicę ataku na Pawła Adamowicza otwarta zostanie aleja jego imienia - zwana dotąd Nową Bulońską.

W poniedziałek, 13 stycznia mija równo rok od czasu tragicznych wydarzeń na Targu Węglowym w Gdańsku. Paweł Adamowicz został tego dnia zaatakowany przez nożownika na scenie finału WOŚP. Zmarł w szpitalu następnego dnia. Gdańsk organizuje wiele wydarzeń, którymi uczci pamięć o zamordowanym prezydencie.



Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza trwają od ostatniego piątku. Główną część uroczystości zaplanowano jednak na 13 stycznia, czyli dzień, w którym doszło do ataku podczas ubiegłorocznego finału WOŚP.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 10 od nadania nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej. Inwestycja była ważna dla prezydenta - sygnował umowę na zbudowanie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej, po czym regularnie kontrolował przebieg prac.

Aktualizacja: Aleja Pawła Adamowicza już otwarta

Otwarcie alei Pawła Adamowicza w Gdańsku. 13.01.2020 r.



- Uroczystość odbędzie się przy wjeździe na estakadę, od strony Piecki - Migowo, po czym będzie możliwość, aby kierowcy po raz pierwszy przejechali 220 metrowym wiaduktem, zwanym estakadą wenecką. Aleja stanowi część jednej z największych inwestycji prowadzonych w naszym mieście. To element Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej - GPKM etap IVa. Wartość tej inwestycji wynosi 240 mln złotych - informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Paweł Adamowicz na budowie Nowej Bulońskiej Paweł Adamowicz na budowie Nowej Bulońskiej
O godz. 17 miasto zaprasza do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w Ogrodzie Zimowym odbędzie się premiera książki Katarzyny Żelazek pt. "Śmierć Prezydenta. Jak zmienił nas tamten styczeń". Dziewięć miesięcy po tragedii autorka wróciła do ludzi, którzy deklarowali przemianę, zwierzali się z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie się zmieniło. Powstało 21 opowieści zilustrowanych zdjęciami.

W niedzielę nastąpiło przekazanie portretu trumiennego i epitafium poświęconego tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przez prof. sztuki Jacka Kornackiego i dr. Macieja Smietańskiego na ręce proboszcza Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusza Bradtkego. W niedzielę nastąpiło przekazanie portretu trumiennego i epitafium poświęconego tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przez prof. sztuki Jacka Kornackiego i dr. Macieja Smietańskiego na ręce proboszcza Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusza Bradtkego.

Odsłonięcie tablicy i wspólna modlitwa w Bazylice Mariackiej



Od godz. 19 w okolicach Katowni rozdawane będą flagi.

O 19:45 odbędzie się tam uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej zamieszczonej w nawierzchni ul. Bogusławskiego, czyli miejscu, gdzie w ubiegłym roku stała scena, na której doszło do zamachu na prezydenta. Dodatkowo w jezdni zostanie zainstalowany specjalny znak.

Fragment Targu Węglowego i ul. Bogusławskiego na terenie, których odbywać się będzie wydarzenie zostanie wygrodzony, a na wejściach prowadzona będzie kontrola. Przy Katowni ustawione będą telebimy - jeden od strony Targu Węglowego, a drugi od strony ul. Bogusławskiego.

- Na koniec spotkania rozbłysną światła na ul. Długiej i wspólnie przejdziemy do grobu prezydenta Adamowicza. W Bazylice Mariackiej o godz. 20:30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście - mówi Schneider.

Uroczystości pogrzebowe ze stycznia 2019 r.


Od niedzieli, 12 stycznia do wtorku, 14 stycznia Bazylika Mariacka czynna jest do godz. 22. Podczas obchodów, przez całą dobę od godz. 20 w poniedziałek, 13 stycznia do godz. 20 we wtorek, 14 stycznia ul. Długa będzie miała specjalne oświetlenie.

We wtorek, 14 stycznia o godz. 18 odbędzie się msza święta w Bazylice Mariackiej z okazji pierwszej rocznicy śmierci prezydenta. Do końca stycznia można oglądać w ECS instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza".

  • Do końca stycznia można oglądać w ECS instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza"
  • Do końca stycznia można oglądać w ECS instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza"


Uwaga na zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej



W poniedziałek, 13 stycznia w godzinach popołudniowych autobusy linii 100 pojadą trasą skróconą ulicami: Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Armii Krajowej - Okopowa - Wały Jagiellońskie - Targ Drzewny - Szeroka - Tokarska - i dalej po stałej trasie.

Na skróconej trasie będzie obowiązywać obsługa komunikacyjna przystanków: Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Śródmieście SKM, Żuraw, Targ Rybny, Katarzynki, Heweliusza, Aksamitna, Wały Piastowskie, Dworzec Główny. Przystanek Brama Wyżynna w kierunku Dworca Głównego nie będzie obsługiwany.

Do czasu zakończenia uroczystości 13 stycznia, zostanie zamknięta ul. Bogusławskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Okopową do wysokości budynku Bogusławskiego 2. Objazd dla pojazdów będzie odbywał się ulicami Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa. Dojazd do ul. Bogusławskiego będzie odbywał się ul. Podwale Przedmiejskie, Zbytki. Do wtorku, 14 stycznia ustawione będą znaki zakazu zatrzymywania się na całym planowanym do zamknięcia odcinku ul. Bogusławskiego. Do poniedziałku, 13 stycznia będzie również wyłączony z ruchu Targ Węglowy (otwarcie Targu Węglowego po zakończeniu uroczystości).

Program wydarzeń 13 stycznia:

10:00 - uroczystość nadania nazwy Alei Pawła Adamowicza

17:00 - Wieczór dla Przyjaciela, premiera książki "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" autorstwa Katarzyny Żelazek (ECS)

19:00 - rozdawanie flag (okolice Katowni)

19:45 - uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę zamachu (okolice Katowni)

20:00 - włączenie iluminacji (ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa)

20:30 - międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza (Bazylika Mariacka)
10:26 13 STYCZNIA 20

Otwarcie al. Pawła Adamowicza (6 opinii)

Na poniedziałek 13 stycznia na godz.10.00 zaplanowano uroczystość nadania imienia alei Pawła Adamowicza drodze, która budowana była pod roboczą nazwą jako Nowa Bulońska Północna. Jej najbardziej spektakularna część, czyli ogromny wiadukt nad Potokiem Siedleckim będzie już przejezdny.
Na poniedziałek 13 stycznia na godz.10.00 zaplanowano uroczystość nadania imienia alei Pawła Adamowicza drodze, która budowana była pod roboczą nazwą jako Nowa Bulońska Północna. Jej najbardziej spektakularna część, czyli ogromny wiadukt nad Potokiem Siedleckim będzie już przejezdny. Zobacz więcej

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (537) ponad 200 zablokowanych

  • i co? w szkołach będziecie uczyc o tym człowieku?

    biedne te dzieci, one nie dowiedzą sie kim był naprawdę

    • 25 1

  • najgorzej że jest w kościele Mariackim (1)

    już nie lubię tam chodzić,
    zła aura, żle zę tam go pochowali

    • 28 2

    • To nie powinno tak wyglądać

      Potwierdzam ja też tam chodziłem kiedyś dosyć często ale od zeszłego roku to miejsce przestało być tym czym było wcześniej zła aura to mało w tym miejscu odczuwa się zło i pogardę tego w co wierzyłem i nigdy już więcej nie będę tam przychodził !!!!

      • 3 1

  • Cyrk jakich mało (1)

    W Polsce przyjął się okres 5 lat od śmierci by nadawać ulice czy inne miejsca na cześć zmarłego. W Gdansku najbardziej drą łacha ze Smoleńska ale nazwali lotnisko żyjącego Wałęsy i dewelopera Adamowicza rok po śmierci. Uroczystości 6 dni. Szopka jakich mało w Polsce

    • 33 2

    • W punkt

      • 1 0

  • "Ja wiedziałem, że tak będzie..."

    Minął raptem rok od śmierci P. Adamowicza i się rozpętało... 5dniowe obchody rocznicy śmierci, dwie szkoły, coś tam na uniwerku, ulica jego imienia i to na pewno nie będzie koniec... Nie minął trochę za krótki czas, żeby od razu iść na całość z tym wszystkim?

    Tragiczna śmierć P. Adamowicza była jak najbardziej wstrząsającym wydarzeniem i dlatego nie uczestniczyłem w żadnych sporach po akcjach z zeszłego roku. Choć nie byłem fanem tego prezydenta, nie głosowałem na niego i miałem gdzieś tam przed oczami jego zarzuty prokuratorskie, jawne sprzyjanie deweloperom i liczne wady zwłaszcza jego ostatniej kadencji, to chciałem zachować jakiś takt i wrażliwość na taki jego ziemski koniec.

    Tymczasem widzę, że ludzie z jego opcji politycznej nie zachowywali dawniej i nie zachowują po dziś dzień takiej kultury wypowiedzi i czynu. Było to widoczne zwłaszcza przy hmm... Dopowiedzcie sobie ludzie sami jakie wydarzenia można mieć na myśli. A było tego trochę.

    • 20 1

  • (4)

    Jestem daleko z poza Gdańska. Czytam co ludzie na temat Swojego Prezydenta mają do powiedzenia. Super że tak wspominają. Że znaleźli czas na chwilę refleksji. Ale wrażenie osoby takiej jak ja obok. Szkoda że na wspomnienia i fajne gesty jest tak wiele kciuków w dół. Ktoś siedzi po drugiej stronie i złośliwie to robi? Po co. Śmieszne.

    • 4 15

    • bo mu za to płacą

      • 0 3

    • bądź sobie dalej "z poza"

      a w wewnętrzne sprawy gdańszczan się nie wtryniaj. To nie był kryształowy człowiek i ludzie mają prawo wyrazić swoje zdanie na temat tej szopki, która się odgrywa na jego grobie. A ty jak się nudzisz, poczytaj słownik, na pewno ci się przyda.

      • 4 1

    • Wszyscy są już zmęczeni, tym wywyższaniem ponad niebiosa kogoś kto miał za uszami więcej niż zrobił w życiu dobrego.

      • 0 0

    • i co myślisz, że ludzie są tak niepoważni, żli, że ot tak sobie negują opinie?

      no to " gratuluję" opinii nt. ludzi! myślisz że ludziom przyjemnie czytać te kłamstwa

      • 0 0

  • Aleja

    Miałem możność spotkać Prezydenta przy moście ...gdy wokół ogródki im. L. Waryńskiego...nie wieżyłem.....uścisk dłoni....pamiętam.

    • 1 12

  • A kto to był ten Adamovitz ? (1)

    czytałem na jego temat w GW-sprawy nie wyglądały tak ciekawie jak się przedstawia teraz....Prokuratura od 2013 r.-bodaj- prowadziła postępowanie i były już zarzuty prokuratorskie . Oj nie ciekawa postać. Czego dokonał,a czego nie -zostawmy to już historykom....Ilość posiadanych- kont bankowych i nie wiedza ile się posiada mieszkań przeraża i poraża. A.ja zapisywał bym sobie za każdym razem co dostałem w "prezencie" a co nabyłem legalnie- co bym wiedział co powiedzieć....nawet Prokuratorowi....

    • 16 3

    • niektorzy w "prezencie" dostaja mieszkania... a jeszcze inni dostaja w prezencie samochody od "bezdomnych"

      • 3 0

  • Może jestem kawał "skur***yna ale mną ta śmierć

    nie wstrząsnęła..Zadałem tylko sobie pytanie tak bez podtekstów " kto mu zamknął usta 13.01 2019roku- gdyby ew. chciał wreszcie coś powiedzieć "w sprawie".. niejasności ? Za długo Stefan nie jest przebadany (1 rok) i do końca nie wiemy czy wariat czy zleceniobiorca i wykonawca ? Tak mi się wydaje jako żołnierza jw.specjal....że tu jest trop. Tu jest grubo zamieszane i /na mieszane i nie wyjaśnione-a za wcześnie jeszcze na takie gloryfikacje-i to jest drugie... ...dno.. Tak wygląda to na lata 90-te XX wieku-kiedy coś, ktoś itp i szybko zginął "śmiercią męczeńską".......

    • 10 1

  • w PL trzeba zginąć, żeby zaistnieć

    nastepny sławny dlatego że zginął...

    nie mamy innych idoli w tym kraju.
    Przykre. Kiedyś mówił poeta: "... Trzeba z żywymi naprzód iść! ", i to było coś!

    • 4 1

  • prawda

    to Wybitny wizjoner od skrętów

    • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane