• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Początek końca plastikowych toreb?

(aria)
12 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić. Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić.
Jednorazowe torby foliowe: część krajów już zakazało korzystania z nich, w innych są one wysoko opodatkowane. Ikea właśnie ogłosiła, że wycofuje się z ich rozdawania. O zakazie korzystania z foliowych toreb myśli także Łódź.

Świadomość tego, że jednorazowa torba foliowa to śmieć, który powstaje w sekundę, używany jest średnio przez dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat dociera do coraz większej grupy osób. Na szczęście także do tych, którzy do tej pory przodowali w zaśmiecaniu nimi ziemi - dużych sieci sklepowych.

Korzystanie z plastikowych reklamówek to:

14 września wszystkie sklepy Ikea w Polsce wycofają jednorazowe i bezpłatne plastikowe torby do pakowania zakupów. Od tej pory za takie torby trzeba będzie płacić.

- Wycofujemy reklamówki w Dniu Sprzątania Świata. Ma to być symboliczny gest na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To nie jest jednorazowa akcja - rezygnujemy z foliowych opakowań na zawsze. Pieniądze, które wydawaliśmy na produkcję plastikowych toreb - w ubiegłym roku rozdaliśmy ich 10 milionów sztuk - pójdą na zasadzenie miliona drzew na Mazurach - mówi Aleksandra Sikora, rzecznik prasowy IKEA.

Od 14 do 16 września IKEA będzie rozdawać kwiaty w zamian za przyniesione do sklepu surowce wtórne. Zostaną oddane do recyklingu i fachowej utylizacji.

Inne sieci handlowe, takie jak Tesco, Carrefour, Bomi czy sklepy z tzw. "produktami bio" już od dawna promują opakowania ekologiczne. Po mału na ulicach pojawiają się torby ekologiczne, czyli takie, które szybko się rozkładają.

Od 17 do 22 września promocję ekologicznych, lnianych toreb przygotowuje Real. M.in. w centrum handlowym Wzgórze będzie można dostać torbę na zakupy z napisem "Gdynia ekologiczna".

Jednak najbardziej radykalny zamach na reklamówki w Polsce szykuje jeden z łódzkich radnych. Postuluje on wprowadzić karę grzywny w wysokości 5 tys zł. za zapakowanie klientowi towaru w jednorazową torebkę foliową. Używanie tych toreb byłoby dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy są niezbędnym opakowaniem towaru, np. mięsa. Wprowadzenie tego przepisu ma zachęcić handlowców do stosowania ekologicznych toreb papierowych.

Powstają w sekundę, giną w 400 lat

- Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów.

- bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku, do produkcji którego potrzebna jest ropa naftowa, gaz, woda i energia.

- Koszt eliminacji toreb jest tej samej wielkości, co koszt ich produkcji

- Podczas spalania toreb powstaje wiele szkodliwych odpadów - dioksyn.

- Jedna torebka foliowa produkowana jest w ciągu jednej sekundy, używana jest średnio dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat.

- Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych wprowadzono w następujących krajach: Australia, Indie (połnocno-wschodnie regiony), Japonia, Korsyka, Mauritius, Nowa Zelandia, RPA, Francja (kilka regionów)

- Zakaz dystrybucji darmowych toreb w Bangladeszu, Holandii, Hongkongu, Irlandii, Islandii, Korei Południowej, Nepalu, Nowej Gwinei.

- Opodatkowanie toreb foliowych w następujących krajach: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Kenia, Niemcy, Malta, RPA, Szwajcaria, Włochy.
(aria)

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

  • u mnie zamknieto zsyp, zmuszając ludzi do noszenia śmieci do śmietnika "ogólnego", który jest co chwile rozgrzebywany przez ekologów
    zamknieto, bo nie było sposobu na robactwo jakie zagnieździło sie w pomieszczeniu na parterze gdzie stoją kontenery

    • 0 0

  • ten zakaz to pewnie kolejny krok ku zagładzie

    tak antypolityku ?

    • 0 0

  • "A wczoraj fosfory zasmrodziły cały Gdańsk

    Autor: CodeBoy"

    Poczytaj sobie, boża krówko, o zjawisku inwersji termicznej i o tym, jaki wpływ ma ona na trzymanie się zanieczyszczonego powietrza przy ziemi. Następnie sprawdź, w jakich okresach roku ta inwersja występuje typowo w naszym klimacie i odnieś to do wczorajszego wieczoru.
    A potem dopiero rozpowszechniaj teorie o tym co ci fosfory zasmrodziły.

    • 0 0

  • We Francji

    kupuje sie ekologiczna torbe. placi sie raz, około 1 €. Taka torba starczy na dosc dlugo. Jesli sie zniszczy, wymienia sie ja bezplatnie w kasie sklepu.

    • 0 0

  • ciekawe jak problem śmieci rozwiązano na jamajce?

    • 0 0

  • to są dyrektywy unijne, tutaj przykładowy link:
    http://odpady.org.pl/print.php?what=article&id=161

    chodzi o ochronę środowiska, recycling, odpady niebezpieczne, baterie, sprzęt elektroniczny

    ale skoro w Gdańsku mozna w spokoju ducha wystawiać z samochodu wory z domowymi śmieciami na srodku ulicy, to do 1. segregacji 2. utylizowania lub recyclingu jeszcze daleka droga

    • 0 0

  • Faktycznie, ostatnio w czasie silnych wiatrów co i rusz przed moim oknem na wys. 3 piętra przelatują siatki z biedronki... Po większych wichurach drzewa przy obwodnicy na wysokości Szadółek ustrojone są girlandami reklamówek.
    Ja siatki foliowe wykorzystuję jako worki na śmieci, albo do ponownego użytku. Staram się też nie brać ich za dużo, czasami nie biorę w ogóle bo mam swoje siatki w torebce. Mimo to co jakiś czas wyrzucam wielki kłąb siatek. Jestem za tym, żeby w każdym większym sklepie do kupienia były torby np. lniane wielorazowego użytku, a siatki plastikowe były odpłatne.

    • 0 0

  • to mały pikuś
    w poznaniu, znanym skąd inąd z zaradności, mieszkańcy domków jednorodzinnych specjalizują się w podrzucaniu śmieci do kontenerów wspólnot mieszkaniowych
    skutkiem tego ci ostatni zaczęli zamykać kontenery na kłódki, ewentualnie stawiać je w ogrodzonych wiatach zamykanych na klucz
    jaka duma:-) sukces:-) hallo w telewizji itd
    a ja widze w sopocie na łokietka takie wiaty od 1995 roku i nikt z tego nie robi hallo
    równiez zsypy blokowe mogą być czyste, sam widziałem w bloku na niepodległości takie "cudo", firanki, zmiotka, szufelka, zero smrodu, dostep do zsypu mają tylko lokatorzy z tego pietra, znaczy ludzi można wychować, chcieć to móc:-)

    • 0 0

  • sprawa toreb

    podniósł się lament, że jak nie będzie plastików, to w co ludzie będą pakować zakupy.
    jak to w co, w siatki!

    pamiętacie siatki z wielkimi plastikowymi uszami, takie w jakich marysia woziła cukier;)

    albo takie torby co po złożeniu wyglądały jak mały portfel.

    kiedyś nie było siatek i ton plastiku i ludzie sobie radzili.
    wszystkie butelki były zwrotne, więc jak nie miałem na słodycze albo inne zachcianki, to się trochę z kumplami pozbierało i zawsze kilka złotych było.

    teraz atak plastiku, i co druga butelka bezzwrotna.

    • 0 0

  • a co to konia obchodzi ze woznica pijany,

    jaka tam termisja czy inna izotermia, fosfory maja nie smierdziec i juz, a plastyki to lubie ale tylko w biustach damulek w polaczeniu z silikonem

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane