• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plany Grupy Lotos: większa rafineria i większe wydobycie

js
19 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Lotos realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych w polskim przemyśle. Lotos realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych w polskim przemyśle.

Dalsza rozbudowa rafinerii to najważniejszy cel firmy Lotos na najbliższy rok. Ambitne plany stworzenia paliwowego koncernu bałtyckiego kosztować będą ponad 5,5 mld złotych.



Potentat paliwowy jest w trakcie wdrażania tzw. Programu 10+ - ogromnego przedsięwzięcia, które ma znacząco poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycje obejmą m.in rozbudowę rafinerii w Gdańsku, zwiększenie przerobu ropy naftowej z 6 do 10,5 mln ton rocznie, a także wzrost wydobycia ropy z dna Bałtyku z 265 tys. do 1 mln ton w roku 2012.

Prace na 14-hektarowym placu budowy nowych instalacji trwają od sierpnia. Ruszyła już budowa instalacji do hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS), stanowiącą istotny element całego programu inwestycyjnego.

Oprócz instalacji HDS na terenie rafinerii gdańskiej powstanie m.in. instalacja destylacji ropy naftowej, hydrokraking oraz wytwórnia wodoru.

Wybudowane dzięki Programowi 10+ instalacje pozwolą na zwiększenie nie tylko wielkości, ale i głębokości (tzw. konwersji) przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Dzięki temu produkcja oleju napędowego wzrośnie o 3 mln ton rocznie, benzyn o 1 mln ton rocznie, a produktów ciężkich, m.in. takich jak asfalt o 500 tys. ton rocznie.

Pełna eksploatacja nowych instalacji powinna być możliwa po 2010 roku.

Grupa Lotos rozpoczęła ekspansję w krajach bałtyckich: na Litwie i Łotwie. Ruszyła też współpraca ze spółką paliwową z norweskiego Stavanger przy poszukiwaniu ropy na Morzu Północnym.

Jak podkreślają władze firmy jednym z założeń programu jest dbałość o środowisko naturalne.

- Opracowujemy biznesplan na stworzenie systemu kawern, czyli zbiorników na ropę naftową w pokładach solnych koło Gdyni - mówi prezes Lotosu Paweł Olechnowicz

Ten sposób magazynowania paliwa mniej ingeruje w środowisko i jest tańszy w porównaniu do budowy tradycyjnych zbiorników o tej samej pojemności. W Stanach Zjednoczonych jest kilka tysięcy kawern. Popularne są one również na zachodzie Europy.

Program rozwoju Lotosu w 70 proc. pokryją środki z kredytów. Jak na razie koncern zagwarantował sobie na rozwój ok. 400 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł.

Lotos Arena w Gdańsku?

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz stanął na czele Rady Sponsorów Stadionu w Letniewie. O żadnych kwotach, które prywatni przedsiębiorcy mieliby wyłożyć na budowę Baltic Areny na razie jednak nie wiadomo. Może zdarzyć się tak, choć nie musi, że nowy stadion zmieniłby swoją pierwotną nazwę. Człon "Baltic" zastąpiłaby wówczas nazwa firmy, która zaoferuje miastu najwięcej.

Czy będzie to Lotos? Nie wiadomo. Prezes Olechnowicz chętnie widziałby nazwę kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa na koronie obiektu, jednak jak twierdzi nie jest to priorytet jego firmy.

- Nie będę obrażony, jeśli będzie to nazwa firmy, która w projekt zaangażuje się w większym stopniu niż my - mówi prezes.

Ewentualnej zmianie nazwy nie sprzeciwiają się miejskie władze.
js

Opinie (13)

  • fuzja czy gwintówka

    Mieli zrobić fuzję z Orlenem-dla zapobieżenia przejęciu przez Rosjan. Ale skoro Tusk niebawem wybiera się do Rosji i chce osiągnąć sukces w postaci odblokowania eksportu mięsa-to pewnie trzeba będzie zapłacić jakąś cenę. W polityce nie ma nic za darmo.

    • 0 0

  • Tak trzymac ...

    do przodu.... super, ze nasza mala metropolia rozwija sie pelna piersia!

    ja tankuje tylko na lotosie !

    • 0 0

  • gdy by ekolodzy mieli w 70 latach tyle do powiedzenia co dziś

    to żadnej rafinerii by nie było !!! To przecież obszar chronionego krajobrazu... na szczęście rafineria stoi i bogaci. Nazwanie stadionu Lotos areną nie jest złe pod warunkiem że za sporą sumę. niech żyje Lotos gdańsk

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane