• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pokażmy, że rewolucja śmieciowa nie jest nam obojętna

Marcin Sobczak
6 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Rewolucja śmieciowa spowoduje, że segregacja odpadów będzie niepotrzebna - podkreśla nasz czytelnik. Rewolucja śmieciowa spowoduje, że segregacja odpadów będzie niepotrzebna - podkreśla nasz czytelnik.

Od przyszłego roku czeka nas rewolucja śmieciowa, ale przedtem musi być wybrana forma, w jaki sposób będzie pobierana od mieszkańców opłata za wywóz śmieci. Propozycje i argumenty władz budzą co najmniej zdziwienie. - Wysyłajmy e-maile, piszmy petycje, pokazujmy, że nie jest to nam obojętne - apeluje jeden z mieszkańców Gdańska.



Czy będziesz interweniował w sprawie formy podatku śmieciowego?

W ostatnim czasie sporo się mówiło i pisało o "śmieciowej rewolucji", związanej z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Celem tych zmian było m.in. zmobilizowanie gmin do upowszechnienia selektywnej zbiórki odpadów i ukrócenie wyrzucania śmieci przez właścicieli prywatnych posesji, którzy, wyrzucając odpady do cudzych śmietników lub na dzikich śmietniskach, mogli sporo zaoszczędzić. O ile ten drugi cel prawdopodobnie da się osiągnąć, o tyle pierwszy już nie bardzo, a na dodatek wszystko wskazuje na to, że zmiany doprowadzą jedynie do podwyższenia kosztów wywozu śmieci - pisze Marcin Sobczak, czytelnik Trojmiasto.pl.

Jednak patrząc z punktu widzenia Gdańska, ustawa praktycznie niweluje efekty wprowadzenia dualnego systemu zbierania odpadów. Po co ktoś ma teraz rozdzielać odpady, skoro będzie płacił zawsze tyle samo? Co gorsza, ustawa nie motywuje do segregowania odpadów na te, które mogą zostać ponownie przetworzone (plastik, szkło, makulatura), bowiem znowu segregacja nie wpłynie w żaden sposób na koszt wywozu śmieci.

Ponadto ustawa może doprowadzić do zaniku konkurencji na rynku firm zajmujących się gospodarką odpadami, bowiem gmina będzie wybierała jedną firmę na określony obszar, podczas gdy teraz każdy właściciel domu jednorodzinnego czy każda wspólnota mogą sami wybrać firmę, która będzie im wywoziła odpady.

Tak więc czarno na białym widać, że z ustawą jest coś nie tak (nie jest to oczywiście nic nowego w Polsce, a wręcz stało się to już dawno normą). Pytanie, czy Gdańsk, a także jakiekolwiek inne polskie miasto ma szansę coś z tym zrobić?

Owszem, ma szansę, ale może to wymagać nacisków ze strony mieszkańców, bowiem chociaż Dimitris T. Skuras, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej w gdańskim magistracie, sam przyznał, że sposób rozliczania mieszkańców budzi duże emocje, to z tego, co udało mi się dowiedzieć od gdańskich radnych, UM zamierza iść na razie po linii najmniejszego oporu.

Radni z tzw. komisji śmieciowej nad tym tematem będą debatować we wrześniu i miasto ma im zaproponować trzy opcje rozliczania wywozu śmieci. Już teraz wiadomo, że będzie optowało za rozliczaniem od metrażu. Ma ku temu istotny powód - to najmniej pracy po stronie UM, tyle że najwyższy koszt dla mieszkańców i brak możliwości oszczędzania na kosztach wywozu (przecież nagle nikomu się metraż nie zmniejszy, co najwyżej może czasem się powiększyć).

Pytanie, czy UM powinien się kierować niskimi kosztami po swojej stronie, czy tym, by to mieszkańcy nie musieli ponosić dużych kosztów? Oczywiście ktoś powie, że skoro koszt po stronie UM będzie mniejszy, to jest szansa, że pozwoli to zmniejszyć stawki, które ustali Rada Miasta. Doskonale jednak wiemy, że tak nie będzie - co najwyżej może dojść do sytuacji, w której ktoś uzna, że jeśli koszt rozliczania mieszkańców jest taki, a nie inny, to należy stawkę zwiększyć.

Jakie w ogóle mamy opcje:
1. Rozliczanie ryczałtowe - moim zdaniem w ogóle nie powinno się znaleźć w ustawie. Rozliczanie ryczałtem za cokolwiek, co da się zmierzyć, a ilość zużytych śmieci da się zmierzyć, to relikt PRL-u, który doprowadza do tego, że ludzie w ogóle się nie liczą z tym, ile czego zużywają.

2. Rozliczanie od ilości osób zamieszkujących nieruchomość - to jest sposób generalnie sprawiedliwy i korzystny też dla gminy, o ile w danej gminie nie ma za dużo lokali, w których mieszka w praktyce kilka osób, a zameldowana jest jedna. Jeśli się weźmie taki Toruń, gdzie oprócz około 200 tys. mieszkańców jest też prawie 50 tys. studentów, którzy są zameldowani w innych gminach, to wychodzi na to, że miasto dostanie pieniądze od tylko 80 proc. osób, które generują śmieci na jego terenie. Czyli koszt wywozu śmieci generowanych przez te 20 proc. ludzi rozkłada się na pozostałe zameldowane 80 proc., które średnio rzecz biorąc zapłacą 25 proc. więcej niż powinny. Całkiem spora różnica. Druga wada to brak możliwości oszczędzania - można co najwyżej kogoś wymeldować z mieszkania.

3. Rozliczanie od metrażu mieszkania - sposób, za którym nie stoją żadne argumenty poza prostotą rozliczania (razem z podatkiem od nieruchomości). Niby czemu czteroosobowa rodzina mieszkająca w 60-metrowym mieszkaniu ma płacić mniej za wywóz śmieci, niż taka sama czteroosobowa rodzina, generująca tyle samo śmieci, ale mieszkająca na 70 metrach kwadratowych. Nie wspominam o domkach jednorodzinnych, bo ich mieszkańcy przy takim sposobie rozliczania najbardziej ucierpią. Podawanie argumentów w stylu - stać kogoś na większe mieszkanie, to stać go na większą stawkę za śmieci, jest co najmniej nie na miejscu. Może od razu rozliczajmy wszystko od metra - za wodę, ogrzewanie, prąd itd. Czemu nie, po co ludzie mają oszczędzać na czymkolwiek i w ogóle w jakikolwiek sposób gospodarować zasobami, do których mają dostęp?

4. Rozliczanie od ilości zużytej wody - moim zdaniem najlepszy obecnie sposób, bowiem zużycie zimnej wody potwierdza, ile osób mieszka w danym lokalu. Jest to więc udoskonalona wersja sposobu drugiego, bowiem wiadomo, że jeśli w lokalu mieszka na co dzień 10 osób, to zużycie wody będzie proporcjonalnie większe niż w przypadku lokalu zamieszkałego przez dwie osoby. Jednocześnie średnio rzecz biorąc te 10 osób wygeneruje też proporcjonalnie więcej śmieci, niż dwie osoby. Wadą takiego rozwiązania jest dogranie kwestii rozliczania, bowiem np. w przypadku Gdańska wymaga to zaangażowania SAUR, który dostarcza i rozlicza mieszkańców z zimnej wody. Nie jest to jednak problem nie do przeskoczenia - wystarczy, by SAUR raz na kwartał dostarczał do UM dane dotyczące zużycia wody przez wszystkie rozliczane przez niego jednostki, a UM na tej podstawie generował rozliczanie wywozu śmieci. Wymaga to pewnych ustaleń, wiąże się na pewno z jakimiś kosztami, ale nie powinny być one odczuwalne w porównaniu z kosztami samego wywozu śmieci (parę milionów PLN miesięcznie w przypadku Gdańska), a przynajmniej mieszkańcy mają szansę oszczędzać, nawet podwójnie - oszczędzając wodę, jednocześnie oszczędzają na kosztach wywozu śmieci. Żaden z pozostałych trzech sposobów im tej możliwości nie daje.

Radni Gdańska są w tej kwestii otwarci na dialog z mieszkańcami, a przynajmniej część z radnych, z którymi miałem okazję na ten temat prowadzić korespondencję. Teraz należy im pokazać, że większej liczbie mieszkańców na tej sprawie zależy i zmotywować radnych, by wybrali odpowiedni system. Wysyłajmy e-maile, piszmy petycje, pokazujmy, że nie jest to nam obojętne.

Kontakt do radnych Gdańska. oraz władz Gdańska.

Wydaje mi się, że referendum, które proponowali opozycyjni radni to lekka przesada, bo frekwencja będzie zapewne niska i może się okazać, że nie będzie ono wiążące, a koszty referendum są duże. Najważniejsze jednak, by w dyskusji na temat zmian w gospodarce odpadami głos mieszkańców był słyszalny dla władz miasta i radnych. Skoro mieszkańcom nie będzie zależało, to dlaczego radnym i urzędowi ma zależeć na rozwiązaniu przyjaznym mieszkańcom?
Marcin Sobczak

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (282) 1 zablokowana

  • śmieci (1)

    Mieszkam w domku ok.100m2/4osoby/.Za śmieci płacę ok.60zł za m-c za wywóz 120l pojemnika co 2 tygodnie.
    Jestem zmuszona segregować plastiki butelki makulaturę do pojemników wspólnych na to przeznaczonych bo po prostu się nie mieści.Jeżeli mam płacic od m2 to rozumiem że nie za jeden pojemnik 120l ale tyle ile naprodukuję śmieci bez trudu segregacji.A jeżeli mam płacić od zużycia wody to za podlewanie ogrodu też? Trawnik produkuje śmieci? coś tu nie jest halo.

    • 7 0

    • skończyć z segregacją smieci

      • 0 0

  • I have a dream (2)

    Moim marzeniem jest, aby w Polsce istniała selektywna zbiórka odpadów, przypominająca system gospodarki odpadami w krajach skandynawskich. Aby na KAŻDYM osiedlu, czy to w mieście, czy to na wsi, znajdowały się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, które będą REGULARNIE opróżniane. Wg mnie dużo trąbi się o segregacji odpadów, ale często są to tylko działania PR-owskie, na jeden dzień.

    • 5 0

    • ludzi trzeba edukować

      na moim podwórku w centrum Wrzeszcza stoją kubły na szkło białe, kolorowe, makulaturę i plastik. I co z tego, skoro rodzina wysiada z auta i dzieciaki hop papierki po batonach do śmietnika na białe szkło. Wiatę ze zwykłym śmietnikiem za ciężko otworzyć, bo trzeba by klucze wyjąć...To samo dookoła tych pojemników-rzucone pod nogi i potem rozgrzebane siaty różnych śmieci :( Póki ludzie są świnie i fleje, to żadna selektywna zbiórka się nie sprawdzi :(

      • 2 0

    • I have też

      że wreszcie ten cały oszukańczy beton trafi szlag.I żebędziemy mieli urzędy dbające o miasta i ich mieszkańców.

      PRECZ Z PARTYJNIACTWEM WE WŁADZACH MIAST!!!!!!!!!

      • 1 0

  • zlitujcie sie...

    ....teraz biedni emeryci przestana sie myc juz nawet w weekend... biada nam, biada

    • 5 0

  • Sądzę, że nowa ustawa śmieciowa może diametralnie pogorszyć zapachy w komunikacji miejskiej...

    • 5 0

  • Moja propozycja - zaznaczajmy "osobową na podstawie liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość".

    • 4 1

  • rozlicz smieci a zuzycie wody

    U mnie jest wanna dwuosobowa, dzieciaki i zona wiecznie w wannie, place horrendalne rachunki za zuzycie wody.
    Smieci produkuje tyle co regularna rodzina 4 osobowa. Dlaczego z powodu zuzycia wody mam placic wiecej za smieci ktorych nie produkuje, i dalej, skoro ja mam placic wiecej, to czy smieci beda odbierane czesciej ode mnie niz od sasiada???????

    • 6 1

  • Nauczcie sie czytac (2)

    CZy tak ciezko zrozumiec ze to jest super ustawa bo kazdy domek jednorodzinny bedzie mial przymusowo podstawiony kubel na smieci i nie bedzie juz w kazdym lesie zawalone pampersami starymi telewizorami itp. Co za debilem trzeba byc zeby pisac o segregaci i sie podniecac w momencie gdy kazdy las w calej polsce jest z****ny takimi wlasnie odpadami. Najpierw trzeba przeskoczyc ten prog zeby lajzy nie zanieczyszczaly lasu zeby smieci sie nie walaly po osiedlu a segregacja to moze za 100 lat ale chyba lepiej zeby w lesie i na ulicy bylo czysto a nie ze jakis Mietek sie podnieca i placze czy bytelka plastikowa bedzie odzyskana!!! paranoja

    • 1 4

    • awa

      telewizora do kubła raczej nie zmieścisz

      • 1 0

    • A czy Ty nie rozumiesz, że firma wywożąca śmieci i tak tego telewizora od Ciebie nie odbierze. I tak będą lądowały w lesie! A jak już będę musiała zabulić za śmieci niezależnie od ilości, to gdzieś będę miała tą segregację!

      • 6 0

  • śmieci w Gdyni

    mieszkam akurat w Gdyni, ciekawe jak tutaj to rozwiążą. Mieszkam na Małym Kacku w kilku rodzinnym domu. Każdy z nas ma osobny śmietnik niestety. W tej chwili mamy wywóz śmieci raz w tygodniu (pojemnik 120l) i płacimy kwartalnie 240 zł (czyli 80 zł za m-ac). To dosyć sporo, a tu jeszcze o podwyżkach trąbią. Kiedyś mieliśmy na naszej ulicy kontenery na szkło, plastik, makulaturę, niestety zlikwidowali. Niektórzy (posiadający piwnice, garaże) zbierają te odpady prze dłuższy czas i potem kupują od Saniporu worki na te właśnie odpady, ale ja akurat nie mam ani garażu, ani piwnicy. Więc gdzie to składować?
    Ot i cała akcja segregujmy śmieci jest jedną wielką pomyłką, za którą potem każą nam sporo bulić

    • 4 0

  • o segregacji

    Drogi Ekologu,
    mieszkam w domku, place za segregacje, mam 2 kubly, nie spalam smieci, nie chowam ich po lasach.

    Przyjezdza jedna smieciarka i zabiera segregowane smieci do jednego bebna. Firma Janpol z Jankowa.
    Wszystko sie dzieje w imie prawa od 2och lat. Dzieciaki na to patrza i niestety nie umiem im wytlumaczyc, o co chodzi, po co te zabawy z segregacja, skoro i tak jedna fura w tym samym czasie zabiera i miesza ze soba w bebnie posegregowane juz smieci??????????????????
    Moze zajmiesz sie tym Ekologu, lub tez wyjasnisz o co kaman?

    • 7 0

  • Mam pomysł (1)

    A może po prostu od ilości śmieci

    • 5 0

    • Twoj pomysl

      Wyglada na Rewolucje Kopernikanska, boje sie, ze pomysl zbyt kontrowersyjny i nasi wlodarze nie sa psychicznie przygotowani na takie rozwiazania...
      pozdr

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane