• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po co dzielić śmieci na mokre i suche?

28 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dzięki nowemu systemowi segregacji odpadów, mniej śmieci trafi na wysypisko w Szadółkach. Dzięki nowemu systemowi segregacji odpadów, mniej śmieci trafi na wysypisko w Szadółkach.

W kwietniu w Gdańsku rusza dualny system segregowania odpadów. Dlaczego pampersy zaliczane są do odpadów "suchych"? Czy nie wystarczy dotychczasowy podział odpadów na surówce wtórne i całą resztę? Komu pomoże nowy system i po co się go wprowadza? Odpowiadamy na te i inne pytania, nurtujące mieszkańców Gdańska.



Segregujesz śmieci?

Do tej pory dla większości z nas postawą ekologiczną było segregowanie odpadów z podziałem na makulaturę, szkło i plastik. Teraz możemy pójść krok dalej i dzielić również pozostałe odpady. Jeśli statystyczny gdańszczanin wytwarza ponad 300 kg odpadów rocznie, a nie chcemy aby z czasem coraz większą powierzchnię naszego miasta zajmowało wysypisko śmieci, musimy odpowiednio postępować z odpadami i ograniczać ich ilość.

Odpady odbierane od mieszkańców Gdańska trafiają do Zakładu Utylizacyjnego, w którym funkcjonują m.in.: sortownia, kompostownia, plac rozbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz kwatera składowania. W sortowni udaje się jednak odzyskać tylko część surowców, pochodzących z odpadów suchych i zmieszanych. Zatłuszczony papier surowcem wtórnym już nie jest, ale może zostać przerobiony na kompost.

Właśnie z tego powodu dzielenie odpadów na "mokre" i "suche" jest bardziej efektywne i zasadne. Dlatego warto rozpocząć segregację u źródła, czyli bezpośrednio w naszych domach. Oczywiście dotychczasowy system segregacji w tzw. kolorowych pojemnikach na terenie miasta będzie nadal funkcjonował, a uzupełniony o system dualny sprawi, że segregacja będzie bardziej efektywna, nasze odpady będą właściwie i w pełni zagospodarowane.

Fusy po kawie i herbacie, skorupki po orzechach, jajkach, resztki jedzenia, obierki, zużyte chusteczki higieniczne, trawa to odpady "mokre", które można skierować prosto do kompostowni. Tam powstanie z nich kompost. Zużyte pampersy, puszki, kartony po mleku i sokach, tubki po paście do zębów, opakowania po kosmetykach to odpady "suche". Część z nich zostanie wykorzystana jako surowce, inne jako paliwo energetyczne, a pozostałe odpady, z których nie będzie już żadnego pożytku, trafią na składowisko, jako tzw. balast. Jeśli mieszkańcy Gdańska zaangażują się w nowy system i będą sumiennie segregować wytwarzane przez siebie odpady, tych ostatnich będzie najmniej.

Gdzie będzie obowiązywał system dualny?

Chełm, Krakowiec-Górki Zachodnie, Młyniska (część), Olszynka, Orunia - św. Wojciech - Lipce, Przeróbka, Rudniki, Stogi, Śródmieście (część), Ujeścisko-Łostowice (część) i Wyspa Sobieszewska, tam zacznie funkcjonować dualny system segregowania odpadów.

Odpady mokre są to takie, które ulegają biodegradacji i  nadają się do kompostowania, czyli m.in. resztki żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, mokry, zabrudzony papier, trawa, liście, rośliny czy ziemia po kwiatach.

Odpady suche są to m.in. puszki metalowe, kartony po mleku i sokach, pojemniki z resztkami jedzenia, pojemniki po kosmetykach, tubki po paście, fajans, pampersy, tekstylia oraz odpady opakowaniowe takie jak: papier, szkło i tworzywa sztuczne, które nadal należy segregować do pojemników kolorowych rozstawionych w mieście.

By ułatwić gdańszczanom wprowadzenie w swoich gospodarstwach domowych nowego systemu Urząd Miejski w Gdańsku uruchomił specjalną podstronę na stronie internetowej miasta, gdzie znajdują się szczegółowe i pomocne informacje na temat nowego systemu dualnego.

O systemie przypominać będą m.in. emitowane spoty radiowe, city lighty, które już niebawem pojawią się we wchodzących do systemu dzielnicach oraz plakaty w autobusach i tramwajach. Do mieszkańców tych dzielnic trafią też broszury informacyjne.

Spis ulic, na których w kwietniu ruszy dualny system segregowania odpadów.

Informacje można też uzyskać na bezpłatnej infolinii: 0 800 47 00 57.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (94) 7 zablokowanych

  • KOLEJNY POKAZ POZOROWANEGO RZĄDZENIA WŁADZ GDANSKA!!!!!

    Przyjeżdza fura i oba pojemniki idą na jedną kupę ! P.....c takie działania!!!

    • 2 0

  • a co z tymi co segregują nie zapelniają pojemników

    bo plastiki i makulature wywożą do osiedlowych pojemników, mokre kompustują i oprócz tego płacą ponad siedemdziesiąt sł. miesięcznie za wywóz????????
    Wychodzi na to że nie warto być uczciwym , gorliwym frajerem.....

    • 3 0

  • segregacja odpadów w Legionowie (1)

    Przy ustalaniu zasad odbioru odpadów i opłat radzę skorzystać z doświadczeń miasta Legionowo. Adres strony http://www.sgolegionowo.pl numer telefonu dla uzyskania dokładnych danych 22-766 47 47. Aktualne opłaty wyglądają następująco: odpady segregowane 8,50 zł od osoby za 1 miesiąc oraz 15 zł od osoby za odpady niesegregowane od osoby za miesiąc. Nie ma podziału odpadów na suche i mokre. W ramach tej opłaty dodatkowo 4 razy w roku zbierane są odpady typu trawa oraz 1 raz w roku odpady wielkogabarytowe. Radzę włodarzom miasta Gdańska oraz radnym skorzystać z tych doświadczeń. Nie ma podziału mieszkańców na mieszkających w blokach czy w domkach. Wszyscy są objęci jednakową opłatą. Przy 3 osobowej rodzinie opłata kwartalna wynosi 76,50. Rodzina 3 osobowa mieszkająca w domu jednorodzinnym w Gdańsku ponosi opłatę kwartalną 240 złotych. Uważam, że to jest skandal.

    • 7 0

    • mieszkając w domku i kompostując odpady nie jestem w stanie zapełnić pojemnika płacę 76,50

      miesięcznie z emerytury 1243,- czyli ponad 6% mojego dochodu .
      Pozostawiam ten temat do przemyślenia wielkogłowym!

      • 1 0

  • Nazewnictwo SUCHE i MOKRE jest tak ABSTRAKCYJNE, ze NIKT nie ma pojęcia o co

    właściwie chodzi. Czy nie LOGICZNIEJ, a przede wszystkim EFEKTYWNIEJ nie nazywać ich zwyczajnie: kompostujące i niekompostujące. Dla WSZYSTKICH po szkole podstawowej zaliczenie danego odpadku do właściwej kategorii jest oczywiste.

    • 5 1

  • cała sprawa do kitu

    • 1 0

  • czy dzięki segregacji śmieci miasto nie każe nam płacić za wywóz śmieci

    w zależności od stopnia higieny osobistej??

    • 1 0

  • Myślę także że się nie przyjmie ...

    ..najbardziej będzie dokuczać trzymanie śmieci mokrych w domu.Myślę że część osób będzie to bojkotować i przecież jeden tylko zły odpad psuje mokre składowanie.Zagalopowaliśmy się trochę za daleko.Zmieńmy pojemniki na bardziej funkcjonalne a mokre niech jest dalej mokrym.Oprócz tego smród chyba będzie większy z takiego nowego "mokrego" pojemnika.

    • 4 0

  • wszystko pieknie i ładnie ja też segreguje śmieci w dzielnicy klukowo ale co z tego jeśli śmieciarka jedna zabiera oba kubły na raz więc jak to ma się do sortowania podaje maila i prosił bym o odpowiedz z gury dziękuję

    • 3 0

  • kombinujem ,segregujem

    U mnie na Matarni przy każdym smietniku stoją od rana segregatorzy !
    wszystko co trafia do pojemników jest natychmiast wysypywane na kupę i segregowane - bajzel dookoła że HEJ !

    • 5 0

  • Pytanie? nie żart, proszę bez niepotrzebnych komentarzy ! (1)

    Jeśli wyrzucamy "mokre", wyrzucamy je w reklamówce, worku itd. - czyli tworzywo sztuczne - które powinno być zaliczone do suchych.
    Jeśli mamy zapełniony brązowy kosz, czy aby śmieci z niego trafiły do kompostowni ktoś otwiera te woreczki z zazwyczaj już zepsutą starą "żywnością"?
    Szczerze nie sądzę i nie wiem czy jest zasadność segregowania. Bo jeśli worek plastikowy nie jest otwierany to jak "śmieć" ma trafić do kompostowni? Razem z workiem?
    Czy to oznacza, że za każdym razem przed wyrzuceniem śmieci mokrych mam je do kosza wysypać z naszego plastikowego worka?

    Nie jestem przeciwnikiem segregacji, lecz nie znam odpowiedzi na powyższe i nie wiem jaka jest zasada. Nawet jeśli ją poznam to wiadomość powinna trafić do wszystkich sąsiadów którzy również zapełniają woreczkami brązowy kosz z napisem mokre! Bo jaki jest sens robienia czegoś źle- skoro i tak nikt z tym nic potem nie zrobi? Naprawdę chętnie poznam odpowiedź !!!!

    • 12 0

    • Na stronie czyste miasto Gdańsk, podano, że wysypiska mają swoje rozrywarki worków, dzięki którym oddzielą śmieci od plastikowego opakowania.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane