• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piratom - wojna

Tadeusz Gruchalla
23 lipca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Walkę z piractwem telewizyjnym wypowiadają policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z przedstawicielami UPC Telewizji Kablowej. W piątek zorganizowali w Gdańsku seminarium na temat sposobów zwalczania kradzieży sygnału telewizyjnego i dewastacji sieci kablowych.

Gdańskie seminarium było kolejnym zorganizowanym dla przedstawicieli policji w ramach działań Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał", którego członkami założycielami są HBO, UPC TV Kablowa, Canal+, Cyfra+. W tym roku spotkania takie odbyły się dla województw: katowickiego, mazowieckiego, małopolskiego i zachodniopomorskiego.

- W Polsce, tak jak w innych krajach na świecie, coraz częściej spotykane jest zjawisko piractwa. W przypadku telewizji kablowych, platform cyfrowych, telewizji kodowanych zjawisko to polega na nielegalnym odbiorze usług programowych, który odbywa się bez autoryzacji lub bez opłacania abonamentu - tłumaczą przedstawiciele UPC Telewizji Kablowej. - Do tego dochodzi fałszowanie i wprowadzanie do obrotu nielegalnego sprzętu, wyłudzanie i dystrybucja sprzętu oryginalnego, jak też na fałszowaniu kart do dekoderów.

Najczęstszy sposób, bo najłatwiejszy, to włamania do skrzynek TV kablowych na klatkach schodowych. Piraci podłączają się do nich za pomocą podrobionych, zakupionych wcześniej na czarnym rynku złącz. Działania te powodują znaczące straty operatorów TV kablowych, dewastację urządzeń i pogorszenia sygnału telewizyjnego.

5 lipca Senat przyjął projekt ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną. Teraz czeka ona na podpis prezydenta. Zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do standardów unijnych. Ustawa zapewnia operatorom m.in. ochronę prawną przed osobami używającymi lub sprzedającymi nielegalne urządzenia. Usługami chronionymi jest także rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów telewizyjnych i radiowych w rozumieniu przepisów o radiofonii i telewizji. Sprawcom tego przestępstwa grożą 3 lata pozbawienia wolności.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

- 15 maja sąd w Kraśniku skazał A.K., oskarżonego o piractwo dokonywane do skrzynek TV kablowych, kradzież rozdzielaczy sygnału, przewodów oraz filtrów, na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Dodatkowo ukarał go grzywną i zobowiązał do naprawienia szkody.
- 18 czerwca sąd w Mielcu umorzył na okres próbny jednego roku postępowanie karne w stosunku do A.P. za piractwo telewizyjne. Oskarżony miał nieposzlakowaną opinię, wyraził skruchę.

Głos WybrzeżaTadeusz Gruchalla

Opinie (23)

  • do galluxa

    To co Ty ogladasz ? Co jest na twoim poziomie ...? ;-) moze jakies gorace VHS, DVD ;-) ?

    • 0 0

  • Prawda jest taka, że

    za prawie 50 zł miesięcznie PTK dostarcza programy niskiej jakości (nie technicznej). Większość z nich to zwykła chała - brutalna przemoc, obnażanie się, płacz i wzdychanie (Romantica). Gdyby nie programy przyrodnicze, to już dawno zrezygnowałbym z tych wątpliwych usług.
    To PTK powinna płacić ludziom za to, że oglądają te gnioty!!! I głupie reklamy!!!

    • 0 0

  • Zgadzam się z przedmówcą

    świetny też jest Discovery i Avante. Reszta komercyjne dno dla lumpenproletariatu i niedouczonych szczeniaków, np. Mtv.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane