• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podróżują po świecie i pomagają innym

Elżbieta Michalak
26 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Centrum Współpracy Młodzieży szuka wolontariuszy do pracy z dziećmi, osobami starszymi oraz do wspierania działań organizacji pozarządowych. Na zdjęciu Anna z grupą zagranicznych wolontariuszy, która wybrała się na wolontariat do Grecji.
Centrum Współpracy Młodzieży szuka wolontariuszy do pracy z dziećmi, osobami starszymi oraz do wspierania działań organizacji pozarządowych. Na zdjęciu Anna z grupą zagranicznych wolontariuszy, która wybrała się na wolontariat do Grecji.

Jeśli lubisz przygody, szukasz nowych wyzwań i w roli wolontariusza chciałbyś wyjechać do Grecji, Hiszpanii, Niemiec czy na Ukrainę, jest ku temu okazja. Poza odpowiednią motywacją nie potrzebujesz niczego więcej - wyżywienie, zakwaterowanie, kieszonkowe i podróż zapewniane są przez organizatorów wolontariatu.



Czy byłe(a)ś kiedyś wolontariuszem?

Wolontariat to specyficzna forma pomocy innym, która - jak wiadomo - nie sprawdza się w przypadku każdego. Osoby nastawione na zysk najpewniej doświadczyłyby w roli wolontariusza zawodu i frustracji. Satysfakcja natomiast mogłaby pojawić się w przypadku tych, którzy w bezpłatnej pomocy na rzecz innych widzą coś więcej niż korzyści materialne.

Jeśli więc szukacie możliwości wyjazdu zagranicznego w formie wolontariusza i chcielibyście doświadczyć czegoś nowego, macie taką okazję. Centrum Współpracy Młodzieży z Gdyni, w ramach projektu "Erasmus+" szuka młodych i aktywnych osób z Trójmiasta, które w ramach Wolontariatu Europejskiego chciałyby wyjechać do jednego z czterech krajów europejskich: Grecji, Hiszpanii, Niemiec czy Ukrainy.

- Szukamy ludzi w wieku od 18 do 30 lat, każdego, kto ma wystarczająco dużo odwagi i motywacji do robienia czegoś ciekawego dla innych ludzi - mówi Aleksandra Sadowska z Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni, koordynator projektu "Erasmus+". - Projekty wolontariackie są bardzo zróżnicowane. W tej chwili szukamy 10 osób do pracy z dziećmi w przedszkolu, w organizacji pozarządowej zajmującej się koordynacją projektów międzynarodowych, do pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Ważna jest dla nas motywacja, dlatego warto przed wysłaniem swojego CV zastanowić się, czy na pewno chcemy wyjechać i podjąć pracę, jaka na nas czeka.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Wolontariusze mają zapewnioną nie tylko podróż, ale też wyżywienie (np. w formie posiłków w miejscu pracy), zakwaterowanie (np. w wynajętych pokojach, prywatnych mieszkaniach czy w akademikach) i miesięczne kieszonkowe (jego wysokość zależy od kraju, w którym odbywa się wolontariat, ale średnio wynosi od 55 do 110 euro). Dodatkowo dla każdego uczestnika przewidziany jest kurs nauki języka kraju, do jakiego wyjeżdża.

Pobyt wolontaryjny, organizowany przez Centrum Współpracy Młodzieży, może być krótkoterminowy - minimalny czas jego trwania wynosi wówczas 2 tygodnie, ale i długoterminowy, trwający od 3 do 12 miesięcy.

Nabór trwa do 13 kwietnia br. Jak można się zapisać na wolontariat? Wystarczy wejść na stronę internetową, sprawdzić termin obowiązkowego spotkania informacyjnego, stawić się na nim , a następnie na adres mailowy wysłać swoje CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny w jęz. angielskim. Kolejnym etapem są już spotkania indywidualne, a po nich decyzja organizatorów.

- Taki wyjazd to świetna okazja dla młodych osób, do tego, by zrobić coś pożytecznego, a równocześnie przeżyć fajną przygodę, zdobyć doświadczenie i poznać ciekawych ludzi. Ważne jest jednak to, by przed złożeniem swoich dokumentów dobrze tę decyzję przemyśleć - dodaje Aleksandra Sadowska.
Elżbieta Michalak

Miejsca

  • CWM Gdynia, Świętego Piotra 21/4

Opinie (31) 7 zablokowanych

  • Wolonariat...

    ...piszę do tych którzy nie rozumieją idei wolontariatu. Po pierwsze nikt nikogo nie zmusza do takiej pomocy - nie chcesz to nie musisz. Po drugie wolontariat da się pogodzić z nauką czy pracą. Sama jak chodziłam do szkoły średniej mniej więcej 3 razy w tygodniu szłam do schroniska wyprowadzić psy, posprzątać klatki itp., Czasem rzadziej niż te 3 razy w tygodniu - w schronisku wiedzieli że nauka jest dla mnie najważniejsza i to rozumieli. Teraz pracuję, ale udzielam się jako wolontariusz - wprawdzie rzadko bo czasu mniej niestety ;( Chodzi mi o to że wolontariat nie musi zdominować naszego życia - można normalnie funkcjonować i pomagać... za zwykłe "dziękuję".

    • 10 7

  • Erasmus = marnotrawienie pieniędzy

    Jak ktoś chce mieć wakacje albo podróżować to niech płaci ze swoich. Co to za social? W dodatku nie dla wszystkich bo raz że dla studentów, dwa że z ograniczeniem wiekowym i trzy nie każdy może się zakwalifikować lub w ogóle starać?

    A wolontariat ot ciągle praca bez uposażenia dla chorych i potrzebujących a nie zabawa!

    Jak widzę w tromieście, Warszawie i Krakowie te hordy pijanych Hiszpanów (ponoć w kryzysie) którzy bawią się i nic ciekawego nie wnoszą poza koceniem się z łątwymi Polkami to bierze mnie na wymioty.

    • 10 3

  • Gdzie można zgłosić się na ochotnika do wolontariatu za granicę? (2)

    Chciałbym wnieść swoją pracę i przekazać wiedzę ludziom potrzebującym. Mogę wyjechać na dowolny okres czasu. Chciałbym jedynie mieć zapewnione jakieś skromne zakwaterowanie i posiłki.
    Z uwagi na język i kulturę interesowałby mnie wschód lub Afryka.

    Ma ktoś jakieś doświadczenia i wie gdzie się zgłosić jako osoba dorosła po studiach?

    • 3 4

    • Trzeba iść do dzielnicy o nazwie "Meksyk" tam "załatwią papiery", spakują w kontener i świat stoi otworem :)

      • 1 5

    • Polecam zgłosić się do Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni :)

      • 2 0

  • wolontariat

    ja pracuje w stowarzyszeniu dla osób niepełnsoprawnych. terapeuci zwykle zarabiają średnio ok 1500zł

    czy ktoś z Państwa (fryzjer, sprzedawca, inżynier budownictwa, dentysta, ktokolwiek) chciałby zastać w swoim miejscu pracy postać wolontariusza, który ma kierunkowe wykształcenie i oznajmia Waszemu pracodawcy "jestem pełen energii, chce czynić dobro, zrobię to co twoi pracownicy, ale za darmo."

    praca, umiejętności z nią związane to towar, coś za co powinno się otrzymywać zapłatę.
    jak rozmawiać potem z pracodawcą o pieniądzach za pracę skoro pojawiają się w stowarzyszeniu entuzjaści pracy za darmo?

    wolontariat może jest i dobry dla bardzo młodych ludzi, jako pomoc w zdobyciu doświadczenia, a nie dla 20-sto 30-stolatków chcących pracować za darmo. NIC dobrego z tego nie wynika.

    • 11 2

  • U mnie w akademiku były w jednym pokoju trzy ruskie z Erasmusa. To był najbardziej luksusowy burdel na całym kampusie.

    • 2 1

  • Czemu ograniczenie wieku do lat 30? Jestem nauczycielką w gimnazjum, mam 35 lat i wraz z uczniami chętnie wspomoglibyśmy akcję.

    • 2 1

  • ci zagraniczni wolonatriusze (1)

    to czesto dziwne przypadki. stary koń wyjeżdża za granicę pracować ZA DARMO. ??? o co chodzi? jak ktoś około 30tki może nie mieć konkretnych planów na życie i podejmuje decyzje o pracowaniu za darmo, za kieszonkowe z jakiegoś projektu z unii? czy ktoś sprawdza motywacje tych ludzi?

    psujecie rynek pracy erasmusy!

    • 6 3

    • Erasmus to zupełnie coś innego niż Wolontariat Europejski. Nie jest to praca za darmo, dostajesz doświadczenie, możliwość poznania innych wolontariuszy z całego świata i zupełnie innej kultury. I taka jest własnie motywacja tych ludzi. To, że mają 30 lat i wyjeżdzają na wolontaraiat nie oznacza, że nie mają planów na życie, po prostu wolontariat jest elementem planów.

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane