• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piza ma krzywą wieżę, a Gdańsk krzywego żurawia

Szymon Zięba
25 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (77)
Zdjęcie Żurawia z nałożoną "siatką", która podkreśla krzywizny zabytku. Zdjęcie Żurawia z nałożoną "siatką", która podkreśla krzywizny zabytku.

Czy wiedzą może państwo dlaczego dach najważniejszego zabytku, gdańskiego Żurawia, jest krzywy? - zapytał nas czytelnik, a my postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na jego pytanie.







"Dzisiejszy" Żuraw inny od Żurawia z przeszłości



Na wstępie przypomnijmy: dzisiejszy murowano-drewniany Żuraw różni się od pierwszego, całkowicie drewnianego dźwigu portowego zbudowanego w tym miejscu. W obecnym kształcie Żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Służył on jako urządzenie portowe do załadunku towarów (głównie piwa) i balastu na statki oraz do stawiania ich masztów.

Wielki Żuraw na grafice Reinholda Curickego z 1687 r.
 Wielki Żuraw na grafice Reinholda Curickego z 1687 r.
Mechanizmem są dwa koła w kształcie bębnów o średnicy około sześciu metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów (tzw. kół deptakowych).

Drewniana konstrukcja spłonęła doszczętnie podczas II wojny światowej, ocalały mury ją okalające. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 r., a następnie rozpoczęła się odbudowa.



W 1962 r. Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu.

  • Dachy baszt żurawia są krzywe - zauważył nasz czytelnik.
  • Dachy baszt żurawia są krzywe - zauważył nasz czytelnik.
W 2013 roku, przygotowując się do remontu zabytku, zeskanowano każdy zakamarek Żurawia, by potem przetworzyć dane na jego trójwymiarowy model i animację.

Tak wyglądało skanowanie żurawia. Film archiwalny.



Krzywy Żuraw w Gdańsku. Dlaczego?



Zauważyłe(a)ś "krzywizny" Żurawia?

Wszystko wskazuje na to, że właśnie tutaj należy szukać odpowiedzi na pytanie naszego czytelnika. Okazuje się bowiem, że tak jak włoska Piza ma swoją krzywą wieżę, tak Gdańsk ma... krzywego Żurawia.

Wirtualny model Żurawia pokazał bowiem, że w jego wnętrzu nie ma ani jednego prostego kąta i to, że obiekt lekko się odchyla. Co prawda mowa o milimetrach i centymetrach, ale w przypadku dachów baszt różnice widoczne są gołym okiem.

Dzięki skanerowi laserowemu udało się zajrzeć w każdy zakamarek Żurawia. Dzięki skanerowi laserowemu udało się zajrzeć w każdy zakamarek Żurawia.
Z pytaniami o krzywizny zwróciliśmy się też do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które nadzoruje wykonywany właśnie remont żurawia.

"Krzywe dachy" baszt wybudowano w latach 50. i 60.



- Remont Żurawia przeprowadzany jest zgodnie z dokumentacją projektową i decyzją konserwatorską. Konstrukcja dachów baszt i drewnianego wyciągu, wykonana w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, nie wymaga naprawy i nie została objęta zakresem prac remontowych. Obecnie wymieniono bardzo zniszczoną dachówkę i zapewniono szczelność na wszystkich połaciach dachowych - podkreśla Hanna Borkowska z Morskiego Muzeum Narodowego w Gdańsku.
"Krzywa" konstrukcja dachów została więc wykonana w taki właśnie sposób w latach 50.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane