• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Główna część obchodów w poniedziałek

Ewelina Oleksy
13 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W rocznicę ataku na Pawła Adamowicza otwarta zostanie aleja jego imienia - zwana dotąd Nową Bulońską. W rocznicę ataku na Pawła Adamowicza otwarta zostanie aleja jego imienia - zwana dotąd Nową Bulońską.

W poniedziałek, 13 stycznia mija równo rok od czasu tragicznych wydarzeń na Targu Węglowym w Gdańsku. Paweł Adamowicz został tego dnia zaatakowany przez nożownika na scenie finału WOŚP. Zmarł w szpitalu następnego dnia. Gdańsk organizuje wiele wydarzeń, którymi uczci pamięć o zamordowanym prezydencie.



Obchody pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza trwają od ostatniego piątku. Główną część uroczystości zaplanowano jednak na 13 stycznia, czyli dzień, w którym doszło do ataku podczas ubiegłorocznego finału WOŚP.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 10 od nadania nazwy Alei Pawła Adamowicza dotychczasowej Nowej Bulońskiej. Inwestycja była ważna dla prezydenta - sygnował umowę na zbudowanie tzw. Nowej Bulońskiej Północnej, po czym regularnie kontrolował przebieg prac.

Aktualizacja: Aleja Pawła Adamowicza już otwarta

Otwarcie alei Pawła Adamowicza w Gdańsku. 13.01.2020 r.



- Uroczystość odbędzie się przy wjeździe na estakadę, od strony Piecki - Migowo, po czym będzie możliwość, aby kierowcy po raz pierwszy przejechali 220 metrowym wiaduktem, zwanym estakadą wenecką. Aleja stanowi część jednej z największych inwestycji prowadzonych w naszym mieście. To element Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej - GPKM etap IVa. Wartość tej inwestycji wynosi 240 mln złotych - informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Paweł Adamowicz na budowie Nowej Bulońskiej Paweł Adamowicz na budowie Nowej Bulońskiej
O godz. 17 miasto zaprasza do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w Ogrodzie Zimowym odbędzie się premiera książki Katarzyny Żelazek pt. "Śmierć Prezydenta. Jak zmienił nas tamten styczeń". Dziewięć miesięcy po tragedii autorka wróciła do ludzi, którzy deklarowali przemianę, zwierzali się z głębokich doświadczeń albo odmianą dawali nadzieję, że po tej tragedii ich życie się zmieniło. Powstało 21 opowieści zilustrowanych zdjęciami.

W niedzielę nastąpiło przekazanie portretu trumiennego i epitafium poświęconego tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przez prof. sztuki Jacka Kornackiego i dr. Macieja Smietańskiego na ręce proboszcza Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusza Bradtkego. W niedzielę nastąpiło przekazanie portretu trumiennego i epitafium poświęconego tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przez prof. sztuki Jacka Kornackiego i dr. Macieja Smietańskiego na ręce proboszcza Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusza Bradtkego.

Odsłonięcie tablicy i wspólna modlitwa w Bazylice Mariackiej



Od godz. 19 w okolicach Katowni rozdawane będą flagi.

O 19:45 odbędzie się tam uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej zamieszczonej w nawierzchni ul. Bogusławskiego, czyli miejscu, gdzie w ubiegłym roku stała scena, na której doszło do zamachu na prezydenta. Dodatkowo w jezdni zostanie zainstalowany specjalny znak.

Fragment Targu Węglowego i ul. Bogusławskiego na terenie, których odbywać się będzie wydarzenie zostanie wygrodzony, a na wejściach prowadzona będzie kontrola. Przy Katowni ustawione będą telebimy - jeden od strony Targu Węglowego, a drugi od strony ul. Bogusławskiego.

- Na koniec spotkania rozbłysną światła na ul. Długiej i wspólnie przejdziemy do grobu prezydenta Adamowicza. W Bazylice Mariackiej o godz. 20:30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście - mówi Schneider.

Uroczystości pogrzebowe ze stycznia 2019 r.


Od niedzieli, 12 stycznia do wtorku, 14 stycznia Bazylika Mariacka czynna jest do godz. 22. Podczas obchodów, przez całą dobę od godz. 20 w poniedziałek, 13 stycznia do godz. 20 we wtorek, 14 stycznia ul. Długa będzie miała specjalne oświetlenie.

We wtorek, 14 stycznia o godz. 18 odbędzie się msza święta w Bazylice Mariackiej z okazji pierwszej rocznicy śmierci prezydenta. Do końca stycznia można oglądać w ECS instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza".

  • Do końca stycznia można oglądać w ECS instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza"
  • Do końca stycznia można oglądać w ECS instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza"


Uwaga na zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej



W poniedziałek, 13 stycznia w godzinach popołudniowych autobusy linii 100 pojadą trasą skróconą ulicami: Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Armii Krajowej - Okopowa - Wały Jagiellońskie - Targ Drzewny - Szeroka - Tokarska - i dalej po stałej trasie.

Na skróconej trasie będzie obowiązywać obsługa komunikacyjna przystanków: Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Śródmieście SKM, Żuraw, Targ Rybny, Katarzynki, Heweliusza, Aksamitna, Wały Piastowskie, Dworzec Główny. Przystanek Brama Wyżynna w kierunku Dworca Głównego nie będzie obsługiwany.

Do czasu zakończenia uroczystości 13 stycznia, zostanie zamknięta ul. Bogusławskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Okopową do wysokości budynku Bogusławskiego 2. Objazd dla pojazdów będzie odbywał się ulicami Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa. Dojazd do ul. Bogusławskiego będzie odbywał się ul. Podwale Przedmiejskie, Zbytki. Do wtorku, 14 stycznia ustawione będą znaki zakazu zatrzymywania się na całym planowanym do zamknięcia odcinku ul. Bogusławskiego. Do poniedziałku, 13 stycznia będzie również wyłączony z ruchu Targ Węglowy (otwarcie Targu Węglowego po zakończeniu uroczystości).

Program wydarzeń 13 stycznia:

10:00 - uroczystość nadania nazwy Alei Pawła Adamowicza

17:00 - Wieczór dla Przyjaciela, premiera książki "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" autorstwa Katarzyny Żelazek (ECS)

19:00 - rozdawanie flag (okolice Katowni)

19:45 - uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę zamachu (okolice Katowni)

20:00 - włączenie iluminacji (ulica Długa, fontanna Neptuna, Dwór Artusa)

20:30 - międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza (Bazylika Mariacka)
10:26 13 STYCZNIA 20

Otwarcie al. Pawła Adamowicza (6 opinii)

Na poniedziałek 13 stycznia na godz.10.00 zaplanowano uroczystość nadania imienia alei Pawła Adamowicza drodze, która budowana była pod roboczą nazwą jako Nowa Bulońska Północna. Jej najbardziej spektakularna część, czyli ogromny wiadukt nad Potokiem Siedleckim będzie już przejezdny.
Na poniedziałek 13 stycznia na godz.10.00 zaplanowano uroczystość nadania imienia alei Pawła Adamowicza drodze, która budowana była pod roboczą nazwą jako Nowa Bulońska Północna. Jej najbardziej spektakularna część, czyli ogromny wiadukt nad Potokiem Siedleckim będzie już przejezdny. Zobacz więcej

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (537) ponad 200 zablokowanych

  • (1)

    Pamietajmy s.p. Marka Rosiaka.

    • 17 3

    • szkoda słów

      On też został zamordowany w bestialski sposób i do dzisiaj nie wiadomo kto był zleceniodawcą
      A le z tą różnicą że o panu Marku Rosiaku nikt dziś nie pamięta a już o nadaniu nazwy ulicy jego imienia mowy nawet nie ma ! a w czym on był gorszy od Budynia.

      • 4 0

  • a tak śmieją się z Korei! (2)

    gdzie podział się rozum?
    czy opary z Szadółek to coś więcej niż opary?

    • 43 4

    • Trójmiasto jest zagazowane od każdej strony.

      Sama pamiętam, siedząc w komisji wyborczej, jak przyciągały się zombiaki, wtórni analfabeci, gotowi zaznaczyć jedyne nazwisko które wzrokowo kojarzą.

      I stąd dziesiątki lat rządów przestępcy i buca, i stąd bełkot na forum (choć to akurat w większości kolesie bliżsi i dalsi, w tym głównie bandycka deweloperka)

      • 3 0

    • co to ma wspólnego z Koreą ?

      tu robią tablice pamiątkowe zamiast pomników ?

      • 0 2

  • Assf

    Teraz będą pomniki, ulice, szkoły na jego cześć.
    Czy zasłużył? Niech każdy sobie sam odpowie.

    • 27 3

  • Teraz totalsi

    będą mieli swoje rocznice,miesięcznice i tygodniówki...

    • 26 3

  • co z wynikami sledztwa w sparwie zabójstwa ?

    Dostał ktoś w końcu wyrok ? a przecież te nasze sądy to są sprawne ale w ściganiu babci handlującej marchewką lub kwiatami - a sprawca siedzi sobie za kratami bez wyroku...może był jakiś mocodawca ? Komu to się najbardziej opłacało ? Kto na tym skorzystał - szczególnie po tym, gdy wypiął się na PO i został kandydatem niezależnym ? raczej nie był to PIS....

    Co ze śledztwem w sprawie majątku ? Bo coś po sobie zostawił....

    • 27 1

  • Kult jednostki

    Kult jednostki gdańszczan. Stalin, sorry Paweł wieczne żywy. Lubicie być okradanymi.

    • 32 3

  • I małżonka zmarłego zgodziła sie na taki bohomaz? To dziwne

    • 23 3

  • przed Złotą Bramą obok tablicy pamiątkowej jest ustawiona Mapa naszego miasta, (1)

    a nad nią 3 brudne strzałki informacyjne wskazujące kierunki: Żuraw, Bazylika Mariacka, Trakt Królewski.
    Od wielu lat są obrócone w trzech różnych kierunkach.
    np. kierunek Trakt Królewski - wskazany jest pobliski pawilon pobliskiej cukierni.
    Wstyd totalny

    • 24 0

    • Może ktoś to poprawi ?

      • 0 0

  • Miesiecznice zróbcie hipokryci

    • 25 3

  • Proszę przestancie

    ludzie nie chodzi o rozliczanie Prezydenta,a o s.ierc i w jaki sposób zginął kto tego nie rozumie niech lepiej zamilknięcie.

    • 3 35

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane