• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Początek końca plastikowych toreb?

(aria)
12 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić. Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić.
Jednorazowe torby foliowe: część krajów już zakazało korzystania z nich, w innych są one wysoko opodatkowane. Ikea właśnie ogłosiła, że wycofuje się z ich rozdawania. O zakazie korzystania z foliowych toreb myśli także Łódź.

Świadomość tego, że jednorazowa torba foliowa to śmieć, który powstaje w sekundę, używany jest średnio przez dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat dociera do coraz większej grupy osób. Na szczęście także do tych, którzy do tej pory przodowali w zaśmiecaniu nimi ziemi - dużych sieci sklepowych.

Korzystanie z plastikowych reklamówek to:

14 września wszystkie sklepy Ikea w Polsce wycofają jednorazowe i bezpłatne plastikowe torby do pakowania zakupów. Od tej pory za takie torby trzeba będzie płacić.

- Wycofujemy reklamówki w Dniu Sprzątania Świata. Ma to być symboliczny gest na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To nie jest jednorazowa akcja - rezygnujemy z foliowych opakowań na zawsze. Pieniądze, które wydawaliśmy na produkcję plastikowych toreb - w ubiegłym roku rozdaliśmy ich 10 milionów sztuk - pójdą na zasadzenie miliona drzew na Mazurach - mówi Aleksandra Sikora, rzecznik prasowy IKEA.

Od 14 do 16 września IKEA będzie rozdawać kwiaty w zamian za przyniesione do sklepu surowce wtórne. Zostaną oddane do recyklingu i fachowej utylizacji.

Inne sieci handlowe, takie jak Tesco, Carrefour, Bomi czy sklepy z tzw. "produktami bio" już od dawna promują opakowania ekologiczne. Po mału na ulicach pojawiają się torby ekologiczne, czyli takie, które szybko się rozkładają.

Od 17 do 22 września promocję ekologicznych, lnianych toreb przygotowuje Real. M.in. w centrum handlowym Wzgórze będzie można dostać torbę na zakupy z napisem "Gdynia ekologiczna".

Jednak najbardziej radykalny zamach na reklamówki w Polsce szykuje jeden z łódzkich radnych. Postuluje on wprowadzić karę grzywny w wysokości 5 tys zł. za zapakowanie klientowi towaru w jednorazową torebkę foliową. Używanie tych toreb byłoby dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy są niezbędnym opakowaniem towaru, np. mięsa. Wprowadzenie tego przepisu ma zachęcić handlowców do stosowania ekologicznych toreb papierowych.

Powstają w sekundę, giną w 400 lat

- Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów.

- bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku, do produkcji którego potrzebna jest ropa naftowa, gaz, woda i energia.

- Koszt eliminacji toreb jest tej samej wielkości, co koszt ich produkcji

- Podczas spalania toreb powstaje wiele szkodliwych odpadów - dioksyn.

- Jedna torebka foliowa produkowana jest w ciągu jednej sekundy, używana jest średnio dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat.

- Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych wprowadzono w następujących krajach: Australia, Indie (połnocno-wschodnie regiony), Japonia, Korsyka, Mauritius, Nowa Zelandia, RPA, Francja (kilka regionów)

- Zakaz dystrybucji darmowych toreb w Bangladeszu, Holandii, Hongkongu, Irlandii, Islandii, Korei Południowej, Nepalu, Nowej Gwinei.

- Opodatkowanie toreb foliowych w następujących krajach: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Kenia, Niemcy, Malta, RPA, Szwajcaria, Włochy.
(aria)

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

  • nareszcie

    sam nie jestem święty w tym temacie, ale staram się ograniczyć "branie" siatek.
    czasami jak nie zapomnę, biorę ze sobą do sklepu materiałową torbę.

    sprawa jest prosta, nie będzie worków w sklepach, ludzie nie będa ich brać.
    może dzięki temu miejskie zarośla nie będą wyglądały jak choinki obwieszone plastikiem.

    • 0 0

  • dzieki tobie też
    nie chcesz powiedzieć, że wywozisz swoje na szadółki:-)

    • 0 0

  • "sprawa jest prosta, nie będzie worków w sklepach, ludzie nie będa ich brać."

    i dopiero sie zacznie:-) już widze tych umeczonych ludzi upychających towar po kieszeniach
    moim zdaniem obowiązek pakowania towaru spoczywa na sprzedawcy
    obciążanie tym klienta udać sie może najwyżej na białorusi

    • 0 0

  • wszystko z umiarem

    kierunek słuszny, ale... papier nie jest nieograniczony a i torba plastikowa cieńsza i mocniejsza

    • 0 0

  • osoby zchwytane z plastikowa reklamowka beda karane chlosta
    hihi
    chyba ze okaza bon nabycia takowej
    hihihi

    • 0 0

  • wprowadzić opłate

    Wprowadzić opłate obowiazkowa 5gr/siatka , doliczana automatycznie do rachunku.
    Gwarantuje, ze 'popyt' spadnie przynajmniej o polowe.

    W Szwecji np. plastikowe butelki mozna oddac do specjalnego automatu cashback.
    Szwed postara sie zawsze zwrocic taka butelke i to nie dla kasy tylko dla srodowiska w ktorym zyje. Polak natomiast poki co zrobi to dla kasy ale z biegem czasu takze z czystej troski o srodowisko.

    Zeby bylo jasne - nie uwazam, ze jedni ludzie sa lepsi od innych. Po prostu jeden narod porzadnie dostal po dupie w czasie wojny i za komuny a drugi nie - stad roznice.

    • 0 0

  • "Po prostu jeden narod porzadnie dostal po dupie w czasie wojny i za komuny a drugi nie - stad roznice"

    teza tak samo śmiała jak durna:-)

    • 0 0

  • Nareszcie prasa o tym pisze!

    (Następny temat, którym ma (POWINNA) się zająć, to upowszechnienie wiedzy nt. konieczności zmiany ordynacji wyborczej na większościową). Och, nareszcie ktoś pomyślał jak zastąpić te nieszczęsne reklamówki plastykowe. Najlepsze rozwiązanie, to wysoki podatek od ich producentów. I handlowców. Zwłaszcza tych dużych, super i hipermarketów. Bo tych stać i mają obowiązek naprawiać szkody. A zaraz potem trzeba się zająć butelkami po napojach. To jest problem. Także ze świadomością społeczną (ekologiczną). Taki obrazek: Idzie sobie młoda osoba wymachując kilkoma wielkimi (5 l) butelkami po napoju(wodzie). Obowiązkowo są ZAKRĘCONE! I buch je do zwykłego kontenera. Rozumu, rozumu brak. Bo przynajmniej trzeba je odkręcić i zgnieść. No i oczywiście wrzucić do żółtego. Dała niby Bozia rozum, ale nie każdy umie z niego korzystać.

    • 0 0

  • pozatym niektóre produkty spożycze

    jak chleb bułki itp, nie powinny być pakowane do plastiku, w Norwegii, wszystko co spożywcze ( owoce warzywa ...) sa pakowane do papierowych torebek, jak ktoś juz powiedzial, można butelki i puszki zwrócić do automatu i za to dostać kase, i to nie małą, a za siatke plastiokową trzeba zaplacić koroną (ok. 50 gr), i bardzo dobrze, tam wiedza co to recycling....

    • 0 0

  • Już to widzę....

    robię zakupy:
    - mięso/ryby - zapakowane w papier
    - pieczywo - w torbę papierową
    Wrzucam oba pakunki do siatki z materiału (najlepiej bawełna/len).
    Pakunek z mięsem/rybą przesiąka i mam pieczywo mięsne/rybne...bleeeeee
    Dokupuję owoce, jajka (w torbę papierową zapakowane, po drodze 3 się zbiją "w tłoku"), pocieknie w "szmaciance", mam niezły syf....

    Nie cierpię przesady, a zakazy pakowania w torby plastikowe są taką przesadą. Mozna ograniczyć, część opakowań zastąpić innymi, ekologicznymi, ale nie unikniemy dziś odejścia od plastików. Plastik zastępuje materiały wytwarzane z surowców naturalnych, których coraz mnie na świecie. Rozwiązanie problemu jest chyba zupełnie gdzie indziej. Ktoś już napisał, ja powtórzę: plastiki powinny być takie, by mozna je było bez szkody dla otoczenia utylizować lub przetwarzać.
    Rozejrzyjcie się wokół siebie, aż się roi od plastików różnego rodzaju. Reklamówki-jednorazówki to tylko mały pryszczyk w plastikowym królestwie...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane