• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

MKo, As, WSto
19 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 15:03 (19 stycznia 2019)

W bazylice Mariackiej zakończyła się msza pogrzebowa tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska pożegnała rodzina, przyjaciele i mieszkańcy, w liturgii udział wzięły również najwyższe władze państwowe i samorządowe.



Relacja na żywo z pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza



Aktualizacja, godz. 15.00
Zakończyła się msza w bazylice Mariackiej. Prochy prezydenta spoczęły w Kaplicy Rajców. Zebranych pożegnała "Salve Regina" wykonana przez Polski Chór Kameralny oraz "Time to Say Goodbye" Andrei Bocellego.

Aktualizacja, godz. 14.50.
Rozpoczęła się procesja do grobu w Kaplicy Rajców, w której ma spocząć urna z prochami prezydenta.


Aktualizacja, godz. 14.45.
Msza powoli się kończy. Rozpoczynają się przemówienia rodziny i przyjaciół.

Magdalena Adamowicz, wdowa po zmarłym prezydencie, podziękowała za organizację uroczystości Kościołowi i urzędnikom. Podkreśliła też wdzięczność lekarzom operującym zranionego prezydenta.

- Wiem, że robiliście wszystko, co w waszej mocy, by uratować jego życie - mówiła z ołtarza. - Nie chcę, byśmy wszyscy pogrążyli się w rozpaczy, to prawda, jest nam ciężko. Chcę podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi. Że miałam wspaniałego męża i ojca naszych córek. Spędziliśmy razem wiele pięknych lat, w maju miała być nasza 20. rocznica ślubu, od początku wiedziałam, że twoją miłością muszę dzielić się z Gdańskiem. Teraz zostałyśmy same, ale nie samotne, bo są z nami gdańszczanie i gdańszczanki, przyjaciele z zagranicy, Polacy i wszyscy kochani ludzie. Dziękuję za łzy spływające po waszych policzkach, za waszą modlitwę pod szpitalem, za wasze współczucie. Uczyłeś nas otwartości, miłości, empatii, zachęcałeś do czynienia dobra. Tu, w Gdańsku, wierzę, że to rozleje się na inne miasta i na cały świat. Że zakończy się fala nienawiści, że podziały między nami zaczną się zacierać. Wierzę, że twoje idee i myśli nie umrą razem z tobą. Wierzę, że zostaniesz oczyszczony ze wszystkich pomówień.
Wdowa po zmarłym prezydencie Magdalena Adamowicz (po prawej) i córka Antonina. Wdowa po zmarłym prezydencie Magdalena Adamowicz (po prawej) i córka Antonina.
Antonina Adamowicz, starsza córka prezydenta Gdańska.

- Drogi, najdroższy Tatuniu, chce ci dziś podziękować za całe twoje życie, które spędziłeś z nami, z mamusią, ze mną, Tereską, dziadkami i Gdańskiem. Za spacery z ulubionym pieskiem Zeusem, za to, że nauczyłeś mnie miłości do książek, historii. Za wspólne długie rozmowy. Za czas, którego nie miałeś wiele, ale dawałeś go mnie i mojej siostrzyczce. Za nasz ostatni wspólny urlop, inny niż wszystkie, za te dwa tygodnie bez pracy, obowiązków. Za rozmowy, w których dyskutowaliśmy o moich planach na przyszłość, obiecuję, że zrobię wszystko, żeby je zrealizować. Kocham cię bardzo. Opiekuj się nami i całym Gdańskiem tam w niebie.
Ojciec dominikanin Ludwik Wiśniewski. Ojciec dominikanin Ludwik Wiśniewski.
Ojciec Ludwik Wiśniewski, przyjaciel Pawła Adamowicza, dominikanin, honorowy obywatel Gdańska.

- Dzisiaj przeżywamy w Gdańsku nowy, dziejowy, historyczny moment. Cała Polska czeka - może nie tylko Polska - żeby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka i które przywróci moralną równowagę w naszym kraju i w naszych sercach. W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formować, formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła i ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać.
Po słowach ojca Wiśniewskiego zebrani w gdańskiej bazylice zareagowali brawami na stojąco.

Głos zabrali także m.in. Aleksander Hall, Jacek Karnowski, Aleksandra Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska.
- Mam przed oczyma słynny tryptyk pędzla niderlandzkiego mistrza Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", który niegdyś znajdował się w tej pięknej świątyni. W centralnej jego części na tęczy zasiada Jezus Chrystus. Dusze błogosławione od potępionych oddziela przy użyciu wagi i pastorału święty Michał, odziany w zbroję. Obok dusze sprawiedliwych po kryształowych schodach wstępują do Królestwa Niebieskiego. Wierzę z całego serca, że nasz prezydent ciężarem swoich dobrych uczynków przeważył wagę na stronę dobra i po kryształowych schodach wszedł do Królestwa. Czekali tam już na niego przyjaciele gdańszczanie: Jan Heweliusz, Schopenhauer, Alina Pieńkowska i Maciej Płażyński, abp Tadeusz Gocłowski, Olga Krzyżanowska - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta. Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta.
- Nie tak dawno temu grupa Wszechpolaków wydała akt politycznego zgonu mojego brata i 10 innych prezydentów miast Polski. Uznano, że sprawy nie ma, uznano że to za taki drobny happening. Nikt się nie spodziewał, że we wtorek odbiorę akt fizycznej śmierci mojego brata - mówił Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta.
  • Urna z prochami prezydenta przy ołtarzu bazyliki Mariackiej.
  • Telebimy stanęły także w samej świątyni. Dziś będzie w niej ok. 3,5 tys. osób.
  • Tłum mieszkańców w oczekiwaniu na wejście do bazyliki Mariackiej.
  • Kolejka osób oczekujących na wejście do Bazyliki na ul. Piwnej.
  • Namioty ustawione przed wejściem do bazyliki, w których osoby przechodzą kontrolę bezpieczeństwa.

Aktualizacja, godz. 13.50.
Trwa komunia święta. Wierni zgromadzeni wokół bazyliki mogą ją przyjąć po mszy w kościołach: św. Brygidy, św. Elżbiety, św. Józefa, św. Katarzyny, św. Jakuba i w Kaplicy Królewskiej przy bazylice Mariackiej.

Aktualizacja, godz. 13:35.
Zakończyła się homilia wygłoszona przez abp. Sławoja Leszka Głódzia. Metropolita Gdański podkreślał w niej, że 13 stycznia w Gdańsku wydarzyła się "porażająca zbrodnia", która wstrząsnęła milionami serc. Wspominał też ostatnie chwile prezydenta Adamowicza w szpitalu, dziękował lekarzom, którzy ratowali jego życie, gdy "anioł śmierci stanął przy jego łóżku". Głódź nazwał Adamowicza stojącego na scenie WOŚP z ręką wzniesioną do góry "statuą wolności dla Gdańska". Podkreślał, że w kontekście tragedii, jaka się wydarzyła potrzeba nam pojednania i "otwartych dłoni w miejsce zaciśniętych pięści". - Musimy się na nowo nauczyć słów: dziękuję, proszę, przepraszam - nawiązał do słów papieża Franciszka Sławoj Leszek Głódź.

Pełna treść homilii wygłoszonej przez abpa Sławoja Leszka Głódzia



Transmisję z mszy w Gdańsku w Ergo Arenie śledzi ok. 200 osób.



Aktualizacja. godz. 13.00.

Tysiące mieszkańców na Długiej i Długim Targu słucha homilii abp. Sławoja Leszka Głódzia.
  • Najwięcej osób ogląda transmisję z mszy na Długiej i Długim Targu.
  • Tłum na Długiej.
  • Mieszkańcy słuchają homilii na Długiej.
  • Sporo osób stoi też przed Zieloną Bramą.


Aktualizacja. godz. 12.40.

Ceremonię pogrzebową śledzą na telebimie także mieszkańcy Gdyni. W Gdańsku wiele osób gromadzi się na Targu Węglowym.



Aktualizacja. godz. 12.25.

Oprócz Capelli Gedanensis we mszy uczestniczy także Polski Chór Kameralny. W jego wykonaniu przed pierwszym czytaniem usłyszeliśmy "Kyrie" z Mszy Es-dur - J.G. Rheinbergera.

Aktualizacja. godz. 12.15.

- Choć tramwaje wiozące żałobników do centrum Gdańska były pełne i w centrum miasta są dziesiątki tysięcy osób, to tłum nie jest tak wielki, by nie można było swobodnie poruszać się po mieście. Pod telebimami stoi dużo żałobników, ale telebimów jest tak wiele, że ludzie nie wchodzą sobie na głowę. Ulica Mariacka jest niemal pusta, stoi tu raptem kilkadziesiąt osób - informuje nasz dziennikarz.
Aktualizacja. godz. 12.00.
W bazylice Mariackiej rozpoczyna się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. W mieście włączono syreny alarmowe.




Aktualizacja. godz. 11.25.
Jak informują nasi reporterzy, w miejscach, gdzie gromadzą się mieszkańcy Gdańska wciąż przybywają kolejne osoby. Na skwerze Świętopełka, gdzie stoi jeden z kilku telebimów, jest już kilkaset osób i wciąż dochodzą kolejne. Tłoczno jest także w tramwajach zmierzających do centrum od strony Wrzeszcza.


  • Mieszkańcy zgromadzeni przed telebimem na skwerze Świętopełka.
  • W jednej z kawiarni na Piwnej można ogrzać się darmową herbatą.
  • Kolejka tramwajów na Podwalu Grodzkim i tłum pasażerów zmierzających do bazyliki Mariackiej.
  • W korku tramwajowym motorniczowie decydują się na wcześniejsze wypuszczanie pasażerów.
  • Niektórzy właściciele restauracji i kawiarni postanowili otworzyć swoje lokale dopiero po zakończeniu uroczystości pogrzebowych.
  • Żałobnicy, by lepiej widzieć telebim wchodzą na drzewa.
  • Znicze ustawione w kształt serca pod Szkołą Podstawową nr 50 na ul. Grobla IV, do której chodził Paweł Adamowicz.



Liturgia celebrowana będzie - podobnie jak piątkowa msza - przez metropolitę gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. W chwili rozpoczęcia mszy w mieście zostaną włączone syreny alarmowe. Liturgię rozpocznie Capella Gedanensis utworem "Requiem" G. Pucciniego i Mazurkiem Dąbrowskiego.

W modlitwie ekumenicznej wezmą udział duchowni m.in. Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, Greckokatolickiego, Polskokatolickiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Zielonoświątkowego oraz Żydowskiej i Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej.

  • Msza święta w Bazylice Mariackiej rozpocznie się o godz. 12.00.
  • W Gdańsku można spotkać dziś wolontariuszy i wesprzeć finansowo hospicjum ks. Dutkiewicza i WOŚP.
  • Jeden z telebimów, na których można śledzić ceremonię pogrzebową.
  • Rozdawane są pamiątkowe naklejki.
  • Wielu mieszkańców żegna prezydenta flagami miasta z czarnym kirem.
  • Wolontariusze hospicjum ks. Dutkiewicza.
  • Hospicjum było jednym z miejsc, które duchowo i materialne wspierał prezydent Gdańska.

Bazylika została otwarta o godz. 10. Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem ustawiono namioty, w których każda osoba wchodząca do świątyni jest sprawdzana przez Biuro Ochrony Rządu. Jak informują nasi czytelnicy, Służba Ochrony Państwa nie wpuszcza do świątyni osób ze szklanymi butelkami, flagami z drzewcem oraz ostrymi przedmiotami.

W mszy świętej wezmą udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister zdrowia Łukasz Szumowski. Będzie też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Do Gdańska przyjechali także wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander KwaśniewskiBronisław Komorowski oraz byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka, Jerzy Buzek.



Swój udział zapowiedzieli też były prezydent Niemiec, Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju. W uroczystości w bazylice Mariackiej udział wezmą też senatorowie i posłowie z Pomorza. Jest też Jerzy Owsiak, były prezes fundacji WOŚP.

Ograniczenia w ruchu na Głównym i Starym Mieście podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Ograniczenia w ruchu na Głównym i Starym Mieście podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza.
W piątek i sobotę w Gdańsku komunikacja miejska jest bezpłatna. Od rana na terenie Głównego i Starego Miasta pracują policjanci i służby porządkowe. Wiele ulic jest zamkniętych, władze miasta zachęcają wszystkich, by w pobliże bazyliki Mariackiej dotrzeć autobusami i tramwajami. Osoby, które będą musiały zaparkować auto w pobliżu centrum mogą skorzystać z parkingu przy Forum Gdańsk, w godz. 11-16 parking będzie bezpłatny.

Zanim trumnę w kondukcie żałobnym przewieziono do bazyliki, ciało prezydenta przez jedną dobę wystawione było w Europejskim Centrum Solidarności. W tym czasie prezydenta pożegnało ponad 50 tys. osób. Dziś władze Gdańska spodziewają się ich nawet dwukrotnie więcej.

11:40 19 STYCZNIA 19 (aktualizacjaakt. 18:44)

Przybywa ludzi na Długim Targu (32 opinie)

Pieknie wykonana piosenka Sound of silence w Krakowie: https://youtu.be/pmwjyA6cW-w
Pieknie wykonana piosenka Sound of silence w Krakowie: https://youtu.be/pmwjyA6cW-w
MKo, As, WSto

Opinie (992) ponad 300 zablokowanych

  • Panie Prezydencie wierzę, że Gdańsk i Gdańszczanie podejmą trudy wypełnienia Twojego testamentu mówiąc wszelkiej nienawiści i uprzedzeniom STOP.

    • 5 4

  • Ulga (1)

    Skończyło się zamieszanie na mieście.

    • 6 8

    • :/

      niedługo sezon się zaczyna

      • 1 0

  • Prosta analogia (5)

    Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Marszalek Komorowski, premier Tusk, były prezydent Kwaśniewski w pierwszym rzędzie przy samej trumnie. Pogrzeb Adamowicza - prezydent Duda, premier Morawiecki w piatym rzędzie. Pytanie: kto dzieli społeczeństwo?

    • 20 8

    • (2)

      Pogrzeb prezydenta Lecha Kaczynskiego byl pogrzebem panstwowym podkresle to co wszyscy, wiec wiadomo ze przemawiali politycy siedzieli w pierwszym rzedzie itp. Pogrzeb prezydenta Adamowicza nie byl pogrzebem panstwowym a pogrzebem organizowanym przez miasto Gdansk przy udziale rodziny( jedynie z malymi elemntami panstwowymi jak wojsko) dlatego tez nie przemawiali politycy a z przodu siedziala rodzina i przyjaciele. Pewnie padnie pytanie wiec dlaczego z przodu siedzial Tusk czy Walesa? A dlatego ze Tusk byl przyjacielem Adamowicza a Walese podziwial i sie na nim wzorowal... czy widziales zeby z przodu siedzial Schetyna albo jakis inny dzialacz PO? Tak samo prezydent Karnowski siedzial z przodu bo byl przyjacielem a np prezydent Trzastkowski gdzies w 8 lawce. To jest roznica gdyby prezes Kaczynski uznal ze nie wiem pogrzeb jego brata bedzie organizowala- Warszawa przy jego udziale, uwiez mi ze tez by Komorowski czy ktos inny nie siedzial w pierwszym rzedzie. Zreszta to rodzina decydowala tez w duzej mierze

      • 4 4

      • W takim razie Kwasniewski tez byl przyjacielem Adamowicza? (1)

        Bo przecież siedział w pierwszej ławce. Ale nawiązując do tego, że pogrzeb nie miał rangi państwowej. Moim zdaniem to nie ma znaczenia. Prezydentowi RP należy się szacunek w każdej okoliczności.

        • 4 5

        • Ale jezeli nie ma rangi panstwowej to rodzina decyduje kto jest zaproszony. Watpie aby dla zony zmarlego bylo milym doswiadczeniem posadzenie w 1 rzedziw oskb ktory opluwaly i wyzywaly jej meza. Ty bys chcial zeby ktos kto powiedzmy Cie skrzywdzil siedzial w 1 rzedzie? I wlasnie tutaj nie liczy sie polityka i kto jest kim pogrzeb byl normalny nie polityczny wiec kazdy byl na rowni. Jezeli chodzi o p Kwasniewskiego nie mam pojecia jakie byly jego powiazania z p Adamowiczem ale widocznie jakis powod byl. Pozdrawiam

          • 4 3

    • Nie chce tego komentowac ale to zrobie, pan Adamowicz byl prezydentem Gdanska a nie Polski jak przystalo wiec pozegnal go Jego ukochany Gdansk oraz rodzina i przyjaciele( mial przyjaciop ze swiata polityki jasna sprawa bo byl politykiem) kazdy kto chcial wzial w tym udzial. Dla mnie nie bylo istotne to gdzie siedzi prezydent Duda mogl nawet stac przed katedra, czy to wazne? Chyba wazniejsze jest to cale przeslanie zeby zaprzestac nienawisci naskakiwaniu na drugiego czlowieka, ublizaniu mu itp. A nie doszukiwac sie dziury w calym.

      • 4 2

    • Gdańszczanka

      Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich był pogrzebem Rządowym.Zginął Prezydent Polski.W Gdańsku zginął Prezydent Miasta,a jego pogrzeb miał po części charakter prywatny.W pierwszym rzędzie była rodzina i przyjaciele zmarłego Prezydenta. a Pan Prezydent Andrzej Duda i Pan Morawiecki przybyli na pogrzeb prywatnie i na pewno nie byli przyjaciółmi naszego Prezydenta.Chwała im za to,że uczestniczyli w tym tak ważnym dniu dla Gdańszczan,ale według mnie nie musieli być specjalnie uhonorowani.

      • 4 3

  • Transmisja przekazu telewizyjnego = impreza masowa! (2)

    Z tego co widziałem to ekrany mialy orzekątną większą jak 3 metry, a więc czy po zeszłotygodniowych wydarzeniach miasto wyciągneło wnioski czy zorganizowało kolejne wydarzenie w pominięciem ustawy o bezpieczeństwoe imprez masowych? Cel imprezy jest wiadomy ale to własnie w zeszlym tygodniu ze względu na cel imprezy przymknięto oko na niestosowanie przepisów co doprowadzilo do tragedii..,

    • 6 3

    • Podpisyje sie obiema rekami. Czy znowu lecielismy na drzwiach od stodoly? Bo tydzien temu z pewnoscia

      • 1 1

    • Niczego się nie nauczyli

      • 0 1

  • (7)

    Wstyd mi za Głódzia i rodzinę, którzy usadzili Prezydenta i Premiera w 5. ławce. wstyd mi za was

    • 17 12

    • (6)

      Na pogrzebie niepanstwowym nie obowiazuje protokol dyplomatyczny a rodzinna I przyjacielska hierarchia

      • 8 3

      • ale obowiązuje takt, kultura, (5)

        a "przyjaciel" L.W. nawet koszuli nie założył.
        On się buntuje- sam już nie wie przeciwko czemu.

        • 2 4

        • (2)

          dokładnie, a duduś powinien fotel dostać, zaraz przed urną, co by mieć najlepszy widok. no i herbatka i kanapeczki, tyle godzin po jednym wafelku to wręcz urąga ludzkiej godności.

          • 3 1

          • Nie, po prostu w pierwszym rzędzie. (1)

            • 0 3

            • po co? dalej żyjesz mentalnością lizusa z podstawówki, który musi siedzieć naprzeciw pani?

              • 2 0

        • A PAD nawet kobity (1)

          nie przywiozł.

          • 3 0

          • Cóż, nie wszyscy mają, czy mieli kobity.

            Prawda?

            • 1 1

  • Nie było ogra z Żoliborza. (2)

    • 4 9

    • post w duchu tolerancji i szacunku po śmierci ś.p. Prezydenta Miasta? (1)

      • 4 0

      • musiał doglądać kota, to postać ważniejsza niże taki lokalny urzędnik III kategorii odśnieżania

        • 2 2

  • GO

    pomnik taaaakkkk mam miejsce!! blisko domu zamiast innego pomnika

    • 1 0

  • (2)

    Pochowaliśmy go jak Króla , zasłużył

    • 4 6

    • Nie wszyscy byli na pogrzebie z najbliższego otoczenia

      • 0 0

    • Nie to mam na myśli.. ludzie którzy zjawili się w tyg. w Gdańsku, aby zapalić znicz też nie byli z najbliższego otoczenia,mimo to przyszli.
      20 lat to szmat czasu, Gdańsk utożsamił się z tą twarzą. Godny pochówek
      PS
      Pisze tak mimo że na niego nie głosowałem, ale i tak był moim Prezydentem !

      • 0 0

  • Plyta

    Jezeli ktos zauwazyl to panowie straznicy stoja na plytach nagrobnych skandal i to w bazylice jeszcze kto na to zezwolił

    • 1 3

  • (2)

    Jestem z Gdanska kocham Gdansk tak jak nasz ukochany Prezydent straszna strata dla nas wszystkich jestem tylko bardzo zdziwiona ze Prezytent siedzial sobie ot tak z tylu posadzony w oddali.....

    • 6 6

    • "Ukochanym prezydentem wszystkich gdańszczan" to Adamowicz niestety został dopiero po śmierci, wcześniej nie było tak różowo, zwłaszcza w ostatnich latach, po ujawnieniu serii nieprawidłowości i afer.

      Szczurek czy Karnowski to tak, ci są autentycznie lubiani, wybory samorządowe wygrywają w pierwszej turze i mają masowe poparcie wszystkich mieszkańców.

      • 2 2

    • prezydent i premier powi nni byc w ostatnich lawkach za brak reakcji na polskie hejtyi kłamstwa wobec swego narodu

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane